« ارزیابی سفرهای استانی | صفحه اول | نقد عملکرد اقتصادی دولت نهم در بیرجند »

26 اردیبهشت 88

اقتصاد نفتی بزرگترین مانع در مسیر تحقق دموکراسی است

کارگاه آموزشی فعالین سیاسی و چهره های اصلاح طلب جوانان و دانشجویان خراسان جنوبی با حضور مهندس علی مزروعی و میزبانی ستاد 88 جوانان مستقل حامی مهندس میرحسن موسوی روز جمعه 18/2/88 در شهر بیرجند برگزار شد .
در ابتدای جلسه سعید فکوری ریاست ستاد 88 خراسان جنوبی به طرح و تبیین دغدغه های تشکیلاتی و موانع پیش روی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری دهم پرداخت و نکاتی در خصوص چارچوب تشکیلات ستاد و رسالت جوانان و دانشجویان در عرصه انتخابات را یاداور شد .

مهندس علی مزروعی نماینده مجلس ششم سخنان خود را با بر شمردن ویژگی ها و پارامترهای فعالیت سیاسی در زمان انقلاب و حال آغاز کرد و به بیان تفاوتهای دو نسل پرداخت . وی مهمترین خصیصه فعالیت سیاسی برای نسل اول انقلاب را خطر پذیری بالا عنوان کرد و محدودیتهای آن دوران را در عدم دسترسی به منابع دانش و کم رنگ بودن نقش تولید اندیشه یا به عبارتی خلاء دانش دانست. ایشان با اشاره به نقش گردش آزاد اطلاعات و توزیع منابع دانش در شرایط کنونی همچون تیراژ بالای کتاب، سرعت ترجمه و تسهیل دسترسی به منابع علمی آنرا ویژگی ممتاز این دوران دانست.
عضو دفتر سیاسی جبهه مشارکت در تحلیل شعاربنیادین انقلاب « استقلال ، آزادی ، جمهوری اسلامی » عنوان کرد « متاسفانه پس از گذشت 30 سال از پیروزی انقلاب می بینیم که تنها استقلال در ابعاد اقتصادی ، سیاسی و روابط بین الملل محقق شده است و تحقق آزادی و جمهوریت به معنای واقعی آن با موانع و محدودیت های بسیاری مواجه است.
وی دراین راستا به طرح سوالی کلیدی پرداخت و عنوان نمود که باید ببینیم چرا علی رغم ظهور سه قیام و نهضت و انقلاب و بروز جنبش های متعدد جنبش جنگل و حرکتهای اجتماعی نظیر آنها تاکنون اهداف و آرامانهای هیچ کدام از آنها بدرستی تحقق عینی و عملی پیدا نکرده است ؟ وی درراستای پاسخ به این سوال به شرح و تبیین مولفه های ساختاری قدرت در ابعاد حقیقی و حقوقی آن پرداخت و اصلاح ساختار حقیقی را مقدم بر اصلاح ساختار حقوقی دانست و یاداور شد "علی رغم اینکه این دو ساختار با یکدیگر در ارتباط دائمی هستند این ساختار حقیقی است که ساختار حقوقی را می سازد و تا زمانی که ساختار حقیقی تغییر نکند ساختار حقوقی نیز تغییر نخواهد نکرد . مشکل جامعه ما در انست که به ساختار حقیقی توجه نشده و دائما در حال تغییر ساختار حقوقی از طریق برکناری حاکمان یا تغییر قانون اساسی بوده ایم . کما اینکه مسئله اساسی ما همچنان در روابط دورنی جامعه و نوع تعامل انسانها با یکدیگر است . چرا که نتوانسته ایم با ضوابط زیست مسالمت آمیز ، تسامح و تساهل و احترام به حقوق شهروندی با یکدیگر مدارا و رفتار نمائیم. "
این فعال سیاسی در ادامه سخنانش به ابعاد اقتصاد نفتی و موانع ساختار اقتصادی که این وضعیت در مسیر دستیابی جامعه به دموکراسی ایجاد می کند پرداخت و از کار آفرینی و تحرک جامعه به عنوان شرط اساسی در تحقق دموکراسی و مردم سالاری یاد کرد و افزود :« وضعیت اقتصادی ما به گونه ای بوده است که هیچگاه غالب مردم را کار آفرین و خلاق بار نیاورده است . زمانی که دولت نیازهای خود را از طریق نفت تامین میکند وظیفه ای هم برای پاسخگویی به ملت را ندارد ،در این شرایط مردم همواره حقوق بگیر دولت هستند و می بایست مطیع حاکمان باشند ." این نماینده سابق مجلس به تفاوت شاکله دولت در ایران و کشورهایی نظیر ژاپن اشاره کرد و حجیم بودن دولت را عامل اساسی در پایین بودن بهره وری و نتیجتا شاخصهای ضعیف توسعه انسانی و اجتماعی در کشورهایی نظیر ایران دانست و عنوان کرد : " یکی از شاخص های علم اقتصاد که عیار رشد و توسعه را نشان میدهد همین بهر] وری است تا آنجا که هرچه بهره وری بالاتر باشد اقتصاد نیز سالم و پویاتر است ." وی در بخش دیگری از سخنانش با لحاظ نمودن و برشمردن تفاوتهای انقلاب و اصلاحات تنها راه تناسب ساختار حقوقی بر ساختار حقیقی را رشد و ارتقاء جامعه و شکل گیری نهادهای مدنی در ادامه روند اصلاحات و تن دادن به ضوابط کار جمعی در چارچوب حرکتهای منطقی مسالمت جویاته و قانونمندانه دانست و خاطر نشان کرد :" مهمترین شرط تحقق دموکراسی و پیشرد اصلاحات در شکل گیری وتثبیت نهادهای مدنی است ، لذا در هیچ جامعه ای دموکراسی شکل نمی گیرد مگر آنکه نهادهای مدنی برآمده از حضور و تلاش جمعی انسانها در مسیر رشد و اعتلای جامعه بصورت متکثر و تثبیت شده وجود داشته باشند و حاکمیت نیز به آنها اجازه رشد و امکان پیشرفت را بدهد ." در پایان جلسه ، مهندس علی مزروعی به سوالات حاضرین پاسخ گفت و نکاتی را در خصوص انتخابات و علل حمایت از مهندس موسوی بیان نمود .   نظرات

:

با سلام
دقيقا همينطور است
ولي دولت اصلاحات در اين زمينه كار نكرد انچنان البته مهم نيست به تجربه اش مي ارزد
اما من معتقدم حتي كانديداهاي اصلاح طلب به طور صريح مطالبات معيشتي مردم رو مطرح كنند وبهشون بگن كه اونها چه حقوقي دارند واين مهم نيست كه قول داده شود كه حل ميشود بلكه مهم است كه ما نترسيم وبه هر ايراني مرد وزن پير وجوان بگوييم كه چه حقوقي دارد وبايد انرا مطالبه كند ودر اين مورد حقيقي بايد مطالبات مدني را با به رسميت شناختن مطالبات معيشتي شديدا شروع كرد ودر صورت بدست اوردن دولت از ان نترسيد كه از مطالبه مردم از دولت دولت دچار مشكل ميشود پس نهادهاي مدني را تقويت نكنيم
بلكه بايد به مردم كمك كرد حقوق خودشون رو پافشاري كنند وبگيرند واين رو تمرين كنند
نبايد از تشكيلات كارگري زنان وساير تشكلها ترسيد بلكه بايد اونها را از زير سخره دولت خارج كرد
بايد دولت اصلاحطلب هزينه بدهد وگرنه فرقي با اقتدار قيم ماب نخواهد داشت
پس اگر كانديداي ما بيايد به مردم بگويد حق شماست زندگي كار بدي نكرده واصلا نبايد بترسد
در ضمن ما اصلاحطلبان بايد محكم بايستيم چون راه ما صادقانه وشفاف است واز هيچ چيزي نبايد بيم داشته باشيم
در هر حال ما پيروزيم چون مطالبه حق ميكنيم چه مارا ببازانند چه ببازيم وچه ببريم در هر صورت به وظيفه خود عمل كرديم
اما اين ميان ستاد اقاي ... اخيرا در حال بچه بازي در اوردن است ومتاسفانه اصلا قابل درك نيست

 

:

سه سؤال داشتم که امیدوارم با جوابهای شما سؤالات جدید طرح و این موضوع نیز روشن تر گردد
1- بنظر شمابرای خراب کردن یک جامعه یا ساختن یک جامعه نقش ِ ساختار مهمتر است ؟ یا نقش ِافراد؟

2- این نظر نفتی شما با ایده نفتی آقای نیلی و عبدی و کروبی چه تفاوتهایی دارد؟

3- چرا با وجودیکه آمریکا روی طرح تحریم بنزین کار میکند و این خود بعنوان مشت نمونه خروار ، علنا نشان از عدم استقلال ما میدهد که کشور هنوز نتوانسته از استقلال - لااقل اقتصادی- برخوردار باشد چرا گفته و نوشته اید: " پس از گذشت 30 سال از پیروزی انقلاب می بینیم که تنها استقلال در ابعاد اقتصادی ، سیاسی و روابط بین الملل محقق شده است " ؟
کدام استقلال؟ شوخی میکنید؟ دست از پا خطا کنید همان بلای صدام و شاه در انتظار شماست. باور نمی کنید؟

مزروعی : باسلام ، در پاسخ به سئوالات شما :
1 - داستان نقش افراد و ساختار تا حدودی مثل داستان مرغ و تخم مرغ و اینکه کدامیک زودتر بدنیا آمده است می ماند اما از نظر من تقش ساختارها مهمتر است اما اینگونه نیست که افراد نقش نداشته باشند مثا نقش بی بدیل امام خمینی در رهبری انقلاب اسلامی و سرنگونی رژیم پهلوی.
2 - در اینکه اقتصاد نفتی و دولتی نظام استبدادی را بازتولید و دوام می بخشد من با آن دوستان هم نظرم اما با راه حلی که آنها برای رهایی از اقتصاد نفتی پیشنهاد می کنند موافقت ندارد چون آنرا عملی و به نفع اقتصاد و اداره کشور نمی دانم والبته دلایل این عدم موافقت بحث مفصلی را می طلبد .
3- از نظرمن مفهوم استقلال به معنای استقرار نظام تصمیم گیری در داخل کشور است و اینکه خود ما تصمیم بگیریم چگونه با دنیا تعامل کنیم و هرگز این به معنای دیوار دور کشور کشیدن و عدم ارتباط اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و...با دیگران نیست بنابراین معامله کردن با دیگران ( فروش نفت و خرید بنزین و...) هیچ تناقضی با استقلال ندارد . هرچند مقایسه نظام جمهوری اسلامی ایران با رژیم صدام قیاس مع الفارق است اما اصل براین است که ما با حفظ استقلال قرار نیست در برابر دیگران بایستیم و بخواهیم دعوا کنیم بلکه باید با تدبیر و در جهت تامین منافع ملی مان با دیگر کشورها تعامل کنیم و من نمی دانم منظور شما از دست از پا خطا کردن چیست اما دنیا هم اینگونه نیست که شما تصور کرده اید و قواعدی دارد و بنا هم نیست ما کاری کنیم که دیگران با ما برخورد کنند .

 

حتما اين روزها وقت نميكنيد اينها را بخوانيد :

در میان اظهارات نامزدهای انتخاباتی، انتقادات و تخریبهایی علیه دولت صورت گرفته که به نمونه هایی از آن اشاره می شود

1- متأسفانه امروز هزینه مدیریت در کشور ما خیلی بالاست و بیش از 60 درصد اعتبارات ما صرف هزینه‌های جاری دولت می‌شود که بیشتر آن هم صرف مخارج مصرفی‌ می‌شود.

2- مراکز علمی، فرهنگی و دینی اصیل ما مورد غفلت قرار گرفته‌اند و متأسفانه در سالهای اخیر شاهد آثار این غفلت بوده‌ایم.

3- امروزه متأسفانه 80 درصد صنعت در اختیار دولت قرار دارد. امروز این که فرصت‌ها باید در اختیار مردم قرار گیرد، به خصوصی‌سازی و آن هم به فروش اموال دولتی تعبیر شده و قطعاً با خصوصی‌سازی واقعی که همان آزاد شدن انرژی مردم است، مغایرت دارد.

4- من پس از مطالعه و تحقیق و بررسی همهجانبه به این نتیجه رسیدم که کشور را بسیار بهتر از وضع موجود آن می‌توان اداره کرد و به همین دلیل تصمیم گرفتم وارد عرصه انتخابات شوم و به نفع کسی نیز کنار نخواهم رفت.

5- علیرغم زحمات مدیرانی که در طی سالهای گذشته مسئولیت اجرایی کشور را برعهده داشته‌اند، چون تلاشهای آنها با محور عدالت انجام نپذیرفته است شاهد گسترش فقر و فساد و تبعیض بوده‌ایم.

6- در چند سال اخیر افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی روز به روز در حال افزایش بوده‌اند آیا این وضعیت حاکی از آن نیست که دامنه فقر و تبعیض روز به روز بیشتر شده است؟

7- اینکه یک کارمند عالیرتبه 20 برابر یک کارمند معمولی حقوق می‌گیرد حاکی از افزایش شدید فاصله طبقاتی است و با این روند نمی‌توان به چشم‌انداز مطلوب 20 ساله رسید.

8- افرادی هستند که به خاطر ارتباطات خود در سیستم اداری کشور از امتیازات ویژه‌ای برخوردارند و در این میان بعضی‌ها اصلاً به وجود تبعیض اعتقاد ندارند، قطعاً باید این گونه گریز‌گاهها را بست تا عدالت برقرار شود.

9- صدها میلیارد تومان از پول بیت‌المال صرف خرید ساختمانهای مجلل دستگاهها در تهران شده است که بسیاری از این ساختمانها غیرضروری است و با فروش آنها و خرید ساختمانهای ارزان‌تر در شهرستانها، هم بازدهی امور بیشتر می‌شود و هم منابع مالی برای رفع مشکلات جوانان و مردم فراهم می‌آید.

10- امروز متأسفانه با وجود خدمات دولت و هزینه کردن‌های بسیار، کشور دچار فقر، فساد و تبعیض است.

11- اگر دولت پول ندارد، سازمانها و شرکتهای دولتی، هزینه برجهای دهها میلیارد تومانی را از کجا تأمین می‌کنند و چرا سالانه دهها میلیون دلار از بودجه عمومی برای سفرهای خارجی هزینه می‌شود. ما منابع به اندازه کافی در اختیار داریم اما از آنها به طور مناسبی استفاده نمی‌شود.

12- مگرنه این است که دولت آتی باید نقایص و نقاط ضعف دولت‌های گذشته را برطرف کند پس چرا با طرح موضوع انحرافی نامزدها، به صورتی زیرکانه فضا و فرصت نقد دولت را از این مردم سلب کردند.

13- تورم مهار گسیخته اقتصادی فشار سنگینی را بر مردم وارد می‌کند و این در حالی است که به نظر می‌رسد دولت از آثار این تورم مصونیت دارد و همه‌ آسیب‌ها متوجه مردم است، زیرا شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی گران‌ترین ساختمان‌های شمال تهران را خریداری می‌کنند و خاصه خرجی از کیسه بیت‌المال نیز به یک رویه‌ عادی در نظام اداری و اجرایی تبدیل شده است.

14- اصلاح امور، مبارزه با فقر و فساد و پیشرفت کشور، بدون حضور مردم، امکان‌پذیر نیست فقط با اداره، دفتر و دستک، نمی‌توان کاری از پیش برد.

******

آنچه در بالا خواندید، نقد‌های مهدی کروبی یا مهندس موسوی یا محسن رضایی نیست، سخنان دکترمحمود احمدی‌نژاد است که در اردیبهشت و خرداد 84 - در دوران تبلیغات انتخاباتی - مطرح شده است.

خبر آنلای

 

یاسر :

علی اکبر جوانفکر :رشد واردات از سال 80 تا 83 برابر با 27 درصد بود اما رشد واردات از سال 1384 تا 87 برابر با 12 درصد بوده است. مشخص نيست دوستان اصلاح طلب اينگونه شايعات را با چه هدفي در جامعه رواج مي دهند؟ صادرات كشور در سال گذشته از مرز 20 ميليارد دلار فراتر رفت . اين امر به منزله افزايش توليدات داخلي و استحكام اقتصاد درون زاي كشور است . البته توجه داشته باشيد كه در ارتباط با واردات ، بخش خصوصي نيز فعاليت مي كند و همه واردات از سوي دولت انجام نمي شود.
نظر شما چیست؟

مزروعی : باسلام ، تا آنجا که من میدانم ایشان هیچ تخصصی در اقتصاد ندارد و به همین دلیل خیلی نمی شود از ایشان انتظار داشت که در این باره درست سخن بگوید . بر پایه آمار بانک مرکزی متوسط نرخ رشد واردات از سال 80 تا 83 برابر با 27 درصد بوده است و همین نرخ رشد برای سال 84 تا 87 حفظ شده است که میزان وارادت به کشور در سال 87 را به حدود 80 میلیارد دلار رسانده است در حالیکه بالاترین رقم واردات در دولت خاتمی 38 میلیارد دلار برای سال 83 بوده است اما آنچه مهمتر از این اعداد و ارقام است ترکیب واردات در این دو دوره است . در دوره خاتمی سهم وارادات کالاهای سرمایه ای سال به سال در افزایش بود و به حدود 45 درصد رسید و سهم وارادات کالای مصرفی کاهش داشت و به 12درصد رسید اما در دولت احمدی نژاد سال به سال از سهم وارادات کالاهای سرمایه کاسته شد وبه حدود 18 درصد رسید و بر سهم کالاهای مصرفی تا میزان 20 درصد و واسطه ای تا 62 درصد افزوده شد و در واقع با پول نفت در کشورهای خارجی اشتغال و تولید ایجاد شد و کشور فرصت بهره مندی ار درآمد نفت برای سرمایه گذاری را از دست داد. در باره صادرات نیز باید توجه داشت که رقم اضافه شده ناشی از صدور محصولات پتروشیمی است که سرمایه گذاری اش در دوره دولت خاتمی انجام شده است و این دولت هیچ نقشی در این باره نداشته است .

 

در چاه مانده :

سلام..من خودم از پرسنل شرکت نفت هستم و در واقع تامین معاش زندگیم از همین نفته ولی کاملا با شما موافقم...اگر این نفت رو نداشتیم یا حداقل کمتر از این بود اینهمه غرور سیاسی در کشور وجود نداشت...دیگه کسی برای مقام سر و دست نمیشکست...متاسفانه این نفت به جای برکت شد بلای جون این ملت

 

:

با سلام
ايا بهتر نيست اي اقايان سروش ودولت ابادي وعبدي وكرباسچي وفاتح وغيره دعواي جد وابا جدي خود را به بعد از انتخابات موكول كنند
اقاي مزروعي خواهشا شما اصلاح طلبان اطراف خاتمي بيشتر فعال شويد وبا تمركز روي خود شخص موسوي وكروبي اوضاع را در كنترل گيريد

مزروعی : باسلام ، حق باشماست و من تاسف می خورم از این وضعیت اما باید بدانیم که ما با چه مشکلاتی حتی در بین نخیگانمان مواجه هستیم و اینکه خلقیات و روحیات ما ایرانیان با ما چه می کند؟ به هرحال امثال بنده در حد خود فعال شده ایم و امیدواریم تا آنجا که می توانیم به اصلاح این وضعیت بپردازیم .

 

   ارسال نظر:

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007