« تنها را نجات کشور و اقتصاد را اجرای اصل ‌٤٤ و خصوصی‌سازی دانست. | صفحه اول | ارزیابی سفرهای استانی »

2 آذر 87

پاسخ به سئوالات کاربران نوروز (2)

پاسخ‌هاي عضو دفتر سياسي جبهه مشاركت به سئوالات كاربران نوروز:
مزروعي: هیچ گزینه ای جز خاتمی نمی تواند توافق مجموعه اصلاح طلبان را همراه داشته باشد


نوروز: علي مزروعي عضو دفتر سياسي جبهه مشاركت ايران اسلامي و نماينده مردم اصفهان در مجلس ششم در هفته‌هاي گذشته مهمان سايت نوروز و دريافت كننده سئوالات مخاطبان سايت بوده‌ است. از امروز به مرور پاسخ‌هاي ايشان به سئوالات كاربران سايت منتشر خواهد شد.

30 آبان 87
31- يك روزنامه نگار :
بعد از برگزاري انتخابات هيات مديره انجمن شاهد هستيم كه وزارت كار عملا هيچ اقدامي را عليه انجمن نه به صورت رسانه‌اي و نه عملي انجام نداد، آيا آنها به نتيجه انتخابات تمكين كرده اند؟ و آيا انجمن موفق شده است موضع خودش را به وزارت كار تحميل كند و حقانيت خود را ثابت كند؟

علي مزروعی :
همکار عزیز ! انجمن بدنبال تحمیل موضع خویش به وزارت کار یا هر مرجع دیگری نیست بلکه در پی آنست که با تکیه بر موازین قانونی فعالیت های خویش را به پیش برد و براین اساس تلاش کرده است از راه های حقوقی و مذاکره به حل مسائل بپردازد و دراین مسیر مسئولان وزارت کار پذیرفته اند از راه های حقوقی موضوع حل و فصل شود و با برگزاری مجمع عمومی در نوبت دوم و انجام انتخابات هیات مدیره و بازرسین دیگر بهانه ای برای ایراد گیری وجود ندارد و گزارش مجمع به وزارت کار ارسال شده و امیدواریم با تایید آن فعالیت های انجمن همچون گذشته ادامه یابد و چالش بوجود آمده ختم به خیر شود .

32- سعيد از آمريكا :
آقاي مزروعي من از طرفداران هميشگي آقاي خاتمي هستم، چه موقعي كه در ايران بودم و چه امروز كه براي ادامه تحصيل در خارج بسر مي‌برم، اما برايم يك نكته مجهول در حال حاضر پيش آمده و آن اينست كه آيا بازگشت به خاتمي و اينكه بخواهيم دوباره او را به به عرصه انتخابات و دولت و رياست جمهوري بكشانيم نشان از شخص محوري در جنبش اصلاحات نيست؟ آيا اين يك نقيصه محسوب نمي‌شود كه اصلاحات نتوانسته از يك فرد عبور كند و سعي كند از پتانسيل خاتمي بعنوان رهبر معنوي اصلاحات در محل‌هاي ديگري استفاده كند و باز مي‌‌خواهد او را قرباني حضور در عرصه قدرت كند، اين سئوال مجهول مرا بسيار به فكر برده است، شايد شما بتوانيد مرا روشن كنيد

علي مزروعی :
جناب سعید عزیز ، امیدوارم در دیار غریب در کار و زندگی موفق باشید و حساسیت و دغدغه خود را نسبت به ایران و ایرانی حفظ کنید . واقع اینکه من کمی نسبت به طرح اینگونه بحث های روشنفکری و ذهنی بدبین هستم چرا که در همه جوامع و حتی نوع پیشترفته و سازمان یافته اش در نهایت این افراد و اشخاص هستند که مطرح و تاریخ ساز می شوند و به نظرم شخص محوری در همه جا وجود دارد فقط شدت و ضعف دارد ! اما ما در شرایط ایران بسر می بریم که مشخصه ها و و یژگی های خاص خود را دارد ( استبداد زدگی تاریخی ، فقدان فضای آزاد برای رشد نیروها ، غیبت جامعه و نهادهای مدنی ، اقتصاد رانتی و نفتی و دولتی ، ...) و در یک چنین شرایطی ما می خواهیم عمل سیاسی کنیم و در یک انتخاباتی که مهندسی می شود شرکت کنیم و...ومجموعه فضا راهی جر سرمایه گذاری روی آقای خاتمی باقی نمی گذارد حالا هرچه می خواهید اسمش را بگذارید و به نظرمن رهبری معنوی برای اصلاحات و...هم تعارف است و ما نیاز به یک جمع کننده اجرایی برای پیشبرد اصلاحات داریم و اگر آقای خاتمی در اینراه قربانی بشود اما اصلاحات به پیش رود اشکالی ندارد و اتفاقا اصلاح طلبان باید بپذیرند که در راه پیشبرد اصلاحات باید قربانی داد وگرنه نتیجه ای حاصل نمی شود .

33- سعادت :
با توجه به اعلام كانديداتوري آقاي كروبي، آيا فكر نمي‌كنيد ايشان با اين اقدام خود اولين ضربه به ائتلاف اصلاح طلبان در انتخابات آتي زده‌اند؟ آيا اين عملكرد ايشان مانع حضور آقاي خاتمي نخواهد شد؟

علي مزروعی :
جناب سعادت ! اگر اخبار را دقیق پیگیری کرده باشید در می یابید که این حزب اعتماد ملی بود که پیشنهاد نامزدی ایشان را مطرح کردو ايشان هم پذيرفته اند بنابراین شما نباید در این باره عجله و نتیجه گیری کنید . طبعا باید منتظر ماند تا احزاب و گروه های دیگر هم اعلام نظر کنند و در نهایت افراد معلوم شوند و خود آنها هم اعلام نظر کنند تا آنگاه جبهه اصلاحات بتواند تصمیم گیری کند و فکر نمی کنم طرح این مباحث مانعی برای نامزدی آقای خاتمی باشد .

34- علي از همدان :
دليل حمايت هاي بي شائبه صاحبان قدرت و بويژه رهبري از احمدي نژاد را در چه مي‌بينيد، آيا اينگونه حمايت ها از دولت در طول تاريخ جمهوري اسلامي مسبوق به سابقه بوده است؟

علي مزروعی :
علی عزیز ! تا جائیکه بنده یادم هست همواره امام و رهبری از دولت وقت حمایت کرده اند و تقریبا این یک روال جاری و معمول است اما طبعا این شدت و ضعف داشته است و به نظر می رسد بدلیل ضعف های مفرط دولت احمدی نژاد رهبری لازم می داند حمایت بیشتری از این دولت در مقایسه با دو دولت گذشته به عمل آورد تا دولت بتواند با این پشتوانه یکسال باقی مانده از عمرش را پشت سرگذارد .

35- سارا اصفهاني :
به نظر شما در صورت حضور نيافتن آقاي خاتمي در عرصه انتخابات آيا بهترين راه حل اصلاح طلبان قبول كردن راه حل آقاي دكتر نجفي مبني بر ائتلاف سراسري و حضور با يك كانديدا و در صورت رد شدن وي كناره گرفتن از انتخابات نيست؟ و به نظر شما بعد از خاتمي چه گزينه‌هاي را مي‌توان از سوي احزابي مانند مشاركت و مجاهدين انقلاب و كارگزاران و ساير گروههاي ائتلاف مطرح كرد كه توان گرد هم اوردن كليت مجموعه ائتلاف را داشته باشد؟

علي مزروعی :
سارای گرامی ، اشکال طرح آقای نجفی این است که معلوم نمی کند اگر همه اصلاح طلبان روی فردی غیر از آقای خاتمی توافق کردند و به فرض این نامزد تایید صلاحیت شد آیا امکان رای آوری او وجود دارد یا نه ؟ چرا که ما رسانه نداریم و به لحاظ شناسایی و تبلیغات هر گز نمی توانیم با رقیب مقابله کنیم و...ضمن اینکه طرفداران اصلاح طلبان اینگونه نیستند که پیروی بی چون و چرا از ائتلاف اصلاح طلبان کنند و هریک از آنها خود مجتهد است و صاحب نظر! وتا وقتی نامزدی مطلوبشان نباشد پای برای رای دادن پیش نمی گذارند و تجربه انتخابات مجلس هشتم به ویژه در تهران خود بزرگترین شاهد براین مدعاست ! وجه دیگر که اگر این نامزد ردصلاحیت شد در انتخابات شرکت نکنیم به نظرم این رویکرد نادرست است برای اینکه ما باید اصل را بر شرکت و پیروزی در انتخابات بگذاریم و همه اقدامات و تمهیدات ما منطبق بر این رویکرد باشد و به همین دلیل ما بر نامزدی خاتمی تاکید داریم و البته اگر به فرض بخواهند ایشان را هم ردصلاحیت کنند ضمن اینکه این هزینه بالایی برای حاکمیت دارد دیگر هیچ توجیهی برای شرکت اصلاح طلبان و طرفداران آنها برای شرکت در انتخابات باقی نمی گذارد و شرکت نگردن کاملا توجیه می یابد و با این رخداد می توان نتیجه گرفت که نظام سیاسی وارد یک فاز جدید شده است که باید نسبت بدان راهبرد دیگری را در پیش گرفت . به نظر من هیچ گزینه ای نمی تواند جایگزین خاتمی شود که توافق مجموعه اصلاح طلبان را داشته باشد .

36- سلمان:
سلام
به نظر شما حضور آقای خاتمی در انتخابات با توجه به هر نتیجه ای که ممکن است در پیش داشته باشد آیا تصمیم درستی است با تو جه به اینکه درست همان مسائل دوران دولت ایشان یعنی همان هر 9 روز یک بحران تکرار شود
2-شما نظرتان در مورد ماکیاولیسم اسلامی که چندین سال است توسط جناح مخالفتان جهت سرکوبی شما استفاده میشود چیست. چون اینان اعتقادی ندارند که دارند کار خلاف شرع انجام میدهند. زیرا هدفشان حفظ اسلام و حفظ یک نظام اسلامی است حال کارشان هر چه باشد یک کار اسلامی است.قتل ترور و دزدی و دست بردن در نتیجه انتخابات همه و همه وسیله هایی است که هدف ( حفظ نظام و اسلام) ان را توجیه میکند
با این شرایط ایا حضور مجدد آقای خاتمی میتواند مشکل گشا باشد

علي مزروعی :
جناب سلمان در پاسخ به سئوالات قبلی به سئوال اول شما پاسخ داده ام اما در پاسخ به سئوال دوم من فکر نمی کنم که همه جناح حاکم یا اصولگرا به قول خودشان را بشود متهم به ماکیاولیسم اسلامی و...کرد اما بخشی از افراد این جناح متاسفانه چنین طرز تفکر و عملی دارند و برپایه قاعده ماکیاولیستی و مارکسیستی هدف ، وسیله را توجیه می کنند رفتار می کنند که چهره ای مشوه و تاریک و...از اسلام و جمهوری اسلامی ایران برجای می نهد و البته این امر تازه ای در تاریخ و تاریخ اسلام نیست و...در این شرایط وظیفه ما به عنوان یک مسلمان و شهروند ایرانی مقابله با این وضعیت و اصلاح این رویه ها و افراد است و حضور ما و خاتمی در عرصه سیاست و انتخابات با همین هدف انجام می گیرد و می تواند مشکل گشا باشد !


37- م. محمدی :
ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت اقای مزروعی
1)نظرشمادرباره سفرهای استانی احمدی نژاد چیست؟ایا جبهه مشارکت درباره این سفرها تحلیل اقتصادی کارشناسی شده ارائه نموده است؟درگفتگوی اقایان عبدی و حجاریان تحلیل سیاسی از این سفرها شده بودایاحزب از نقاط ضعف و قوت این سفرها ودستاوردهای اقتصادی ان تحلیل مشخصی دارد ؟

2)با توجه به استقبال خوب مردم از سفرهای استانی مخصوصا در زمینه بیان و حل وفصل مشکلات شخصی خود(بعنوان نمونه نگارش بیش از یک میلیون نامه در دور اول سفردولت به استان خوزستان) و تاکیدوحمایت بی چون و چرای مقام سیاسی عالیرتبه کشوراز این سفرها(که این سفرها را از خصوصیات منحصر بفرداین دولت دانسته اند)ایا حزب برنامه ای برای ادامه این سفرها دارد؟ایا این مدل ارتباط نزدیک با مردم تا هنگامی که اصناف ،احزاب سندیکاها، انجمنها ونهادهای دولتی درجامعه شکل بگیرند و وظیفه انتقال خواسته های مردم به حکومت رابرعهده بگیرندمورد تاکید حزب میباشد و ان را ادامه خواهندداد؟
3)درصورت امکان تحلیلی جامع از وضعیت صندوق ذخیره ارزی کشورمیزان واریزها وبرداشتها ونحوه استفاده ونوع استفاده کنندگان این صندوق ارائه دهید؟
4)از زمان بسته شدن هفته نامه عصر ما گویا تحلیلهای اقتصادی ناب انهم از نوع سازمان مجاهینیش در میان اصلاح طلبان یتیم شده و صاحبی ندارد ایا تحلیل اقتصادی جامعی از 3سال فعالیت احمدی نژاد میتوانید ارائه دهید؟ایا جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین در این زمینه بیانیه یا تحلیلی ارائه نموده
اند؟با تشکر

علي مزروعی :
جناب محمدی
1- نظر بنده راجع به سفرهای استانی احمدی نژاد (وایضا روسای دولت های قبل ) منفی است و این شیوه را مفید فائده به حال اداره کشور در شرایط امروز جهان نمی دانم وآنرا شیوه عهد قجری و حجری در اداره کشور می دانم و متاسفم از اینکه چرا بخشی از مردم ما به شیوه ای که از حضرت علی (ع) استقبال کردند و مورد عتاب و خطاب ایشان قرار گرفته و از انجام اینکار نهی شدند هنوز در استقبال از مسئولین عمل می کنند! در جبهه مشارکت بحثی در این باره نشده است و اگر دوستان اعلام نظری می کنند برپایه اطلاعات و مباحث شخصی است . البته جمعی از دوستان یک کار آماری و تحلیلی دقیق بر روی وعده ها و مصوبه های استانی دولت نهم در دور اول سفرهای استانی کرده بودند که محشر است مثلا اینکه دولت در این دور حدود 6200 مصوبه استانی داشته است بعلاوه حدود 3000 وعده ملی که جمع این مصوبات و وعده ها می شود 9200 و اگر تقسیم بر تعداد روزهای دوره شمارش وعده شود می شود هر روز 17 وعده !و به این اعتبار می توان دولت نهم را دولت وعده ها لقب داد ! به هر حال یک گزارش تحلیلی دقیق در این باره وجود دارد .
2- همانگونه که آوردم حزب در این باره جمع بندی ندارد اما برداشت من این است که این شیوه رامناسب اداره کشور نمی داند و برای دستیابی به مسائل و مشکلات مردم از نزدیک باید نقش بیشتری به دستگاه های اداری محلی داد و تا حد امکان اداره امور استانها را به آنها واگذار کرد و با جلب مشارکت مردم در اداره امور ( شوراها ) به حل مسادل و مشکلات پرداخت .
3- اگر به وب سایت من مراجعه کنید در این باره می توانید اطلاعات لازم را بدست آورید و تحلیلی آماده کرده ام ذیل عنوان " ارزیابی عملکرد اقتصادی دولت احمدی نژاد در سال 1386 " که بزودی منتشر می شود و خواسته شما را برآورده می کند .
4- بزودی تحلیلی در این زمینه توسط جبهه مشارکت ارائه خواهد شد و اگر شما وب سایت بنده را بطور مرتب مطالعه کنید فکر می کنم نیازهای تحلیلی شما را برآورده کند .


38- امیر :
چرا تیم اقتصادی آقای خاتمی هماهنگ نبود؟؟
آیااختلافات آقایان نجفی با نمازی و ستاری فر با مظاهری از ابتدا قابل پیش بینی نبود؟؟
آیا از ابتدا نمی شد تیم اقتصادی هماهنگتری داشت ؟؟

علي مزروعی :
امیر عزیز ! تا زمانی که ما نظام حزبی تعریف شده و جافتاده و دولت حزبی نداشته باشیم این مشکل وجود دارد و شما می توانید ببیند که در دولت نهم این مشکل به رغم یکدستس فکری و سیاسی این دولت بیشتر هم شده است ! متاسفانه بدلیل عدم کار جمعی و حزبی در ایران پیش بینی این اختلافات ناممکن است و غالبا در زمان مسئولیت و اجرا بروز پیدا می کند و بنابراین نمی شود از ابتدا به گونه ای دیگر عمل کرد هرچند طی زمان می شود با استفاده از تجربه ها در مسیر دستیابی به تیمی هماهنگتر عمل کرد و تغییراتی که در کابینه آقای خاتمی بوجود آمد در پی تحقق چنین هدفی بود و به همین دلیل عملکرد اجرایی و اقتصادی دور دوم دولت خاتمی بسیار موفق و خوب شد.


39- یک عضو جبهه مشارکت از شهرستان کاشمر :
سلام جناب آقای مزروعی با محبوبیتی که حزب مشارکت در بین مردم و به خصوص جوانان دارد آیا نباید همانند جبهه های نبرد با دشمنان انقلاب که اکنون در لباس احمدی نژاد و حامیانش ظاهر شده اند به مبارزه برخاست ؟ آخر سکوت تا کی ؟ پس غیرت انقلابی را چه کنیم ؟ مگر امام ( ره ) نفرموده اند > ؟ چرا نخبگان انقلاب سکوت کرده اند ؟ چرا ؟ چرا ؟ چرا ؟

علي مزروعی :
هم جبهه ای عزیز! ما چنین ادبیاتی در جبهه مشارکت نداریم و اصولا انقلاب و انقلابیگری را متعلق به گذشته و شرایط خاص تاریخی اش می دانیم و پس از استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران باید همه توش و توان خود را برای تحقق اهداف انقلاب یعنی " استقلال ، آزادی ، جمهوری اسلامی " و قانون اساسی بکار گیریم وبه همین دلیل ما اصلاح طلبیم ! اما در ایران نیروهای دیگری هم وجود دارند که قرائت خود را ازانقلاب و جمهوری اسلامی و پیگیری اهداف انقلاب و...دارند و خود را اصولگرا می دانند و از این منظر هر گز نمی شود تعبیر دشمن انقلاب را برای آنها بکار برد به ویژه آنکه اینها از طرق تعریف شده هرچند با ابهام و سئوال دولت و مجلس را بدست گرفته اند . ما با آنها رقیب سیاسی می شویم و در عرصه رقابت باید آگاهی بخشی کرد وخیلی هم نباید مته به خشخاش گذاشت و در این مسیر از تعابیری چون غیرت انقلابی استفاده کرد .ما سکوت نکرده ایم و تا آنجا که امکان و توان داریم به این رقابت و مبارزه آگاه بخش ادامه می دهیم و بیش از این تکلیفی نداریم چرا که خداوند فرموده :" شما تکلیفی بیش از آنچه در توان دارید ندارید" و مهم این است که ما در میدان سیاست با تدبیرو تامل اما شجاعانه و پیگیر عمل نمائیم و بدانیم که فقط با آگاهی بخشی و همراه کردن اکثریت مردم با خود می توانیم راهبرد خود را به پیش بریم .

40- فرزاد :
با سلام.به نظر شما ساختار حقیقی قدرت در ایجاد فضای بسته امروزی چقدر موثر بوده؟فکر نمی کنید که یکبار برای همیشه باید تکلیف اصلاح طلبان با این مساله روشن شود که خط قرمزشان در مقابل تممیت خواهی وانححصار طلبی راس هرم جریان قدرت طلب کجاست؟ چرا که به نظر می رسه امرزوه اکثر محدودیتها از ان ناحیه به اصلاح طلبی وارد شده و متاسفانه انها هیچ راهکاری برای مقباله با این وضع ندارند

علي مزروعی :
جناب فرزاد ! من نمی توانم به سئوال شما پاسخ دقیق دهم چون فکر می کنم پاسخگویی دقیق به سئوال شما نیاز به یک کار پژوهشی دارد اما همنیطور شهودی برداشتم این است مشکل اصلی جامعه ما همین است که اکثریت بالایی از جامعه ما قرابت چندانی با آزادی و دموکراسی و...ندارند با اینکه در حرف بسیار طالب آنند! و اتفاقا تا زمانیکه این ساختار حقیقی و درونی جامعه ما برهم نخورد و اصلاح نشود خیلی نمی توان به ساختار حقوقی و راس هرم قدرت گیر داد چون همواره ساختار حقوقی و هرم قدرت بر پایه این ساختار حقوقی و دورنی جامعه تعین می یابد و عمل می کند و بنابراین نگاه اصلی ما باید به اصلاح ساختار حقیقی و ساختن جامعه مدنی باشد و در پی آن ساختار حقوقی ، و بحث خط قرمز و اینها هم در این مسیر چندان معنا نمی دهد و هر عمل سیاسی باید متناسب   نظرات

صمد مهدي پور :

خدمت تمام انسانهاي صادق وروراست سلام

جناب آقاي مزروعي براساس شناخت واطلاعات ومعلومات اندكي كه دارم به نظرمن هيچ خط قرمزي براي سوال و جواب نداريم وهيچ كسي هم بلاتر ازخط قرمزوجودندارد وآنهايي كه براي خودخط قرمزي قائلند ويا آن كساني يا گروهها وطيفي كه فرد ياافرادي رابالاي خط قرمز مي نشانندقطعا دچارضعفها ونواقص هستند.مگرغيرازاين است كه خداي خلق راهم مي توان ازراه سوال وبه چالش كشيدن نقد وبررسي كرد واينگونه به وجود آن پي برد.بابه چالش كشيدن وشك كردن به يقين برسيم كه اين شناخت شايسته حضرت حق است .
ماعرفناك حق معرفتك وماعبدنك حق عبادتك

 

   ارسال نظر:

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007