« بودجه عملياتي | صفحه اول | لايحه بودجه و آزمون اصولگرايي »

14 دی 84

اسلحه مدافعه ما در صحت كلام ماست

بيش از صد و ده سال پيش روزنامه‌نگاري در روزنامه «قانون» در دفاع از شيوه‌هاي اصلاح طلبانه براي اصلاح حكومت قاجاريه نوشت:« حاشا كه ما ياغي شويم. اهل اين ملك در هر عهد، مكرر ياغي شده و مكرر سلاطين خود را تغيير داده‌اند و پس از جميع تغييرات، باز وضع امور همان شده كه بود. ما آدميان مي‌خواهيم اين رسم ياغيگري و خونريزي را از تاريخ ايران منسوخ نمائيم .... اسلحه مدافعه ما در صحت كلام ماست.»

عجيب اينكه حاكمان آندوران و پس از آن اين ندا را نشنيدند و عجيب‌تر اينكه اهل اين ملك هم رسم ياغيگري و خونريزي را رها نكردند و حاكمان را با همين شيوه تغيير داده‌اند! قيام مشروطيت و قيامهاي محلی پس از آن، نهضت ملي به رهبري دكتر مصدق و انقلاب اسلامي به رهبري امام خميني سه فراز بلند از اين تاريخند،‌و اگر دقيق‌تر به بررسي بپردازيم به تحقيق مي‌توان گفت كه ايران در تاريخ يك قرن اخير بطور متوسط هر 8 تا ده سال شاهد يك شورش، جنبش و انقلاب بوده است،‌ جرياني كه ثبات و آرامش را از جامعه ايراني گرفته و كمتر فرصت شكل‌گيري اقتصادي مبتني بر سرمايه‌گذاري توليدي و صنعتي و در نتيجه توسعه اقتصادي پايدار را فراهم آورده است.
در اين‌باره كه اميركبير پيشتاز امر اصلاحات در ايران معاصر بوده است، كمترين ترديدي نيست، و اصلاحگري او همزمان بوده است با اصلاحاتي كه ميجي‌ها در ژاپن شروع كرده بودند، اما اميركبير بواسطه اصلاح طلبي كشته مي‌شود، اصلاحاتش ابتر مي‌ماند، و توسعه نيافتگي و خودكامگي سرنوشت محتوم ايران مي‌شود .... ولي ميجي‌ها با موفقيت در انجام اصلاحات بنيانها و شالوده‌هايي را در ژاپن مي‌گذارند كه عليرغم درگير شدن ژاپن در دو جنگ جهانگير و ويرانگر باز هم اين كشور راه خود را بسوي توسعه اقتصادي و رفاه مادي مي‌پيمايد و امروزه يكي از كشورهاي قدرتمند صنعتي و اقتصادي است و مردمش به لحاظ بهره‌مندي از شاخص‌هاي رفاه و زندگي جزء سرآمدان عالم به شمار مي‌روند.

واقعا چراما ايرانيان (اعم از حاكمان و محكومان) به شيوه هاي اصلاح‌طلبانه تن نمي‌دهيم و در يك حركت دو سويه تخريبي راهي را مي‌رويم كه در نهايت جز هزينه و خسارت براي كشور و ملت چيزي به همراه ندارد؟ حتي اگر همه ما به دنبال معيشت و رفاه مادي و اقتصادي باشيم، كه به نظرم امروزه براي اكثريت مردم سالبه به انتفاع موضوع است و اوضاع به گونه اي است كه غالبا بدنبال گذران زندگي و تامين حداقل ها مي‌گردند ،باز راهش از اصلاحات مي‌گذرد. به ويژه حاكمان ما بايد بدانند ماندنشان در قدرت منوط به انجام اصلاحات و تامين رضايت عامه مردم است، و مهمترين پايه اصلاحات جلب مشاركت همه مردم، و نه يك قشر و گروه خاص در اداره حكومت و كشور است.
به نظر مي‌رسد كه مسير اصلاحات در اين ملك همواره گرفتار استبدادورزي حاكمان و بي‌حوصلگي و عدم پايداري قاطبه اصلاح طلبان شده و در نيمه راه مانده است، اما اميدوارم در اين روزگار آناني كه دل در گرو استقلال، آزادي، پيشرفت و آباداني اين سرزمين بسته اند به غايت دريابند كه بايد رسم ياغيگري و خونريزي و خشونت ورزي را از تاريخ ايران براندازيم و با صبر و حوصله و خون دل خوردن و ماندن در ميدان اصلاحات با هر هزينه نگذاريم شاهد تكرار تاريخ (البته با تسامح منطقي) باشيم، و بايد اميد داشت كه حاكمان ما نيز بياموزند كه اصلاحات به نفع آنهاست.

و آخر اينكه هر آنكه بخواهد در ايران زندگي كند راهي جز ايستادگي و تلاش براي بهبود اوضاع ندارد. بقول آن روزنامه نگار «اسلحه مدافعه ما در صحت كلام ماست». اگر ما صادقانه در پي اصلاحات باشيم زود يا دير نتيجه خواهد داد بشرطي كه ما به همه لوازم و مقتضيات اصلاح طلبي پايبند بوده و در اين مسير از هيچگونه دشواري و سختي نهراسيم و با صبر و حوصله و پايمردي به پيش برويم.   نظرات

بهروز شجاعی :

سلام!
خیلی نشستم فکر کردم...
اینقدر حوادث ریز و درشت داره دور و برمون می افته و همه دستاوردهای خاتمی و اصلاحات زیر سوال می ره و همه هم ساکت شده اند من هم می خواستم ساکت باشم ولی نتوانستم..
خاتمی ، اصلاحات ، جمهوری اسلامی ایران و جدیدا حتی آیت الله خامنه ای هم در تیرس قرار گرفته اند...
دوباره می خوام بنویسم ، دوباره می خوام شروع کنم چرا که اصلاحات ، خاتمی ، جمهوری اسلامی و ... را دوست دارم .
خوشحال می شم من خبرنگار را راهنمائی کنید.
امضا: بهروز شجاعی
یا حق

 

حسن رحيمي :

مطلب جالبي بود، سوژه بسيار عالي اي داشت، باز هم بنويسيد، جامعه ما احتياج به اين چنين تلنگرهايي دارد

 

عليرضا محبي :

سلام آقاي مزروعي، چند هفته اي بود كه كم فروغ بوديد ولي مثل اينكه دوباره شروع كرديد، خواهش ميكنم جدي تر به وبلاگ بپردازيد.

 

سيروس :

اين حرفها در گوش جامعه ايران نمي‌رود، مردم ايران تنها وقتي ميفهمند كه چه خرابكاري اي كرده اند كه ديگر خيلي دير شده، مثل همين انتخابات اخير كه معين را كنار گذاشتند و احمدي نژاد را پسنديدند، حالا وي شده نماد پايين آمد سطح بينش ايرانيان

 

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007