« یادی از گذشته | صفحه اول | مناظره مكتوب »

6 فروردین 88

نظاميان و انتخابات

يكي از مباحث داغ سال هاي اخير ميزان و دامنه دخالت نظاميان ( بطور مشخص سپاه و بسيج ) در انتخابات بوده است . در سال هاي اوليه انقلاب كه بوي دخالت نظاميان در مناقشه هاي سياسي بين جناح هاي دروني و انتخابات بوجود آمد امام خميني به صراحت از نظاميان خواست كه بين كار سياسي و نظامي يكي را انتخاب كنند چراكه ورود نظاميان به سياست را مخل به كار نظامي و به فساد و تفرقه كشيدن نيروهاي نظامي دانستند و اينگونه بود كه نيروهاي نظامي در زمان امام جرئت ورود به مسائل و مناقشات سياسي جناحي و انتخابات را نداشتند و البته اين توجه و توصيه امام در قالب قانون براي نيروهاي مسلح درآمد و شرط ورود و استخدام در آنها شد . نكته اينكه به رغم اينها امام در وصيت نامه خود هم چند بار بر پرهيز نظاميان از ورود به مناقشات سياسي و انتخاباتي تصريح و تاكيد كردند .

پس از رحلت امام و برهم خوردن آرايش نيروهاي سياسي بتدريج شاهد ورود نظاميان به عرصه سياست هستيم بگونه اي كه در انتخابات مجلس پنجم برخي نيروهاي سپاه و بسيج به نفع نامزدهاي جناح محافظه كار و برخلاف قانون و فرمايشات امام وارد عرصه شدند و البته اين در شرايطي بود كه هم اينان با تمسك به بندي از وصيت نامه امام خود را مامور امربه معروف و نهي از منكر دانسته و به هر مجلس و محفلي كه درست نمي دانستند حمله كرده و تا آتش زدن كتابفروشي و سينما و...به پيش مي رفتند . متاسفانه عدم برخورد با اين جريان كار را بجايي رساند كه تعدادي از فرماندهان نظامي به صدور اعلاميه هشدار به رئيس جمهور خاتمي پرداختند و....وسرانجام راه را براي تسخير كرسي هاي مجلس و قوه مجريه توسط نظاميان هموار كردند و توانستند اينها را بدست آورند اما اينكه چقدر توانسته اند از اينها براي خدمت به مردم و تشكيل مجلس و دولتي كارآمد استفاده كنند و نظام جمهوري اسلامي ايران را ارتقاء دهند هم اكنون براحتي مي توان دريافت كه به بيراهه رفته اند حتي اگر همه قصدشان خير بوده است .
جالب اينكه با هرنگاه و تحليلي دخالت نظاميان در سياست آنهم در شرايط كنوني دنيا كه حتي در بيخ گوشمان در تركيه و پاكستان نظاميان خودرا از سياست بيرون كشيده اند ما شاهد دخالت روز افزون نظاميان ايراني در سياست هستيم و البته اين دخالت با نوعي مغز شويي به نفع يك جناح سياسي و عليه جناح سياسي ديگر صورت مي گيرد . از چاپ و توزيع انواع و اقسام بولتن ها و كتابها بگير تا جلسات توجيهي و سخنراني نوبه اي و اجباري براي نظاميان و حتي سربازان ! يكي از آشنايان كه اخيرا براي گذارندن دوره آموزش سربازي به كرمانشاه رفته است تعريف مي كرد كه در روز 17 اسفندماه آقاي ذوالنور جانشين نماينده ولي فقيه در سپاه يكروز وقتشان را براي سخنراني و توجيه اين سربازان مصروف كرده و يك ريز از بام تا شام عليه اصلاح طلبان و آقاي خاتمي كه آن موقع نامزد بود و خواب ايشان را برهم زده بود ، سخن گفت .او عامل قتل هاي زنجيره اي و حتي كشته شده سعيد امامي را اصلاح طلبان معرفي كرده و دولت خاتمي را مسبب حوادث 18 تير دانسته و....و اينكه خاتمي حق نداشته است با اين سوابق نامزد انتخابات شود و اگر بشود بايد رد صلاحيت بشود و او بايد در انتخابات سال 80 هم رد صلاحيت مي شد . والبته حمايت ايشان از دولت احمدي نژاد و اينكه شبانه و روز درحال خدمت به مردم است و اگر كاستي دارد و نتوانسته است مشكلات اقتصادي و معيشتي مردم را بهبود بخشد بواسطه عدم همراهي مجلس است و...خوب ملاحظه مي شود كه سمت و سوي اينان در انتخابات به كجاست؟
خوشبختانه با انصراف آقاي خاتمي ديگر خواب اينگونه نظاميان آشفته نيست و آنهائيكه اهل بخيه هستند بخوبي مي دانند كه انصراف آقاي خاتمي ظاهري دارد و باطني ! ظاهرش همين هايي كه تا حالا ديده ايم اما باطنش تا زمان مناسب معلوم نمي شود و از اين منظر انصراف آقاي خاتمي براي امثال بنده روشن است و آنرا بنفع نظام و كشور مي دانم چراكه هنوز ايشان نيامده برخي نظاميان شمشير را از رو بسته و آماده نبرد و دخالت در انتخابات شده بودند . بايد اميدوار بود كه پس از انصراف آقاي خاتمي ديگر بهانه اي براي دخالت نظاميان در انتخابات آتي نمانده باشد و مسئولان عالي رتبه هم اين ظريفه را دريابند كه دخالت نظاميان در سياست همچون شمشير دولبه است و مي تواند زهر مهلكي براي قواي نظامي عمل كند . متاسفانه نوع عملكرد نيروهاي نظامي ( سپاه و بسيج) در سال هاي اخير موجبات بدبيني و كاهش مجبوبيت نسبت به اين نيروها را در مردم دامن زده است و اينرا براحتي مي تواند با انجام يك نظر سنجي محك زد و اين در حالي است كه پشتوانه اصلي نيروهاي نظامي در هركشوري شهروندان آن هستند و بايد اميدوار بود كه جاه طلبي هاي برخي نظاميان مهار شود و آنها پايشان را از عرصه سياست بيرون بكشند و اگر اصرار بر سياست ورزي دارند لباس نظامي را از تن بدر آورند . به نظر من انتخابات آتي آزموني براي " نظاميان و انتخابات " است و اينكه نظاميان چقدر حاضر هستند به قوانين و قواعد جاري در كشور و انتخابات و نيروهاي مسلح احترام بگذاراند؟ والبته مسائل بسياري در اين باره مي تواند مطرح شود كه از آن مي گذرم .   نظرات

محمد :

نمی دونم چطور باید جلوی این موضوع گرفته بشه. هشدارهای خانواده امام و آقای کروبی که افاقه نکرد.

 

حمید :

آقای مزروعی سلام. سال نو مبارک. یکی از دوستان از امام نقل می کند که در اوایل دهه شصت ایشان خطاب به سپاهیانی که در امور مجلس دخالت می کرده اند اینگونه فرموده اند: پاسدار به تو چه که در مجلس چه می گذره؟ می خواستم ببینم این موضوع صحت داره؟ آیا سندی داره؟ شما یادتون هست چیزی؟

مزروعي : باسلام ،من هيچ اطلاعي در اين باره ندارم اما امام خميني در وصيت نامه خود تاكيد كرده اند كه هرگونه گفته يا نوشته اي كه به ايشان نسبت داده شود بايد مستند به شواهد متقن( مكتوب يا فيلم و نوارسخنراني) باشد در غير اينصورت محل اعتماد و اعتبار نيست .

 

مرتضي :

سلام علي عزيز
من بسيار علاقمندم كه سايت مربوط به مصطفي تاج زاده را مطالعه نمايم ولي متاسفانه انچه بعنوان لينك در سايت امروز گذاشته شده است فعال نيست. اگر شما ادرس وب سايت ايشان را داريد خوشحال خواهم شد كه برايم بنويسيد.

مزروعي : باسلام ، من آدرس ديگري از ايشان ندارم و فكر مي كنم وبلاگ ايشان مدتي است كه فعال نيست .

 

amir hosein :

با سلام
واقعا جاي تاسف است !
ما اخرش نفهميديم چه مرجعي رسيدگي كننده به امور صلاحيت كانديداهاست؟
واقعا ايا كانديدا ها بايد يكدست باشند؟
اياحضور نامزدان نبايد بر اساس انواع غالب افكار عمومي باشه؟
ايا اينكه خاتمي دوبار راي 21 ميليوني اورد نبايد بعنوان ادم صلاحيت دار شناخته بشه؟
خوب يه دفعه چرا بجاي مردم راي نميدن؟
واقعا ما داريم به كجا ميريم؟
واقعا ايا نبايد اين اقايوني كه الان كانديدا هستند اينجور مسايل رو تقبيح كنند ؟؟؟؟

مزروعي : باسلام ، دوست عزيز! من نمي دانم چرا شما اين سئوالات را با من مطرح كرده ايد و البته مي شود تعداد اين سئوالات را بسيار افزايش داد اما ما در عالم سياست با واقعيات سرو كار داريم و از ميان اين واقعيات بايد راه عبورمان را پيداكنيم و طرح اينگوته سئوالات اگر به پيدا كردن راه عبور كمك كند مفيد است درغير اينصورت مضراست و باعث درجازدن و بدتر شدن امور مي شود .

 

محمدی :

اقای مزروعی
ان شاالله توی این انتخابات پیش رو کاری ندارم ازکدوم حزب باشه فقط یکی باشه که به درد مردم برسه

 

اصفهانی :

اقای مزروعی
اگه انشا الله مسئولیتی گرفتی هوای اصفهان را به طور مخصوص داشته باش

مزروعی : باسلام ،دوره مسئولیت گرفتن من دیگر گذشته و بازنشسته شده ام اما همواره نگاه من به سیاست و مسئولیت یک نگاه ملی بوده و نگاه محلی و منطقه ای نداشته ام و فکر می کنم اگر ایران آباد شود اصفهان هم آباد می شود .

 

یکی از بچه های مارچین :

حاج اکبر عزیز سلام
من نام شما رادر مارچین شنیدم و اسم شما را در اینترنت سرچ کردم و با سایت شخصی شما اشنا شدم مطالب سایت را خواندم ومطالب نسبتا جالبی نوشته بودید نظرات را هم خواندم و گمان کردم که شما همه نظرات به نفع خود را وارد سایت میکنید برای همین چند مطلب نامناسب نوشتم و اصلا فکر نمیکردم که وارد سایت کنید که اتفاقا دیدم وارد سایت کردیدمیخواستم مرا به خاطر ان سخنان واقعا ببخشید و دم پل صراط جلوی من را نگیریدخواهش میکنم جلوی پل صراط جلوی مرا نگیرید من را عفو کنید خیلی خیلی ممنون

مزروعی : باسلام ، من کمتر از آنم که بخواهم جلوی کسی را آنهم در پل صراط بگیرم و دعا می کنم که خداوند همه ما را مورد رحمت و مغفرتش قرار بدهد.

 

شرفی :

با سلام.سطح دخالت نظامیان میتوانداز نوع تهدید یا مداخله مستقیم باشد.زمانی این امر رخ میدهد که ساختار حزبی و جامعه مدنی در یک جامعه ضعیف باشد.باید با تقویت نظام حزبی واقعی و جامعه مدنی واقعی ،میزان مداخله نظامیان در سیاست را کاهش داد.تقویت دستگاه مستقل و مقتدر قضایی از دیکر راهکارهاست.گرچه دخالت نظامیان در سیاست به شکل گروه ذی نفوذ در کشورهای توسعه یافته هم وجود دارد.اما گروه ذی نفوذ با گروه مداخله گر متفاوت هست.با نصیحت مشکل به صورت اساسی حل نمیشود.این قصه سر درازی دارد.در مجموع با توجه به بافت قدرت در ایران،مقاله ات مفید و متناسب با فضای جاری انتخاباتی بود.متشکرم. کارشناس ارشد علوم سیاسی.

 

amir :

با سلام اقاي مزروعي عزيز
ميخواستم از شما جامعه مطبوعاتي ونيز حزب مشاركت بخواهم رفتار... كرملين كه به معامله بر سر منافع ملل مختلف با غرب مشهورند ونيز سياست خرج كردن از ملتهاي ضعيف اونها رو در بازيهاي بين المللي خود هميشه در پيش دارند قدري توجه كنيد!
ونيز به انعكاس گسترده حمايت اونها از ايران!(حتما در تاييد قطنامه جديد در پي قطعنامه هاي قبليست احتمالا)در سايتهاي اقتدارگرايان توجه كنيد! در اين روزها
وقدري انها را بررسي كنيد وتنوير افكار كنيد. سپاسگزارم

مزروعي : باسلام ، بنده قطعا جامعه مطبوعاتي را نمايندگي نمي كنم و در مورد جزب مشاركت هم بنده يك عضو هستم اما گذشته از ايندو من متوجه خواسته شما نمي شود چراكه فكر مي كنم به اندازه كافي دراين باره بحث مي شود و در عين حال بكاربردن برخي تعابير در اينگونه بحث ها چندان جالب به نظر نمي رسد . نكته آخر اينكه ديگر كشورها بدنبال منافع خود باشند چندان جاي چون و چرا و...ندارد بلكه اين ما هستيم كه بايد با درك اين موضوع و در پي تامين منافع خود به تنظيم روابط با ديگران بپردازيم .

 

:

با سلام
ايكاش ما ميفهميديم نياز به حمايت اقاي مدودف نداريم ايكاش ما ميفهميديم كه اقاي مدودف غلط زيادي ميكنه كه راجع به ما با اوباما مذاكره ميكنه حالا چه معامله بكنه چه نكنه!
ايكاش ما ميفهميديم كه روسها همچون امريكاييها عليه ما تو قطعنامه ها راي ميدن
ايكاش ما خودمون براي منافعمون با مدعيانمون مذاكره ميكرديم!
ايكاش شما اصلاحطلبان زمان رد صلاحيتتون وتحصن كه به شما انگ امريكايي بودن ميزدن وبدينوسيله حقوق شما رو حد ميزدن( با استناد به حرفهاي دولت اقاي دبليو بوش كه اظهار نگراني ميكرد راجع به موضوعات )عليه شما تبليغ ميكردند شما اصلاحطلبان هم به اقاي بوش نامه ميداديد وبه او ميگفتيد غلط زيادي نكن وما نياز به نگراني شما نداريم كه حربه بدي دست مخالفان ما!
حداقل اينكار رو از اون خانم نماينده مجلس تركيه محجبه ياد ميگرفتين
ايكاش ما ميفهميديم منافع ملت ما چيست؟!

مزروعی : باسلام ، دوست عزیز! ظاهرا شما پاسخ قبلی مرا به نظر مشابه این نظر نخواندید و یا اگر خواندید عنایتی به محتوای آن نداشته اید . دوست عزیزما که نمی توانیم جلوی عمل و حرف های دیگران را بگیریم همچنانکه دیگران هم نمی توانند جلوی حرف و عمل مقامات و غیر مقامات کشورما را که راجع به مسائل ریز و درشت جهان و دیگرکشورها اظهار نظر می کنند بگیرند ! بنابراین آنچه که مهم است اینکه در کشورما همچون همه کشورهای عالم از جمله روسیه و آمریکا حکومتگران و فعالان سیاسی در پی تامین و کسب منافع ملی باشند و به ویژه بطور عملی اینرا دنبال کنند و در اینصورت هیچ لزومی ندارد که ما هر روز جواب دیگران بدهیم که چرا این موضع یا آن موضع را گرفتند .

 

صمدمهدي پور :

جناب آقاي مزروعي عزيز سلام
مقاله بسيارخوب شماراخواندم اميدوارم هميشه ودرهمه حال همچنان كه بوده ايد باصراحت وبا اعتماد به نفس درجهت تبيين افكارمحكم واستوارباشيد.
بخاطر همين مسائل است كه بنده قبلا اظهارنمودم حيف آقاي خاتمي كه مجدداكانديداوانتخاب شود وازطرفي هم باتوجه به مسائلي كه شاهد آن بوده ام اظهارنمودم بسيج وسپاه قبلي كه وجهه مردمي داشت مصداق جمله امام هستند كه بسيج شجره طيبه است،درواقع بود.بسيج امروزبجاي مردمي به حكومتي تبديل شده است ومن ميبينم كه درجامعه آن وجه وارزشي كه قبلا داشتند متاسفانه ديگرندارند.وقتي با آنها بحث وگفتگوميشود فقط توجيه مي كنند.درصورتي كه اگربسيج وسپاه وجه خودراحفظ ميكردند فوق العاده مي توانستند منشاءپيشرفت وتعالي درجامعه باشند.اميداست تاآب بيشترازاين گل آلودنشده به اصل ومحتواي خويش برگردند

 

   ارسال نظر:

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007