« نقد و داوری منصفانه | صفحه اول | مثلث روابط كار »

16 اردیبهشت 85

روز جهاني آزادي مطبوعات

اگر شفافيت و برهنگي را از نتايج اجتناب‌ناپذير انقلاب صنعتي و دنياي مدرن بدانيم مطبوعات در نوك پيكان اين تحول بوده‌اند و به ويژه در سه دههء اخير به يمن انقلاب الكترونيك و تحولات محيرالعقول در فن‌آوري ارتباطات و ارتباطات ديگر اصل گردش آزاد اخبار و اطلاعات به اصلي جهاني خدشه‌ناپذير و پذيرفته شده درآمده است. هرچند هنوز هستند كشورهايي كه در اين باره اما و اگر داشته و مقاومت مي‌كنند.

با وجود عمق و گسترهء روزافزون رسانه‌هاي الكترونيكي هنوز مطبوعات به دليل ويژگي‌ها و مزيتي كه دارند در كانون اطلاع‌رساني و نقش‌آفريني در عرصهء عمومي‌اند و از اين رو «آزادي مطبوعات» همچنان در كانون توجه جهاني است و روز دوم ماه مه 133 ارديبهشت) هر سال به عنوان «روز جهاني آزادي مطبوعات» در سراسر جهان گرامي داشته مي‌شود و در اين روز اصحاب مطبوعات و روزنامه‌نگاران هر كشور به مرور مجدد وضعيت آزادي مطبوعات پرداخته و به ترسيم چشم‌اندازهاي پيش رو براي بهره‌مندي بيشتر از آن مي‌پردازند.

در ايران نيز «انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ايران» به اين اقدام مبادرت كرده و به تبيين و تحليل اين موضوع و تجليل از فعالان عرصهء مطبوعات و روزنامه‌نگاران مي‌پردازد.

واقعيت اين كه در تاريخ 180 سالهء مطبوعات ايران مسالهء «آزادي مطبوعات» همواره محل چالش و مناقشهء بين حكومت‌گران و فعالان اين عرصه بوده است. فراز و فرودهاي فراوان در فعاليت مطبوعات و پديدهء جوانمرگي جرايد در همهء دوران گذشته آرامش و امنيت چنداني را براي روزنامه‌نگاران باقي نگذاشته است و در همهء شرايط و اتفاقات اين روزنامه‌نگاران بوده‌اند كه بار سنگين هزينهء اطلاع‌رساني و آگاهي بخشي به جامعه را بر دوش كشيده‌اند و امروز هم وضعيت آنان تداوم داستان غمبار گذشته است. با همهء اين احوال روزنامه‌نگاران و مطبوعات مستقل همچنان كوشش دارند، به رسالت خود و تحقق اصل «دانستن حق مردم است» ‌ادامه دهند و در اين ميان گراميداشت «روز جهاني آزادي مطبوعات» پشتيباني و دلگرمي مضاعفي براي آنان خواهد بود و اميد مي‌رود كه همهء آناني كه آزادي را همچون هوا براي سرزندگي بشري ضروري مي‌دانند در پاسداشت اين روز با روزنامه‌نگاران و مطبوعات همراهي و همكاري كنند.   نظرات

a madah :

bradar!! shomaha dar sale 1358 ba bastane roznamehw ayandegan azady nevashtan va ba koshtane bea mohakemah adalat ra nabood kardid shomaha ba grogangiry vatane man ra nabood kardid ... tobeh konid

مزروعی : دوست عزیز قطعا اشتباه گرفته ای ! بنده در سال 1358 دانشجوی
دانشگاه اصفهان بودم و در هیچیکدام از این دو کاری که به بنده نسبت داده ای
خوشبختانه یا بدبختانه نقشی وسهمی نداشته ام! حال نمی دانم باز هم باید در این باره باید توبه کنم یا نه؟ در ضمن شما در آن سال کجا بودید ؟ وچه می کردید؟

 

فاران :

جناب مزروعی
با سلام آیا در ساختار حکومت مطلوب نظر شما بهاییان از حقوق اجتماعی و شهروندی که در حال حاضر از آن محرومند برخوردار خواهند بود؟
جواب آقای علوی تبار در مناظره ای با رامین جهانبگلو به این سوال منفی بوده است. آیا این نظر وی با شعار حزب مشارکت مبنی بر "ایران برای همه ایرانیان" در تناقض نیست و آیا اصلا نظر وی نظر حزب است یا وی نظر شخصی خود را مطرح کرده است و در این صورت آیا حزب مشارکت جواب مشخصی به این سوال دارد؟

پیشاپیش متشکرم

مزروعی : من از نوع سئوال وکج سلیقگی شما متحیرم ونمی دانم پاسخگویی به
سئوال شما چقدربه حل مسائل ومشکلات امروز وفردای جامعه ما کمک می کند ضمن اینکه ورود به اینگونه سئوالات جز ابهام آفرینی وایجاد سوء تفاهم وتنش
در جامعه ای با مختصات و ویژگی های ما حاصلی نخواهد داشت.بطور مثال آیا همه مسلمانان وحتی شیعیان ازحقوق شهروندی واجتماعی خود بهره مندند که نوبت به دیگران رسیده است ؟ ویا شما در این تصورید که در سالهای آتی وخیلی زود کشور ما به آزادی ودموکراسی وحکومت مطلوب خواهدرسیدکه اینگونه سئوالات را مطرح می کنید؟ تازه اگر قرار است ورزش فکری بکنیم ،که کار ما در وبلاگنویسی همین است ،باید ورزشی را بکنیم که فائده داشته باشد نه اینکه باطرح سئوالات فرعی از اصل موضوعاتی که باید به آن پرداخت باز مانیم. درمورد جواب آقای علوی تبار(فارغ از اینکه جواب ایشان چه بوده است چون بنده هیچ اطلاعی در این باره ندارم) قطعا ایشان نظر خود رابیان می کنند وارتباطی با جبهه مشارکت ندارد.درمورد نظر جبهه مشارکت نیز چون بطورمشخص در باره این سئوال بحث نشده نمی توانم پاسخگو باشم اما همانگونه که یاد آور شده ایدجبهه مشارکت شعار اصلی واساسی اش "ایران برای همه ایرانیان" است وتحقق این امررا در حکومت مطلوبش پیگیری می کند که نتیجه آن بهره مندی همه شهروندان ایرانی از حقوق اجتماعی وشهروندی شان می باشد .

 

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007