« تکذیب مصاحبه با خبرگزاری فارس | صفحه اول | نفت کشور را خرج کردند ولی چیزی به نرخ رشد تولید اضافه نشده است »

25 آذر 87

پاسخ به سئوالات کاربران نوروز (بخش آخر )

نتيجه انتخابات آینده بستگی به عمل تک تک شهروندان دارد، حضور فعال مردم مهندسي انتخابات را خنثي مي‌كند اما با مشارکت پائین امکان هرگونه اتفاقی وجود دارد.

نوروز: علي مزروعي عضو دفتر سياسي جبهه مشاركت ايران اسلامي و نماينده مردم اصفهان در مجلس ششم در هفته‌هاي گذشته مهمان سايت نوروز و دريافت كننده سئوالات مخاطبان سايت بوده‌ است.آخرین بخش پاسخ‌هاي ايشان به سئوالات كاربران سايت در ادامه آمده است .

35- سارا اصفهاني :
به نظر شما در صورت حضور نيافتن آقاي خاتمي در عرصه انتخابات آيا بهترين راه حل اصلاح طلبان قبول كردن راه حل آقاي دكتر نجفي مبني بر ائتلاف سراسري و حضور با يك كانديدا و در صورت رد شدن وي كناره گرفتن از انتخابات نيست؟ و به نظر شما بعد از خاتمي چه گزينه‌هاي را مي‌توان از سوي احزابي مانند مشاركت و مجاهدين انقلاب و كارگزاران و ساير گروههاي ائتلاف مطرح كرد كه توان گرد هم اوردن كليت مجموعه ائتلاف را داشته باشد؟

علي مزروعی :
سارای گرامی ، اشکال طرح آقای نجفی این است که معلوم نمی کند اگر همه اصلاح طلبان روی فردی غیر از آقای خاتمی توافق کردند و به فرض این نامزد تایید صلاحیت شد آیا امکان رای آوری او وجود دارد یا نه ؟ چرا که ما رسانه نداریم و به لحاظ شناسایی و تبلیغات هر گز نمی توانیم با رقیب مقابله کنیم و...ضمن اینکه طرفداران اصلاح طلبان اینگونه نیستند که پیروی بی چون و چرا از ائتلاف اصلاح طلبان کنند و هریک از آنها خود مجتهد است و صاحب نظر! وتا وقتی نامزدی مطلوبشان نباشد پای برای رای دادن پیش نمی گذارند و تجربه انتخابات مجلس هشتم به ویژه در تهران خود بزرگترین شاهد براین مدعاست ! وجه دیگر که اگر این نامزد ردصلاحیت شد در انتخابات شرکت نکنیم به نظرم این رویکرد نادرست است برای اینکه ما باید اصل را بر شرکت و پیروزی در انتخابات بگذاریم و همه اقدامات و تمهیدات ما منطبق بر این رویکرد باشد و به همین دلیل ما بر نامزدی خاتمی تاکید داریم و البته اگر به فرض بخواهند ایشان را هم ردصلاحیت کنند ضمن اینکه این هزینه بالایی برای حاکمیت دارد دیگر هیچ توجیهی برای شرکت اصلاح طلبان و طرفداران آنها برای شرکت در انتخابات باقی نمی گذارد و شرکت نگردن کاملا توجیه می یابد و با این رخداد می توان نتیجه گرفت که نظام سیاسی وارد یک فاز جدید شده است که باید نسبت بدان راهبرد دیگری را در پیش گرفت . به نظر من هیچ گزینه ای نمی تواند جایگزین خاتمی شود که توافق مجموعه اصلاح طلبان را داشته باشد .

36- سلمان:
سلام
به نظر شما حضور آقای خاتمی در انتخابات با توجه به هر نتیجه ای که ممکن است در پیش داشته باشد آیا تصمیم درستی است با تو جه به اینکه درست همان مسائل دوران دولت ایشان یعنی همان هر 9 روز یک بحران تکرار شود
2-شما نظرتان در مورد ماکیاولیسم اسلامی که چندین سال است توسط جناح مخالفتان جهت سرکوبی شما استفاده میشود چیست. چون اینان اعتقادی ندارند که دارند کار خلاف شرع انجام میدهند. زیرا هدفشان حفظ اسلام و حفظ یک نظام اسلامی است حال کارشان هر چه باشد یک کار اسلامی است.قتل ترور و دزدی و دست بردن در نتیجه انتخابات همه و همه وسیله هایی است که هدف ( حفظ نظام و اسلام) ان را توجیه میکند
با این شرایط ایا حضور مجدد آقای خاتمی میتواند مشکل گشا باشد

علي مزروعی :
جناب سلمان در پاسخ به سئوالات قبلی به سئوال اول شما پاسخ داده ام اما در پاسخ به سئوال دوم من فکر نمی کنم که همه جناح حاکم یا اصولگرا به قول خودشان را بشود متهم به ماکیاولیسم اسلامی و...کرد اما بخشی از افراد این جناح متاسفانه چنین طرز تفکر و عملی دارند و برپایه قاعده ماکیاولیستی و مارکسیستی هدف ، وسیله را توجیه می کنند رفتار می کنند که چهره ای مشوه و تاریک و...از اسلام و جمهوری اسلامی ایران برجای می نهد و البته این امر تازه ای در تاریخ و تاریخ اسلام نیست و...در این شرایط وظیفه ما به عنوان یک مسلمان و شهروند ایرانی مقابله با این وضعیت و اصلاح این رویه ها و افراد است و حضور ما و خاتمی در عرصه سیاست و انتخابات با همین هدف انجام می گیرد و می تواند مشکل گشا باشد !


37- م. محمدی :
ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت اقای مزروعی
1)نظرشمادرباره سفرهای استانی احمدی نژاد چیست؟ایا جبهه مشارکت درباره این سفرها تحلیل اقتصادی کارشناسی شده ارائه نموده است؟درگفتگوی اقایان عبدی و حجاریان تحلیل سیاسی از این سفرها شده بودایاحزب از نقاط ضعف و قوت این سفرها ودستاوردهای اقتصادی ان تحلیل مشخصی دارد ؟

2)با توجه به استقبال خوب مردم از سفرهای استانی مخصوصا در زمینه بیان و حل وفصل مشکلات شخصی خود(بعنوان نمونه نگارش بیش از یک میلیون نامه در دور اول سفردولت به استان خوزستان) و تاکیدوحمایت بی چون و چرای مقام سیاسی عالیرتبه کشوراز این سفرها(که این سفرها را از خصوصیات منحصر بفرداین دولت دانسته اند)ایا حزب برنامه ای برای ادامه این سفرها دارد؟ایا این مدل ارتباط نزدیک با مردم تا هنگامی که اصناف ،احزاب سندیکاها، انجمنها ونهادهای دولتی درجامعه شکل بگیرند و وظیفه انتقال خواسته های مردم به حکومت رابرعهده بگیرندمورد تاکید حزب میباشد و ان را ادامه خواهندداد؟
3)درصورت امکان تحلیلی جامع از وضعیت صندوق ذخیره ارزی کشورمیزان واریزها وبرداشتها ونحوه استفاده ونوع استفاده کنندگان این صندوق ارائه دهید؟
4)از زمان بسته شدن هفته نامه عصر ما گویا تحلیلهای اقتصادی ناب انهم از نوع سازمان مجاهینیش در میان اصلاح طلبان یتیم شده و صاحبی ندارد ایا تحلیل اقتصادی جامعی از 3سال فعالیت احمدی نژاد میتوانید ارائه دهید؟ایا جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین در این زمینه بیانیه یا تحلیلی ارائه نموده
اند؟با تشکر

علي مزروعی :
جناب محمدی
1- نظر بنده راجع به سفرهای استانی احمدی نژاد (وایضا روسای دولت های قبل ) منفی است و این شیوه را مفید فائده به حال اداره کشور در شرایط امروز جهان نمی دانم وآنرا شیوه عهد قجری و حجری در اداره کشور می دانم و متاسفم از اینکه چرا بخشی از مردم ما به شیوه ای که از حضرت علی (ع) استقبال کردند و مورد عتاب و خطاب ایشان قرار گرفته و از انجام اینکار نهی شدند هنوز در استقبال از مسئولین عمل می کنند! در جبهه مشارکت بحثی در این باره نشده است و اگر دوستان اعلام نظری می کنند برپایه اطلاعات و مباحث شخصی است . البته جمعی از دوستان یک کار آماری و تحلیلی دقیق بر روی وعده ها و مصوبه های استانی دولت نهم در دور اول سفرهای استانی کرده بودند که محشر است مثلا اینکه دولت در این دور حدود 6200 مصوبه استانی داشته است بعلاوه حدود 3000 وعده ملی که جمع این مصوبات و وعده ها می شود 9200 و اگر تقسیم بر تعداد روزهای دوره شمارش وعده شود می شود هر روز 17 وعده !و به این اعتبار می توان دولت نهم را دولت وعده ها لقب داد ! به هر حال یک گزارش تحلیلی دقیق در این باره وجود دارد .
2- همانگونه که آوردم حزب در این باره جمع بندی ندارد اما برداشت من این است که این شیوه رامناسب اداره کشور نمی داند و برای دستیابی به مسائل و مشکلات مردم از نزدیک باید نقش بیشتری به دستگاه های اداری محلی داد و تا حد امکان اداره امور استانها را به آنها واگذار کرد و با جلب مشارکت مردم در اداره امور ( شوراها ) به حل مسادل و مشکلات پرداخت .
3- اگر به وب سایت من مراجعه کنید در این باره می توانید اطلاعات لازم را بدست آورید و تحلیلی آماده کرده ام ذیل عنوان " ارزیابی عملکرد اقتصادی دولت احمدی نژاد در سال 1386 " که بزودی منتشر می شود و خواسته شما را برآورده می کند .
4- بزودی تحلیلی در این زمینه توسط جبهه مشارکت ارائه خواهد شد و اگر شما وب سایت بنده را بطور مرتب مطالعه کنید فکر می کنم نیازهای تحلیلی شما را برآورده کند .


38- امیر :
چرا تیم اقتصادی آقای خاتمی هماهنگ نبود؟؟
آیااختلافات آقایان نجفی با نمازی و ستاری فر با مظاهری از ابتدا قابل پیش بینی نبود؟؟
آیا از ابتدا نمی شد تیم اقتصادی هماهنگتری داشت ؟؟

علي مزروعی :
امیر عزیز ! تا زمانی که ما نظام حزبی تعریف شده و جافتاده و دولت حزبی نداشته باشیم این مشکل وجود دارد و شما می توانید ببیند که در دولت نهم این مشکل به رغم یکدستس فکری و سیاسی این دولت بیشتر هم شده است ! متاسفانه بدلیل عدم کار جمعی و حزبی در ایران پیش بینی این اختلافات ناممکن است و غالبا در زمان مسئولیت و اجرا بروز پیدا می کند و بنابراین نمی شود از ابتدا به گونه ای دیگر عمل کرد هرچند طی زمان می شود با استفاده از تجربه ها در مسیر دستیابی به تیمی هماهنگتر عمل کرد و تغییراتی که در کابینه آقای خاتمی بوجود آمد در پی تحقق چنین هدفی بود و به همین دلیل عملکرد اجرایی و اقتصادی دور دوم دولت خاتمی بسیار موفق و خوب شد.


39- یک عضو جبهه مشارکت از شهرستان کاشمر :
سلام جناب آقای مزروعی با محبوبیتی که حزب مشارکت در بین مردم و به خصوص جوانان دارد آیا نباید همانند جبهه های نبرد با دشمنان انقلاب که اکنون در لباس احمدی نژاد و حامیانش ظاهر شده اند به مبارزه برخاست ؟ آخر سکوت تا کی ؟ پس غیرت انقلابی را چه کنیم ؟ مگر امام ( ره ) نفرموده اند > ؟ چرا نخبگان انقلاب سکوت کرده اند ؟ چرا ؟ چرا ؟ چرا ؟

علي مزروعی :
هم جبهه ای عزیز! ما چنین ادبیاتی در جبهه مشارکت نداریم و اصولا انقلاب و انقلابیگری را متعلق به گذشته و شرایط خاص تاریخی اش می دانیم و پس از استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران باید همه توش و توان خود را برای تحقق اهداف انقلاب یعنی " استقلال ، آزادی ، جمهوری اسلامی " و قانون اساسی بکار گیریم وبه همین دلیل ما اصلاح طلبیم ! اما در ایران نیروهای دیگری هم وجود دارند که قرائت خود را ازانقلاب و جمهوری اسلامی و پیگیری اهداف انقلاب و...دارند و خود را اصولگرا می دانند و از این منظر هر گز نمی شود تعبیر دشمن انقلاب را برای آنها بکار برد به ویژه آنکه اینها از طرق تعریف شده هرچند با ابهام و سئوال دولت و مجلس را بدست گرفته اند . ما با آنها رقیب سیاسی می شویم و در عرصه رقابت باید آگاهی بخشی کرد وخیلی هم نباید مته به خشخاش گذاشت و در این مسیر از تعابیری چون غیرت انقلابی استفاده کرد .ما سکوت نکرده ایم و تا آنجا که امکان و توان داریم به این رقابت و مبارزه آگاه بخش ادامه می دهیم و بیش از این تکلیفی نداریم چرا که خداوند فرموده :" شما تکلیفی بیش از آنچه در توان دارید ندارید" و مهم این است که ما در میدان سیاست با تدبیرو تامل اما شجاعانه و پیگیر عمل نمائیم و بدانیم که فقط با آگاهی بخشی و همراه کردن اکثریت مردم با خود می توانیم راهبرد خود را به پیش بریم .

40- فرزاد :
با سلام.به نظر شما ساختار حقیقی قدرت در ایجاد فضای بسته امروزی چقدر موثر بوده؟فکر نمی کنید که یکبار برای همیشه باید تکلیف اصلاح طلبان با این مساله روشن شود که خط قرمزشان در مقابل تممیت خواهی وانححصار طلبی راس هرم جریان قدرت طلب کجاست؟ چرا که به نظر می رسه امرزوه اکثر محدودیتها از ان ناحیه به اصلاح طلبی وارد شده و متاسفانه انها هیچ راهکاری برای مقباله با این وضع ندارند

علي مزروعی :
جناب فرزاد ! من نمی توانم به سئوال شما پاسخ دقیق دهم چون فکر می کنم پاسخگویی دقیق به سئوال شما نیاز به یک کار پژوهشی دارد اما همنیطور شهودی برداشتم این است مشکل اصلی جامعه ما همین است که اکثریت بالایی از جامعه ما قرابت چندانی با آزادی و دموکراسی و...ندارند با اینکه در حرف بسیار طالب آنند! و اتفاقا تا زمانیکه این ساختار حقیقی و درونی جامعه ما برهم نخورد و اصلاح نشود خیلی نمی توان به ساختار حقوقی و راس هرم قدرت گیر داد چون همواره ساختار حقوقی و هرم قدرت بر پایه این ساختار حقوقی و دورنی جامعه تعین می یابد و عمل می کند و بنابراین نگاه اصلی ما باید به اصلاح ساختار حقیقی و ساختن جامعه مدنی باشد و در پی آن ساختار حقوقی ، و بحث خط قرمز و اینها هم در این مسیر چندان معنا نمی دهد و هر عمل سیاسی باید متناسب با شرایط و مقتضیات حادث باشد .

41- کیومرث :
جناب مزروعی من به عنوان یک جوان ایرانی صحبتهایی که شما می زنید را نیز از زبان دشمنان این نظام مقدس هم می شنوم دشمنانی که در کشور ما جنایتهای فراوان کرده اند کاش علتش را به من می گفتید که شما چرا سخنگوی این افراد شده اید

علي مزروعی :
جناب کیومرث ! من چگونه می توانم پاسخگوی شما باشم در حالی شما حتی یک صحبت مرا برای اثابت مدعایتان ارائه نکرده اید و بدون هیچ شاهد و دلیلی اتهام زده اید؟نمی دانم شما چند سال دارید و دانش و تجربه شما در چه حدی است و چیکار می کنید ؟ اما من از دوره جوانی وارد میدان سیاست شده ام و در روزگاری که کمتر کسی احتمال پیروزی انقلاب اسلامی را می داد برای پیروزی این انقلاب مبارزه کرده و هزینه هایش را به جان و دل پذیرقتم و پس از انقلاب نیز از هیچ فداکاری برای حفظ نطام برآمده از انقلاب مضایقه نکرده ام و کارنامه نظر و عمل ام روشن است و من سخنگوی خودم می باشم و فکر می کنم همچون گذشته باید عمل کنم . در انتها فقط به این حدیث شریف اشاره می کنم که پیامبر فرمود :" نگاه کنید به آنچه که گفته می شود و به کسی که سخن می گوید نگاه نکنید " بنابراین دوست عزیز به جای اینکه نگاه کنیم به اینکه گوینده کیست ( من یا دشمنان ) باید به منطق و محتوای سخن توجه کرد و حتی اگر دشمنان به تعبیر شما سخن درست و حرف حقی زدند باید پذیرفت و نه اینکه فرد گوینده را ملاک درستی و نادرستی سخنان قرار داد و تازه بدان در مورد دیگر افراد و دوستان نیز متمسک شد و استدلال کرد !

42- امير حسينی :
آقای مزروعی باسلام،
* شما بعنوان رئيس انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران که به هر حال تجربه صنفی ـ تشکيلاتی داريد چه اندازه فکر مي کنيد حزب در اين خصوص پيشرفت داشته است؟
* آقای کروبی زودتر به ميدان انتخابات فرستاده شد تا اصلاح طلبان يک کانديدا داشته باشند و آقای خاتمی در ترديد تصميم گيری به عدم شرکت سوق داده شود. آيا به کروبی رای خواهيد داد؟
بالاخره هيزم تنور اين انتخابات خواهيد شد حتی اگر خاتمی هم نيايد. خط قرمز شرکت در انتخابات کجاست؟
* اگر آقای خاتمی کانديد شوند مشکل اين نيست که رد صلاحيت می شوند مشکل اين است که نمی گذارند از صندوق رای درآيد. با جلو انداختن آقای کروبی و تقلب در شمارش آرا می توان مطمئن بود که نخواهند گذاشت رئيس جمهور آينده آفای خاتمی باشد و به شکل دمکراتيک (!) ايشان را در صورت کانديد شدن حذف خواهند کرد مثل آقای معين در دورۀ قبل. برای خروج از اين سيکل دشوار چه برنامه ای داريد؟

با آرزوی سلامتی و سربلندی.
امير حسينی

علي مزروعی :
دوست عزیز!
1- به نظرم کارهای حزبی و تشکیلاتی به معنای واقعی در ایران شکل نگرفته و دوران کودکی و نوجوانی خود را تجربه می کند و باید با صبر و حوصله آنرا به پیش برد و امیدوار بود که بود که نتیجه دهد.
2- در پاسخ به سئوالات قبلی در این باره جواب داده ام .
3- من اینگونه فکر نمی کنم و از قدیم گفته اند از ترس مرگ نباید خود کشی کرد ! من فکر می کنم همه چیز در انتخابات آینده بستگی به عمل تک تک شهروندان دارد و اگر اکثریت شهروندان در انتخابات حضور فعال داشته باشد جلوی مهندسي انتخابات را که شما نوشته اید می گیرند اما اگر مشارکت مردم در انتخابات پائین بود امکان هرگونه اتفاقی وجود دارد و از اینرو ما باید بتوانیم بگونه ای عمل کنیم که این اکثریت در انتخابات شرکت کنند در غیر اینصورت شرکت در انتخابات معنی ندارد.   نظرات

یک آشنا :

تا زمانی که ما نظام حزبی تعریف شده و جافتاده و دولت حزبی نداشته باشیم این مشکل وجود دارد. این صحبتها یعنی چه ؟ می شود نظام حزبی و یا دولت حزبی را تعریف کنید ؟ آیا در کشورهای پیشرفته دولت حزبی و یا نظام حزبی وجود دارد؟

 

امین :

مطلبی درباره ی شما در یک وبلاگ منتشر شده. لطفا تایید یا تکذیب بفرمایید.
http://noend.blogfa.com/post-193.aspx
ارادتمند

مزروعي : باسلام ، اين مطلب صحت ندارد و من نمي دانم اين مطلب به نقي از كي و چرانوشته شده اشت.

 

علی :

سلام
اینجا راجع به شما نوشته
http://noend.blogfa.com/post-193.aspx
حالا باچی مخالف بودین؟
مزروعي : باسلام ، اصل اين مطلب نادرست است .

 

   ارسال نظر:

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007