« چه باید کرد؟ | صفحه اول | خصوصی‌سازی و نهادهای صنفی »

11 تیر 87

اقتصاد و آسیب های اجتماعی

در هفته گذشته گزارشی به نقل از نشریه « کاراگاه » ( متعلق به دفتر مرکز تحقیات کاربردی پلیس آگاهی ناجا ) در رسانه ها ذیل عنوان « رابطه مثبت افزایش هزینه زندگی با قتل عمد در کشور » منتشر شد که محتوای آن بسیار قابل توجه و تامل می نماید . بر پایه نتایج این گزارش در استانهایی که هزینه زندگی بالاتر و نرخ مشارکت اقتصادی پایین تر و جمعیت بیشتر است ، تعدادموارد قتل نیز افزایش می یابد . این گزارش ، تاثیر هزینه های زندگی از طریق شاخص قیمت مصرف کننده بر وقوع قتل های عمد را مثبت و معنی دار ارزیابی کرده است ، زیرا با افزایش هزینه های زندگی تمایل به زورگیری و ارتکاب قتل عمد در بین مجرمان بالقوه افزایش می یابد . این گزارش می افزاید : ضریب مربوطه در کل کشور نسبتا بالا و به این معناست که با افزایش یک واحدی در شاخص مذکور ، برتعداد قتل های عمد 3 تا 4 مورد افزوده می شود .در مورد تاثیر مشارکت اقتصادی ، این بررسی نشان می دهد که اگر میزان مشارکت اقتصادی تنها یک درصد افزایش یابد از میزان وقوع قتل عمد حدود 6/2 درصد کاسته می شود . اين بررسي در خصوص استان تهران به عوامل ديگري نيز اشاره کرده است، به طوري که محققان بر اين باورند که وقوع قتل عمد در استان تهران تنها در چارچوب عوامل اقتصادي قابل توجيه نيست، بلکه عللي همچون تراکم زياد جمعيت و عدم کنترل و نظارت تمامي اماکن، پارک ها و فضاهاي برون شهري، وجود شبکه هاي مختلف تبهکاري، بروز مشکلات متعدد اقتصادي از قبيل چک هاي برگشتي و عدم ايفاي تعهدات، نداشتن شناخت کامل از دو طرف هنگام معاملات، عوامل رواني تحريک کننده جرائم قتل عمد از قبيل ترافيک، آلودگي صوتي، آلودگي هوا، انواع تقلب و توسل به شيوه هاي مکارانه از قبيل نشان دادن کارت هاي شناسايي تقلبي ماموران پليس، مقامات مالياتي و...، گروگانگيري براي اخاذي پول، اختلاس، رشوه، قاچاق و فراري دادن کودکان و... قتل و جنايت در استان تهران را تحت تاثير قرار مي دهند.

انتشار عمومی این گزارش را باید به فال نیک گرفت و آنرا حاکی از نوعی نگرش و رویکرد تازه به موضوع « اقتصاد و آسیب های اجتماعی » در نیروی انتظامی و ایضا دیگر نهاد های مسئول برشمرد چراکه رشد جرایم و آسیب های اجتماعی هزینه سنگینی را بر دوش بودجه عمومی دولت گذاشته و شیوه های عمل برای برخورد با این جرایم و آسیب ها نیز خود چهره های نازیبایی را به نمایش می گذارد . قطعا توسعه اینگونه تحقیات و مطالعات ، که در بدو امر تا حدودی بدیهی می نماید ، بخوبی می تواند داده های لازم را برای نشان دادن اینکه تا چه حد سیاست های اجرایی و اقتصادی دولت می تواند تا عمق زندگی و رفتار شهروندان نفوذ نماید، فراهم آورد . بطور شهودی می توان گفت رابطه مثبت افزایش هزینه زندگی با قتل های عمد در کشور دورترین رابطه است اما اگر همین رابطه برای سرقت ، طلاق ، عدم ایفای تعهدات ، اختلاس ، رشوه ، فحشا و...مطالعه و تحقیق شود آنگاه بهتر می توان دریافت که خرابی اوضاع اقتصادی کشور و رشد تورم و بیکاری و فقر چه بلایی بر سر اخلاق و هنجارهای اجتماعی و کانون های گرم خانوادگی می آورد ! ازاینرو انتشار این گزارش باید برای دولت احمدی نژاد و جناح حاکم اصولگرا ، که همه مدعایشان حفظ و ارتقای ارزشهای دینی و اخلاقی در جامعه ایران است ، بسیار هشدار دهنده و عبرت آموز باشد و اینکه وخامت اوضاع اقتصادی و نرخ تورم و بیکاری و فقر دو رقمی می تواند به رخداد چه پیامدهای وحشتناکی در جامعه منجر شود و این در حالی است که از سوی دیگر همین دولت و دیگر قوا و نهادهای حاکم با ارائه و اجرای طرح امنیت اجتماعی و اخلاقی و صرف هزینه و وقت فراوان در پی حاکم کردن پوشش و رفتاری خاص در جامعه اند ، و معلوم است که جمع جبری این دوجریان اقتصادی و اجتماعی متضاد چه می شود ؟ و چه آشفتگی هایی را در زندگی فردی و جمعی ما ایرانیان بدنبال دارد ؟
نویسنده به عنوان یک شهروند ایرانی آثار و عواقب ناشی از وخامت اوضاع اقتصادی کشور و افزایش هزینه های زندگی را بخوبی و هر روزه در دور و اطرافم می بینم . با اینکه به لحاظ اقتصادی در طبقه متوسط جای می گیرم و درآمدم کفاف هزینه های زندگی ام را می دهد و دلم می خواهد پسر دومم که 27 ساله هست ازدواج نماید و تشکیل خانواده دهد و اورا تشویق به اینکار می کنم اما او با این استدلال که از پس هزینه های زندگی برنمی آید و حقوقی که الان از محل کارش دریافت می کند فقط کفاف هزینه های روزمره خودش را هم بزور می دهد از انجام ازدواج پرهیز می کند ! و من با اینکه اورا تشویق به انجام اینکار می کنم اما در عین حال استدلال اورا درست می یابم و کوتاه می آیم . مثال دیگر اینکه محل زندگی من در مرکزی ترین نقطه شهر تهران است ( حوالی میدان ولی عصر ) ، چند سال بود که در این محل شاهد دزدی و سرقت از خودروها نبودم اما در هفته گذشته درشب زیر چرخ ماشین آجر گذاشته و چرخ های آنرا به سرقت بردند ! حالا تصورش را بکنید که اگر دیگر شهروندان نیز امکان نوشتن و گزارش داشتند چه می شد؟ و حتما نیروی انتظامی آمار اینگونه جرایم و آسیب های اجتماعی را دارد و به نظرم همانند این گزارشی که انتشار یافته است اگر آنها نیز انتشار یابد می تواند ضمن برانگیختن هشیار عمومی و قدرت تحلیلی پیگیران مسائل اجتماعی و اقتصادی به دولتمردان هشدار و علامت دهد و آنها را بیش از پیش نسبت به موضوع « اقتصاد و آسیب های اجتماعی » به تامل و تدبر وادارد و اینکه آگر در پی حفظ و ارتقای امنیت اجتماعی و اخلاقی جامعه با کمترین هزینه هستند باید به اتخاذ سیاست هایی در عرصه اداره جامعه و به ویژه مسائل اقتصادی بپردازند که سرریز آن کاهش هزینه های زندگی و آرامش بخشی به خانوارها و امید به آینده بهتر باشد در غیر اینصورت جامعه ما روز بروز با آسیب های اجتماعی و اخلاقی بیشتری روبرو خواهد شد ، والبته در شرایط کنونی نیز آمار و اطلاعات موجود راجع به آسیب های اجتماعی و اقتصادی و اخلاقی به اندازه کافی نگران کننده است .   نظرات

آرتین :

با تشکر از مطالب موشکافانه تون...لطفا در صورتی که در مورد امار ازدواج اطلاعاتی دارین در این مورد هم مطلب بنویسید خوبه..باور کنید اصلا یادم نمیاد که اخرین بار کی بود که ماشین عروس دیدم

مزروعي : باسلام ، آمار ازدواج در سال گذشته خوب و نزديك به 899هزار بوده است اما در مقابل آمار طلاق بشدت بالا رفته است و مسئله اصلي اين است كه ازدواج ها پايدار بماند و نه اينكه بدليل مشكلات اقتصادي از هم بپاشد.

 

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007