« انسان موجود ناشناخته | صفحه اول | چرا موسوي؟ »

12 اردیبهشت 88

گزارش یک مناظره

توضیح ضروری : روزچهارشنبه 9 اردیبهشت در دانشکده خبر وابسته به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران مناظره ای بین بنده و آقایان رسایی راهیافته اصولگرا به مجلس هشتم و گرامی مقدم سخنگوی حزب اعتماد ملی برگزار شد که بنظرم بازتاب اخبار این مناظره در رسانه ها ، با توجه به اینکه محل این مناظره دانشکده ای بود که محل آموزش خبرنگاران است و همچنین حضور غالب دانشجویان این دانشکده و خبرنگاران رسانه ها ، می تواند در انطباق با اصل مطالب مطرح شده در مناظره (که آنرا می توان از نوار ضبط شده پیاده کرد ) به عنوان یک متن آموزشی برای خبرنگاری مورد استفاده قرار گیرد چراکه هیچیک از اخبار منتشره در رسانه ها قادر به انعکاس درست فضای مناظره و مطالب مطروحه نیست . شاید سرعت عمل و یا جدا کردن گفته های هر فرد باعث این اقدام شده است اما حتی با نظر گرفتن این فرض هم عدم دقت و امانت در نقل برخی گفته ها یا انتشار جانبدارانه آنها را به ظن هر خبرنگار یا رسانه نمی توان نادیده گرفت و به شخصه از وجود چنین رخدادی در عرصه خبری و رسانه ای کشور آنهم از سوی همکاران خودم ( که به تکرار و هر روزه رخ می دهد ) بشدت متاسفمم و به نظر می رسد غلبه نظرات سیاسی و ایدئولوژیک حتی در انعکاس ساده ترین اخبار دخالت داده می شود بگونه ای که مخاطبان برای دستیابی به اصل خبر باید به همه مراجع خبری مراجعه نمایند و در نهایت نیز به اصل خبر و واقعه دست نمی یابند ! و این فاجعه ای بزرگ است آنهم در روزگاری که گردش آزاد اخبار و اطلاعات سکه رایج زمانه شده است . به هرحال بنده با رجوع به همه متن های منتشره از این مناظره در صدد برآمدم آنچه را به گفته های خودم مربوط می شود در حد توان اصلاح و به عنوان « گزارش یک مناظره » منتشر کنم و امیدوارم آن دونفر نیز اینگونه کنند ضمن اینکه آقای رسایی در این مناظره دروغ و تهمتی را متوجه اینجانب ساخت ( مشاور وزیز نفت بودن و ماهی چهار میلیون تومان از این بابت در یافت کردن ) که با اعتراض اینجانب و برخی حاضران قرار شد پس از تحقیق برنادرست بودن آنرا در وبلاگش منعکس و اشتباه خود را اعلام نماید . اما متن « گزارش یک مناظره » :

نشست «اولويت‌هاي دولت دهم» با حضور حجت‌الاسلام رسايي از اصولگرایان ، گرامي‌مقدم سخنگوي حزب اعتماد ملي و رجبعلي مزروعي، عضو جبهه مشاركت ايران اسلامي از سوي بسيج دانشجويي دانشكده خبر برگزار شد.
مزروعي درپاسخ به سئوال جانبدارانه مجری برنامه مبنی بر رویگردانی مردم از اصلاح طلبان در انتخابات های شورای دوم به بعد و اینکه تحليل شما از آخرين ميزان اقبال مردم به اصلاح‌طلبان چیست ؟ گفت : ما به اينجا آمديم که عملکرد دولت نهم را بگوييم، نه عملکرد اصلاح طلبان، اظهار داشت:امر حکومت داري و سياست امري مبتني بر آزمون و خطا و تجربه است .حرف ما اين است خوشبختانه مردم در 12 سال گذشته دو تجربه دارند يکي 8 سال حکومت اصلاح طلبان که فقط دولت دستشان بود و در مقطعي هم دولت و مجلس ، و بقيه نهادها و سازمان ها در اختيار اصولگرايان بود و راه ديگري را مي رفتند و جز کارشکني و بحران آفريني کار ديگري نداشتند. يک دوره 4 ساله هم از اصولگرايان پيش چشم مردم است که خوشبختانه ابر و باد و مه خورشيد و فلک پشت دولت نهم بودند و حاکميت يک دست دستشان بود و درآمد نفت هم به شکل افسانه اي زياد شد . برای اینکه معلوم شود چه میزان درآمد در اختیار این دولت بوده است یادآور می شوم كل درآمد ارزي کشور در سی سال گذشته 713 ميليارد دلار بوده است و اين در حالي است كه در 10 سال اول پيروزي انقلاب كل درآمد ارزي 5/146 ميليارد دلار، در دوره هاشمي رفسنجاني 3/126 ميليارد دلار، در دوره 8 ساله خاتمي به رقم 6/172 ميليارد دلار رسيد و بايد توجه داشت كه از اين مبلغ 8/14ميليارد دلار در حساب ذخيره ارزي به دولت نهم واگذار شد. در4 سال گذشته تا آذر سال 87 در آمد ارزي حاصل از نفت و گاز270 ميليارد دلار در اختيار دولت نهم بوده، که با ذخيره ارزي دولت قبل 258 ميليارد دلار مي شود.
مزروعي با بیان اینکه به رغم این درآمد با تکیه بر هر شاخصی مي‌بينيم كه كشور رو به جلو حركت نكرده و رشد توليد ناخالص داخلی ايران نسبت به دوره خاتمي هيچ افزايشي را نشان نمي‌دهد، تصريح كرد: همچنين شاخص فقر، بيكاري و... روبه افزايش رفته است و مردم به راحتي مي‌توانند با تگاه به معاش و زندگي خود و با آزادي كه دارند اين دو دوره را مقايسه و دست به انتخاب بزنند.
وي اضافه كرد: ما در 4 يا 5 سال گذشته انتخابات آزاد نديديم و دائما رد صلاحيت شديم و بايد پرسيد آيا امكان انتخاب كانديداها براي اصلاح‌طلبان وجود داشته است يا خير؟ و مي‌دانيم كه در حال حاضر انتخابات به صورت آزاد برگزار نمي‌شود.
مزروعي اظهار داشت:البته درانتخابات و دموکراسي اين مشخص مي شود ( رویگردانی یا اقبال به یک جریان سیاسی )که ما هيج وقت در این سال ها انتخابات آزاد نديدم .وقتي در مجلس هفتم و هشتم نيروهاي اصلي رد صلاحيت شدند يعني انتخابات آزاد معناي واقعي ندارد.
وي با بيان اينکه ما چون کشور را از آن خود مي دانيم در انتخابات شرکت مي کنيم افزود: ما با نگاه اصلاح طلبانه وارد انتخابات مي شويم،اما هر زمان که انتخابات آزاد برگزار شود، آن موقع هرکس راي آورد ملاک است پس اجازه دهيد مردم راي واقعي خودشان را در شرايط آزاد بدهند .
اين فعال اصلا‌ح‌طلب انتخابات مجلس هفتم و هشتم را به دليل ردصلاحيت شدن خود غيرعادلانه خواند و افزود: وقتي دليل رد صلاحيت خود را از فرمانداري و شوراي نگهبان خواستار شدم، جوابي به من داده نشد. بنابراين ما با اين واقعيت‌ها روبرو هستيم و با توجه به اينكه زندگي روزانه مردم به آن‌ها جهت مي‌دهد اگر يك انتخابات عادلانه برگزار شود مردم مي‌توانند راي واقعي خود را بدهند. و حال اگر انتخابات آزاد و عادلانه برگزار شود مطمئنا مردم با قدرت فهم و دانشي كه دارند دست به انتخاب كانديداي اصلح خواهند زد.
وی در خصوص ميزان اقبال مردم به اصلاح‌طلبان اظهار داشت: پاسخگويي در اين خصوص دشوار است چون آرايش نيروهاي سياسي در كشور و در عرصه انتخابات هنوز روي نداده و كشور هنوز شكل انتخاباتي به خود نگرفته و هنوز آرايش نيروهاي سياسي در كشور به آن شكل نيست كه بتوان چيزي را پيش‌بيني كرد.
مزروعی افزود : ما اصلاح طلبان در رقابت نابرابري وارد شده ايم چون به لحاظ تبليغات و امکانات در شرايط برابري قرار نداريم ولي به دليل عملکرد دولت نهم و فضایی که در جامعه ایجاد شده و تجربه اي که از پيش به دست آورده ايم و مردم يك اقبالي را به اصلاح‌طلبان نشان مي‌دهند و به نظر مي‌رسد اقبال و پشتوانه راي براي اصلاح‌طلبان وجود دارد. و اميدواريم افرادي كه مجري و ناظر بر انتخابات هستند، بتوانند با رعايت عدل و عدالت در روند برگزاري انتخابات سالم قدم مثبتي بردارند.
مزروعي با بيان اينکه ما تلاش مي کنيم ديدگاه ها و نظرات و مواضع خودمان را به مردم نشان دهيم ،اقزود: اگر شرايط به خوبي پيش برود مي توان اميدوار بود که اصلاح طلبان پيروز شوند .

در ادامه اسماعيل گرامي‌مقدم سخنگوي حزب اعتماد ملي با انتقاد از اينكه دعوت كروبي در دانشكده خبر از طرف دانشگاه لغو شد و دلايل اين امر قانع كننده نبود، گفت: هنوز نمي‌توانيم به صورت دقيق ميزان اقبال مردم به اصلاح‌طلبان را ارزيابي كنيم و ميزان و درجه‌ي آن را بگوييم ولي نشانه‌هاي آن را مي‌گوييم كه به چه كميت و كيفيتي است.
وي با بيان اينكه در انتخابات مجلس هفتم و هشتم شوراي اسلامي و همچنين در انتخابات شوراهاي سوم اقبال مردم به سمت اصلاح‌طلبان نبوده است، گفت: اگر ميزان مشاركت كم باشد اصلاح‌طلبان راي نمي‌آورند چون اصولگرايان پاي ثابت انتخابات هستند.
وي خاطرنشان كرد كه با توجه به اينكه در دوره‌هاي گذشته رياست جمهوري، رييس‌جمهور در دو دوره چهار سال به عنوان رييس‌جمهور انتخاب شده است در وضعيتي كه ما هستيم، احمدي‌نژاد نيز به عنوان رييس‌جمهور دولت ممكن است يك دوره‌ي ديگر در انتخابات حضور يابد اما به دليل آن‌چه ناهنجاري‌ها و اتفاقات و نگراني‌هايي كه در مقاطعي در بحران‌هاي اقتصادي حادث شده مي‌خواند، اين ضرورت براي اصلاح‌طلبان ايجاد شده است كه وارد صحنه‌ي انتخابات شوند و در شرايط كنوني اتفاقاتي در حوزه اقتصاد افتاده كه نمي‌توانيم به سادگي از كنار آن عبور كنيم و در اين شرايط به قول آقاي كروبي هر كه در انتخابات شركت كند ايثار كرده است.
سخنگوي حزب اعتماد ملي با اشاره به آن‌چه مقوله‌ افزايش سطح فقر در جامعه مي‌ناميد، اظهار عقيده كرد كه توجه به افزايش درآمد نفتي كه در دوره‌ سي ساله انقلاب شگفت‌انگيز بود و اتفاقاتي در اين چهار سال افتاد و انحراف از برنامه‌ي چهارم توسعه و همچنين وضعيت ديپلماسي خارجي ، ما را بر آن داشت كه در صحنه‌ انتخابات حضور پيدا كنيم.
حجت‌الاسلام رسايي، عضو فراكسيون اصولگرايان مجلس نيز اظهار كرد: ما تا الان در اين دوره سي ساله انقلاب، ‌٩ دولت را پشت سر گذاشتيم و هر كدام از اين دولت‌ها به دليل جهت‌گيري‌هايشان مشهور شدند و غير از دولت موقت و دولت خيانت يعني بني‌صدر، بقيه دولت‌ها يعني دولت مكتبي، جنگ، سازندگي، اصلاحات و دولت عدالت همه خدمت كردند، اما به تناسب هماهنگي‌شان با اهداف و ارزش‌هاي امام (ره) و انقلاب سطح خدمتگزاري‌شان متفاوت بوده است و اين هماهنگي سبب شده كه خدمتگزاري بيشتري را به جامعه داشته باشند يا به نسبت اين ارزش‌ها و اهداف خدمت‌گزاري‌شان كمتر شده است كه در اين خصوص دولت اصلاحات به دليل فاصله گرفتن از اين اهداف و ارزش‌ها به كف خدمتگزاري و دولت نهم به سقف خدمتگزاري رسيد.
رسايي با بيان اينكه دولت نهم در زمينه‌هاي مختلف موفقيت‌هايي داشته است، اظهار كرد: علاوه بر اين در دولت نهم جلوي خط انحراف گرفته شد و آن هم اين بود كه چون در بدنه‌ي اجرايي كشور غرب‌زدگي و سكولاريسم نفوذ كرده بود در واقع جلوي اين روند نفوذ گرفته شد.
وي افزود: ما بايد در برابر سياست‌هاي غربي‌ها كه سياست با هاري همراه است بايد برخوردي را داشته باشيم كه با سگ هار داريم اگر از حمله سگ هار فرار كنيم به دنبالمان بيشتر مي‌دود اگر بايستيم مي‌ايستد، اگر دنبالش كنيم فرار مي‌كند.ما بايد از غربي‌ها طلبكار باشيم نه بدهكار به آنها.
اين نماينده مجلس شوراي اسلامي درخصوص ردصلاحيت مزروعي در انتخابات مجلس هشتم گفت: در واقع ردصلاحيت شما به دليل نامه نوشتن به رهبری و تحصن و استعفا در داخل بدنه حكومت بود كه به جان و ريشه افتاده بوديد و شما خود خروج از حاكميت را عنوان كرده بوديد كه شوراي نگهبان هم به عنوان ناظر بر قانون اساسي اين كار را آسان كرد، اما حال كه مي‌خواهيد بياييد با تغيير جهت از آمدن‌تان استقبال مي‌كنيم.
به گزارش ايسنا مزروعي در ادامه اين نشست در پاسخ به رسايي، گفت: در رابطه با نامه نمايندگان مجلس ششم به رهبري بايد بگويم كه اين نامه را بايد مورد تحليل و بررسي قرار داد و من در حال حاضر نيز از آن دفاع مي‌كنم. آقاي رسايي سخنگوي شوراي نگهبان هم هستند و توضيحاتي كه امروز ارايه كردند شوراي نگهبان تا به حال ارايه نكرده بودند و ما را طبق ماده‌ي ‌٢٨ قانون انتخابات ردصلاحيت كردند كه به معناي عدم اعتقاد و التزام به اسلام و جمهوري اسلامي بود يعني مي‌گويند ما اصلا مسلمان نيستيم و سوال اين است آيا در جمهوري اسلامي كسي نمي‌تواند در اعتراض به امري ناحق تحصن كند؟
مزروعي با بيان اينكه آنچه كه به من اعلام شد اين بود كه با توجه به ماده 28 انتخابات به دليل عدم التزام، اعتقاد به اسلام و ولايت‌ فقيه و نظام رد صلاحيت شدم، گفت: اگر آنها اعلام مي‌كردند به دليل خروج از حاكميت و تحصن رد صلاحيت شدم، من قبول مي‌كردم و بايد توجه داشت كه حقوق شهروندي افراد را نمي‌توان زايل كرد.
وي با بيان اين كه آقاي رسايي مي‌گويد در دوره‌هايي از آرمان‌ها فاصله گرفته‌ايم و در دولت نهم به آرمان‌هاي انقلاب بازگشت داشته‌ايم. بايد پرسيد كدام آرمان؟ مگر نه اينكه استقلال و آزادي و بخصوص آزادي از مهمترين آرمان‌هايي هستند كه مردم ما به خاطر آنها انقلاب كردند؟ ابراز عقيده كرد: بايد پرسيد آيا آزادي در دولت نهم بيشتر شده يا كمتر در حالي كه حتي به نظر من در دولت نهم از آرمان‌ها فاصله گرفته شده است. آيا در حال حاضر جامعه از نظر اخلاقي ارتقاء يافته است؟ و آيا دروغ، تملق و فساد و دغلکاری زيادتر شده و يا كمتر؟
در ادامه‌ي اين مناظره گرامي‌مقدم در جواب گفته رسايي مبني بر اينكه بين شما دو نفر(گرام‌مقدم و مزروعي) با نشستن من در وسط شما فاصله افتاده است، گفت: قلب‌هاي ما با هم است. در جبهه اصلاحات گروه‌هاي متعددي وجود دارند كه به هم نقد دارند اما نقاط مشترك زيادي نيز دارند.
سخنگوي حزب اعتماد ملي تصريح كرد: در رابطه با انتخابات شوراهای سوم كه ما هميشه به آن اعتراض داشته‌ايم پاسخي به ما داده نشده است تا قلب‌هايمان آرام گيرد و در انتخابات شوراها هر چه تلاش كرديم تا نمايندگان ما پاي صندوق‌ها حضور پيدا كنند با اين موضوع موافقت نشد و تنها در كنار آن خواستيم تا بنابر گزارشاتي كه شده بود پرينت صندوق‌هاي تهران را به ما بدهند كه تا به امروز اين اتفاق نيفتاده است و از وزير كشور وقت آقاي پورمحمدي نيز درخواست كرديم كه تا به امروز بعد از ‌٢٨ ماه جوابي داده نشده است. البته در انتخابات مجلس هشتم نيز همين درخواست را داشتيم.
وي ادامه داد: در حوزه‌ي اقتصاد قطعا هر جرياني داراي ايرادات و اشكالاتي است؛ اما بايد اين ايرادات با منطق سازگار باشد؛ چرا كه همه‌ي ما از علاقه‌مندان به نظام و جمهوري اسلامي هستيم و سوابق روشن است.
گرامي‌مقدم به نفت ‌١٨ دلاري زمان اصلاحات و ‌١٣٠ دلاري در دولت نهم اشاره كرد و افزود: رشد اقتصادي ما بالاي هفت درصد بود كه از اوايل انقلاب بي‌نظير بوده است كه البته در سايه‌ي سرمايه‌گذاري پتروشيمي، سيمان و ... بوده است و اين آمار را بانك جهاني و بانك مركزي اعلام كرده‌اند و تورم را حدود ‌٤/١١ درصد تحويل داده‌ايم.
وي افزود: در مجلس هفتم گفتند در دوره‌ي سازندگي ‌٤٧ درصد تورم وجود داشته و ما اصلاح‌طلبان عرضه داشتيم آن را به ‌٤/١١ برسانيم اما هفته‌ي قبل بانك مركزي اعلام كرد كه نرخ تورم به ‌٧/٢٦ درصد رسيده است و اين در حالي است كه وقتي تورم بالا مي‌رود باعث كاهش قدرت خريد مردم مي‌شود.
گرامي‌مقدم ادامه داد: در دولت ما همه‌ي شاخص ها رو به رشد بود و در كوچك كردن دولت سالانه پنج درصد را قول داده بوديم اما تا هشت درصد پيش رفتيم در حالي كه در دولت فعلي سالانه دولت هشت درصد فربه و چاق شده و باعث از بين رفتن بسياري از درآمدهاي ملي شده است.
سخنگوي حزب اعتماد ملي، با طرح اين پرسش كه ما درآمد پتروشيمي را به دو ميليارد در برنامه‌ي سوم توسعه رسانديم و در حال حاضر چقدر است؟ گفت: بگوييد دولت نهم در ارايه‌ي رفاه به ملت ايران و ارزش‌هايي كه مورد احترام همه‌ي ماست و مردم براي آن جانفشاني كرده‌اند چه اقداماتي انجام داده و تا به حال چه اتفاقاتي رخ داده است؟
رسايي در پاسخ به جمله ای که مزروعی در عکس العمل استناد ایشان به فراز هایی از گفته های اصلاح طلبان بیان داشت : : من هنوز مشکل کشور را آزادي و مردم سالاري مي دانم. قعطا" در کشوري که آزادي حاکم نشود، مشکلات فقر و فساد حل نمي شود. گفت: نبايد گفت مسئله‌ي اصلي مردم ما آزادي است؛ چون مردم ما آزاد هستند و پاي صندوق مي‌آيند و همين حرف‌هاي آقاي مزروعي فردا در روزنامه‌ها و حتي در صدا و سيما منتشر مي‌شود.
وي افزود: آيا در حال حاضر مشكل مردم فقر و تبعيض و فساد شده و آيا آن روز اين موضوعات مطرح نبوده است؟
عضو فراكسيون اصولگرايان مجلس، به سخناني از خاتمي و كروبي در اين رابطه اشاره كرد و گفت: شاهديم كه هاشمي را در مجلس ششم تخريب مي‌كردند اما در انتخابات نهم تقديس شد و ادعا مي‌كنند كه به عنوان بچه‌هاي نظام از حقوق‌شان محروم مانده‌اند. وی با اشاره به پاسخ امام به نامه وزیر کشور در رابطه با احضور افراد نهضت آزادی در انتخابات مجلس سوم گفت : بايد پرسيد آيا اولين كسي كه نظارت استصوابي را مطرح كرد امام (ره) نبود و آيا امام (ره) آزادي را در كشور محدود كردند؟
وي ادامه داد: مي‌گويند در دوره‌هاي قبل ايرادات جزيي بوده است، اگر اينطور است چرا كروبي گفته است حمايت مشاركت و سازمان مجاهدين از موسوي با علامت سوال مواجه است. پس معلوم است مباني متفاوت شده و برخي دوستان عقب‌گرد كرده‌اند و معتقدند خط امام (ره) جواب نمي‌دهد. البته گويا عكس امام (ره) جواب مي‌دهد چون از آن استفاده مي‌شود.
رسايي تصريح كرد: خط امام (ره) مي‌گويد در برابر آمريكا بايستيد و نبايد نامه نوشت و در برابر آن كوتاه آمد.
وي در رابطه با بحث تورم، گفت: در دولت هاشمي تورم ‌٤٧ درصد بود كه در همان دولت به ‌٢٥ درصد رسيد و قبول دارم كه در دولت اصلاحات به ‌٥/١٢ و در حال حاضر به ‌٢٥ درصد رسيده است اما طي آمار بانك مركزي ميزان كار عمراني در اين دولت قابل مقايسه با گذشته نيست و مطابق پژوهش‌هايي كه انجام شده اگر سهميه‌بندي سوخت اعمال مي‌شد ‌١٥ درصد تورم ايجاد مي‌شد پس چاره‌اي نداشتيم براي حل مشكل سوخت اين عمل را كه آرزوي دولت اصلاحات و سازندگي بود را انجام دهيم پس دولت نهم جسارت و شجاعت اين كار را داشته است و اگر تورم را ‌١٢ درصدي از شما گرفته باشيم با توجه به اين ‌١٥ درصد در حال حاضر بايد به ‌٢٧ درصد مي‌رسيد البته فقط با در نظر گرفتن موضوعات مربوط به سوخت به غير از تحريم و حب و بغض‌ها و ...
وي افزود: دولت سازندگي را دولت پركاري دانسته‌اند و مقام معظم رهبري مدال پركاري را به اين دولت داده‌اند. البته به بحث پرخرجي‌ها نيز در اين دولت بوده كه اين روند در دولت اصلاحات ادامه يافت و با توجه به اين مطالب بايد از دولت نهم براي به وجود آمدن همين وضعي كه وجود دارد تشكر كرد.
وي افزود: خود آقاي خاتمي مي‌گويد باندبازي و سطحي‌نگري خسارت‌هاي بزرگي به اصلاحات زد. اگر در بين شما دروغ حاكم نبوده چرا به مردم اصلاحات را جور ديگري معرفي كرده‌ايد و چرا در حال حاضر دو تعريف براي اصلاحات وجود دارد؟
در اين هنگام گرامي‌مقدم، گفت: اين اختلاف نيست و تكثر است كه باعث توسعه‌ي سياسي كشور مي‌شود.
رسايي در ادامه تصريح كرد: اصلاحات به دليل تعاريف متعددي كه متضاد بود و همديگر را خنثي مي‌كرد يك خلاء ايجاد كرد.
در ادامه‌ي اين جلسه گرامي‌مقدم در پاسخ به سوالي از دانشجويان مبني بر اينكه شما هشت سال فرصت داشتيد چرا در سال ‌٨٤ با عدم اقبال مردم مواجه شديد؟ ابراز عقيده كرد كه در اثر آن‌چه اصولگرايان براي دولت اصلاح‌طلب به وجود آوردند اين اتفاق افتاد كه از جمله مي‌توان به انتخابات شوراها و ردصلاحيت‌ها اشاره كرد.
وي همچنين در مورد گفته رسايي مبني بر حمايت مولوي عبدالحميد از موسوي گفت: اينها يك قوم يا گروه هستند كه تصميم مي‌گيرند و براي تصميمات خود آزادند و ممكن است با كروبي يا ميرحسين باشند و ما در اين رابطه هيچ موضعي نداريم؛ چرا كه هر تصميمي را هر گروهي بگيرد براي ما محترم است و ما اصل آزادي تفكرات را مي‌پذيريم.
در ادامه رسايي در جواب صحبت دانشجوي ديگري كه پرسيد شما مي‌گوييد مردم به ما دروغ نمي‌گويند در حالي كه اين شماييد كه به مردم دروغ مي‌گوييد، گفت: اين حرف درست است چون مردم ايران در هر دوره‌اي وظيفه‌ي خود را انجام داده‌اند ما مسوولين بايد پاسخگو باشيم و نتيجه‌ي اعتماد مردم را به آنها بدهيم.
گرامي‌مقدم در جواب به سخنان رسايي، گفت: خاتمي اصلاحات را نقد كرد و اين بد نيست و به معناي تناقض نمي‌باشد اما تناقض‌هاي گفته مسوولان فعلي را مي‌توان در اين مدت مورد بررسي قرار داد از جمله اينكه پول نفت بر سر سفره‌ها مي‌آيد، قيمت نفت تا ‌٢٠٠ دلار افزايش مي‌يابد و از ‌١٢٠ دلار كاهش نخواهد يافت، تورم تا ‌١٠ درصد پايين مي‌آيد و ....
گرامي‌مقدم در جواب پرسش دانشجويي در رابطه با وضع دانشجويان و تشكل‌هاي دانشجويي در دانشگاه‌ها و برنامه‌هاي كروبي در اين زمينه، گفت: كروبي عملكرد گذشته‌اش و عملگرايي‌اش يك تضمين است و سابقه‌ي مديريتي او در مجلس و بنياد شهيد نشان داده كه هر حرفي زده پايش ايستاده است؛ مگر در شرايطي كه عقل حكم كند.
وي افزود: در مورد دانشجويان بايد همه تفكرات تشكل داشته باشند و ما در صورتي كه راي آوريم در حوزه‌ي دانشگاه‌ها برنامه‌هايي خواهيم داشت و انتخاب روساي دانشگاه‌ها و حتي رييس گروه‌ها را انتخابي خواهيم كرد.
سخنگوي حزب اعتماد ملي، گفت: حمايت كروبي از دانشجويان پوشيده نيست و حتي شاهديم زماني كه كروبي با حركت دانشجويان موافق هم نبود اولين كسي بود كه از آنها حمايت مي‌كرد؛ بنابراين در اين زمينه برنامه‌هايي تدوين شده است كه ارايه خواهد شد.
در ادامه مزروعي در واکنش به صحبت رسايي مبني بر اينکه دولت نهم به آرمان هاي نظام رجوع کرده گفت:دولت نهم به کدام آرمان برگشته؟ مردم انقلاب کردند گفتند "استقلال آزادي "مهم ترين آرمان مردم که به خاطرش مقابل شاه ايستادند آزادي بود، اما آيا آزادي بيشتر شده يا کمتر؟ حتي در زمينه ارزش هاي اخلاقي در دولت نهم آيا در جامعه ارتقا پيدا کرده است؟ وي افزود: مردم انقلاب كردند كه استقلال و آزادي داشته باشند، آيا آزادي در دولت نهم كمتر شده يا بيشتر؟ و آيا در دولت نهم ارزش‌هاي اخلاقي ارتقاء پيدا كرده و يا زوال پيدا كرده بود؟ بايد دانست كه متأسفانه دورويي، تجمل، فساد، دروغ و تزوير در دولت نهم بيشتر شده است.
وی افزود : من هنوز مشكل اصلي كشور را آزادي و مردم‌سالاري مي‌دانم؛ قطعا در كشوري كه آزادي و مردم‌سالاري حاکم نشود ، مشكلات اقتصادي، فقر، فساد و تبعيض نيز حل نمي‌شود و علت اينکه در اين دولت فقر و فساد زیاد شده است،اين است که از آزادي دور شديم.
وي افزود: در سال گذشته ‌٣٤ روزنامه و نشريه توقيف شده است و ‌٩٥ درصد رسانه‌هاي كشور در دست يك جريان فكري است. حال با اين وضع چه فضاي تنفسي براي جامعه‌‌ ما باقي‌مانده است ؟
مزروعي گفت:اگر روي اقتصاد متمرکز می شويم براي اينکه دولت نهم شعارهايش روي اقتصاد بود. سئوال ما اين است که آيا نفت بر سر سفره مردم رفته يا نه ؟ نرخ رشد سرمايه گذاري برخلاف حرف شما در زمينه رشد اقتصاد است .و سرمايه گذاري در کشوربه کمتر از نصف کاهش يافته است .
عضو جبهه مشاركت ايران اسلامي تصريح كرد: در مورد ميزان كارهاي عمراني، آمارهاي بانك مركزي نشان داده نرخ رشد سرمايه‌گذاري، به طور متوسط سالانه از ‌١١ درصد در برنامه‌ي سوم توسعه به ٨/4 درصد در سه سال اخير كاهش يافته‌ و به كمتر از نصف كاهش يافته است. پس اين‌كه كار عمراني زياد شده را بايد با عدد و رقم تحليل كرد. وی افزود : و این فاجعه بار است که نرخ رشد سرمایه گذاری در صنعتی در سال 83 ، 2/12 درصد بود در دولت نهم به 2/2درصد رسيده است و مي‌بينيم كه دولت نهم با شعار اقتصادي خود تاكنون به جايي نرسيده است. و این بخوبی نشان می دهد که در این دولت چه اتفاق ناگواری برای سرمایه گذاری صنعتی افتاده است .

مزروعي گفت: درباره‌ي استناد به پاسخ امام (ره) بايد بگويم استناد به امام حساس است و دوست ندارم وارد آن شوم .امام در نامه شان گفتند: اجتهاد بايد متکي به زمان و مکان باشد.
به طور مثال در سال ‌٦٥ امام گفت اگر از صدام بگذريم از آل سعود نمي‌گذريم، اما در سال ‌٧٠ با عربستان رابطه برقرار كرديم. پس استناد به سخن امام (ره) نمي‌تواند مصداقي جواب دهد؛ در حالي كه مي‌گوييم معتقد به خط امام و راه امام هستيم كه به خاطر آن انقلاب كرديم.
عضو جبهه مشارکت اضافه کرد:ما مي گوييم خط امام. امام هم در پاريس گفت: جمهوري اسلامي چيزي مثل همه جمهوري هاي عالم است.
مزروعي با اعتراض شديد به نظارت استصوابي شوراي نگهبان اين نوع از نظارت را يک انحراف بزرگ و بليه اي دانست که کم کم مردم سالاري و آزادي را ازبين مي برد. و اضافه کرد : با همين نظارت استصوابي شوراي نگهبان در مجلس پنجم عزت‌الله سحابي و غلامعباس توسلی را تاييد صلاحيت كردند. چطور آن زمان آنگونه و امروز اينطور است؟

مزروعي همچنين در خصوص نظارت استصوابي گفت: نظارت استصوابي تا موقعي كه امام در قيد حيات بود وجود نداشت اما متأسفانه اين بحث در انتخابات میان دوره ای مجلس سوم مطرح و در مجلس چهارم تصويب شد و بايد دانست كه نظارت استصوابي يك انحراف بزرگ است و جمهوريت نظام را به خطر انداخته و از معضلات بعدي آن اين بود كه در مجلس چهارم چهره‌هاي شاخص جناح چپ ردصلاحيت شدند.
وي اظهار داشت:روحانيون و روحانيت اوايل انقلاب از هم جداشدند، در همه دوران امام حق آن جريان(روحانيت) به رسميت شناخته شد ولي در اين دوره ببيند که چه کار کردند ؟

وي در مورد صحبت‌هاي رسايي مبني بر اينكه ‌١٥ درصد تورم مربوط به سهميه‌بندي است، گفت: در صورتي كه حذف يارانه‌ها اتفاق مي‌افتاد اين حرف درست بود و سهميه‌بندي در افزايش نرخ تورم سهمي ندارد.
عضو جبهه مشاركت در ادامه گفت: اينكه اصلاح‌طلبان گفته‌اند ما تئوري اقتصادي نداشته‌ايم مطرح است اما شاهديم باهنر و توکلی از اصولگرايان نيز گفته‌اند بزرگ‌ترين اشكال دولت نهم اين است كه هيچ استراتژي و قطب نمای اقتصادي ندارد پس اگر اين اختلاف نيست ، چیست؟ در حال حاضر هم هيچ اختلافي ميان اصولگرايان، مجلس و دولت وجود ندارد
مزروعي در جواب سوالي از سوي دانشجويان مبني بر اينكه درآمد نفتي در دولت نهم به كجا رفته است؟ گفت: طبق گزارش بانك مركزي دولت در چهار سال گذشته دولت ‌٢٠٠ ميليارد دلار در بودجه هزينه كرده است و درآمد حاصل از نفت ‌٢٧٠ ميليارد دلار بوده است و من در مورد هزینه اين ‌٧٠ ميليارد دلار مازاد هيچ ردپايي در هزینه های دولت نمي‌بينم.
در ادامه حجت‌الاسلام رسايي گفت: آقاي موسوي رسما بايد اعلام كند مواضع امروز مزروعي موضع ايشان است؛ چون آقاي مزروعي به نمايندگي از ستاد ايشان در اين جلسه حضور دارند؛ يعني آقاي موسوي نيز معتقد است مشكل اصلي مردم فقر، فساد و تبعيض نيست؛ بلكه آزادي است.
رسايي در پاسخ به پرسش يكي از دانشجويان مبني بر اينكه شكست احتمالي آقاي احمدي‌نژاد چه پيامي براي اصولگرايان خواهد داشت؟ گفت: ‌٢٢ خرداد مي‌آيد و مردم تصميم مي‌گيرند و اگر مردم تصميم بگيرند به تفكر ديگر و سليقه و مديريت ديگري راي دهند ما مي‌پذيريم.
وي افزود: در مورد اينكه اين يك ميليارد دلار كجا رفته است بايد بگويم بر اساس آمار رسمي در دولت نهم ظرفيت توليد آلومينيوم دو برابر، مس ‌٥/١ برابر، سيمان دو برابر شده است و در مورد فولاد و حمايت از اقشار كم درآمد نيز پيشرفت‌هايي داشته‌ايم كه همه‌ي اينها همان بوي نفت است كه دوستان ما مثل آقاي مزروعي حس نمي‌كنند و در حالي كه مردم در سفرهاي استاني به استقبال احمدي‌نژاد مي‌آيند مردم را دلفين مي‌خوانند.
عضو فراكسيون اصولگرايان مجلس خطاب به مزروعي، گفت: شما در زماني كه مشاور وزير نفت بوديد ماهي چهار ميليون تومان حقوق مي‌گرفتيد چطور بوي نفت را احساس نكرده‌ايد؟ در اين هنگام مزروعي اعتراض كرد و گفت: اين يك تهمت است كه تعدادي از حاضران نيز اعتراض كردند.
در این هنگام گرامي‌مقدم خطاب به حجت‌الاسلام رسايي، گفت: در هيچ جاي كشور به مشاوري چهار ميليون تومان حقوق نمي‌دهند پس حرف خود را پس بگيريد.
رسايي در ادامه گفت: شايد ادعاي من غلط باشد و اينقدر شجاعت دارم كه اعلام كنم در مناظره‌اي كه با آقاي مزروعي داشته‌ام اطلاعاتي كه ارايه كرده‌ام غلط بوده است و اين را در سايت خود نيز اعلام مي‌كنم.
در ادامه عضو فراكسيون اصولگرايان مجلس، گفت: در دولت نهم بودجه‌ي فعاليت‌هاي فرهنگي و مساجد و كتب افزايش پيدا كرد. در حالي كه در زمان اصلاحات تك تك كتاب‌هاي من زير تيغ شلاق سانسورهاي آقايان قرار گرفت.
وي در ادامه در پاسخ به مزروعي، گفت: شما مي‌گوييد زمان و مكان در اجتهاد تاثير دارد؛ لذا دوستان مي‌دانند معناي حكم حكومتي يعني چه؟ در حاليكه آن را ديكتاتوري ترجمه مي‌كنند. پس بايد بدانيم جايگاه رهبري و ولايت فقيه براي چيست و بايد در جاهايي كه به خط قرمز مي‌رسيم به ولي فقيه رجوع كنيم.
رسايي افزود: معتقد به خط و راه امام (ره) هستم و رهبري در رابطه با بحث نظارت استصوابي صريحا اعلام نظر كرده‌اند.
در اين هنگام مزروعي خواست كه اين موضوع با مدرك عنوان شود و رسايي در پاسخ به او، گفت: اگر من با مدرك اين موضوع را اثبات كردم شما بايد رسما در مورد نظارت استصوابي اعلام موضع كنيد.
رسايي در ادامه ضمن اينكه كروبي را فردي پايبند به مباني امام (ره) دانست، گفت: البته در بعضي موارد به ايشان انتقاداتي داريم مانند تيتر ديروز روزنامه اعتماد ملي و اضافه کرد : بهترين قاضي مردم هستند و اين را بايد بپذيريم پس نبايد بگوييم اگر مردم به استقبال خاتمي رفتند شريفند و اگر به استقبال احمدي‌نژاد رفتند دلفين هستند.
وي افزود: بله افرادي هستند مثل آقاي باهنر و ... كه انتقاداتي را وارد كرده‌اند در حالي كه آقاي خاتمي خودش در مورد خودشان حرف‌هايي زده است؛ اما احمدي‌نژاد مباني دارد كه بر پايه‌ي آنها صحبت مي‌كند.
در ادامه گرامي‌مقدم با اشاره به اينكه كمتر از ‌4٥ روز به انتخابات مانده است، گفت: بايد عملكرد دولت نهم را ارزيابي كنيم و دلايل معرفي كانديداهاي خود را بگوييم.
وي افزود: آقاي رسايي رقم‌هايي را مي‌گويند كه پاسخ ما نيست و به معناي موفقيت دولت نهم نيز به حساب نمي‌آيد چرا كه مگر ايجاد يك مجتمع فولاد سه ساله امكان‌پذير است پس بايد آمار بيكاري و فقر را نيز در حال حاضر مورد بررسي قرار داد.
سخنگوي حزب اعتماد ملي، در پاسخ به سئوالی به بحث شهرام جزايري اشاره كرد و آن را موضوعي كاملا سياسي دانست و گفت: به خاطر مقاومت آقاي كروبي براي آزادي يك نماينده‌ي مجلس، و اینکه ايشان حكم آقاجري را يك حکم ننگین دانستند و بايد بگوييم كروبي قبل از انقلاب نيز از زندانيان سياسي بسياري حمايت كرده و خود ايشان نيز مورد حمايت امام)ره) بوده است. بهتر است شما بگوييد يك ميليارد دلاري كه گم شده است كجا رفته؟
گرامي‌مقدم در ادامه پاسخ به سوال يكي دیگراز دانشجويان در رابطه با آن‌چه توزيع سيب‌زميني رايگان خوانده شد، با بيان اين كه قريب به كمتر از ‌٥٠ روز به انتخابات مانده است در حالي كه مي‌دانيم در همه‌ي كشورها يكسال قبل از انتخابات رسانه‌ها در اختيار رقابت‌كنندگان قرار مي‌گيرند تا مردم بتوانند انتخاب درستي داشته باشند، ابراز عقيده كرد كه در حالي كه ‌٥٠ روز مانده به انتخابات هر هفت كانال در رسانه‌ي ملي احمدي‌نژاد را نشان مي‌دهند. بحث سيب‌زميني كه از اين موضوع بسيار راحت‌تر است و حتي شاهد آن هستيم كه پول‌هايي در روستاها خرج مي‌شود.
رسايي از گرامي‌مقدم خواست تا با مدرك صحبت كند و گرامي‌مقدم در پاسخ گفت: من در برخي از اين سفرها حضور داشته‌ام و با چشم خودم ديدم و اگر لازم باشد فيلم آن را نيز مي‌آورم.
در ادامه گرامي‌مقدم با اشاره به آن‌چه آن را حمايت آيت‌الله جنتي و فيروزآبادي سه ماه قبل از انتخابات از احمدي‌نژاد مي‌خواند، گفت: بايد پرسيد آيا اين عادلانه است و آيا اين شما نيستيد كه با اين فضاهاي غير قانوني خط امام (ره) را زير سوال مي‌بريد؟
وي تصريح كرد: در سراسر كشور بحث صيانت از آراء مطرح است و هر ‌١٥ نفر مجری و ناظر در شعبه‌ها اصولگرايند. در حالي كه بر اساس ماده‌ي ‌٥٥ قانون انتخابات از طرف هر نامزد بايد يك ناظر حضور داشته باشد چطور آنها از يك نفر ما واهمه دارند و ما نبايد از ‌١٥ نفر آنها واهمه داشته باشيم ؟
در ادامه رسايي، گفت: نمي‌شود سيئات يك چيز را به نام يك نفر بدانيم اما حسنات را به نام همه و اگر قبول داريد حسنات براي همه است سيئات نيز بايد مال همه باشد كه البته به نظر من اينطور نيست و بايد بگويم در رابطه با رشد كار عمراني در كشور رشد طبيعي وجود داشته كه در دولت نهم شيب گرفته است.
وي به موضوع سيب‌زميني رايگان اشاره كرد و گفت: اگر دولت مي‌خواست با توزيع سيب‌زميني رايگان راي بدست آورد اين امري غير منطقي است چون مي‌توانست برنج يا كالاي با ارزش ديگري را توزيع كند.
عضو فراكسيون اصولگرايان مجلس، در پايان در رابطه با موضوع شهرام جزايري خطاب به گرامي‌مقدم، گفت: خدمت آقاي كروبي برسانيد كمك قبل از انقلاب با بعد از انقلاب تفاوت مي‌كند چرا كه قبل از انقلاب با شكنجه و امثال اينها همراه بوده و مخلصانه بوده است كه گرامي‌مقدم در پاسخ به او گفت: آقاي كروبي نيازي به اين پول‌ها ندارد.
مزروعی در پايان در عکس العمل به سخن آقای رسایی در مورد دریافت دستمزد ماهی چهارمیلیون به عنوان مشاور وزیر نفت و نام بردن محصولی توسط یکی از حضار به کنایه افزود: ثروت من تنها يك ميليارد تومان است ! و اين هم به دليل 30 سال خدمت‌رساني در نظام بوده است و بنده در سایه الطاف دولت مهرورز بازنشسته وزارت نيرو هستم و به هيچ عنوان مشاور وزير نفت یا نيرو نبوده ام .   نظرات

:

البته اين اخرين نظرم
در اينكه هم شما ميخوريد وخورديد وهم اونها شكي نيست چون اساسا راه براي خوردن باز است ومال بي صاحاب
خورديد وخوردند كه اين شده عاقبت اين ملك
اين شده كه امروز مردم تنها براي زندگي التماس ميكنن
بخوريد تا روزي از حلقومتان در ايد
اساسا اين تنازع بقا در جنگل ها حاكم بوده
واز اينروست كه انسان را نميشناسيد
انسان بخشي از طبيعت است اما سيرشدني نيستند تعداديشان
زايده شد از دل طبيعت وخاك خواهد شد در دل طبيعت
كما اينكه بوده وخواهد بود
در جنگل همين است
اينجا جنگل است بواقع

مزروعی : باسلام ، من متحیرم از بعضی انسانها و از جمله شما که چگونه براحتی آب خوردن به دیگران دروغ می بندند و تهمت و اتهام می زنند و شب هم راحت می خوابند؟ من از دیگران خبر ندارم اما ازشمای ناشناس را دعوت می کنم بیایید بر سر سفره من بنشینید تا ببینید چه خورده و می خورم و سیاهه همه اموال و دارایی هایم را هم پس از سی سال کار در اختیار شما می گذارم و به شما هم وکالت می دهم غیر از اینها در هرکجای عالم اموال و دارایی به اسم بنده و بستگان درجه اولم یافتید مال شما باشد. مشکل ما غالب ما ایرانیان هم همین است که بی کش و پیمان و انصاف در باره هر چیز و هرکس حرف می زنیم و نظر می دهیم و این خود ما هستیم که با اینکار خودمان جنگل می سازیم و آنگاه فکر می کنیم این دیگران هستند که جنگل می سازیم و باید به آنها حمله کنیم و...

 

شرفی :

با سلام.چون سیستم اقتصادی ایران شفاف نیست همواره این گفته ها وجود دارد.چون اکثر مردم ایران فقیر هستند برای جامعه چهار میلیون خیلی هست.چون توزیع ثروت در ایران نا متناسب هست همه ما دستمان به جیبمان هست.و دهها دلایل دیگر.در هر صورت مزروعی عزیز به مسائل اصلی اقتضاد ایران بپرداز و به حاشیه نرو.به مختصات اقتصاد ایران نگاه کن و برای ماشهروندان توضیح بده.ای کاش رسایی به ثروت وزیر محترم کشور هم عنایتی می کرد و یقه مزروعی را نمی گرفت.مزروعی جان راستش را بگو، چهار میلیون یاچهار صد میلیارد؟آیا تو هم سردار میلیاردی هستی؟از مشخصات این فرمانده برای رسایی و مردم بگو.متشکرم.

 

Mousa :

Mr. Mazrooi:
I was in a paltalk session with Mr. Saharkhiz in regard to the 10th presidential refrandum. He says Mr. Karubi has changed a lot lately and he says he is going to change the constitution. Why you guys say something that can not do that. Is it a part of the same game you guys played in 1376?
Also, if people do not believe reformists, it is not their fault. Just think why people do not trust on you!

مزروعی : باسلام ، امیدوارم یک انتخابات آزاد و سالم و رقابتی و عادلانه برگزار شود تا معلوم شود که اکثریت مردم به چه فرد و گروهی ااعتماد می کنند . ظاهرا شما تبلیغات اقتدارگرایان را دراین باره باور کردید که اکثریت مردم از اصلاح طلبان برگشته اند درحالیکه از مجلس هفتم به اینطرف انتخابات آزادی و...برگزار نشده است تا بشود چنین مدعایی را مطرح کرد و انتخابات پیش رو هم تفاوت چندانی با آنها ندارد و با همین وضعیت ما درامنتخابات شرکت می کنیم اما اگر واقعا انتخابات آزاد و...باشد اکثریت مردم به هرکه رای دادند باید پذیرفت و اینگونه هم نیست که امثال بنده ادعا داشته باشند مردم همواره به اصلاح طلبان رای می دهند همانگونه که در کشورهای دموکراتیک هر از گاهی اکثریت مردم به این حزب یا آن حزب رای می دهند .

 

ح :

اگر پیام کسی را منتشر نمی کنید حداقل اعلام وصول کنید، ادب اینجور حکم می کند.

مزروعی : باسلام ، حق با شماست اما وقتی من هیچ آدرس و نشانه ای از فرستنده ندارم چه باید بکنم ؟

 

نیک :

سلام عرض میکنم خدمت شما آقای مزروعی عزیز. نیک هستم از اصفهان . من مدتهاست خواننده وبلاگ شما هستم و خب تا حالا نظر نگذاشتم اما همیشه از طرفداران شما و جبهه اصلاحات بودم و هستم و با اینکه در دوره مجلس ششم ۱۵-۱۶ سال بیشتر نداشتم اما خوب یادم هست که چقدر مجلس ششم درخشان بود و به همین دلیل تا زنده هستم به شجاعت شما و دوستانتان در بیان حق اجتماعی سیاسی مردم غبطه خواهم خورد.
اما در مورد این مطلب باید عرض کنم بسیار خوب جواب آقای رسایی رو دادید مخصوصا در مورد اون نامه و تحصن و امید دارم روزی هم برسه که همه اقتدارگرایان نتیجه دروغ هایشان رو ببینن و کسی مثل شما جوابشون رو بده.

یک سوال خارج از موضوع هم دارم ممنون میشم جواب بدید . آیا جبهه مشارکت اقدام به عضوگیری میکنه؟ و اگه میکنه چطور میشه به عضویت دراومد.

خیلی خیلی ممنون از مطالبتون .
با احترام : نیک

مزروعی : باسلام و تشکر از لطف و محبت شما ، شما می توانید به جبهه مشارکت در اصفهان مراجعه کنید . آدرس جبهه در سایت باز باران است .

 

:

باسلام ، من نیز متحیرم از بعضی انسانها و از جمله شما که چگونه براحتی آب خوردن به دیگران دروغ بستید و تهمت و اتهام زدید و اعدام کردید و یا در مقابل اعدام بچه های بیگناه ساکت نشستید و شب هم راحت خوابیدید؟ من از دیگران خبر ندارم اما ازشمای شناس و رئیس انجمن صنفی روزنامه نگارات دعوت میکنم سری به پرونده های اطلاعات بزنید و ببینید آنهایی که شما بعنوان عقل جمعی در طول این سالها بی فکر و اراده و تصمیم ( حداقل) پذیرفته اید چه بلایی سر مردم آورده اند . حساب و کتاب را دور نریزید که به زودی در قیامت اجتماع بدرد خواهد خورد ولی لااقل یکبار برای همیشه به ما بگویید راست و حسینی که آب از کجا گل آلود شد؟ چه اتفاقاتی افتاد که امروز کشور بقول اقای محسن رضایی هم بر لبه پرتگاه قرار گرفته؟ مگر میشود عده ای بر راس این حکومت بوده باشد و وضع به این حد در حال فروپاشی باشد و هیچکس هم مقصر نباشد؟ من نیز شما را .....دعوت می کنم بیایید بیایید که معشوق همین جاست و نمیشود هر کاری کرد و بعد گفت حاجی حاجی مکه

مزروعی : باسلام ، دوست عزیز! شما بنده را با ... اشتباه گرفته اید ! و اشکال کار امثال شما در همین جاست . شما اگر توانستید یک مورد از دروغ بستن یا اتهام و تهمت زدن بنده به کسی را در اینجا بیاورید حق با شماست در مورد اعدام کردن که هیچ و من نمی دانم شما از کدام بچه یا بچه های بیگناه حرف می زنید؟ و حوشبختانه یا بدبختانه بنده دسترسی به هیچ پرونده ای ندارم تا ببینم چه کسی بیگناه یا با با گناه بوده است اما شما ظاهرا دسترسی دارید که با این قاطعیت نظر می دهید و درخواست دارم برای اثبات مدعایی خودتان امکان دسترسی بنده را فراهم آوردید .دوست عزیز! امر حکومت داری در همه جای عالم حتی آنهایی که متکی برعقل جمعی و دموکراسی به معنای واقعی است مبتی بر آزمون و خطاست و شما هیچ حکومتی را در طول تاریخ و عرض جغرافیا پیدا نمی کنید که مصون از خطا و اشتباه باشد اما همه بحث در باره میزان خطا و قابل اصلاح بودن آن است و حکوکت جمهوری اسلامی ایران نیز خارج از این قاعده نیست بنابراین از این منظر باید با مسائل برخورد کرد در غیر اینصورت شما هی به امثال بنده که از قضای روزگار چندان مسئولیتی هم متوجه ام نبوده و نیست گیر بدهید چه مشکلی حل می شود؟ و البته باید دانست که مقصر این وضعیت همه ما هستیم و هیچکس نمی تواند خود را کنار بکشد و بقول شما معشوق همین جا و در لباس من و شماست و اگر هرکسی نگران حساب و کتاب آخرت خودش باشد آنوقت وضع تغییر خواهد کرد و توصیه می کنم شما هم نگران آخرت خودتان باشید که من به اندازه کافی نگران آخرت خودم هستم و خودم را برای حساب و کتاب در ان دنیا آماده کرده ام!

 

محمود :

دیر به دیر بروز می کنید چرا؟؟

مزروعی : باسلام ، حق با شماست و بدلیل گرفتاری کاری اینروزها و همچنین پاسخگویی به نظران کاربران نمی توانم بروز مطلب بنویسم .

 

tir :

بانک مرکزی در آخرین گزارش خود از ۹ ماه اول سال اعتراف کرد که اقتصاد ایران از سال گذشته وارد مرحله رکود شده است. بر اساس نماگرهای این گزارش تأسیس واحدهای جدید صنعتی در ۶ ماهه اول سال ۸۷ حدود ٤٠٪ و در بهره برداری ها حدود ٢١٪ نسبت به مدت مشابه سال ٨٦ کاهش داشته است.

علیرضا محجوب دبیر خانه کارگر و رئیس فراکسیون کارگری مجلس گفته است که در سال گذشته ٤٠٠ واحد تولیدی کشور به کلی تعطیل و ٢٠٠ هزار کارگر آنها بیکار شده اند.

جمشید بصیری دبیر انجمن صنایع نساجی ایران نیز از تعطیلی تنها ٧٣٠ واحد نساجی در کشور خبر داده و افزوده است که همزمان واردات قاچاق فرش از ترکیه عملاً کارگران و متخصصان داخلی را بیکار کرده است.

بانک مرکزی در گزارش خود تصریح کرده است که در بخش ساختمان و ساخت و ساز در سه ماهه دوم سال ٨٧ کاهش صدور پروانه های ساختمانی در مناطق شهری منهای ١٠٪ و در سه ماهه سوم منهای ٣٣٪ بوده است. نتیجه این کاهش علاوه بر اشاعۀ رکود در دیگر بخش های تولیدی افزایش مجدد بهای مسکن به ویژه اجاره بهای منازل برای اقشار و طبقات بی بضاعت است.

هر چقدر بر نرخ تورم افزوده می شود، به همان نسبت از قدرت خرید و از سطح دستمزدها، بویژه دستمزد کارگران ساده کاسته می شود.

دیگر معیار گزارش بانک مرکزی در خصوص استیلای رکود بر اقتصاد ایران کاهش ٦٧ درصدی تسهیلات پرداختی بانک ها در سال گذشته است. بر پایه نماگرهای بانک مرکزی کل وام های پرداختی بانک های ایران از ٢٦٥ هزار میلیارد ریال در ٩ ماهه منتهی به آذرماه ٨٦ به ٨٧ هزار میلیارد ریال در ٩ ماهه منتهی به آذرماه ٨٧ کاهش یافته و به این ترتیب نزدیک به ١٧٨ هزار میلیارد ریال نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش داشته است. بانک مرکزی در گزارش خود قید می کند که تسهیلات پرداختی بانک ها در ٩ ماهه سال ٨٧ روی هم ٨ هزار و ٦٨٧ میلیارد تومان بوده، در حالی که میزان تسهیلات پرداختی در مدت مشابه سال ٨٦ نزدیک به ٢٥ هزار میلیارد تومان بوده است.

در واقع این کاهش نسبت مستقیمی با رشد ٣٥ درصدی مطالبات معوقه نظام بانکی کشور دارد. بر اساس آمار بانک مرکزی ایران، تنها مطالبات معوق هفت بانک تجاری دولتی کشور از ٧٢٧٤ میلیارد تومان در سال ٨٥ به ٨٩١٢٧ میلیارد تومان در سال ٨٦ رسیده است.

محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران می گوید: "تولیدکنندگان در شرایط هشدار و بحرانی قرار گرفته اند"، افزوده بود که هم اکنون واحدهای تولیدی کشور با ٣٠ تا ٤٠٪ ظرفیت خود کار می کنند. تولید در کشور به "تنگی نفس" افتاده و حتا به "ذات الریه" مبتلا شده است.

خوش بینانه ترین پیش بینی ها کسری بودجه سال جاری را ٤٥ میلیارد دلار ارزیابی می کنند.

مهندس احمد خرم وزیر راه و ترابری در دولت دوم محمد خاتمی می گوید:

"رشوه" و "حق حساب" به رسم ثابت دستگاه دولتی ایران بدل شده است. تنها اگر بتوان جلوی مفاسد و رانت خواری در مناقصه ها و مزایده های دولتی را گرفت ٩٠٪ فساد نظام اقتصادی کشور بر طرف می شود.

 

محسن :

سلام آقای مزروعی
آقای مزروعی چرا از واقعیت فرار میکینم. رهبری تا آنجا که به خاطر می اورم موضع صریحی حتی در رابطه با احراز صلاحیت داشته چه برسد به نظارت استصوابی. میدانم مشکلاتی در بیان صریح نظراتتان دارید اما لااقل بگویید نظر رهبری این است و ما هم نظر خودمون را داریم
ممنون

مزروعی : باسلام ، دوست عزیز! آقای رسایی که قول داد در این مورد سند ارائه کند تا امروز نکرده است و حالا شما به کمک او آمده اید ؟ بهتر آن است که شما سند ارائه کنید بجای اینکه بنویسید تا آنجا که بخاطر می آورم....در اینگونه مباحث فقط سند تعیین کننده اسن و نه خاطره و نقل قول و...و من خوشبختانه یا بد بدبختانه در بیان نظراتم مشکلی ندارم و هزینه اعلام نظرم را نیز بارها پرداخته ام و فکر می کنم شما بهتر است در داوری دقیق تر باشید .

 

   ارسال نظر:

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007