« موسوي قول هيچ وعده ناشدني را نمي‌دهد | صفحه اول | یک مقایسه آماری »

11 خرداد 88

معمای یک میلیارد دلاری

در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری نهم در سال 84 موضوع نفت نقطه کانونی سخنان آقای احمدی نژاد را تشکیل می داد. جملاتی از اینگونه: «عواید و پول حاصل از توسعه صنعت نفت باید سر سفره های مردم قابل مشاهده باشد»، معتقد به شفاف سازی معاملات نفتی کشور و نحوه هزینه کردن پول حاصل از آن هستم»، «دست مافیای قدرت و قبیله را از سر نفت کوتاه خواهم کرد و حاضرم جانم را پای این قضیه بگذارم»، «مردم باید اثرات افزایش قیمت را در سر سفره هایشان مشاهده کنند» و «مبارزه با فساد اداری از جمله در بخش نفت از وظایف مهم من است.»

بررسی عملکرد دولت نهم در عمل به این وعده ها و اینکه به رغم جابه جایی وزیر در این وزارتخانه آیا دست مافیای قدرت و قبیله از سر نفت کوتاه شده است و آیا اصلاً مافیایی وجود داشته که دستش کوتاه شود در حوصله این مقال نیست و داوری را بر عهده خوانندگان می سپارم. در مورد سر سفره بردن درآمد نفت نیز هر شهروند به راحتی می تواند با نگاه به سفره های خود در چهار سال پیش و هم اکنون به ارزیابی عملکرد دولت نهم در عمل به وعده اش بپردازد. اما آنچه در این مقال و به مناسبت قرائت گزارش تفریغ بودجه سال 85 - تهیه شده توسط دیوان محاسبات - در مجلس که بندی از آن اشاره به عدم واریز رقمی بیش از یک میلیارد دلار درآمد نفت به خزانه داشت و بازتاب ها و پیامدها و نامه های متبادله بین معاونت حقوقی مجلس و ریاست جمهوری و مسوولان دیوان مدنظر است در مورد «شفاف سازی معاملات نفتی کشور و نحوه هزینه کردن پول حاصل از آن» است. به جد می توان گفت آنچه در این رفت و برگشت ها بر همگان آشکار می شود این است که درست برخلاف این وعده و مدعای تبلیغاتی آقای احمدی نژاد در دوره مسوولیت دولت نهم نه تنها شفافیتی در مورد معاملات نفتی کشور و نحوه هزینه کردن پول حاصل از آن رخ نداده است بلکه بر دامنه ابهامات و سوالات در این باره افزوده شده است به گونه ای که سرنوشت نامعلوم بخشی از این درآمد و به طور مشخص آنچه در گزارش دیوان بر آن تصریح شده به «معمای یک میلیارد دلاری» تبدیل شده است؛ معمایی که تاکنون پاسخ شفاف و قانع کننده ای از سوی دولت بدان داده نشده است.
یادآورد می شود بر پایه نماگرهای اقتصادی بانک مرکزی درآمد حاصل از نفت و گاز در چهار سال 87- 84 بالغ بر 283 میلیارد دلار بوده است و این در حالی است که بر پایه گزارشات همین بانک هزینه های ارزی دولت نهم در این چهار سال سر جمع بالغ بر 200 میلیارد دلار می شود. خوشبینانه این است که ما به التفاوت این دو رقم به «حساب ذخیره ارزی» واریز شده باشد اما عدم شفاف سازی از سوی دولت در این باره به بهانه محرمانه بودن اعلام رقم این حساب و انتشار اخبار و اطلاعات غیررسمی درباره مانده منفی این حساب جای خوشبینی باقی نگذاشته است و جالب اینکه در دولت خاتمی که اتهام عدم شفافیت بدان متوجه بود، اطلاعات این حساب به روز منتشر می شد و در معرض اطلاع همگان قرار می گرفت.
از آنجا که درآمد نفت جزء انفال و متعلق به همه شهروندان ایرانی است این حق آنان است که بدانند هر یک دلار این درآمد چگونه در بودجه دولت هزینه می شود و قطعاً «شفاف سازی معاملات نفتی کشور و نحوه هزینه کردن پول حاصل از آن» یکی از اصول حکمرانی خوب در ایران است که هر دولتی باید آن را اجرا کند. اما رئیس دولت نهم که خود مبدع این اصل و شعار بود و در سایه آن از مردم رای گرفت کم ترین اعتنا و عمل را بدان داشته است به گونه ای که نه تنها نتوانسته است راجع به درآمد 283 میلیارد دلاری و هزینه 200 میلیارد دلاری و مابه التفاوت 83 میلیارد دلاری گزارش قانع کننده ای به افکار عمومی و پرسشگران بدهد بلکه از حل «معمای یک میلیارد دلار» گم شده در گزارش دیوان محاسبات نیز عاجز مانده و با نامه نگاری و اظهارات مبهم بر دامنه این معما در جامعه افزوده است و شاید این هم نوعی از شفاف سازی است که جامعه ما باید تجربه می کرد.   نظرات

:

با سلام جناب مزروعي
اقاي مزروعي خودت رو خسته نكن كجاي قانون نوشته نفت وگاز اموال عموميست برادر
بيخيال شو
من خلاصه به شما بگويم اين دولت حاصل حضور جناب هاشمي وسايرين با ان تركيب در انتخابات قبلي ونيز حاصل سهل انگاري وعدم جديت خاتمي در زمان مديريتش كه اصلاح طلبي را با عقب نشيني پياپي اشتباه گرفته بود هست
وخوب شما در نظر بگيريد كه دولت نهم مفت براي اقايان بدست اومد
وخودتون ميدونيد كه اسب قدرت چه اسبيه ديگه!
در هر حال اقايان پاشون رو گذاشتن رو كول مردم وبا لا رفتن ووقتي رفتن نا باورانه گمان كردند كه به اوج اسمانها رفتند
خوب دولت مسافرت وبرو بياي خارجي هم دارد ديگر بخلاصه اقايان با ديدن ممالك ديگر با خود گفتند عجب در جاهاي ديگر نيز كساني هستند كه ما مدير انها نيستيم ؟ اينبود كه گفتند ما باز هم ميتوانيم وبه فكر افتادند كه ممالك ديگر را هم مديريت كنند وانها را هم از فقر وبدبختي وزير يوغ امپرياليسم نجات دهند اينبود كه ملت بدبخت حالا هم فراموش شدند هم هزينه مديريت جهاني ميدهند
وحالا كه موقع انتخابات شده يك دفعه باز اقايان از خواب بيدار شدند كه اي واي مدت دار بود؟!
اينست كه اينروزها چنان كه ميبينيد ميكنند
اقاي مزروعي من ميگم انصافا حق اين اقايان ضايع شد بايد اينها زمان جنگ فرمانده جنگ ميشدند چون حقيقتا متخصص جنگ رواني وتاكتيكهاي رزمي هستند

مزروعي : باسلام ، هرچند من با نظر شما در باره دوران خاتمي موافق نيستم و فكر مي كنم شما همچون خيلي ها چون از دور فقط ناظر مسائل هستيد به آساني نيز داوري مي كنيد و من بارها بارها در اين باره توضيخ داده ام و متاسفانه روي كاذ آمدن احمدي ن‍ژاد ناشي از همين گونه تحليل هاوبه انفعال كشاندن بخشي از نيروها و تحريم و راي ندادن در انتخابات قبلي بود و در واقع احمدي نژاد حاصل راي ندادن اكثريت مردم و جاكم شدن راي اقليت بود و ظاهرا شما هنوز در همان آب و هوا بسر مي بريدو به رغم اينكه اينها را نوشته ايد هيچ موضعي راجع به انتخابات و راي دادن نگرفته ايد و به نظرم اين يعني اينكه باز احمدي نژاد سوار كار شود و لاغير! آخر تا كي بايد ما در گذشته بمانيم و براي آينده كاري نكنيم ؟

 

علي :

درود
همه ما آن مصاحبه معروف احمدي ن‍‍ژاد با اخبار 10:30 شبكه دو سيمادر مورد پوشش مردم و موي آنها را به خاطر داريم و فيلم آن نيز در همه سايتها موجود ميباشد.
(گفت مردم ما سلايق گوناگون دارند و در طريقه پوشش خود آزادند و در شان دولت نيست كه به اين موارد بپردازد)
به نظر من تمام سخنان او دروغ بود
خدا كند كه ما مردم از خواب بيدار شويم و عقلهاي خود را بكار گيريم
با سپاس

 

جواد :

آقاي مزروعي به نظرم اگر در اين ايام كه 4 سال حضور دولت در عرصه قدرت تقريبا در حال اتمام است و نزديك به انتخابات هستيم يكبار ديگر عملكرد دولت را با اهداف برنامه چهارم توسعه مورد مقايسه قرار بدهيد خيلي مفيد خواهد بود.مخصوصا درمورد نرخ رشد سرمايه گذاري داخلي و خارجي كه دولت نهم مخصوصا درمورد خارجي مدعي افزايش چشمگير آن مي باشد.

مزروعی : باسلام ، اگر مطالب وبلاگم را مرور نمائید در این باره نوشته ام و اگر فرصت کردم به تکرار آنها خواهم پرداخت .

 

:

با سلام
من حقيقتا اين يك مورد را در نيافتم وقتي وزير كشور 160 ميلياردي وسخنگوي دولتي 6 شغله وكابينه باجناق سالار وحزب پادگاني اش كه به وضوح قابل رويت است اين ريس دولت چطور ان ديگران را داراي عقبه ومافيا مينامد وخود نمي گويد كه عقبه اش كجاست واگر معتقد است مردم به او راي دادند خوب مردم دو بار به خاتمي ويكبار به مجلس ششم هم راي دادن
من حقيقتا در نمي يابم كه رانت ومافيا چه ربطي به انسان پاكي چون موسوي دارد كه از قدرت هيچ ارثي نبرد ودر اوج مشاركت در قدرت سياسي به كنج عزلت رفته بود
اقايان حواسشان را جمع كنند كه موج خروشان موسوي دوستي ما رود مردم را به راه خواهد انداخت و... را در خواهد ربود

 

مجید :

جناب آقای مزروعی ، با سلام ، به نظر شما پاسخ این معما چیست؟ ما که دسترسی چندانی به اطلاعات نداریم و پاسخ این معما این روزها ممکن است در تصمیم گیری رای دهندگان اهمیت داشته باشد.

مزروعی : باسلام ، والله بنده هم دسترسی به اطلاعاتی در این باره ندارم و این وظیفه دولت است که در این باره پاسخگو باشد .

 

سعيد :

واقعيت اينست كه هيچ آقازاده رانت خوار يا هيچ مدير اختلاس كننده يا هيچ مفسد اقتصادي اي نميتوانست اينهمه درآمد نفت را ضايع كند يا بالا بكشد. صد رحمت به مفسدين و مافياي اقتصادي!
ضربه اي كه اين دولت به درآمد و اقتصاد اين كشور زد از عهده هيچ ...ساخته نبود .
به همين دليل من معتقدم اين دولت به جرم خيانت به كشور ...بايد محاكمه د...شوند.
اگر مردم فريبي و ترويج خرافه را به جرايم اين دولت اضافه كنيد كه بايد از ويراني وطن دق كنيم.

 

صمد مهدي پور :


خبری که روزنامه ها منتشر نکردند
موج گسترده دستگیری امنیتی
طرفداران موسوی در شهر قم


من خبرنگار یکی از روزنامه های پر طرفدار هستم. این خبر را اجازه انتشار ندادند و به همین دلیل آن را برای شما می فرستم تا پوشش بدهید:

روز گذشته بین هواداران دو ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی و احمدی نژاد در خیابان صفائیه قم درگیری شدیدی پیش آمد و چند دقیقه بعد از آن مامورهای ضد شورش تمام منطقه و خیابان های اطراف را محاصره کردند و حتی عابران و مردم عادی را نیز تفتیش می کردند. آنها به دنبال نوارهای سبز، شالهای سبز، کارت های تبلیغاتی ستاد موسوی و مواردی از این دست بودند. اگر فردی چنین چیزهایی را در اختیار داشت او را با خود می بردند. بعلاوه با این بهانه که کارت های تبلیغاتی موسوی با پشتیبانی حزب کارگزاران تهیه و چاپ شده و به بهانه رابطه ی خصمانه‌ی جناح حاکم با حزب کارگزاران افراد زیادی را دستگیر کردند.

.


 

:

جناب آقای مزروعی

با سلام و تشکر از شفاف سازی شما

چرا هیچ کس در مورد آمار سرمایه گذاری خارجی که توسط رییس جمهوردر برنامه تبلیغاتی تلویزیونی ایشان ارائه شد ( 66 میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شده و 70 میلیارد دلارقرارداد منعقد شده)چیزی نمیگوید؟از ایشان بخواهید فقط یک مورد از این سرمایه گذاریها در صنعت نفت را اعلام نماید.

مزروعي : باسلام ، اعلام آمارهاي مخدوش و دروغ متاسفانه دردولت احمدي نژاد به يك رويه تبدل شده است.خوشبختانه اگر به روزنامه ها ي اصلاح طلب رجوع كنيد افراد مطلع در اين باره تو.ضيح و. پاسخ داده اند .

 

فرهاد :

تقاضا دارد اين روزها بيشتر مطلب بنويسيد و به وبلاگ خودتان هم بسنده نفرمائيد. شما مي توانيد در مورد مسئله ازادي مطبوعات در دولت نهم و مسائل انجمن صنفي بيشتر بنويسيد .

مزروعي : باسلام ، متاسفانه در اينروزها بدليل سفرهاي پي در پي قادر به انجام اينكار نيستم و در فرصت هاي اندكي كه بدست مي آيد تلاش خود را براي بروزكردن و پاسخگويي به نظرات بكار مي برم . در مورد مسائل مرتبط با مطبوعات و انجمن صنفي مي توانيد به سايت انجمن مراجعه كنيد اما اجمالا اينكه آقاي احمدي نژاد در مناظره اش با مهندس موسوي مدعي شد كه در دوره چهار ساله دولت ايشان هيچ روزنامه و نشريه را توقيف و تعطيل نكردند كه يك دو.رغ آشكار است و در چهار سال گذشته 130 روزنامه و نشريه ثوفيف و تعطيل شدند از جمله روزنامهاي شرق ، هم ميهن و كارگزاران ،و بسياري از نشريات به زيانهاي تركي و كردي و...و انسان حيرت مي كند كه چگونه ايشان براحتي دورغ مي گويد و...

 

گلی :

جناب اقای مزروعی در مجله زن روز اذر 60 مطلبی در مورد مصاحبه خانم رهنورد در مورد زن چاپ شده است که از قول اقای موسوی گفته شده است که زنان نباید در کوی و برزن و مجامعی که مرد در ان وجود دارد ظاهر شود در مورد ان در صورت امکان توضیح دهید.

مزروعي : باسلام ، من از اين موضوع هيچ اطلاعي ندارم اما تا آنجا كه من آقاي موسوي و همسر ايشانرا را از سالهاي دور و قبل از انقلاب مي شناسم به اينها اينگونه حرف زدن نمي خورد و رفتار خانم رهنورد خود بهترين شاهد بر باطل بودن اين سخن است چرا كه ايشان همواره در صخنه فعاليت هاي سياسي و اجتماعي و فرهنگي و بيرون از خانه و در كوي و برزن و مجامع فعال بوده اند و معلوم است كه چنين باوري نداشته اند .

 

سعيد :

سلام
بعضا نظرات من در سايت شما درج نميگردد. علت را نميدانم. آيا ايجاد محدوديت در ثبت نظر كاربران از جانب شماست؟

مزروعي : باسلام ، من نمي دانم منظور شما كدام نظر است اما من نظراتي را كه حاوي توهين يا تعرض به اشخاص ديگري باشد منتشر نمي كنم و محدوديتي در انتشار نظران ندارم.

 

:

با سلام
احمدي نژاد در مناضره ديشب بايد افرين گفت كه نشان داد اگر حكومت در مقابل زندگي مردم احساس مسيوليت نميكند خود نيز هزينه ميدهد افرين بر او كه بيش از پيش ثابت كرد دموكراسي خواهي يك حقيقت انكار ناپذير وتنها راه حل است برغم ميل باطني اش
به شخصه درود ميگويم بر او كه تا وان سركوب اصلاح طلبان را توسط حكومت پرداخت واز چهره حكومت پرده برداشت ودر واقع اين اه ازاديخواهان با ايمان ومسلمان بود كه حكومت را گرفته بود
درود بر شما جناب احمدي نژاد

 

من براي شما حرمت قايلم خانم رهنورد وازرده شدم :

با سلام
پرونده احمدي نژاد در دست كيست؟!!!!!!!!!
بد نيست ملت از ان نيز اگاه شوند حال كه از پرونده خانم محترمي كه از جانب زنان اظهار موجوديت كرد پرونده دار ميشود پرونده احمدي نژاد را چه كسي مينماياند؟!
اميدوارم شيخ داشته باشد پرونده او را

 

:

با سلام
حقيقتا ادم ديوانه ميشه كجا زندگي ميكنه
واقعا ما چه گناهي كرديم كه تو اين مملكت بدنيا اومديم
تا ديروز يزدي ريس وقت قوه قضايي ميگفت هاشمي به انقلاب قرض داد امروز ريس وقت دولت ميگه هاشمي خورد وبرد وهاشمي ريس خبرگان امروز كه ميخوره ونوري ...
واي بر ما ملت واي اونوقت فردا خود احمدي نژاد چي در مياد!!!
اقايان قدري بفكر فرو رويد ظاهرا سيستم ايرد داره گه اينهمه بخور بخور توش هست وبه اين سادگيها نبايد باشه كه ميگين موضوع پيچيده تر بايد باشه
زشت والله زشته مردم رو بازيچه نكنين
اين كارها اخر عاقبت نداره بخدا

 

   ارسال نظر:

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007