« تولید ثروت و عدالت | صفحه اول | تکذیب مصاحبه با خبرگزاری فارس »

18 آذر 87

اظهارات رئیس جمهور ایران؛ خلاف واقعیت؟

دویچه وله - محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور ایران در گفت‌وگویی که شامگاه سه‌شنبه، ۱۲ آذر، به طور مستقیم از تلویزیون ایران پخش شد، بار دیگر از سیاست‌های اقتصادی خود دفاع کرد.
در حالی که اخبار و گزارش‌ها حکایت از سیر صعودی قیمت‌ها و نرخ بالای رشد تورم در ایران دارد و بسیاری از کارشناسان اقتصادی سیاست‌های غلط دولت نهم را علت اصلی نابسامانی اقتصادی می‌دانند، محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری اسلامی برای چندمین بار در تلویزیون ایران از سیاست‌های اقتصادی‌اش دفاع کرد.
احمدی‌نژاد که در یک گفت‌وگوی زنده با شبکه اول تلویزیون شرکت می‌کرد، بخش اول سخنانش را که حدود یک چهارم زمان گفت‌وگو بود، به انتقاد از اقتصاد جهان و به طور خاص آمریکا اختصاص داد. وی با بیان این‌که اقتصاد غرب بر پایه ریا و پول بدون پشتوانه است، گفت: «بر میزان سود آنها هیچ قانونی حاکم نیست و همه به دنبال سود بیشتر هستند».
احمدی‌نژاد همچنین مدعی شد که بانک مرکزی آمریکا ۲۹ هزار میلیارد دلار پول بدون پشتوانه منتشر کرده‌است. وی سپس ادامه داد: «آنها به بن‌بست رسیده و با پایان خط رسیده‌اند».
رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنانش که به اوضاع اقتصادی ایران مربوط می‌شد گفت: «آسیب کشور از بحران مالی به وجودآمده در اقتصاد جهانی، به صورت مستقیم تقریبا صفر است».
در این مورد با علی مزروعی، کارشناس اقتصادی گفت‌وگو کرده‌ایم.


مزروعی: «ادعاهای احمدی نژاد نادرست است»

علی مزروعی، کارشناس اقتصادی در مورد این حرف احمدی‌نژاد می‌گوید: :«اتفاقا این بحران باعث شده که قیمت نفت به شدت کاهش پیدا کند و همین امر باعث کاهش درآمد ارزی ایران می‌شود و به طور مستقیم اقتصاد ایران را متاثر می‌کند».

احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنانش اقتصاد ایران را یک «اقتصاد درون‌زا» دانست و گفت که چون ما در اقتصاد جهانی «هضم» نشده‌ایم، بنابراین بحران کنونی جهان نیز بر ما تاثیر نگذاشته‌‌است.

مزروعی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ششم در مورد این بخش از سخنان احمدی‌نژاد می‌گوید: «این که اقتصاد ما درون‌زاست من متوجه نمی‌شوم، برای این که اگر اقتصاد ایران نتواند نفت بفروشد که یک نوع پیوند با اقتصاد جهانی‌ست، حتا یکروز هم نمی‌تواند سرپا بماند. بنابراین، بیان این که اقتصاد ما درون‌زاست، از این نظر معنا ندارد و من فکر نمی‌کنم که در جهان امروز هیچ اقتصادی را بتوان پیدا کرد که درون‌زا باشد. البته نحوه‌ی ارتباط با اقتصاد جهانی می‌تواند قبض و بسط پیدا بکند، ولی حداقل در مورد اقتصاد ایران این گونه نیست که بشود لفظ درون‌زا را در موردش به‌کار برد».

در بحث مربوط به بورس و کاهش شاخص بورس تهران، احمدی‌نژاد اعلام کرد که چنین کاهشی روی نداده و بورس ایران ارتباطی با بورس جهانی ندارد که بخواهد از آن تاثیر بگیرد.

علی مزروعی ضمن تایید این نکته که بورس ایران در ارتباط با بورس‌های جهانی نیست، تاکید کرد: « کاهش قیمت‌های برخی کالاهای اساسی که در دنیا اتفاق افتاده است، به‌طور غیرمستقیم باعث کاهش ارزش شرکت‌های بورسی ما هم شده و این باعث شده است که در ماه‌های اخیر، بورس ‌ما نزدیک به ۲۰درصد کاهش ارزش داشته باشد».

هدفمند کردن یارانه‌ها

در بخش دیگری از این گفت‌وگو، در مورد طرح هدفمند کردن یارانه‌ها از احمدی‌نژاد سوال شد و این‌که این طرح در دولت‌های قبلی هم مطرح بوده و منحصر به دولت نهم نیست. احمدی‌نژاد در پاسخ گفت: «اگر این مسئله در برنامه‌های قبل بوده پس چرا اجرا نشده‌است؟ به‌خاطر پیچیدگی و بزرگی کار، خیلی‌ها ترجیح دادند به موضوع نزدیک نشوند ولی ما تصمیم گرفتیم نزدیک شویم».

مزروعی ضمن تایید این نکته که دولت‌های قبلی نخواستند این طرح را اجرا کنند، می‌گوید: «دولت‌های قبلی به‌هرحال با توجه به این که از پیامدهای این طرح برآورد چندانی نداشتند و نگران بودند، آن را اجرا نکردند و من فکر کنم دولت فعلی هم واقعا نسبت به پیامدهای این طرح آگاه نیست و پیش‌بینی‌های لازم را به عمل نیاورده و نمی‌داند چه اتفاقی دارد می‌افتد. ولی به‌هرحال اصرار دارد که چنین کاری را انجام بدهد».

حساب ذخیره ارزی

احمدی‌نژاد این موضوع را که گفته می‌شود حساب ذخیره ارزی در شهریور ماه تنها هفت میلیارد دلار بوده، «غلط» خواند و گفت: «حساب ذخیره ارزی ما بالای ۲۳ میلیارد است و این حساب ذخیره دائم در حال کار کردن است».

علی مزروعی، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر اقتصادی در رد این گفته‌ی احمدی‌نژاد چنین می‌گوید: «درواقع اگر بخواهد قانون برنامه‌ی چهارم اجرا بشود، رقمی که در این حساب می‌بایست وجود داشته باشد، بالای ۱۰۰ میلیارد دلار است. حالا ادعا کرده‌اند که این رقم حدود بیست و سه میلیارد دلار است. بنابراین این حرف ایشان باز نادرست است و ۲۳ میلیارد دلار را شما اگر مقایسه کنید با زمانی که ایشان روی کار آمدند و ۱۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار در این حساب از طرف دولت آقای خاتمی به ایشان تحویل داده شد، ملاحظه می‌شود که به‌رغم افزایش افسانه‌یی درآمد نفت، این دولت در واقع نتوانسته که از این حساب خوب پاسداری کند».

میترا شجاعی   نظرات

سعید :

با سلام. ظاهرا در رسانه های ما بین دو اصطلاح " حساب ذخیره ی ارزی" و " ذخیره ی ارزی کشور" اشتباه می شود که برای اولی 7 یا 23 میلیارد دلار موجودی ذکر می شود و برای دومی حدود 100 میلیارد دلار.
سوال من این است که اولا آیا این تفکیک که ذکر شده صحیح است؟ و ثانیا آیا دارایی های خارجی بانک مرکزی همان ذخیره ارزی کشور است؟ و ثالثا این دو موجودی در عمل چه تفاوتی دارند؟
من فکر می کنم موجودی حساب ذخیره ی ارزی را دولت می تواند به ریال تبدیل کند و در بودجه استفاده نماید ولی ذخیره ی ارزی کشور را می توان تنها برای واردات استفاده کرد و نه در بودجه. اگر جنابعالی موضوع فوق را توضیح دهید فکر می کنم خیلی از ابهامات بر طرف گردد. با تشکر.

مزروعی:باسلام ،بله بین "حساب ذخیره ارزی " و" ذخائر ارزی بانک مرکزی "تفاوت است و متاسفانه حتی این تفاوت را آقای احمدی نژاد به عنوان رئیس دولت نهم در یکی از مصاحبه های خود در صدا و سیما متوجه نبود و به همین دلیل برای خیل عظیم مخاطبان این رسانه موجبات نشویش اذهان عمومی را فراهم آورد . "حساب ذخیره ارزی " حسابی است در بانک مرکزی که مازاد درآمد نفت ( فروش نفت منهای هزینه های ارزی بودجه ) به آن واریز می شود وفقط با تصویب مجلس امکان برداشت از آن توسط دولت وجود دارد اما " ذخائر ارزی بانک مرکزی " ( که مو تواند سبدی از ارزهای مختلف و طلا باشد )عبارت است از دارایی های بانک مرکزی که در خارج نگهداری می شود و دولت و مجلس حق دست اندازی و استفاده از آنرا ندارند مگر بصورت استقراض که با تصویب مجلس انجام می شود و عوارض خاص و منفی خود را دارد. به عبارت دیگر این ارزها یکبار توسط دولت به بانک مرکزی فروخته شده و ریال آن در بودجه کشور هزینه شده است اما بصورت دارایی در تراز بانک مرکزی منعکس می شود و به گونه ای می توان آنرا نوعی اعتبار و پشتوانه برای کشور به حساب آورد اما اختیار مدیریت و استفاده از این ارزها در دست بانک مرکزی است و دولت به هیچوجه نمی تواند از آن در بودجه و هزینه های خود استفاده کند و این اشتباهی بود که متاسفانه ردیس دولت نهم در مصاحبه خود مرتکب شد و گفت که از این ارزها می تواند دولت استفاده کند .

 

دوست منصف :

جناب مزروعی سلام
بعضی وقتها دلم برای احمدی نژاد میسوزه میگم کی اینو شیر کرده انداخته جلو .من نمددونم چرا بعضی ها سعی میکنن جواب اظهار نظر هاش رو بدن حرفهایی که این شخص به زبان میاره بیشترش خنده داره.اگه همینجوری ادامه بده اقتصاد ایران به دوران معامله پایاپای میرسه.باور کنید بقال سر کوچشون هم از این حرفها نمیزنه . 

مزروعی : باسلام ، هرچند من با این نوع لحن و بیان نسبت به آقای احمدی نژاد موافق نیستم اما مهم این است که فکر کنیم به هرحال ایشان با رای بخشی از مردم ایران هرچند اقلیت رئیس جمهور شده است و شما می بینید که چه حمایتی از ایشان می شود و هنوزهم در سفرهای استانی همانانی که به ایشان رای داده اند چه استقبالی می کنند؟ پس باید به این موضوع فکر کنیم که چرا در جامعه ایران این امکان وجود دارد که امثال ایشان بتوانند در چنین مقامی قرار گیرند و تا وقتی این درد درمان نشود گفتن این حرفها دردی را دوا نمی کند! به هرحال اگر ایشان شیر شده توسط بخشی از مردم شده و تا زمانی که این بخش از مردم اینگونه عمل کنند شما نمی توانید انتظار دیگری داشته باشید و اگر قرار است تغییری ایجاد شود باید زحمت برای تغییر این بخش از مردم کشید .

 

آرمین :

با سلام

یعنی کجا خرج شده این همه پول؟

مزروعی : باسلام ، منظور شما را در نیافتم اما اگر منظور شما درآمد ارزی حاصل از فروش نفت و گاز است عمده آن در قالب بودجه سنواتی دولت و صرف هزینه های جاری شده است .

 

   ارسال نظر:

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007