« آزادی و عدالت | صفحه اول | آیینه عبرت »

30 فروردین 91

مصاحبه با چراغ آزادی

♦ امین ریاحی | دوشنبه, ۲۸م فروردین, ۱۳۹۱

با رجبعلی مزروعی نماینده اصلاح طلب اصفهان در دوره ششم مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت جنبش سبز و عملکرد شورای هماهنگی راه سبز امید گفتگو کرده ایم. وی بعد از انتخابات ۸۸ به خارج از کشور مهاجرت کرده است و سخنگویی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را در خارج از کشور بر عهده دارد.

متن کامل مصاحبه را در ادامه ملاحظه می کنید.

تحلیل شما از وضعیت فعلی جنبش سبز چیست؟

جنبش سبز پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری در اعتراض به نتیجه اعلامی شکل گرفت و می توان گفت که جنبشی برآمده از انتخابات و تحولات پس از خرداد ۷۶ است و خواستار اجرای بدون تنازل قانون اساسی – از زبان رهبرانش – شده است. جنبشی که اعلام می دارد در اداره امور کشور و به خصوص انتخابات دهم قانون رعایت نشده و خواستار بازگشت حاکمیت قانون و انتخابات آزاد به کشور است.

شاید بتوان پاسخ شما را به گونه ای تعاریف و مصادیق جنبش سبز دانست، وضعیت جنبش سبز را چگونه می بینید؟

نیرویی که جنبش سبز را شکل داده و بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم در قالب اعتراضات خیابانی خود را نشان داده و با توجه به شرایط سرکوب و ارعاب هم اکنون دچاررکود و سکون شده است همچنان به عنوان یک نیروی بالقوه وجود دارد و خواهان تحول در جامعه است. علائم حیاتی که نشان دهنده زنده بودن جنبش در سطح و عمق جامعه ایران است رهبران در حصر و زندانیان سیاسی هستند که چهره های شاخص این جنبش اند و مواضعی که گاه به گاه اززبان اینها بیان می شود نشان می دهد حیات جنبش با توجه به شرایط سخت ادامه دارد و منتظر فرصتی است که بتواند دوباره به شکل گذشته بروز و ظهور پیدا کند و به سوی اهداف خود حرکت کند.

چه راهکاری می تواند جنبش را از رکود خارج کند؟

جنبش باید بتواند قدرت سازی کند و جمعیت بیش تری را در ایران با خود همراه سازد، این از راه های مختلف امکان پذیر است. یکی گفتمان سازی و آگاهی بخشی است، اگر هدف جنبش را دست یابی به یک دموکراسی حداقلی در کشور بدانیم باید در این مسیر جنبش قادر به گفتمان سازی و بردن این گفتمان به دل جامعه تا سطوح پایینی باشد و بتواند به لحاظ گفتمانی بیش از پیش ذهن و دل مردم را با خود همراه سازد و در شرایطی که امکانش باشد این گفتمان را به قدرت مادی در قالب تظاهرات خیابانی یا دعوت به اعتصاب یا هر شکلی که بتواند این نیروی بالقوه را بالفعل نماید تبدیل کند، حتی این می تواند از طریق انتخابات باشد. سازماندهی نیروهای جنبش و شبکه های اجتماعی حقیقی و مجازی از دیگر اقداماتی است که باید انجام شود. به هر حال باید متناسب با شرایط و مقتضیات و امکانات برنامه ریزی و اقدام کرد تا قدرت این نیروی تحول‌خواه بتواند تجلی و بروز یابد. من فکر می کنم که جنبش سبز نیرویی بالقوه برای تحول در جامعه ماست که در شرایط خاصی می تواند بالفعل شود و به مسیر خود تا دستیابی به اهدافش ادامه دهد.

نکته کلیدی بیانیه آخر میرحسین موسوی همین آگاهی بخشی بود، شما هم بارها در مصاحبه های مختلف روی آگاهی بخشی تاکید کردید. چه ساز و کاری برای آگاهی بخشی وجود دارد؟

باید از همه امکانات ارتباطی و رسانه ای استفاده کرد، از رسانه های صوتی و تصویری و اینترنتی تا جمع های چند نفره برای بحث و تبادل نظر، این بستگی به ابتکار عمل نیروهای جنبش و امکاناتشان در هر سطحی دارد و این که بتوانند از امکاناتی که در اختیار دارند استفاده کنند و به تولید فکر و گفتمان بپردازند.

شما در خرداد نود در یکی از برنامه های بی بی سی فارسی گفتید که جنبش سبز باید به سمت ائتلاف با اصول گرایان سنتی برود. آیا هنوز هم بر این باورید؟ یعنی فکر می کنید که ائتلاف سبزها با اصول گرایان سنتی ممکن است و این ائتلاف می تواند خواسته های جنبش را عملی نماید؟

به این صورتی که شما می گویید نبود، در رابطه با بحث انتخابات و در پاسخ به یک سئوال و احتمال بود، شما باید به شرایط آن زمان در صف بندی نیروها نگاه کنید و این بحثی بود در چارچوب زمانی آن موقع. من در حال حاضر فکر نمی کنم که اصلا این بحث موضوعیت داشته باشد.

در حال حاضر در فضای سیاسی اپوزیسیون، به خصوص اپوزیسیون خارج کشور بحث دیالوگ ملی مطرح است، نظر شما در رابطه با طرح کنگره ملی آقای واحدی و طرح مشابه ای که آقای رضا پهلوی ارائه داده بودند چیست؟

من فکر نمی کنم به طور کلی در رابطه با تحولی که در ایران قرار است اتفاق بیفتد از خارج بتوان چیزی را سامان داد، در واقع حداکثر کاری که نیروهای خارج کشور می توانند بکنند این است که کاری نکنند که ضربه ای به روند تحولات در داخل زده شود. من فکر نمی کنم که در خارج کشور بتوان آلترناتیوسازی کرد یا بتوان جریانی راه انداخت که قادر باشد تحولات درون ایران را تحت تاثیر قرار دهد.

یعنی حتی خارج کشور نمی تواند تحت لوای داخل هم کار کند؟

به نظر من نه، جنبش سبز رهبران و نیروهای خود را دارد و آن ها در داخل هستند و هرگونه اتفاقی که در ایران بخواهد رخ دهد متکی به وضعیت نیروهای داخل است.

در مورد ارتباط و لابی با قدرت های جهانی هم فکر می کنید اپوزیسیون خارج کشور نباید به نفع جنبش دموکراسی خواهی داخل کشور دست به عمل بزند؟

این اپوزیسیون خارج کشور به چه عنوانی می تواند چنین کاری کند؟ فکر نمی کنم که از نیروهای داخلی نمایندگی داشته باشد تا بتواند اینکار را انجام دهد، و به نظر من مبنایی ندارد.

شورای هماهنگی راه سبز امید برای حفظ امنیت اعضای داخل کشور نمی خواهد نام ایشان را فاش کند، اما این در پرده بودن آسیب عدم شفافیت و عدم پاسخگویی را به همراه می آورد، به نظر شما برای در امان ماندن از این آسیب و در عین حال حفظ امنیت اعضای داخلی شورا چه باید کرد؟

این را باید از سخنگوی شورا بپرسید، من در این باره نمی توانم پاسخ گو باشم.

شما به عنوان یک فعال سیاسی اصلاح طلب که دیدگاه نزدیک به شورای هماهنگی دارید نظرتان چیست؟

راجع به عدم شفافیت؟

بله.

من فکر می کنم آن هایی که این حرف ها را می زنند هر توضیحی هم داده شود قانع نمی شوند. به همین دلیل من فکر نمی کنم راهی هم برای قانع کردن آن ها وجود داشته باشد.

شورای هماهنگی بارها اعلام کرده در خارج کشور به طور مرتب با افراد، گروه ها و احزاب مختلف دموکراسی خواه رایزنی می کند. من در خارج کشور با دو تن از چهره های اپوزیسیون که همیشه بر راهکارهای خشونت پرهیز و مسالمت آمیز تاکید می کردند مصاحبه کردم، آقای براتی و شریعتمداری، هر دوی این افراد گفتند که شورا از زمان تشکیل با ما تماسی نگرفته است. فکر نمی کنید شورا خیلی بسته عمل می کند؟

در این زمینه هم من نمی توانم پاسخگو باشم.

فکر می کنید عملکرد شورا طی این یک سال و چند ماهی که از تشکیلش می گذرد قابل قبول بوده است؟

من بر اساس شناختی که از مجموعه شرایط دارم و همین طور بر پایه این که دوستان ما در داخل به گونه ای شرایط را ارزیابی می کنند عملکرد شورا را مثبت می دانم.

پس از رای دادن آقای خاتمی برخی از تحلیل گران معتقد بودند که این آغاز جدایی اصلاح طلبی – حداقل به سبک آقای خاتمی – از جنبش سبز است، نظر شما در این رابطه چیست؟

من چنین برداشت و نظری ندارم و فکر نمی کنم چنین برداشتی را بتوان از رای دادن آقای خاتمی کرد. من همیشه اصلاح طلبان را بخشی – حتی می توان گفت بخش قابل توجهی – از جنبش سبز می دانم و الان هم این طور فکر می کنم.

از شرکت شما در این مصاحبه خیلی ممنونم.
   ارسال نظر:

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007