« نفت ، اقتصاد و انتخابات | صفحه اول | علل فروپاشی اقتصادی شوروی »

20 آبان 87

پاسخ‌ها به سئوالات كابران نوروز

نوروز: علي مزروعي عضو دفتر سياسي جبهه مشاركت ايران اسلامي و نماينده مردم اصفهان در مجلس ششم در هفته‌هاي گذشته مهمان سايت نوروز و دريافت كننده سئوالات مخاطبان سايت بوده‌ است. پاسخ‌هاي ايشان به سئوالات كاربران سايت در ادامه آمده است .

مزروعی : باسلام به همه افراد وعزیزانی که محبت کرده و سئوالات خود را از من مطرح کرده اند و همچنین افرادی که این سئوال و جواب ها را می خوانند . امیدوارم این فضای گفتگو و تضارب آراء و افکار به همه ما در راه انتخاب بهتر برای زندگی فردی و اجتماعی کمک کند و همه دریابیم که این تنها روشی است که مارا به سرمنزل مقصود می رساند .


1- حائری مقدم :
آیا شماباآمدن خاتمی موافق هستيد و و اگر موافق هستيد خاتمی دوره 10 چه تفاوتهای با خاتمی 3 دوره قبل باید داشته باشد ؟

علي مزروعی :
جناب حائری مقدم ! من با آمدن آقای خاتمی کاملا موافقم و اورا تنها شانس و امکان موفقیت اضلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری می دانم .طبعا خاتمی کنونی با خاتمی قبل مثل همه آدمها تفاوت دارد چرا که تجربه و تحولات زیادی را پشت سر نهاده است و قطعا در صورت بدست گیری مسئولیت دولت متفاوت از گذشته عمل خواهد کرد اما من نمی توانم برای ایشان تعیین تکلیف کنم و از نظر من اگر همان عملکرد قبلی را هم داشته باشد کفایت می کند و به عبارتی اگر روند همان دوران هشت ساله ادامه می یافت مسیر رشد و توسعه کشوربیش از پبش هموار می شد و مردم در گذر زمان به آرامش و رفاه بیشتری دست می یافتند .


2- محسن از قم :
آيا شما و ساير دوستانتان با بزرگان كشور همچون هاشمي و خاتمي و ساير مراجع روشن ضمير در مورد نقص سيستم حكومتي به طور جدي وارد بحث شده ايد؟ چون تا اين سيستم برقرار است چيزي تغيير نمي يابد اساس كار بايد راي مردم - دوره اي كردن حكومت و پاسخگو نمودن ان باشد.

علي مزروعی :
دوست عزیز !ما در حد توان و فرصت و امکان ملاقاتی که فراهم می آید نظرات و دیدگاههای خود را در این باره ارائه کرده ایم و از سخنان این بزرگان بخوبی بر می آید که آنها هم دغدغه این موضوع را دارند و امیدواریم در سایه این مباحث بتوان به ضرورت و انجام اصلاحات لازم در میان اکثریت مردم رسید تا راه قانونی برای تحقق آن فراهم و پیموده شود .


3- سيد مهدي موسوي :
با سلام خدمت اقاي مزروعي
به نظر شما اين دولت قابليت راي اوردن در دوره بعد را دارد
اگر اقاي خاتمي بيايد به نظر شما راي مياورد؟
با تشكر

علي مزروعی :
جناب آقای موسوی ، به نظرمن این دولت تا اینجا نشان داده که قابلیت رای آوردن برای دور بعد را ندارد مگر امدادهای غیبی به کمکش بیاید! و به نظرمن اگر آقای خاتمی بیاید امکان رای آوری او بسیار بالاست اما در عالم سیاست آنهم در ایران هیچ عمل سیاسی قابل پیش بینی نیست و تا روز انتخابات گردوی سیاست هزار چرخ می خورد تا به زمین برسد !


4- مهديزاده اردكاني :
با سلام به شجاع ترين نماينده مجلس ششم
1-به نظر شما بازگشت اقاي خاتمي به صحنه انتخابات چه فوايد وضررهايي دارد؟جنابعالي موافق كانديداتوري اقاي خاتمي هستيد يا مخالف؟
2-ايامواضع اقتصادي جبهه مشاركت نسبت به مجلس ششم تغيير نموده؟به نظر شما نقاط ضعف اصلاح طلبان در مجلس ششم چه بود؟

علي مزروعی :
جناب مهدی زاده از لطف و محبت و حسن ظن شما تشکر می کنم و بنده جز انجام وظیفه نمایندگی کاری نکردم . به نظرم خلاصه ترین پاسخ این است که آمدن آقای خاتمی به صحنه انتخابات هیچ ضرری ندارد اما فوائد بسیار دارد و از جمله اینکه جلوی خسارت بیشتر به کشور را می گیرد !در پاسخ به سئوال دوم مواضع اقتصادی جبهه مشارکت نسبت به مجلس ششم تغییری نکرده است و در مورد ضعف اصلاح طلبان در مجلس ششم واقع اینکه من ضعف چندانی نمی بینم چرا که دوستان ما در این مجلس تمام توش و توان خود را برای پیشبرد اصلاحات بکار بستند اما اگر نتوانستند همه آنچه را می خواستند به نتیجه برساند برمی گردد به ساختار حقوقی و حقیقی موجود که بحث مفصلی را می طلبد .


5- علی آزاد :
سلام
جناب آقای مزروعی
1-آیاشماموافق تغییرقانون اساسی هستیدویااینکه معتقدیدقانون اساسی فعلی ظرفیت دست یابی به دموکراسی رادارد؟
2-آیاروحانیت جایگاه واقعی خودرادراداره ی امورکشوردارد؟
باتشکر

علي مزروعی :
عزیز گرامی ، قانون اساسی دست نوشته بشری است و طبیعی که در گذر زمان دانش و تجربه بشر افزایش می یابد و متناسب با آن نیز این قانون باید تغییر یابد بنابراین هیچ فرد عاقل واهل دانش و تجربه ای نمی تواند با تغییرقانون اساسی موافق نباشد اما آنچه محل بحث است شرایط زمانی و محتوای این تغییر است و طبعا تا زمانی که این خواسته به خواست اکثریت جامعه تبدیل نشود امکان اجرایی شدن نمی یابد . در مورد قانون اساسی فعلی نیزاز نظر من این قانون ظرفیت دست یابی به دموکراسی را دارد . در پاسخ به سئوال دوم پاسخگویی دشوار است چون نیاز به انجام یک پژوهش و تحقیق دارد ضمن اینکه باید منظور از جایگاه واقعی روحانیت در اداره کشور نیز تعریف و تدقیق شود چراکه اگر منظور داشتن مناصب رسمی حکومتی باشد که این جایگاه را دارند اما اگر منظور نقش داشتن در اداره حکومت باشد برداشت کلی وظنی من این است که متاسفانه روحانیت جایگاه واقعی خود را در اداره حکومت و اجتماع نسبت به گذشته از دست داده است .


6- بهرنگ :
سلام
آقای خاتمی انتخابات غیر قانونی مجلس هفتم که خود شما هم رد صلاحیت شدید برگزار کرد
انتخابات مجلس نهم در صورت شرکت و پیروزی در انتخابات در زمان ریاست جمهوری ایشان خواهد بود در صورت رد صلاحیت اصلاح طلبان در این انتخابات مانند مجلس هشتم آقای خاتمی چه واکنشی نشان خواهند داد؟
آیا در صورت پافشاری شورای نگهبان در رد صلاحیت ها آقای خاتمی این انتخابات را بر گزار می کنند؟
جه تفاوتی درآقای خاتمی در بین انتخابات مجلس هفتم و نهم رخ داده است؟

علي مزروعی :
بهرنگ عزیز، عرصه سیاست بازی های بسیار دارد و من نمی دانم که اگر آقای خاتمی رئیس جمهور شود در انتخابات مجلس نهم چگونه عمل می کند اما سرجمع رئیس جمهور شدن ایشان را به نفع کشور و ملت می دانم چون ایشان یک بصیرت نظری و منش عملی دارد که جامعه ما سخت بدان محتاج است و به نظرم خاتمی میانگین خواسته های جامعه ما را منعکس و عمل می کند و طبعا نمی تواند همه افراد را راضی کند . در مورد واکنش ایشان به پافشاری شورای نگهبان در رد صلاحیت ها و انجام انتخابات نیز من نمی توانم پاسخگو باشم اما اگر شما سخنان اخیر ایشان را مطالعه و دنبال کنید بخوبی در می یابید که تفاوت های مشهودی در مواضع ایشان بوجود آمده است .


7- امير :
با سلام
یکسان سازی نرخ ارز در چه دوره ای انجام شد ؟؟
(چه سالی )

علي مزروعی :
دوست گرامی یکسان سازی نرخ ارز در قانون بودجه سال 1381 آمد و از ابتدای این سال اجرایی شد .


8- شهرام :
جناب آقاي مزروعي سلام
با توجه به كارنامه مفتضحانه اقتدارگرايان بي منطق مقدس مآب دراين سه سال اخير و نابودي دستاوردهاي توسعه گرايانه و اصلاح طلبانه دلسوزان ميهن گراميمان، آيا بهتر نيست كه پيشروان اصلاحات و جبهه دموكراسي با دانايي محوري در رفتار نه گفتار بر حقوق فردي وآزاديهاي اجتماعي ايرانيان پافشاري بيشتر نموده و در برابر تماميت خواهان خانمانسوز( كه كشتي كه خود نيز سوارند را سوراخ مي كنند ...)ايستادگي جانانه كنند ( مثل تحصن در مجلس ششم كه بعد آن نيز نبايستي به مجلس برمي گشتند تا رسيدن به آزادي و آباداني كشور وايراني سرفراز )و كانديدايي دور انديش و مدبر و مدير چون خاتمي را راضي به كانديد شدن نمايند يا اگر آقاي خاتمي نيامدند محمدرضا خاتمي با حمايت قاطع اصلاح طلبان به صحنه انتخابات وارد شوند و در صورت رد صلاحيت بدون كوچكترين كوتاهي از حاكميت خارج شوند تا مردم فكر نكنند كه همه از يك قماشيد و مردم سركارند هيچ فرقي بين شما نيست (اقتدارگرا يا اصلاح طلب) و اندك اميدشان نيز به ياس نيانجامد.چون هنوز به شما و راستگوييتان اميد دارند و دل بسته اند تا فردايي بهتر براي فرزندان و خود شاهد باشند.درود بر شما پيروان آزادگي و آزادي ايرانيان

علي مزروعی :
جناب شهرام عزیز!
ابتدا یادآور شوم که من با نوع ادبیات شما موافقت ندارم و با لحن بهتر و آرامتر هم می توان طرح سئوال کرد . درپاسخ به سئوال شما ما باید در هر موقعیتی تحلیل خودمان از شرایطی را که در آن به سر می بریم روشن کنیم تا آنگاه بتوانیم راهبرد و تاکتیک های برون رفت از وضعیت موجود را بیابیم . هرگونه سیاست ورزی و اقدام که متناسب با ظرفیت های موجود جامعه نباشد و نتواند اکثریتی از مردم را با خود همراه کند شکست خورده است و بنابراین ما باید با شناخت درستی از ساختار حقیقی جامعه و ساختار حقوقی حاکم عمل کنیم و عرصه سیاست اینگونه نیست که امکان هر عملی را به ما بدهد براین پایه اصلاح طلبان در صورتی می توانند در انتخابات پیروز شوند و اهداف خود را پی گیرند که با وحدت کامل به این میدان آیند و نامزدی را معرفی کنند که امکان گذر از هفت خوان انتخابات و رای آوری بالا داشته باشد و به نظرم این نامزد فقط خاتمی می تواند باشد و لاغیر! طبعا در مورد نکات دیگری که پرسش کرده اید فقط در شرایط زمانی هر رخداد می توان در مورد عکس العمل به آن رخداد تصمیم گرفت و نمی شود در این باره حکم کلی و ثابت داد .

9- مسعود دهنوی :
چرامدیریت اقتصادی در نهادهای مدنی و صنفی که کمترین هزینه و بیشترین فائده را برای دولت و جامعه دارند و از اینرو در ادبیات اقتصادی از تعداد آنها در هر واحد ملی به عنوان شاخصی برای اندازه گیری میزان « سرمایه اجتماعی » استفاده می شود در کشور ما مورد کمترین توجه و حمایت از سوی حاکمیت است ؟

علي مزروعی :
جناب دهنوی گرامی به نظرم این ناشی از سوء ظنی است که حکومت و حکومتگران ما بطور کلی نسبت به شهروندان و هرنوع کار سازماندهی شده و تشکل مدنی و صنفی دارند و متاسفانه فکر می کنند که اینها ممکن است روزی مزاحم قدرتشان شوند یا ...


10- مسعود دهنوی :
چگونه اعتقاد به ولایت فقیه درایران با اداره ی جامعه از طریق دموکراسی قابل جمع است؟

علي مزروعی :
دوست گرامی اول اینکه ساختار حقوقی هر جامعه ای در تناسب با ساختار حقیقی اش تعین می یابد و به ویژه در بعد اجرایی در انطباق با ساختار حقیقی اش عمل می کند که بحث مفصلی را می طلبد .دوم اگر دموکراسی را پایبندی به رای و نظر مردم در اداره امور کشور براساس ساز و کارهای تعریف شده بدانیم این هیچگونه تناقضی با اینکه جایگاهی بنام ولایت فقیه در راس جامعه وهرم قدرت تعریف شود ، ندارد همانطور که در کشورهایی مثل انگلیس ، هلند ، ...تداوم نظام سلطنتی تناقضی با دموکراسی ندارد . اصولا دموکراسی یک روش برای اداره امور است که در هر جامعه ای متناسب با شرایطی که در آن بسر می برد و اکثریت بر سر آن تفاهم می کنند می تواند بکار گرفته و بدان عمل شود .


11- صهبا الستی :
جناب اقای مزروعی
لطفادرصورت امکان نظرخود رادرباره نقض شدید حقوق بهاییان ایران بیان بفرمایید. با سپاس فراوان

علي مزروعی :
واقع اینکه من اطلاعات دقیقی راجع به نقض حقوق بهائیان ندارم و اطلاعاتم در حد انتشار اخباری است که بعضا در رسانه ها منتشر می شود و در مقام مقایسه قطعا حقوق مسلمانان بیشتر نقض می شود ! اما بطور کلی براین نظرم که حقوق شهروندی هرایرانی باید از سوی حکومت و حکومتگران محترم شمرده شود و دراین باره باورهای عقیدتی و قومی و...نمی تواند محل اثر باشد .


12- پدرام :
با درود
شما یکی از تنها کسانی بودید که به حکم حکومتی رهبری در مجلس ششم اعتراض کردید. در آن قضیه شما تنها به نظر می آمدید چرا فراکسیون مشارکت که اکثریت بود در آن قائله با شما همرامی نکرد آیا اعتقادی به مقاومت نداشتند؟
آیا شما برای جلوگیری از شکنجه فرزندتان در بازداشت وبلاگ نویسان قدرتی نداشتید؟ اگر یک نماینده مجلس نتواند وای به حال من بینوا!؟!؟

علي مزروعی :
پدرام عزیز ! من در آن واقعه تنها نبودم اما در آنروز پرحادثه تصمیم جمعی فراکسیون دوم خرداد این شد که از کنار آن واقعه بگذرند . در مورد سئوال دوم مسلم است که اگر من نماینده هم بودم چنین قدرتی نداشتم ( چون در آن موقع دیگر نماینده نبودم ) اما در برابر این موضوع بقدری پیگیر شدم که سرانجام رئیس قوه قضائیه کمیته ای سه نفره را مامور رسیدگی و اعلام نظر در این باره کرد و سرانجام این کمیته به کار غیرقانونی دادستانی و منع تعقیب بازداشت شدگان نظر داد از اینرو به نظرم این نتیجه گیری کلی شما که اگر یک نماینده نتواند وای به حال دیگران ، درست است اما در عین حال این تجربه نشان داد که اگرهرشهروندی نسبت به اعمال غیرقانونی و ظالمانه عکس العمل نشان دهد و پیگیر باشد بالاخره جایی برای رسیدگی وجود دارد و به نظرم اشکال اصلی در این نوع موارد به خود ما برمی گردد و اینکه چقدر حاضریم برای پیگیری این امور مایه بگذاریم ؟


13- نادر رضوي :
سرور ارجمند جناب مزروعی
اولا لازم می دانم که از زحمات چند ساله شما در دوران ممتاز مدیریت انجمن صنفی مطبوعات تقدیر و تشکر نمایم ثانیا به نظر می رسد که بعضی از افراد عضو انجمن سو
برداشتی نسبت به لب تاپ های هدیه ریس جمهور محبوب (خاتمی) و همچنین وام های
۹۹ ساله دارند خواهش می کنم در حد مقدرات در این باره توضیح دهید.
ضمنا فرصت را مغتنم دانسته یاد و خاطره احمد بورقانی عزیز را گرامی بدارییم.

علي مزروعی :
جناب رضوی از لطف و حسن نظر شما متشکرم . در مورد هدیه لب تاپ متاسفانه بدلائلی انجمن نتوانست اینرا در دولت خاتمی عملیاتی نماید و پس از روی کارآمدن دولت احمدی نژاد بلافاصله معاونت مطبوعاتی ارشاد بودجه این هدیه را در اختیار گرفت و به هرخبرنگاری که دلشان خواست دادند ! و به رغم اینکه انجمن بارها درخواست کرد گزارشی از توزیع این هدیه داده شود هیچ گزارشی داده نشد. در مورد وام 99 ساله بنده هیچ اطلاعی ندارم و نمی دانم منظور شما چیست ؟

14- الهام س. :
با سلام آقاي مزروعي
آيا اين حقيقت دارد كه شما در زمان حضور اصلاح طلبان در قدرت برخي از فاميلهاي نزديك خود را در جاهاي مختلف مانند وزارت نفت ، سازمان مديريت و برنامه ريزي و... مشغول به كار كرده ايد؟

علي مزروعی :
نه ، این حقیقت ندارد . تنها فامیل بنده که در کل دوران اصلاحات به استخدام دولت ( وزارت نفت ) درآمد پسر خواهر بنده بود که اوهم از طریق کنکوروقبل از دولت اصلاحات (سال 76) در دانشکده نفت آبادان پذیرفته و بنحوی متعهد خدمت در وزارت نفت شده بود و هم اکنون هم مثل تمامی مستخدمین این وزارت خانه در حال گذارندن دوران آموزشی و آزمایشی اش در پالایشگاه اصفهان می باشد وبه احتمال قوی اگر خویشاوندی با من نداشت از وضعیت بهتری برخوردار بود ! چرا دراین دوران برادرم رااز سپاه بازنشسته کردند و برخی افراد را که فقط فامیلشان مشابه فامیل من بوداز استخدام در برخی نهادها محروم کردند!

15- امين :
پاسخ دهید که :
1 - در دوران مسئولیت خود و دوستانتان چه گلی بر سر این مردم زدید و چه کار مهم و کلیدی انجام دادید ؟ غیر از شانتاژ و بخور بخور و فامیل بازی و رانت خواری و ... که حالا برای ریشه کردن آنها این دولت باید بخش عمده ای از انرژی خودش را صرف کند ؟
2 - چرا امریکا و دشمنان ایران همواره شما را و اندیشه هایتان را حمایت می کنند ؟ آیا این اتفاقی است ؟ و اگر واقعا حامی تفکرات شما هستند ( که هستند ) چرا تجدید نظر نمی کنید .
3 - امثال شما در دوران خاتمی بطور ناگهانی گنده شده و مطرح شدید و قبل از آن هیچ سابقه روشن و مهمی در جامعه نداشتید . چرا اینقدر فکر می کنید همه چیز را می دانید در صورتی که اصول ابتدایی سیاست و اقتصاد و ... را هم نمی دانید و این را بارها ثابت کرده اید ؟
4 - در کجای دنیا تشکیلاتی با کاربرد مشابه شورای نگهبان وجود ندارد که شما و دوستانتان برای 4 تا جوان ساده لوح و البته خودباخته ( که هر چیز خودشان بد و هر چیز دیگران خوب است ) جا انداخته اید که این شورای نگهبان اصلی ترین مانع دموکراسی در ایران است ؟ اگر نمی دانید بپرسید و اگر می دانید ، خیانت می کنید که کتمان می کنید و در واقع شما این قشر اندک را تحمیق می کنید .
5 - برای آنها که سوالات بالا را پرسیده اند بگویید که در تمام کشورهای دنیا قانونی وجود دارد که حتی از راههای دموکراتیک اجازه تغییر آنها را نمی دهد مثل تغییر قانون لاییک در کشورهای بسیاری از جمله ترکیه و اروپایی ها و ... توجه داشته باشید حتی از راههای دموکراتیک . اما شما 4 تا احمق گیر آورده اید و اصرار دارید که وانمود کنید در ایران بن بست سیاسی است تا بلکه از این راه به خواسته هایتان که همان پست و رانت و ... برسید .
6 - چرا شما پاکترین ، شریفترین و باسوادترین مسئول اجرایی کشور را به بدترین شکل ممکن تحقیر و تخطئه می کنید ( دولت نهم ) . در حالیکه کثیفترین ارتباطات سیاسی و اداری و اقتصادی در دوران خاتمی و شما شکل گرفت . شما که قایل به گفتگو با دشمنان هم هستید آن هم با دادن باج و تحقیر ملت ایران ( که بارها توسط خاتمی اتفاق افتاد ) چرا با این دولت از دشمن بدتر برخورد می کنید ؟ واقعا چه کاری با شما کرده است ؟
7 - یادتان که نرفته است یک نفر در یک برنامه یا در یک روزنامه انتقاد تندی از خاتمی می کرد با تمام توان و قدرت او را تخطئه می کردید که دارد دولت برآمده از مردم را نابود می کنند و چه و چه . حالا آیا این دولت برآمده از مردم نیست و یا آن نظر درست نبوده است و یا توطئه ها و تخریبها کمتر از آن دوران است . اگر راست می گویید برای مخاطبینتان آماری از تخریبها علیه هر دو دولت در زمانی مشابه ارائه دهید و البته نوع تخریبها و شدت آنها را هم مشخص کنید .

علي مزروعی :
دوست عزیز !اگر شما امین و مسلمانید باید در برخورد با دیگران اصل را برصحت عمل و درستی آنان بگذارید مگراینکه شما دلائل مستند و قوی بر خلاف آن داشته باشید .
1- در این سئوال شما فقط اتهام زده اید و من هیچ دلیلی بر اثبات مدعایتان نمی بینم تا پاسخگو باشم . ازاینکه ما چه گلی بر سر این مردم زده ایم می گذرم چون آنرا باید مردم تشخیص دهند و اینرا فقط در یک انتخابات آزاد و رقابتی و سالم و عادلانه بین ما و دیگران می توان دریافت و لاغیر! و می بینید که اصولگرایان بصورت یکدست در حاکمیت با اینکه همین مدعای شما را دارند جرئت نمی کنند که اجازه حضور به ما در انتخابات بدهند چون نتیجه را می دانند ! با این حال شما چه دلیل یا شاهدی بر شانتاژ و بخور بخور و فامیل بازی و رانت خواری و ...بنده یا دوستان بنده دارید؟ و آیا همینطوری می شود دیگران را متهم کرد؟ شما حتی اگر یک دلیل و شاهد برای اثبات این مدعایتان ارائه کردید من همه مدعاهای دیگر شما را دربست می پذیرم . دوست عزیز ! فکر نکرده ای این دولتی که اینهمه مدعای مبارزه با فساد و...دارد در این سه سال گذشته همه پرونده های عمل ما زیر دستش بوده است و اگر کوچکترین سوژه ای در این باره بدست آورده بود بر بام می نهاد؟ لابد خیلی هم انرژی تلف کرده اند اما تاکنون می بینید که هیچ گیر نیاورده اند و امثال بنده چون پرونده زندگی شان پاک است اینطور راحت می نویسد و فعالیت می کند چراکه از قدیم گفته اند آنرا که حساب پاک است از محاسبه چه باک است ؟
2- امروز دنیا به یک دهکده واحد تبدیل شده است و همه دولت ها و مقامات کشورها نسبت به وقایع و حوادث جاری در دیگر کشورها اظهارنظر می کنند (مثل مقامات و دولت ما که از صبح تا شام راجع به مسائل ریز و درشت دنیا و ازجمله آمریکا اعلام موضع و نظر می کنند و اخیرا دولت ما به صراحت در پی برنامه ریزی برای اداره جهان است !) والبته نوع موضع گیری آنها برمی گردد به تحلیلی که از مسائل جهان و کشورها و منافع ملی شان دارند وطبعا نمی تواند ملاکی برای درستی یا نادرستی راه و روش و کار دیگران واز جمله ما باشد . بطور مثال اگر در کشورما حقوق شهروندی نقض شود و اصلاح طلبان بدان اعتراض کنند ، در عین حال مجامع جهانی ومقامات و نهادهای حقوق بشری و مقامات آمریکا و...نیز نسبت به این موضوع اعتراض کنند آیا این دلیل حمایت آنها از اصلاح طلبان می شود ؟ یا اینکه بدلیل این هم موضعی اصلاح طلبان باید از اعتراض نسبت به نقض حقوق شهروندی دست بردارند؟ به نظرمن طرح اینگونه مسائل بهانه ای بیش از سوی برخی حکومتگران و رقبای سیاسی برای مشوه کردن فضا وفرار از واقعیت و تداوم روشهای اقتدارگرایانه و نقض حقوق شهروندی و...نیست وگرنه چهره و سابقه اصلاح طلبان در پایبندی به اصول و اهداف انقلاب و نظام روشن است . متاسفانه دائره اینگونه نگرش آنچنان وسیع گشته است که از زاویه ای دیگررخداد هرگونه ناکامی ناشی از سوء مدیریت دولت و مجلس و...مثل تورم و گرانی و فقر و فساد و...در کشوررا هم ناشی از توطئه استکبار جهانی و آمریکا قلمداد کرده و هیچ کژی و کاستی و...را در کار حاکمیت نمی پذیرد و معلوم نمی کند بالاخره در این میان مردم و حاکمیت ایران چکاره هستند ؟
3- من نمی دانم ملاک شما برای کوچک یا یزرگ بودن افراد چیست اما بنده سابقه روشنی دارم ( روشنتر از آقای احمدی نژاد و یارانش ) و خوشحالم که رده های مسئولیت را بطور طبیعی و نه رانتی طی کرده ام و در نهایت نیز مدال رای مردم شریف اصفهان به گردنم آویخته شد و افتخار نمایندگی مردم در یک انتخابات کاملارقابتی را یافتم . در عین حال من هیچ کجا ادعا نکرده ام که همه چیز را می دانم و اتفاقا در این سن دانش من بجایی رسیده است که بدانم نادانم ! اگر شما در همه نوشته ها و گفته های بنده چنین مدعایی یافتید عرضه کنید تا معلوم شود من دروغ می گویم اما من براین نظرم که فارغ از ادعای دانستن یا ندانستن افراد باید به همه افراد جامعه اجازه اظهار نظر داد و طبعا این دیگران هستند که در باره درستی و نادرستی اظهارات افراد و میزان دانش آنها داوری کرده و به نتیجه می رسند و قطعا در یک جامعه آزاد و پویا ودانشجو هیچ فردی نمی تواند رای و نظرش را بر دیگران تحمیل کند .
4- الحق و الانصاف این مطلب شما درست است که در هیچ کجای عالم نهادی مانند شورای نگهبان وجود ندارد و البته عمل هیچ نهادی هم در دنیا مانند این شورای نگهبان پس از رحلت حضرت امام نبوده است ! من نمی دانم شما چند سال دارید اما اگر سن شما مانند بنده باشد بخوبی می دانید که شورای نگهبان در زمان امام هیچگاه اینکارهایی که پس از سال 68 با اختراع و اعمال «نظارت استصوابی » کرد نمی کرد و درآن زمان هم کسی متعرض کار شورای نگهبان نبود . آخر چطور می شود این شورا در هرانتخاباتی افراد مسلمان ایرانی زیادی را به دلیل عدم اعتقاد و التزام به اسلام و جمهوری اسلامی رد صلاحیت نماید و به هیچ مرجعی هم پاسخگو نباشد ؟ دراین شرایط آیا شما فکر می کنید داوری بسیاری از مردم در مورد عملکرد این شورا چیست ؟ و آیا خودبخود این معنا مستفاد نمی شود که این شورا مانع دموکراسی در ایران است ؟ اشتباه شما این است که فکر می کنید می شود دیگران را تحمیق کرد در حالیکه هرحرف و سخنی تا ریشه در واقعیت نداشته باشد بر ذهن و دل دیگران نمی نشیند.
5- اگر الگوی شما کشورهایی مانند ترکیه و...است حق با شماست هرچند در این کشورها هم با رای مردم می توان قانون اساسی را تغییر داد( کاری که در سال گدشته در ترکیه انجام شد ) و حتی در ترکیه سکولار اسلامگرایان با رای مردم توانسته اند مجلس و دولت و ریاست جمهوری را بدست گیرند اما درجمهوری اسلامی ایران حتی افراد مومن به این نظام از شرکت در انتخابات محروم می شوندو...دوست عزیز! آیا خواسته عمل به قانون اساسی و اتکا به رای مردم در اداره امور که از سوی اصلاح طلبان مطرح می شود برای پست و رانت و...است اما دستیابی به مناصب حکومتی از راه نظارت استصوابی و...برای خدا و خدمت به مردم است ؟ شما یک نفراز این اصولگرایان را نشان بده که در مناصب حکومتی قرار گرفته و ازحقوق و مزایا و...آن صرف نظر کرده است البته اگر جعل مدرک و خویشاوندی و...را درنظرنگیریم ! رسانه های دولتی و حکومتی فقط نسبت به حقوق و مزایای نمایندگان مجلس ششم حساسیت داشتند و هر روزآنرا در بوق می کردند اما برای نمایندگان مجلس هفتم و هشتم که بسی بیش می گیرند می بینید که چون خودی اند سکوت رادیویی کرده اند! به قول عوام قربون برم خدا را ، یک بوم و چند هوا را؟ نمی دانم چرا شما هرآنکس را که غیر از آنچه شما می پسندید ، می پسندد احمق نام می نهید ؟ و آیا متقابلا همین حق را برای دیگران قائل هستید؟ واصلا چرا فکر می کنید دیگران احمق هستند و شما عاقل؟ در مورد بن بست سیاسی هم من نمی دانم اینرا از کجا آورده اید و به ما نسبت داده اید اما قطعا ادامه راه و روش موجود نظام را به بن بست می برد .
6- از قدیم گفته اند مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید ! درمورد شکل گرفتن کثیفترین ارتباطات سیاسی و اداری و اقتصادی در دوران خاتمی نیز ارائه دلیل و شاهد مثل موارد مدعایی دیگر لازم است وگرنه جز اتهام زنی بیش نیست که شیوه جاری دوستان اصولگراست ! و خوشبختانه پس ازگذشت سه سال از حاکمیت یکدست تاکنون هیچ دلیل و شاهدی دراین باره نتوانسته اند ارائه کنند. ظاهرا شما بین نقد و انتقاد و دشمنی خلط کرده اید ونمی دانم چگونه می شود با دولتی که همه اصلاح طلبان را حذف وحتی آنانرااز داشتن یک پست کارشناسی محروم کرده است و گوش خود را بروی سخنان دیگران (غیرخودی ها) بسته است گفتگو کرد ؟ در مورد گفتگوی با دشمنان و باج دادن و...هم هنوززود است که داوری کنیم اما از طلیعه دوستی با مردم اسرائیل می شود نهایت کار دولت نهم را در این باره حدس زد هرچند اصل مدعای شما در مورد دولت خاتمی نادرست است .
7- در این باره بگذارید دیگران داوری کنند اما حتما شما اینرا قبول دارید که رای آقای خاتمی بدون امداد نیروهای غیبی و در نوبت اول بیشتراز احمدی نژاد بود، و اگر دولت ایشان مردمی است آن دولت مردمی تر بود؟ و البته همه کارشکنی ها و بحران آفرینی ها و...در دوره اصلاحات برآمده از همان نیروهای غیبی بود و دلیلش اینکه با روی کار آمدن دولت احمدی نژاد همه آن نیروهای غیبی غیب شدند ! در مورد میزان تخریب ها هم شما لابد شوخی می کنید ؟ آیا با همراه بودن 98 در صد رسانه ها با دولت احمدی نژاد و تنها دو درصد رسانه مستقل و اصلاح طلب دیگر جایی برای تخریب می ماند؟ وبه رغم فعالیت این 98 درصد بر علیه دولت خاتمی حتی یک شکایت علیه آنان از سوی دولت اصلاحات انجام نشد و این از افتخارات آن دولت که فضای نقد و انتقاد را در کشور نهادینه کرد .

16- یوسف کمش دفه ای :
با سلام و خسته نباشید
جناب آقای مزروعی لطفآ محل اختلاف دیدگاه های مهندس عباس عبدی باخودتان و دوستانی که با شما هم عقیده اند رادقیقآ مشخص کرده و درخبرنامه مشارکت و یا هر جای دیگر درج نمایید تا هم روشنگری صورت گیرد هم اینکه ما چیزی یاد بگیریم.

علي مزروعی :
جناب یوسف عزیز! نمی دانم از کدام قرائن و شواهد شما به این نتیجه رسیده اید که آقای عبدی بابنده و دیگر دوستان اختلاف عقیده دارد تا پاسخگو باشم حداکثر اینکه ما با هم اختلاف سلیقه داریم و این امری طبیعی است و فکر نمی کنم نیازی به طرح اختلاف سلیقه ها باشد چرا که بین هر جمعی اینگونه اختلاف سلیقه وجود دارد .


17- بیداد امامی :
یکی از مهمترین مشکلات شما در گرفتن قدرت در اینده این است که مردم به شمااعتماد ندارند. چرا که ان زمان که فرمان دست شما بود نه به مردم توجه کردید. و نه ازجایگاهی که به شما به امانت داده شده بود پاسداری کردید. حالا هم فقط و فقط هرف ها زیبای میزنید.سوال من این است, ایا اقای خاتمی سناریوی بعد از اقای احمدی نژاداست (سناریوی نظام) اگر اینطور نیست (که به قول شما هم نیست )ایا فکر نمیکنید موانعی که برای جلوگیری از به قدرت رسیدن اقای خاتمی توسط جناح مخالف ایجا د میگردد با توجه به اینکه موانع ,جنبه قانونی هم داشته باشد,جز اینکه خاتمی حذف شود(حوادث طبیعی مثل سکته قلبی , و سانحه رانندگی ) چاره ای باقی مانده باشد.

علي مزروعی :
من نمی دانم شما چگونه و با تکیه به چه ساز وکاری به این دست یافته اید که مردم به ما اعتماد ندارند ( عین مدعایی که جناح اصولگرای حاکم دائم مطرح می کند ) اما فرض می گیرم شما درست می گوئید حال اگر ما درخواست یک انتخابات آزاد و رقابتی و سالم و عادلانه را داشته باشیم آیا محل اشکال و سئوال است ؟ در این حالت احتمال دو اتفاق است : یک اینکه مردم به ما برخلاف مدعای شما اعتماد می کنند که لابد فکر بعدش هم کرده اند و سئوال بعدی شما محل طرح و بحث ندارد ، و دو اینکه به ما اعتماد نمی کنند و مدعای شما اثبات می شود که بازهم طرح و بحث در باره سئوال شما منتفی است !پس بجای این سئوالات اجازه دهید روی مسئله انتخابات آزاد و رقابتی و...متمرکز شویم و هر رایی که مردم دادند آنرا بپذیریم .

18- بهروز همتی :
آقای مزروعی باسلام؛
من همواره اعتراض هاو فریاد های شما را بر سر دشمنان مردم سالاری در دوره مجلس ششم به خاطر دارم و می ستایم و امید وارم که پس از این هم شاهد آن باشم
آقای مزروعی آیا حس نمی کنید جبهه مشارکت دارد به سوی یک سانتراللیسم حزبی در راس و تبعا پیروی منفعلانه و ضعیف در بدنه پیش میرود؟ آیا وظیفه ی بدنه حذب به تبلیغ و ترویج کاندیدهای حذبی در موعد انتخابات و توجیه عملکرد مدیران دوران اصلاحات و شکستهای پی در پی انتخاباتی تقلیل پیدا نکرده است؟
جناب مزروعی چرا پس از گذشت حدود 3 سال از برگزاری رسمی ختم اصلاحات ( مرگ اصلاحات پیشتر از آن اتفاق افتاده بود )هیچ مراسمی ، کنگره ای یا نشستی برای بررسی و نقد عملکرد دوران موسوم به اصلاحات برگذار نشده تا در باب کاستی ها و ضعف های آن با حضور صاحب نظران بحث و گفت وگو شود؟آیا دلیلش تنها بی خیالی و سهل انگاری است یا ترس از مواجهه با گذشته و کارنامه هم جولان می دهد؟
و در پایان من هنوز نفهمیده ام اصلاحات مورد نظر آقای خاتمی در دستگاه حاکم قرار است چگونه پیش رود :
«آقای خاتمی با بيان اين‌كه در موارد مختلف، بحث و گفت‌وگوي آزاد و بي‌تكلف {با مقام رهبری}وجود داشت، به تعهد خود با رهبر انقلاب اشاره كرد و گفت: در اين مورد يا تفاهم حاصل بود يا اگر اختلاف نظري باقي مي‌ماند، بر اساس تعهدي كه وجود داشت، ملاك عمل نظر رهبري بود.»

علي مزروعی :
جناب آقای همتی از لطف و محبت و حسن نظرشما سپاسگزارم . بنده در مورد عملکرد جبهه مشارکت چنین حس و نظری ندارم و اتفاقا در جبهه فضای بحث و نظر بروی همه اعضا باز است . در مورد نامزد حزبی شرایط سیاسی ایران باید لحاظ شود و هر تصمیم سیاسی باید متناسب با این شرایط باشد . در مورد نقد عملکرد دوران اصلاحات و حزب هم بارها اینکاربا دعوت ازافراد و گروه های سیاسی فعال بیرون جبهه انجام شده و گزارشی از آن نیز تهیه ودر گنگره سال گذشته ارائه شد و بصورت مکتوب در اسناد جبهه محفوظ است و فکر نمی کنم در این باره کوتاهی شده باشد . در مورد جمله آخر شما به نقل از خاتمی نمی دانم منبع اش کجاست اما اگر اینهم باشد محل اشکال نیست برای اینکه هر حرکت سیاسی و اجتماعی باید از درون بحث و تعامل و تفاهم به پیش رود وگرنه به نتیجه نمی رسد .

19- مرتضی رضایی :
با سلام به پیشگاه حزب شمارکت و با درود بر جناب مزروعی
در ابتدا می خواستم به جناب amin عرض کنم که مؤدب باشید. اگر آدرسی از شما بود می دانستم چگونه از خجالتتان در بیایم. شما را چه شده است که این گونه افسار پاره کرده اید و نجاست بیرون می ریزید؟ قدری اندیشه کنید در گفتار و تأمل نمایید در کردار. اگر پیرو اسلامید و ارزشی می دانید خود را، این واژه ها و توهین ها با کدام مبنای اعتقادی هم سنخ است و اگر خود را دموکرات و لیبرال می دانید این اهانت ها و ناسزاگویی ها با کدام رکن دموکراسی هم جنس؟ ادب و متانت از کف داده اید، توهین ها به خلق الله می کنید و ادعای ارزشی بودن و مردمی بودن هم دارید؟ حاشا و کلا بر این همه گستاخی و بی آبرویی ها.

در ادامه از جناب مزروعی این سؤالات را داشتم:

اول آن که در انتخاب ریاست جمهوری سال 84 نامزد حزب مشارکت بیش از چهار میلیون رأی آورد. بنا به شواهد و قرائن و تحلیل های آماری، آگاهانه ترین آرا به صندوق دکتر معین و هاشمی رفسنجانی ریخته شد. با توجه به این که شما در کمیته ی برنامه ریزی حزب هستید، می خواستم بدانم که چه برنامه ای برای سازماندهی این چهار میلیون رأی داشته اید؟ آیا توانسته اید تعداد اعضا و تعداد هواداران را افزایش بدهید؟ اگر توانستید، چند درصد میزان این افزایش بوده است؟ آیا این میزان جزب نیرو با آن رأی بزرگ به دکتر معین تناسبی دارد؟ گمان من بر این است که متأسفانه علی رغم رویکرد چهارمیلیونی مردم به نامزد مشارکت در انتخابات نهم، جذب نیرو و ساماندهی آنان چندان موفق نبوده است.

دوم موانع ساختاری جذب و سازماندهی نیرو در فضای تحزبی کشور چیست؟ راه های فائق آمدن بر آن چیست؟

سوم اینکه چه برنامه ای برای نیروهای جذب شده در حزب مشارکت وجود دارد؟ همین نیروهای جذب شده ی فعلی نیز با توجه به مشکلات سازمانی همانند عدم برنامه ریزی های مدون و بلند مدت و مشکلات مالی و غیره توانایی شکوفایی ایده ها و یا کار در چارت سازمانی و بر اساس اساسنامه و مرام نامه ی حزب را ندارند.

چهارم این که با توجه به عضویت شما در مشهورترین روزنامه های اصلاح طلب و همچنین هیئت مدیره صنف روزنامه نگاران، شما چه بسیار عمیق با مشکلات روزنامه نگاری و جریان آزاد اطلاعات در ایران آشنایی دارید. سؤال من تکرار مکرارت و پیش گفتن هاست. اما چه باید کرد که زخم تازه است و گلو نالان. مرهم بر زخم نشیند این ناله ها هم فرو افتد. شما چه راه کاری برای فائق شدن بر این نابه سامانی و تضییق حق در عرصه ی مطبوعات پیشنهاد می کنید؟ اصرار دارم پاسخ روشن و شفاف باشد. دقت داشته باشیم این فقره از معدود دفعاتی بود که رهبری علنا وارد معرکه شد و جانب محافظه کاران را گرفت و این به واسطه ی آگاهیشان از اهمیت موضوع بود که جریان آزاد اطلاع رسانی پاشنه ی آشیل حضرات است. بار دیگر می پرسم که با توجه به این فشار و صف آرایی تمام قد در مقابل جریان آزاد اطلاعات در ایران، شما چه برنامه ای برای فائق شدن بر آن پیشنهاد می کنید؟ نیکو می دانید و بهتر از من که تا زمانی که تکلیف قانون مطبوعات روشن نشود، بسیاری از اقدامات بی نتیجه خواد ماند.

با تشکر بسیار زیاد از سایت نوروز برای این که این وقت را در اختیار مخاطبان می گذارد تا با سیاستمداران محبوب خود به گفتگو بنشینند. و نیز تشکر بسیار از جناب مزروعی.

علي مزروعی :
دوست عزیزو گرامی با تشکر از لطف و حسن ظن شما ، اگر من اجازه داشتم حتما قسمت اول نوشته شما را سانسور می کردم چرا که فکر می کنم حتی اگردیگری رعایت آئین گفتگو وادب را نمی کند ما نباید به همانگونه عمل کنیم . درکمیته برنامه جبهه که بنده هستم به مباحث مرتبط با برنامه ریزی اقتصادی و اجتماعی پرداخته می شود و مسائل مرتبط با سازماندهی و جذب نیرو و...به عهده کمیته اجرایی جبهه است و بنابراین من نمی توانم پاسخگوی سئوالات شما در این باره باشم.درباره موانع ساختاری کار حزبی و...نیزبحث بسیار وجود دارد و به نظرم ازحوصله اینجا خارج است . عین این بحث راجع به کار مطبوعات هم وجود دارد و به نظرم تا زمانی که ساختارهای حقیقی ما و بدنبال آن ساختارحقوقی متناسب بافرهنگ و فضای دموکراتیک نشود و تغییر نکند راه حلی میانبر پیدا نمی شود و من هیچ اکسیر معجزآسایی برای تغییر شرایط کنونی نمی شناسم جز آنکه بپدیریم فقط با اندیشه اصلاحات تدریجی و زمانبر و حوصله مند و پیگیر و...می توان بدان سو حرکت کرد.

20- علی آزاد :
سلام
جناب مزروعی
1-حفظ نظام یعنی جه ؟
2- اگرنظامی نقص دارد بازهم بایددرحفظ آن کوشید؟

علي مزروعی :
آزاد عزیز! حفظ نظام یعنی حفظ چارچوب سرزمینی ومیثاقی جمعی که به عنوان یک قرارداد اجتماعی و در قالب قانون اساسی پدیرفته ایم تا زندگی ما دچار بی نظمی و عدم امنیت و...نشود . روشن است که اگر اکثریت مردم از نظام موجود ناراضی باشند راه تغییر آنرا هم می یابند اما باید درنظر داشت که این تغییر نظام با چه روشی و با چه هزینه ای دنبال شدنی است ؟ از اینروست که در دنیای امروز بجای تغییر نظام به اصلاح نظام به روش های کاملا مسالمت آمیز و تدریجی و اقناعی می اندیشند و با این تعبیر می شود گفت و دید که غالب نظام های سیاسی در حال اصلاح و تغییراند.
   نظرات

مرتضی :

سلام
من نمی دانم چرا سایت نوروز جمله هادی قابل را آزاد کنید را حذف کرده است.

مزروعی : باسلام ، دلیل خاصی نداشته است جز اینکه دوستان امیدوارند که حالا آقای قابل پس از تحمل زندان تحمیلی و غیرقابل توجیه حقوقی حداقل با تکیه بر همین قوانین موجود و آیین نامه زندانها آزاد شود چون یک سوم از مدت محکومیت خود را سپری کرده است.

 

سینا :

با سلام حضور شما از انجا که خاتمی بهترین گزینه برای ائتلاف است اما ایا خاتمی بهترین گزینه برای اصلاحات نیز هست؟ایا دولت اقای خاتمی در گذشته با دولت در صورت امدن و پیروزی ایشان متفاوت خواهد بود یا دوباره همان خط مشی ها را دنبال خواهد کرد با توجه به این که امروزه روز مسئله بحران اقتصادی در ایران و تورم افسار گسیخته گریبان ما را هم گرفته و شرایط از دوره های پیش سخت تر خواهد بود.مجلس هم که در دست اصلاح طلبان نیست پس انتظار می رود در این دوره اگر خاتمی یا حتی دیگران از جبهه اصلا حات سر کار ایند مشکلات مردم در حد انتظار حل نشود هر چند در سیاست خارجی به نظر روند رو به مثبتی را در انتظار است به هر حال نظر شما چیست ؟درمورد سنگ اندازی های مجلس اصول گرا و شورای نگهبان که همیشه صد راه اصلاحات بوده اند هم تاکتیک اصلاح طلبان را بیان کنید متشکرم.
بدرود

lمزروعی : باسلام ، به نظر من تنها فردی که می تواند در انتخابات آتی ریاست جمهوری پیروز شود و جلوی روند تخریبی موجود را بگیرد آقای خاتمی است و رای مردم می تواند اصولگرایان حاکم در مجلس و شورای نگهبان و...را از خواب بیدار و همراه با اصلاحات کند. خلاصه اگر آقای خاتمی نتواند هیچکس دیگر هم نمی تواند.

 

جواد :

آقاي مزروعي من بارها در سايت شما پيام گذاشته ام و اكثر آنها هم انتقادي بود . ولي از اونجايي كه من به عنوان يك دانشجو كه عضو هيچ دسته و گروهي نبودم و فقط به عنوان يك جوان معتقد به نظام رشد شكوفايي و پيشرفت نظام رو مي خواهم شديدا يكي از طرفدارن حضور اقاي خاتمي هستم.. من سال اولي كه اقاي احمدي نژاد رئيس جمهور بودند نظر مثبتي نسبت به ايشان داشتم اما متاسفانه به دليل برنامه ها و رفتارهاي فوق العاده نادرست دولت نهم نظرم عوض شد و منقد ايشان شده ام. همانطوري كه شما بيان كرديد و من هم قويا معتقدم تنها كسي كه توانايي شكست آقاي احمدي نژاد رو داره آقاي خاتمي هست به نظر شما دلايل اصلي شك و ترديد ايشان نسبت به حضور در انتخابات چيست؟ آيا ترس از راي نياوردن است؟

مزروعی : باسلام ، تا جائیکه من شناخت دارم تردید آقای خاتمی بدلیل رای آوردن و شرایط پس از آن است و نه ترس ار رای نیاوردن ، چراکه تجربه گذشته و صف بندی مخالفان اصلاحات که ریشه در برخی نهادهای نظام داشتند و هر روز یک بحران برای شکست اصلاحات براه انداختند شدیدا این نگرانی را در ایشان دامن زده است که آیا پس از انتخاب شدن همان برنامه ها تکرار نخواهد شد ؟ و آیا ایشان این بار می توانند برنامه ها ی خود را دنبال کنند ؟ و آیا...

 

   ارسال نظر:

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007