« نفت کشور را خرج کردند ولی چیزی به نرخ رشد تولید اضافه نشده است | صفحه اول | مصاحبه با اعتماد »

3 دی 87

عملکرد ضعيف فراکسيون اقليت

يکي از سوال هاي مهمي که اين روزها مطرح است اين است که آيا اصلاح طلبان راه يافته به مجلس توانسته اند انتظارات را برآورده کنند يا خير. پاسخ به اين سوال از اين رو حائز اهميت است که در آستانه هر انتخاباتي بحث شرکت يا عدم شرکت در انتخابات و فوايد حضور اصلاح طلبان در قدرت مطرح مي شود. به هر صورت در ارزيابي عملکرد اصلاح طلبان پارلمان بايد بگويم با آنکه نمايندگان مجلس به عنوان منتخبان ملت از حقوق و اختيارات قانوني قابل توجهي برخوردارند انتظارات و اولويت هايي که از اقليت مجلس هشتم مي رفت تاکنون برآورده نشده است.

اصلاح طلبان براي راه يافتن همين تعداد حدود 60 نفر به مجلس شوراي اسلامي هزينه هاي فراواني پرداختند. حال آنکه اقليت تشکيل شده نتوانسته نقش موثري در ارائه طرح هاي اصلاح طلبانه و حمايت از اهدافي که اصلاح طلبان در جامعه دنبال مي کنند، داشته باشد. نمايندگان از اختيارات گسترده يي از نطق پيش از دستور تا طرح سوال و استيضاح از وزيران کابينه برخوردارند. يک نماينده با نطق پيش از دستورش درباره مسائل و موضوعات مهم کشور توجه ديگر نمايندگان و حتي حساسيت مردم را به سوي آن موضوع جلب کند. در مجلس تنها 10 نماينده مي توانند وزيران را که داراي عملکرد ضعيفي بوده اند در معرض سوال و استيضاح قرار دهند و با 15 امضا طرح به مجلس ارائه دهند. اينها امکاناتي است که به صورت قانوني در اختيار نمايندگان قرار داده شده است تا از اين طريق منافع ملت را نمايندگي کنند. به نظر مي رسد عملکرد ضعيفي که اقليت مجلس هشتم تا به حال داشته از يک سو نتيجه رويکرد شوراي نگهبان و هيات هاي اجرايي در رد صلاحيت باشد که مانع از حضور چهره هاي شاخص اصلاح طلبان در انتخابات مجلس شد و همين رويه شوراي نگهبان که در انتخابات گذشته، هيات هاي اجرايي و نظارتي هم به آن علاوه شدند باعث شد افراد راه يافته نيز با ملاحظه کاري در مجلس فعاليت کنند. عملکرد هيات هاي اجرايي و شوراي نگهبان در انتخابات اين دوره مجلس شوراي اسلامي موجب شده هيچ اثري از شجاعت و اينکه نمايندگان بتوانند مدرس وار حتي در نطق هاي پيش از دستورشان سخني را بگويند که حساسيت زا باشد، وجود ندارد. گذشته از اين حتي نمايندگاني که پيش از اين داراي مصونيت هايي بودند محافظه کارانه تر عمل مي کنند.

از سوي ديگر بايد عنوان کرد رابطه تعريف نشده نمايندگان اقليت و احزاب اصلاح طلب به يک ضعف و مشکل تبديل شده است چراکه اين رابطه اگر به شکل تعريف شده شکل بگيرد نمايندگان از سازمان يافتگي قابل توجهي برخوردار خواهند شد. اين مساله البته تنها ناظر بر اقليت مجلس نيست بلکه مولفه غايبي است که اکثريت نيز از آن برخوردار نيست. در اين برهه زماني که مشکلات عظيمي در عرصه اقتصادي کشور وجود دارد، نمايندگان اصلاح طلب بايد هر روز نسبت به اين موضوع حساسيت نشان دهند تا دولت نهم را زير ذره بين مجلسيان و نظارت هرچه بيشتر آنان ببينند و طرح هايي نظير طرح تحول اقتصادي را با ابهامات فراواني که دارد عجولانه اجرا نکند.

در اين زمينه لازم است اعضاي فراکسيون اقليت به طور کارشناسانه طرح تحول اقتصادي را مورد بررسي قرار داده و در اين راه اصلاح طلبان مجلس مي توانند از بدنه کارشناسي احزاب کمک بگيرند. اميد است اعضاي فراکسيون اقليت مجلس از ابزارهاي نمايندگي بهترين استفاده را ببرند و در ادامه عمر مجلس شاهد برخاستن صداي تحول خواهي از پارلمان ايران باشيم.   نظرات

حی :

آقای مزروعی سلام چراسکوت نمیکنید فکر نمی کنید کار مدتهاست که از دست رفته ؟من شما راشخصا دوست دارم ذات خوبی دارید بیشتر از انکه اهل سیاست و بازیهای لغو قدرت باشید ادم خوبی هستید شما راخدا دوست دارد. من این را باور دارم.خلوت داشته باشید قطع ارتباط کنید.همانطور که به مردم تعهد دارید به خودتان هم تعهد داشته باشید انرژی خودتان را تماما برای اینکار نگذارید ضرر می کنید.نظام هستی به فرماندهی ورهبری مطلق حضرت حق برقرار است انجا همه چیز درست وروی حساب و قشنگ است ما به اصلاح خودمان هم نیاز داریم .کار اینها هم از روزی که از آبروی حضرت ولیعصرمایه گذاشتند تمام شد ماجرای کردان را که درست کرد؟چه کسی پشت ماجرا بود ؟؟نقش خودمان راخیلی بزرگ ندانیم.

مزروعی : باسلام و تشکر از حسن ظن و لطف و محبت شما ، مطلبی را نوشته اید برای من بسیار قابل تامل و توجه است و اینروزها سخت به آن فکر می کنم اما هنوز نتوانسته ام خودم را قانع به سکوت کنم اما دست روزگار ظاهرا ما را به سکوت اجبار می کند!

 

دوست منصف :

جناب مزروعی سلام
من هم مانندآقا یا خانم حی شما را بسیار دوست دارم چون اعتقاد دارم شخص آزاده ای هستی. در مطلبتان از تعبیر مدرس وار استفاده کرده اید در این رابطه سئوالی دارم که سالها ذهن مرا به خود مشغول داشته است و شما نیز قدری به آن تامل نمایید و ان اینکه چرا رژیم گذشته تحمل افرادی چون مدرس و مصدق را در مجلس داشت اما اینها افراد درجه سه اصلاح طلب ها را که هیچ گونه مخالفتی با اصل نظام ندارند راهم تحمل نمی کنند.جناب مزروعی چرا نمی خواهید واقعیت ها را قبول نماید مگر قرار است فقط وقتی خارج از کشور هستید خودتان باشید؟  

مزروعی :باسلام ،از لطف و محبت شما سپاشگزارم و منهم مثل شما درمانده ام که چرا اوضاع چنین شده است اما در مورد مدرس و مصدق فراموش نکنید که هر دو در دوران ضعف حکومت قاجار و پهلوی نماینده مجلس بودند و به محض اینکه حکوکت قدرت گرفت هردو را به تبعید و خانه نشینی و مرگ در غربت محکوم کردند . آنچه در مورد خارج از کشور بودن بنده نوشته اید نمی دانم منبع اش چیست ولی رفتارمن در داخل و خارج فرقی نمی کند و اتفاقا سال هایی در خارج بوده ام رفتارم خیلی محتاطانه تر و به تعبیری حکومتی تر بوده است چون همواره بر این نظر بوده ام که ما نباید دعوای خانگی مان را به بیرون ببریم و برای غریبه ها فرصت دخالت در امور داخلی مان فراهم آوریم .

 

دوست منصف :

سلام
جناب مزروعی منظور من این نبود که شخص شما در خارج چه گفته اید اصولا شما در ایران هستید و رفتن موقت به خارج نیز ملاک نیست بلکه منظور من این است که این همه خود سانسوری و محافظه کاری و ترس از مصاحبه با رسانه های خارجی بی دلیل است مگر عیسی سحر خیز که با صدای آمریکا مصاحبه کرد چه مشکلی برایش پیش آمد در رابطه با مدرس و مصدق نیز آیا دستکاری در آرا و یا ایجاد مانع جهت کاندیداتوری آنها برای رژیم گذشته کم هزینه تر نبود اصولا آیا نمی توان گفت سلامت انتخابات در رژیم گذشته از حالا بهتر بود.

مزروعی : باسلام ،اینکه رفتار آدم ها در اخل و خارج یکی باشد قطعا درست است اما طبعا مشی آدم ها در مورد مصاحبه با رسانه های خارجی متفاوت است و بستگی به نوع برداشت هر فرد دارد و بنده چون صدای آمریکا را یک رسانه بیطرف و حرفه ای نمی شناسم و مواضع کلی آنها را نمی پسندم با آنها مصاحبه نمی کنم اما با دیگر رسانه های خارجی که معیارهای حرفه ای را رعایت می کنند مصاحبه می کنم و همین مشی را در داخل هم دارم و بطور مثال با خبرگزاری فارس و باشگاه خبرنگاران جوان و کیهان و امثالهم مصاحبه نمی کنم اما با دیگر رسانه ها مصاحبه می کنم و محتوای مطالب بنده در داخل و خارج هم فرقی نمی کند .اما در مورد دستکاری در آراء شما اگر تاریخ را مطالعه کنید در می یابید که وقتی رضاخان قدرت گرفت و شاه شد اولین کاری که کرد دست بردن در آراء ملت بود بگونه ای که پس از انتخابات مجلس هفتم برای مدرس هیچ رایی نخواندند و مدرس اعتراض کرد پس آن یک رایی که خودم به خوددادم چه شد؟ پس از کودتای 28 مرداد 32 نیز کلا انتخابات ها فرمایشی بود وسرنوشت کرسی های مجلس پیش از انتخابات تعیین شده بود و اصلا انتخاباتی بدون دستکاری انجام نمی شدو هزینه ای هم در آن مقاطع نداشت و قطعاآن وضعیت با وضعیت کنونی قابل مقایسه نیست و همان وضعیت بود که سرانجام مردم را برای انقلاب برانگیخت واین هزینه ای بود که سرانجام بر سر رژیم پهلوی آوار شد.به عبارتی دیگر بطور مقطعی هزینه نداشت اما سرجمع واکنش جامعه به سقوط رژیم منجر شد و اینجاست که باید درس آموخته شود و مسئولان جمهوری اسلامی ایران متوجه باشند که نباید نگاه مقطعی به انتخابات داشته باشند بلکه باید نگاه دراز مدت داشته و کاری نکنند که مردم سرانجام به شیوه هایی غیر از انتخابات روی آورند.

 

:

با سلام
من خودم در انتخابات با وجود مخالفت بسياري از دوستان و فاميل كه از نتيجه مايوس بودند شركت كردم و به نامزدهاي اصلاح طلب راي دادم ولي اين عملكرد ضعيف واقعا آدم را از اصلاح طلبان نااميد مي كند .

مزروعی :باسلام ،خط مشی اصلاح طلبی حکم می کند که ما هیچوقت ناامید نشویم . به تعبیر یک نویسنده کار اصلاح طلبی همچون تیشه زدن بر کوه برای کندن راه است! در عین حال باید امیدوار بود که اصلاح طلبان با عبرت آمیزی از گذشته ضعف های خود را جبران کنند .

 

نجف از تهران :

اگر تا ديروز شک داشتم که جناح راست از رآی آوردن آقای خاتمی مطمئن هستندُديشب به يقين رسيدم که هم مطمئنند که خاتمی رآی می آورد و هم از جهت از دست دادن قوه مجريه و ...واهمه دارند.ديشب آقای محمد يزدی در برنامه ((اين شبها)) ی شبکه يک به صراحت اعلام نمود (نقل به مضمون)مردم برای بقا و پايداری انقلاب بايد در انتخاب رييس جمهور دقت نمايند و به کسانی که در اين مسئوليت بوده و عملکرد خوبی نداشته اند رآی ندهند. ضمن اينکه ايشان در رسای دولت نهم از جهت احيای ارزشها و خدمت به مردم به ايراد سخن پرداختند.
خدا را شکر ...سید محمد خاتمی نیاز به تبلیغ ندارد.

 

صمد مهدي پور :

خدمت شما جناب آقاي مزروعي عزيز سلام عرض مي نمايم

هرچند كه در اين وضعيتي كه درجامعه ما ايجاد كرده اند حال وحوصله
وانرژي رواني تحليل رفته وباعث خستگي ونا اميدي مردم شده اند ولي اين مردم عزيز وگرامي وخستگي ناپذيرما بايد بدانند اگربه سرنوشت خودتوجه نكنند عده اي بي كفايت وبي تدبيرزمام اموروسرنوشت آنها ومارا به دست خواهند گرفت وعرصه را بيش ازاين برآنها وما تنگ خواهند نمودوحقوق حقه ما رانابود خواهند كرد.تا اندازه اي طبيعي است كه مردم ازشركت درانتخابات كه درواقع به نوعي سرنوشت آنها درتمامي ابعاد راتحت شعاع قرارمي دهد شركت نكنند يا سرد وبي انگيزه باشند.اما بنده ازهمين جا به تمامي مردم عزيز،آزاده وآزادانديش مي گويم عده اي همين رامي خواهند كه من وشما ازصحنه خارج شويم وآنها زمام اموررابدست گيرند(چيزي كه درانتخابات رياست جمهوري نهم اتفاق افتاد) وزندگي من وشما را عمدا يا سهوا به دليل سوء مديرت وبي كفايتي از بين ببرند ونابود كنند.عدم شركت درانتخابات من وشما مثل اين است كه غذائي(حقي) براي مادرنظر گرفته اند عده اي ميروند ميخورند ومن وشما به دلائلي امتناع مي كنيم كه نتيجه ان درنهايت مرگ ونيستي است واين چيزي است كه طرف مقابل مي خواهد.ايا به نظر شما اين منطقي است كه ما ازحق خودبگذريم به قيمت اينكه رقيب ما يا دشمن ما برما غلبه كند.مسلما هيچ انسان عاقلي اين اجازه رانمي دهد.روي صحبتم با خودم وتمامي كساني است كه قبلا دچاراين تفكر يا به عبارتي توهم شده بودند كه شركت درانتخابات فايده اي ندارد.عين خطا واشتباه محض است ما چون براي خودارزش قائليم وبه سرنوشت خودتوجه داريم بايد درانتخابات شركت كنيم وان شخصي كه به فكرايراني اباد براي همه ايرانيان است ومردم را پايه واساس نظام مي داند وبه حقوق مردم توجه دارد واقرار مي كند من اگر ابروئي هم دارم ازمردم است وهمان ابروي بدست آورده ازطرف مردم راخرج خودشان مي كنم راي بدهيم.مردم عزيز وگرامي اگرداراي هردين ومرام وعقيده اي هستيم واختلافي دراين خصوص داريم بايد بدانيم همه ما ايراني وداراي فرهنگ وتمدني بزرگ وعظيم هستيم وبدانيم براي عظمت ايران وايراني درهمه عرصه ها باقدرت وانگيزه قوي شركت كنيم ما هيچ چيزي كم نداريم.
جناب مزروعي عزيز شما بنده را مي شناسيد پدرم ودوتن ازعموهايم بخاطر اين مملكت واسلام وعدالت وهرآنچه ارزشها است ازجان خودكه بالاترين ثروت ودارائي هرانساني است بدون هيچ توقع وادعائي گذشتند چراكه قطعا آنها هم باعشق به خدا واسلام وتماميت ارضي كشورو براي ايراني مستقل، آزاد واباد براي هرايراني قدم درراه دفاع ازكشورنهادنند.بنابراين اين كشورواين نظام براحتي به ثمرننشسته است.بنابراين همه ما موظفيم درحفظ ونگه داري آن تلاش وكوشش ومبارزه كنيم چون همه ما به آن عزيزان ازخودگذشته مديون هستيم.ومن و همه بازماندگان شهدا وهمه ايثارگران زجرها وسختيهاي زيادي رامتحمل شده ايم بايد درانتخابات شركت كنيم ونگذاريم سرنوشت ما وكشورمان بدست نابخردان بيفتد.كه فردا اگرآخرتي وحساب وكتابي دركارباشد كه يقينا هست شرمنده شهداي عزيزنشويم.(حاسبوا قبل ان تحاسبوا)
اما بعدازاين همه مقدمه چيني مي خواستم خدمت شما عرض كنم حال كه جناب آقاي خاتمي عزيز وگرامي رئيس جمهورمحبوب باتمام مشكلاتي كه پيش روي دارند واردعرصه انتخابات شدند واعلام كانديداتوري نمودند بنده به عنوان يك فرزند شهيد ويك شهروند ايراني براي ايشان آرزوي موفقيت وسربلندي دارم خاتمي عزيز انسان بزرگواروصالح وصادقي هستند وبه دليل كارنامه خوبي كه ازخود دراذهان گذاشته اند همچنان محبوب وعزيز مي باشد.همچنين با توجه به شناختي كه از شما دارم كه مي دانم انساني صادق ودرستكار، متعهد ومتخصص هستيد وشما وهمه هم مسلكان شما هم يقينا چنين هستيد آرزومي كنم زمام اموركشوربدست شما باشد وباتمام تلاش وقدرت درجهت ايراني آباد براي همه ايرانيان قدم برداريد وموفق باشيد وبازهم مثل گذشته خاري درچشم بدخواهان ونابخران شويد.


 

   ارسال نظر:

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007