« حق زندگی | صفحه اول | جنبش سبز و سیاست خارجی »

18 مرداد 89

روزخبرنگار

روز 17 مرداد روز خبرنگاراست . روز 17 مرداد سال 77 محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزار شریف افغانستان به دست طالبان شهید شد و جان بر سر پیمان حرفه ای خویش نهاد. این واقعه تلخ ودردناک که در دومین سال استقرار دولت اصلاح طلب خاتمی و بهار مطبوعات ایران رخداد ، به پشنهاد انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران واستقبال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تصویب شورای فرهنگ عمومی رسید و از آن پس اینروز بنام "روز خبرنگار"در تقویم کشور ثبت و گرامی داشته شد به امید آنکه زان پس جان خبرنگاری در ایران بواسطه شغلش گرفته نشود و به مهلکه نیافتد .

انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران ، که خود بانی این روز بود ، تاپایان دولت خاتمی که مجری مسابقه جشنواره مطبوعات بود ، اینروز را فرصت و مراسمی می دانست برای قدردانی از روزنامه نگاران برتر کشور ، اما با روی کارآمدن دولت احمدی نژاد وکنار زدن انجمن از جشنواره مطبوعات و سنگ اندازی ریز و درشت در مسیر فعالیت های این نهاد صنفی ، انجمن اینروز را درسالن کوچک خود با حضور روزنامه نگاران گرامی می داشت تا اینکه سال گذشته درست درآستانه اینروز و درحالی که قرار بود مجمع عمومی سالانه انجمن برگزار شود ، بدستور قاضی مرتضوی دادستان وقت تهران و قاتل مطبوعات و دشمن روزنامه نگاران ماموران شبانه به پلمپ درب ساختمان انجمن صنفی اقدام کردند و روز بعد که روزنامه نگاران برای برگزاری روز خبرنگار و مجمع عمومی به خانه خود مراجعه کردند ، در را بروی خود بسته دیدند و حاکمیت اقتدارگرا اینگونه به پاسداشت روز خبرنگار پرداخت !
در روز خبرنگار قرار بود از مقام و منزلت و جایگاه خبرنگاران تقدیر و تجلیل شود اما از زمان روی کارآمدن دولت احمدی نژاد ، حاکمیت یکدست اقتدارگرایان تلاش فراوان کرده است تا با مصادره اینروز و برگزاری مراسم های تشریفاتی ، وضعیت اسف باری را که دامنگیر فعالیت های رسانه ای و روزنامه نگاران ایران کرده است پرده پوشی کند . خوشمزه اینکه نهادهایی که بیشترین نقش و سهم را درسرکوب آزادی مطبوعات و روزنامه نگاران ایران در یکسال گذشته داشته اند بمناسبت اینروز با صدور بیانیه و برگزاری مراسم در پی ارج نهادن به خبرنگاران و اهالی رسانه برآمده اند .
توقیف پی در پی مطبوعات آزاد و مستقل و به بند و زنجیر کشیدن دهها روزنامه نگار دراین مدت کمترین تردیدی دراین باره که ایران بزرگترین زندان روزنامه نگاران است و مقامات زندانبان آنان ، برجای نمی گذارد . تنها در سال گذشته و در پی کودتای انتخاباتی بیش از 110تن از روزنامه نگاران بازداشت و زندانی و به مجازات های حیرت انگیز سال ها جس و محرومیت از فعالیت های مطبوعاتی محکوم شده اند و غالب اینان ماهها سلول انفرادی را تحمل وهنوز در بدترین شرایط در زندان به سر می برند . روزنامه نگارانی همچون احمد زیدآبادی ، عیسی سحرخیز ، مسعود باستانی ، کیوان صمیمی ، بهمن احمدی عمویی ، مهدی محمودیان و حسین نورانی نژاد ، که تنها و تنها بدلیل روزنامه نگاری و اطلاع رسانی درست گرفتار اینهمه بلیه و زندان شده اند . علاوه کنید براین وضعیت توقیف و تعطیلی بیش از ده روزنامه مستقل اصلاح طلب را که موجبات بیکاری بسیاری از روزنامه نگاران را فراهم آورده و برناامنی شغلی و عدم استقلال حرفه ای اهل رسانه دامن زده است ، و دراین مسیر پلمپ و تعطیلی دفتر انجمن صنفی روزنامه نگاران جای کوچکترین فریاد و حمایتی رااز اینهمه روزنامه نگار آسیب دیده و بیکار باقی نگذاشته است . و مجموعه این شرایط مهاجرت بسیاری از روزنامه نگاران را برای حفظ جان و شغلشان از کشور دامن زده و آنها را آواره دیار غربت کرده است ، و البته اینگونه نبوده است که حاکمیت اقتدارگرا به این بند و بست اهالی مطبوعات و روزنامه نگاران بسنده کند بلکه با اعمال فیلترینک در اینترنت وارسال پارازیت بر روی ماهواره ها در صدد برآمده است که چشم و گوش ایرانیان داخل را بروی هر پیام و خبری که افشاگر استبداد ومظالم ومفاسد قدرت حاکم است ببندد و تمام مجاری و منافذ اطلاع رسانی واقعی را بروی ملت مسدود نماید ، و قطعا اگر می توانستند همچون کشورهای کمونیستی سابق بدور کشور دیوارآهنین می کشیدند و به مردم اجازه نمی دادند که جز رادیوی یک موج داشته باشند ، اما روزگار ، روزگاری دیگر است ، روزگاری است که فن آوریهای ارتباطات همه دیوارهای آهنین و مرزهای ملی را فروریخته و اخباررا بردوش ماهواره ها سوارکرده وبر پستوی هرخانه ای در هرگوشه ای از عالم فرو می نشاند ، و از طریق یک رایانه دستی می توان با همه جهان پیوند خورد ودر این جهان "هرشهروند یک رسانه " شده است ، و اینگونه است که همه بگیر و ببندهای حاکمیت اقتدارگرا در ایران پس از کودتای انتخاباتی سال گذشته نقش برآب شده و واقعیات جامعه ایران و جنبش سبز همچون آفتاب برآفاق سایه افکن شده است و می رود تا عصری جدیدی را در حیات ایرانیان رقم زند . اینروز را به همه روزنامه نگارانی که در پی اطلاع رسانی درست به دیگران هستند و دراینراه همه سختی ها و بلایا را به جان خریده و می خرند و حاضرند جان بر سر حرفه خویش نهند تبریک گفته و سلامتی همه خبرنگاران متعهد و آزادی روزنامه نگاران در بند را آرزو دارم .   نظرات

نعمت وجودتان سلامت باد. :

نعمت وجودتان سلامت باد.
خبرنگاران وخانواده شهدا بعضا نیاز به لوح ونشان وهدیه وتمجید ندارند
نیاز به امنیت شغلی ورعایت قانون دارند.
خبرنگاران دردورنج همه آحاد جامعه را منعکس می کنند ولی کسی از درد ورنج آنان آنان چیزی نمی گوید
...علیرغم آن همه دایه بهتراز مادر زمانی که بنا بود سنگ نوشته ای برمزار صارمی شهید نوشته شود.الحق که استاد داوررستمی وند که آن زمان در روزنامه ایران بودند با تمام وجود صادقانه اینگونه نوشتند .باید لایقش باشی تا تورا بستایند.دوست ودشمن صارمی راستودن وتمامی مجامع جهانی خبرنگاران وروزنامه نگاران آزاد اندیشان جنایت علیه قلم وخبر رسانی را محکوم نمودند
اینک ما چه کرده ایم تا برای نسلهای آینده باقی بماند
روز خبرنگار خون بهای خبرنگاری که با خون خود خبرنوشت .والحق که این روز یادگار دوران اصلاحات وتلاش انجمن صنفی روزنامه نگاران ووزیر وقت ارشاد می باشد
با تمام خوبی ها وبدی ها وناملایمات وسختیهایئ که بر جامعه اطلاع رسانی وماگذشت
صمیمانه این روز را بر شما عزیزان تبریک می گویم
به امید روزی که هیچ خبرنگار وانسان آگاهی بخشی دچار آسیب وحتی در بند نباشد

 

بیاید همه باهم برای صلح ودوستی و رعایت حقوق شهروندی با :

خبرنگار را می توان شهیدکرد.
اماجوشش خونش هرگز آرام نخواهدگرفت.
خبرنگار را می توان اسیرکرد.
خبرنگار رامی توان درغروب گمنامی نگه داشت.
اماقلم هرگز دراسارت نخواهدماند.

من تاآخرین لحظه درکنار مردم مظلوم وستمدیده افغانستان خواهم ماند.
درآخر سرنوشتم یااسارت است یاشهادت.
آخرین پیام خبرنگار شهید محمود صارمی:
1377مزار شریف سقوط کرد ! هفدهم مرداد ماه سال
اینجا محل کنسولگری ایران در مزار شریف است، من محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران هستم، گروه طالبان چند ساعت پیش وارد مزار شریف شدند. خبر فوری، فوری .مزار شریف به دست طالبان سقوط کرد، عده ای از افراد طالبان در محوطه کنسولگری دیده می شوند به من بگویید که چه وظیفه ای ... ..
" و آری این آخرین سروده و مکالمه شهید صارمی از مزارشریف با خبرگزاری ایرنا در تهران بود و به حق وظیفه خود را کامل اداء کرد ...
ابراز همدردی وهمدلی کلمه ای بیش نیست مگر اینکه خود این درد مصیبت را تجربه کرده باشید. صارمی مثل من وتو با تمام وجود زندگی را دوست داشت وهمواره در تلاش بود تاهر لحظه اش را به بهترین شکل بگذراند.
آری رسانه همان پیام است.
دنیای رسانه فارغ از رنگ -نژاد _ادیان - زدوبند - تبعیض وبی عدالتی-منصب -زور وظلم و تجاوز- تهدید زندان .مرگ- لشگر کشی . جنگ خونریزی- فقر. گرسنگی.خشکسالی- نابرابری اجتماعی- سانسور- توقیف- دیکتاتوری -قصور-جهل .نادانی- چاپلوسی- زیر آب زنی-نیرنگ وفریبکاری- بلای خانمان سوز اعتیاد -فساد های مرسوم جنسی واداری مالی وغیره ...می باشد.
.پس بیاید همه باهم برای صلح ودوستی و رعایت حقوق شهروندی با حفظ کرامت انسانی برای زندگی بهتر همگان دعا کنیم .
حقیقتا خبرنگاران گزارشگران و اصحاب رسانه ومطبوعات بطور مداوم درسخت ترین شرایط وبحران ها همواره درپی کشف واقعیت هستند ونیز گاها در سراسر جهان برحسب رسالت خطیری که دارند اسباب نارضایتی گروهی را فراهم می آورند. خبرنگاران وگزارشگران مشکلات وموفقیت های همه را منعکس می کنند ولی کسی درد ورنج آنان را عنوان نمی کند.اینجانب در حد بضاعت ناچیزم اگر لایق باشم بعنوان یک علاقه مند همدل و دردمند.همگام با اصحاب رسانه یار ویاور بازماندگان و قربانيان آسيب ديده گان راه عدالت وآزادي واطلاع رسانی سالم خواهم بود.
صارمی ...
نه دیپلمات بود.. ونه تاجر.. فقط وفقط یک خبرنگارایرانی ومتعهدووظیفه شناس بود.او درطی بیش از دوسال حضورش در افغانستان بارها فریاد مظلومیت. مردم ستمدیده ورنج کشیده آن دیار مصیبت زده را به گوش جهانیان رساند .
و درآخر خبر سقوط مزارشریف راباخون خود به سراسر جهان مخابره کرد. وخودنیز... خبر شد .
..همه خوب میدانیم که صارمی مظلوم نه اولین ونه آخرین شهید عرصه اطلاع رسانی نخواهدبود...
استاد داور رستمی وند.. درآن روزهای سختی که برما گذشت چه زیبا برسنگ مزارشهید صارمی نوشت.
آری ایثار وشجاعت وشهامت راهرکسی ندارد باید لایقش باشی تا تورا بستایند...
صارمی را مجامع جهانی سازمان ها وکنوانسیونهاوفدراسیونهای بین المللی. خبرنگاران .آزاداندیشان ومردم سراسردنیا.... دوست ودشمن ستودنش.
حال ما چه کرده ایم.
وچه کنیم تارسالت حرفه ای ورشادت و صداقت صارمی ها... برای نسلهای بعد ماندگار باقی بماند.
آری 17مردادماه روز خبرنگار.خون بهای صارمی
میراث باافتخار جان باخته عرصه رسانه و بر همه انسانهای آزاده وصاحبان این حرفه خطیر خبرنگاران وروزنامه نگاران وگزارشگران علاقه مندان مبارک باد
یاد و نام وخاطره تمامی کسانیكه در راه انجام رسالت حرفه اي وآگاهی بخشی به جامعه بشری در این دهکده جهانی دچار آسیب گردیده و ....یا جان باختند گرامی باد .
حجت صارمی

http://17mordad.blogfa.com

 

الهم فک کل اسیر :

الهم فک کل اسیر
خدایا همه اسیران وزندانیان را دراین ماه مبارک رمضان آزاد بکن
امیدواریم که همه زندانیان درسراسر جهان خصوصا اونهائی که بی نام ونشان هستندرا آزاد وبه آغوش گرم خانواده هایشان برگردنند

 

   ارسال نظر:

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007