« نقد عملکرد اقتصادی دولت نهم در بیرجند | صفحه اول | سرمايه اصلي ايران مردم هستند »

31 اردیبهشت 88

چرا باید در انتخابات شرکت کرد ؟


دومين همايش اصلاح طلبان بادرود با عنوان دوباره مي سازمت وطن برگزار شد.
در اين مراسم آقاي رجبعلي مزروعي نماينده سابق مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي براي حاضران سخنراني كردند ايشان در ابتدا ضمن تسليت ايام شهادت فاطمه زهرا(س) و بيان ويژگي هاي آن حضرت تمدن اسلامي را مديون ام ابيها دانستند و حاضران را به مطالعه زندگاني آن حضرت دعوت كردند. از طرفي، آقاي مير حسين موسوي را از فرزند زهرا دانستند كه يكي از ويژگي هاي مثبت او در انتخابات فعلي است.
در ادامه، بحث نظري چرا بايد در انتخابات شركت كرد و چرا بايد به آقاي موسوي راي داد و چرا بايد با اصلاحات به سمت جلو حركت كنيم را پيش كشيدند. ايشان ضمن بر شمردن تاريخچه نهضت مشرو طيت به خواست تاريخي مردم يعني مشروطه بودن حكومت و قدرت اشاره كردند.

ايشان گفتند بعد از جنگ ايران و روس روشنفكران ما تفاوت خود را با دنيا احساس كردند و در نهايت با قيام مشروطه اولين قانون اساسي مدون شد و اولين مجلس حاصل آن قيام بود ، اما چون ساختار حقوقي با ساختار حقيقي جامعه انطباق نداشت به زودي از هم گسيخته شد. از دل روند ساختار حقيقي بعد از ايجاد ساختار حقوقي ،كودتا و رژيم استبدادي پهلوي شكل گرفت و تا زماني كه ساختار حقيقي اصلاح نشود ساختار حقوقي تاثير چنداني ندارد.
ايشان همچنين به انقلاب اسلامي اشاره كرد و توجه ويژه ي امام خميني به راي مردم را ياد آور شد . رجوع به راي مردم بعد از پيروزي انقلاب و رجوع به راي مردم بعد از نوشتن و تعريف قانون اساسي نوشته شده توسط خبرگان مردم، با توجه به فضاي باز سياسي آن زمان نشانه توجه امام به آراي مردم بود. نهادينه كردن انتخابات و اهميت راي مردم از طرف امام منجر به پنج بار انتخابات در ظرف يك سال شد. و اين حق راي از بزرگ ترين دستاورد هاست و بايد آن را حفظ كرد. اين ميراث گرانبها، فرصت هايي را ايجاد مي كند مثل دوم خرداد. و انتخابات آتي هم يكي از اين فرصت هاست. اين انتخابات چون سراسري است و وزنه هاي نامزدها نظارت استصوابي را كنار مي زند پس بايد كمال استفاده را كرد.
ايشان اضافه كردند: شعار هاي اساسي انقلاب و دموكراسي و آزادي را اگر بخواهيم نهادينه شود بايد به اصلاح ساختار حقيقي دست بزنيم و ساختار حقيقي زماني اصلاح مي شود كه مطبو عات يعني ركن چهارم دموكراسي، آزاد باشند. ولي متاسفانه در اين چهار سال گذشته مطبوعات يا توفيف شده اند و يا به سانسور و خود سانسوري روي آورده اند. و يكي از دلايل افزايش فساد در چهار سال گذشته همين نبود نظارت مطبوعات بر مسولان بوده است. وي با اشاره به تركيب هيئت نظارت بر مطبو عات در دولت نهم، كا راين هيات راحتي توقيف مطبو عات اعلام كرد ،كه بعضا حتي قوه قضاييه راي بر تبرئه آنان داده است و تنها و تنها سه مجوز داده است.
يكي ديگر از اركان دموكراسي احزاب اند، احزاب بيرون از قدرت با زير نظر گرفتن حزب حاكم و بيان نقاط ضعف و استفاده از آنها باعث نظارت و كاهش فساد مي گردند و متاسفا نه در دولت فعلي بودجه ناچيز كمك به احزاب كه در دولت آقاي خاتمي مقررشده بود ( بيشترين كمك به حزب مو تلفه تعلق مي گرفت) كامل قطع شد.
همچنين سازمان هاي غير دولتي در تغيير ساختار حقيقي جامعه نقش دارند اما دولت نهم با هيچ نهاد مردمي سازش نداشته است و هر نهاد مدني را تا توانسته است تعطيل كرده است.
ايشان نگاه دولت فعلي را نگاه ضد دموكراسي و ضد ساختار حقوقي كشور دانست و هدفش را دور كردن از روندي كه با مشروطه آغاز شد بيان كرد.
انتخابات گامي است به سوي دموكراسي و مشكل ما تغيير بنيادين ساختار حقوقي نيست و تنها نامزدي كه مي تواند راه را براي ميل به دموكراسي و اصلاح ساختار حقيقي هموار كند آقاي مير حسين موسوي است. او هم اهل مطبوعات بوده است و هم اهل حزب بوده است و هم مدافع نهاد هاي مدني و داراي توانايي، تجربه و تخصص است.
راي ندادن و در صحنه نبودن باعث تقويت سيستم اطلاعاتي و امنيتي دولت نهم است.
او با توجه به آمار و مقايسه درآمد در چهار سال گذشته با دولت اصلاحات و تنزل شاخص هاي اقتصادي در اين چهار سال از همه حضار خواست براي انتخاب آقاي مير حسين موسوي كوتاهي نكنند. در پايان به سوالات شفاهي و كتبي بعضي از حضار پاسخ داد.   نظرات

شرفی :

با سلام.مزروعی عزیز قبلا هم اشاره کردم که سلامت انتخابات مهم تر از هر چیزی است.رای من زمانی اثر بخش هست که خوانده شود.بنابراین باید بدنبال سلامت مطمعن انتخاباتی بود و بعد مشارکت سیاسی.اول مقدمه و بعد متن.با تجربه انتخاباتهای قبلی بخشی از بدنه جامعه ناامید هست.چون می داند رای درست خوانده نمی شود.متشکرم.

 

مهدیان :

سلام چراکفتارونوشته های منصور حلاج به قدری تلخ است که اخرش موت است که همان شهادت!؟اما کفتار شما شیرین ورادیکامناواسلامی که متاءسفانه اسمش همه جا است(اما شما ربسیارشیرین وتلخ ترازتلخ)

 

رضامهدیان :

ما بچه های مارچین اکرروزی سستی وکم کاری نسبت به مسايل فرهنکی واقتصادی ازشمامشاهده شودبسیار ناراحت میشویم اما این همه به این معنی نباشدکه شما فکر کنیدکار فرهنکی واقتصادی برای جامعه ما یابرون مرزی ما کار خاصی کرده ایم اگروقت بیشتری را صرف مطالعه کنید مردم ما سهم بسیاری از اقتصادوفرهنگواموزش شامل حال ما خواهد شد

 

:

با سلام
توصيه ميكنم جبهه صداقت طلبان بر حاميان موسوي نامگذاري شود
صداقت وشفافيت در مقابل ريا ونخوت

 

من درد مشتركمان را شنيدم كه فرياد ميشود :

با سلام مجدد
از اولين نطق تلوزيون موسوي هم رازيم
وهمچون معين وبه همان دلايل موسوي را پيروز ميدانم چه بگذارند چه نگذارند چون راهش در نهايت پيروز است وماندگار همانطور كه ايشان اين را از گذشتگان ماندگار به ارث برده!

 

:

با سلام
يكي نيست به اين اقايان حالي كند ريس دولت فعلا كانديدا است تا ريس جمهور
اقايان مثل اينكه بعد از 22خرداد سفر استاني دولتي نخواهند داشت وكار نيز
من در عجبم اگر خداي نا خواسته ريس جمهور نشود چه كسي ميخواهد ايشان را راضي كند كه تمام شده وقت خدمت رسانيشان

 

:

با سلام
دولتيها حريف خودشون رو هاشمي معرفي ميكنند تا ناني كه دور قبل نصيبشون شد رو دوباره از تنور در اورند
براي اصلاح طلبان از اين مسايل بايد تملق هاي جناب استاندار را در زمان رياست هاشمي در سطح وسيع انتشار داد تا از ايجاد توهم در بين اقشار شهرستاني بردارد

 

   ارسال نظر:

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007