« محاسبه قیمت واقعی ارز | صفحه اول | توزیع درآمد یا توزیع فقر؟ »

13 آذر 91

یاد یاران

چهاردهمین سالگرد تاسیس جبهه مشارکت درحالی فرارسیده است که دفتر مرکزی این تشکل در پی کودتای انتخاباتی با هجوم نیروهای امنیتی و انتظامی در شامگاه روز 23 خرداد و پس از بازداشت کلیه افرادی که در دفتر حزب حضور داشتند، بدون هرگونه استناد حقوقی و حکم قانونی پلمپ شد، همچنان با قفل و زنجیر بسته مانده است. هرچند اقتدارگرایان حاکم با به یغما بردن اسناد و مدارک جبهه از درون ساختمان پلاک 180 خیابان سمیه و تعطیلی این دفتر و بازداشت و زندانی کردن مسئولان اصلی و تعداد زیادی از اعضای جبهه و صدورپنهانی حکم غیرقانونی انحلال تلاش کردند که فعالیت این تشکل را تعطیل و تاثیر آنرا در عرصه عمومی کمرنگ سازند اما به همت و پایداری و صبر و استقامت اعضای این تشکل به جرئت می توان گفت که امروز حضور و تاثیرگذاری این تشکل سیاسی در عرصه عمومی بیش از پیش شده و همه تلاشهای اقتدارگرایان حاکم را نقش بر آب کرده است.

اقتدارگرایان هنوز اینرا درنیافته اند که جنس فعالیتهای جبهه مشارکت از نوعی نیست که با پلمپ در ساختمان و تعطیلی دفتر و اعلام انحلال آن متوقف شود، جنس فعالیتهای جبهه فکری و سیاسی و برنامه ای با صبغه تهعد دینی و ملی است، و با هیچ ترفند و حکمی نمی توان این تکاپوی های اندیشه ای و سیاست ورزی را متوقف کرد. نشانه اش اینکه امروز اعضای جبهه حتی در درون بند و زندان از فعالیت فکری و سیاست ورزی باز نایستاده اند، و هرجای میهن عضوی از جبهه حضور دارد میدان فعالیت و سیاست ورزی گشوده و دفترهای جبهه بازاست.
دراینروزها که به گرامیداشت چهاردهمین سالگرد جبهه مشارکت نشسته ایم جا دارد « یاد یاران » ی را گرامی داریم که در این چهارده سال صمیمانه با جمع مشارکت همراه بوده و در فرار و نشیب ها و شیرینی و تلخی ها از هیچگونه کمک و یاری برای حفظ و ارتقاء و پیشبرد اهداف جبهه دریغ نداشتند، و قطعا در این روزگار و اوضاع سخت و دشوار فقدان آنها بیش از پیش احساس می شود، واینکه چقدر اینروزها جای این دوستان و همراهان عزیزمان خالی است، چه انان که عضورسمی حزب بودند و تا اخرین روزهای عمر پربرکتشان دل در گرو آرمانهای عدالت طلبانه و آزادیخواهانه جبهه مشارکت داشتند، وچه آنها که عضو حزب نبودند ولی در فکر و آرمان و احساس با جبهه هم عقیده و همراه بودند. شهیدرحمان دادمان و مرحوم خانم فریده ماشینی از موسسان جبهه، و مرحوم اقای سعدایی، هرسه از اعضای شورای مرکزی جبهه بودند که هرگز خاطره فعالیتهای پرشور و تعهد تشکیلاتی آنها در دفتر خاطرات جبهه و اعضا فراموش نخواهد شد. یاد مرحوم احمد آقای بورقانی که عضو نبود اما برای جبهه از هیچ کمک و کاری مضایقه نداشت و یارغار جبهه درهمه فعالیتها بود بر سر در دفتر خاطرات جبهه ماندگار است. یاد و نام مرحومان مهندس عزت الله سحابی، هدی صابر و عالم ربانی احمد قابل که از همراهان فکری و سیاسی جبهه بودند و هرگاه از آنها برای همفکری و تبادل نطر درخواست و دعوت می شد باطیب خاطر و متواضعانه در جبهه حضور می یافتند و سرمایه فکری و تجربه های سیاسی خود را با خلوص دراختیار اعضای جبهه قرار می دادند، و همچنین همراهی های مرحوم هاله سحابی را گرامی می داریم و یاد همه دیگرانی که امروز در زندان ستم هستند و در کنگره ها و مراسم ها همیشه میهمان جبهه بودند.
یاد و خاطره همه این عزیزان و بزرگواران سرمایه معنوی و اجتماعی جبهه مشارکت است، و برهمه ماست که در ایام سالگرد تاسیس جبهه بقدر وسع و توان در بازگویی خاطرات و بزرگداشت این عزیزان هجرت کرده کوشا باشیم، و دفتر ایام را با یاد و نام آنها سرزنده نگهداریم.   نظرات

:

توصیه‌ دیگری که مرحوم آیة الله منتظری به مسئولین می‌کردند این بود که زندانیان سیاسی و محصورین را آزاد کنید و تأکید می‌کردند که در قانون اساسی، آزادی بیان و آزادی قلم هست؛ زندانی سیاسی غیر از این که حرف مخالفی گفته یا نوشته باشد، کاری نکرده و این‌ها طبق قانون اساسی آزاد است؛ و بر فرض اگر کسی تخلفی کرده باشد، باید به وجه احسن جواب داده شود؛ و به این آیه استناد می‌کردند: «ادْفَعْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ السَّیِّئَةَ».

به نظر من اگر قرآن کریم فقط همین یک آیه را داشت، نشانۀ معجزه بود که در آن محیط خشن و در بین مردمان خشن، پیامبر اکرم(ص) چنین پیام لطیفی می‌دهند که بر فرض چنانچه کار خلافی هم شده، به خوبی جواب دهید؛ نتیجۀ آن چه می‌شود؟ «فَإِذَا الَّذِی بَیْنَکَ وَ بَیْنَهُ عَدَاوَةٌ کَأَنَّهُ وَلِیٌّ حَمِیمٌ» اگر این کار را بکنید، آن کسی که بین تو و بین او دشمنی بوده، دوست صمیمی تو خواهد شد. آیا بهتر از این انتظار داریم که دشمنی تبدیل به دوست، آن هم دوست صمیمی شود؟ البته به دنبال آن می‌گوید: این کار هر کسی نیست، «وَ مَا یُلَقَّاهَا إِلاَّ الَّذِینَ صَبَرُوا» صابرین فقط می‌توانند این کار را بکنند «وَ مَا یُلَقَّاهَا إِلاَّ ذُو حَظٍّ عَظِیم» یعنی باید حظّ و بهرۀ عظیم داشته باشد کسی که بتواند این کار را بکند. خداوند کریم در این آیات می‌خواهد تشویق کند که اگر کسی کاری کرد که به نظر شما بد است، آن بدی را با خوبی جواب دهید تا آن فرد دوست صمیمی شما شود.

 

   ارسال نظر:

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007