« مهندسی در درصد مشارکت مردم | صفحه اول | انتخابات و آفت پیری نظام »

17 اسفند 90

مهندسی ناشیانه در آمار انتخابات

در باره انجام انتخاباتی که نه تنها انطباقی با استاندارهای تعریف شده جهانی و از جمله اتحادیه بین المجالس در باره انتخابات آزاد و منصفانه ندارد بلکه با فقدان شرایط حداقلی برای انجام یک انتخابات آزاد و رقابتی باعث عدم شرکت اصلاح طلبان به عنوان یک جناح سیاسی قدرتمند در این انتخابات شد، و تیغ " نظارت استصوابی " از سوی شورای نگهبان نامزدهای " خودی " را هم بی نصیب نگذاشت، نوشتن نوعی هدر دادن وقت باارزش است اما چه می شود کرد که ما گرفتار حاکمیتی شده ایم که بنا دارد همه کارها و از جمله انتخابات را بنحو " مهندسی شده " و دستوری انجام دهد ولی در انجام اینکار آنچنان ناشیانه و عجولانه عمل می کند که دم خروس به رغم قسم های حصزت عباس بیرون می زند و آدمی می ماند چیکار کند در این میان؟ قسم حضرت عباس را باور کند یا دم خروس را؟

سردار پاسدار نجار متصدی وزارت کشور دولت کودتا و مسئول برگزار کننده انتخابات در روز شنبه مصاحبه ای کرد و میزان مشارکت مردم در انتخابات را 64.2 درصد اعلام کرد که البته با رقم اعلامی کل تعداد رای دهندگان در این مصاحبه تقسیم بر تعداد کل واجدین شرایط رای دادن همخوانی نداشت که منجر به نوشتن این مطلب " مهندسی در درصد مشارکت مردم " شد(http://www.rahesabz.net/story/50124/ ).
انتظار می رفت ایشان در پی اصلاح این مصاحبه و گاف فاحش سیاسی که داده بودند برآیند ولی امروز دوشنبه در مصاحبه ای که با تیتر:" افزايش 11 درصدي مشاركت مردم در انتخابات نهم " در پورتال وزارت کشور انتشار یافته است، براین گاف افزوده اند! دقت کنید در این خبرآمده است :" مصطفي محمد نجار گفت : ميزان مشاركت واجدان شرايط راي دادن در نهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي نسبت به دوره هشتم ،‌11 درصد رشد داشته است. " و درادامه خبر آمده :" مصطفي محمدنجار وزير كشور در نشستي مطبوعاتي در خصوص آخرين نتايج انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي ميزان مشاركت مردم در انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي را 64 درصد عنوان كرد ." ایشان در مصاحبه قبلی این رقم را 64.2 درصد اعلام کرده بود که اگر از دقت ریاضی دو دهم درصد قبلی هم بگذریم بازهم این رقم با ادعای 11 درصد افزایشی که در ابتدای خبر نسبت به میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس هشتم نمی خواند. برپایه آماری که بازهم در پورتال وزارت کشور منتشر شده است (http://www.moi.ir/portal/File/ShowFile.aspx?ID=017447e1-bce3-4045-b0b9-c...) رقم میزان مشارکت در انتخابات مجلس هشتم برابر 55.4 در صد بوده است که اگر با 11 درصد ادعای افزایش جمع کنیم می شود 66.4 درصد و نه 64 درصد! به همین سادگی ملاحظه می شود که چقدر بی دقتی و دستپاچگی در اعلام این اعداد و ارقام و بیرون زدن دم خروس آنهم توسط وزیر کشور است که لابد باید دلائلی غیر از ندانستن ریاضی و انجام چهارعمل اصلی داشته باشد!
جالب اینکه این بار جناب وزیر دیگر رقم كل آراء ماخوذه در کشور را برخلاف مصاحبه قبلی اعلام نکرده است اما اگر برپایه گفته ایشان تعداد واجدین شرایط رای دادن را ۴۸۲۸۸۷۹۹ نفر باشد میزان مشارکت 66.4 درصدی می شود برابر 32063762 رای دهنده، و میزان 64 درصدی می شود برابر 30904831 رای دهنده، و ایندو یک تفاوت مختصر درحد 1158931 رای دهنده دارد! که تا کنون البته هیچیک از این رقم ها اعلام نشده است و لابد بازهم اعلام دقیق این رقم ها و تفاوتی در حد بیش از یک میلیون کم و زیاد شدن رای دهنده در انتخاباتی به این پرشوری برای زدن سیلی بگوش دیگران مهم نیست!
با توجه به تجربه انتخابات ریاست جمهوری دهم و آنچه آمد باید تاکید کرد با اینهمه اشکال و ابهام که در آمار اعلامی وجود دارد تا زمانی که یک نهاد مستقل از حاکمیت نتواند بر انجام انتخابات نظارت کند هیچگونه اعتمادی به این آمارهای پرابهام نمی توان داشت، و براستی اگر حاکمیت بدرستی اعمال خود و تحقق چنین مشارکتی باور دارد چرا از اعمال نظارت توسط یک نهاد مستقل داخلی وحشت دارد؟ و حتی از دولت های دوستی مثل ترکیه و مالزی برای نظارت دعوت نمی کند؟ آیا شهادت ناظران این دولتها بر انجام چنین انتخابات و مشارکتی نمی توانست خود بهترین سند برای سیلی زدن بگوش اصلاح طلبان و مخالفان و استکبار جهانی و آمریکا باشد؟
فارغ از آنچه آمد امیدوارم نهادهای اجرایی و نظارتی آمار حقیقی تعداد واجدین شرایط رای دادن و رای دهنده ها را به رهبری بدهند تا ایشان لااقل در شناخت واقعیت امروز جامعه دچار اشتباه نشوند هرچند مواضع علنی ایشان می تواند بگونه ای دیگر باشد. البته بدنیست حاکمیت درپی انجام این انتخابات و تبلیغات پرشدتی که در باره میزان مشارکت اعلامی انجام شده است دست به یک نظرسنجی راجع به احساس عمومی مردم بزند با سئوالاتی از اینگونه : آیا این انتخابات را آزاد و رقابتی می دانند؟ آیا میزان مشارکت مردمی در آن بالا و در حد ارقام اعلامی است؟ آیا از نتایج اعلامی احساس رضایت می کنند؟ آیا تخلف و تقلبی در انتخابات نشده است؟ آیا...
   ارسال نظر:

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007