« اقتصاد و اخلاق | صفحه اول | چوب خدا صدا ندارد »

28 خرداد 87

هرکس با احمدی‌نژاد رقابت کند، پیروز می‌شود

آفتاب:‌ رجبعلی مزروعی، عضو دفتر سیاسی حزب مشارکت با اشاره به اظهارات رییس‌جمهور و مشاور رسانه‌ای وی مبنی بر آغاز جنگی علیه دولت حول محور گرانی و تورم در سال پایانی دولت نهم گفت:‌ «در این‌که مسیر سیاست‌های اقتصادی دولت نهم در انطباق با شعارها و وعده‌های آقای احمدی‌نژاد در ایام انتخابات ریاست جمهوری نهم نیست و در ناموفق‌بودن و ناکامی دولت نهم در این راستا شکی نیست».

دولت نهم تابع سیاست‌های من‌درآوردی و تخیلی است

آقای احمدی‌نژاد، تورم اتفاق افتاده یک پدیده عجیب و غریب و مافیایی نیست و با کمی دست داشتن در اعداد و ارقام می‌توان متوجه شد که گرانی و تورم حاصله از ابتدا هم قابل پیش‌بینی بود.
مزروعی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی آفتاب اضافه کرد:‌ «امروز همان کسانی که به آقای احمدی‌نژاد رأی داده‌اند وقتی به بازار می‌روند و خرید می‌کنند به خوبی احساس می‌کنند چه اتفاقی افتاده و این را در زندگی روزمره حس می‌کنند».
وی افزود:‌ «دولت و آقای رییس‌جمهور در برابر چنین اتفاقاتی که ناشی از سیاست‌های اشتباه دولت در عرصه داخلی و خارجی بوده چه پاسخی می‌تواند داشته باشند جز این که فرافکنی کنند».
نماینده اصفهان در مجلس ششم شورای اسلامی ادامه داد:‌ «دولت نهم مجبور است به جای پذیرش اشتباهات و اصلاح آنها، اتفاقات را به مافیا و دست‌های پنهان و ناشناخته در بازار و دشمنان خارجی نسبت دهد».
وی تاکید کرد: «متاسفانه این نگرش و دیدگاه دولت باعث شده که نه تنها دولتمردان نهم به دنبال راه‌حلی برای مشکلات نباشند بلکه با تداوم اشتباهات‌، وضعیت اقتصادی و تورم و گرانی روز‌به‌روز بدتر شود».
مزروعی اضافه کرد:‌ «انتخابات شورای سوم و انتخابات مجلس هشتم به خوبی نشان داد که طرفداران دولت نهم به شدت با کاهش رأی و پایگاه اجتماعی خود در میان مردم روبه‌رو هستند و این قطعا در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری موثر خواهد بود».
وی تصریح کرد:‌ «به همین دلیل است که دولت در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری دهم به دنبال فرار از واقعیت است».
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خطاب به دولت نهم خاطرنشان کرد: «اقتصاددانان و کسانی که مسایل اقتصادی کشور را رصد می‌کنند، در سال اول و دوم همه موضوعاتی را که امروز به معضل تبدیل شده‌اند،‌ می‌دیدند و سیاست‌های اشتباه را متذکر می‌شدند. نامه اول و دوم اقتصاددان‌ها به رییس‌جمهور به همراه تحلیل‌ها و نوشته‌های منتقدان راه را بر فرافکنی‌های دولت نهم می‌بندد».
این کارشناس مسایل اقتصادی یادآور شد:‌ «تحلیل‌گران بارها تاکید کرده‌اند که بزرگترین عامل رخ‌داده در تورم و گرانی، افزایش نقدینگی است که ناشی از افزایش هزینه‌های دولت در بودجه و دستورات دولت برای وام‌دهی و کاهش نرخ سود بانکی بوده است».
وی ادامه داد:‌ «مجموعه اینها باعث شد ظرف دو سال، نقدینگی کشور بیش از دو برابر شود و کاملا روشن بود که چنین اتفاقی چه بلایی بر سر قیمت کالاها و خدمات خواهد آورد».
مزروعی تاکید کرد: «نقدینگی زیاد ابتدا متوجه بخش مسکن شد و قیمت مسکن را ظرف دو سال گذشته به دو سه برابر قیمت قبلی خود رساند و امروز که این بخش اشباع شده، آثار افزایش نقدینگی متوجه دیگر بخش‌ها مثل کالاها و اقلام مصرفی مورد نیاز کشور شده و همزمان با افزایش جهانی قیمت مواد غذایی، رقم‌هایی سرسام‌آور را برای کالاهای مصرفی و غذایی به وجود آورده است».
وی خطاب به رییس‌جمهور تاکید کرد: «‌آقای احمدی‌نژاد آنچه در این بخش اتفاق افتاده یک پدیده عجیب و غریب و مافیایی نیست و با کمی دست داشتن در تحلیل اقتصادی و اعداد و ارقام می‌توان متوجه شد که گرانی و تورم حاصله از ابتدا هم قابل پیش‌بینی بود و هیچ آدم اقتصادی نیست که این اتفاقات را غیرقاعده تشخیص دهد».
مزروعی تصریح کرد:‌ «دانش و علم اقتصاد برای این به‌وجود آمده که مسایل را بر اساس اصول تحلیل کنیم و مهمترین مشکل دولت آقای احمدی‌نژاد این است که برای علم و دانش و قواعد اقتصادی ارزشی قائل نیست و تابع یکسری سیاست‌های من‌درآوردی و تخیلی است».
وی در ادامه گفت:‌ «دولت نهم فکر می‌کند با کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند مشکل تولید و سرمایه‌گذاری را حل کند».
مزروعی در پاسخ به این سوال که "وضعیت دولت نهم را برای انتخابات ریاست‌جمهوری دهم چگونه ارزیابی می‌کند"، گفت: «اول باید دید که آیا انتخاباتی که می‌خواهد برگزار شود یک انتخابات رقابتی، سالم و عادلانه خواهد بود یا خیر».
وی افزود:‌ «تجربه انتخابات مجلس هشتم نشان داد که در ایران دیگر انتخابات به معنی یک رقابت سالم معنایی ندارد».
مزروعی ادامه داد: «متاسفانه وقتی ما بحث از انتخابات می‌کنیم اولین سوالی که نمی‌توانیم برایش پاسخی پیدا کنیم این است که آیا انتخابات آزاد است یا خیر».
این عضو دفتر سیاسی حزب مشارکت اضافه کرد: «اگر در انتخابات رقابت وجود نداشته باشد و میدان تنها در اختیار اصولگرایان باشد چه فرقی می‌کند که احمد‌ی‌نژاد نامزد اصولگرایان باشد یا شخصی دیگر و باز چه تفاوتی دارد که احمدی‌نژاد پیروز این میدان باشد یا فردی دیگر».
وی در عین حال در پایان این گفت‌وگو تاکید کرد: «اگر انتخاباتی رقابتی و آزاد و سالم برگزار شود که مردم را به مشارکت جدی ترغیب نماید، بدون شک هر فردی در مقابل احمدی‌نژاد قرار گیرد برنده و پیروز میدان خواهد بود».
   نظرات

جواد :

با سلام خدمت آقاي مزروعي
آقاي مزروعي در اشتباه بودن تصميمات دولت نهم در زمينه اقتصاد شكي نيست. البته بايد به اين هم اذعان كرد كه دولت نهم برخلاف دولت قبلي حداقل شجاعت برخي كارها مثل سهميه بندي بنزين رو داره.شجاعتي كه آقاي خاتمي نداشت. به هر حال براي من آقاي خاتمي با آقاي احمدي نژاد تفاوتي ندارند. يعني من سياسي نظر نمي دم بي خودي از كسي تعريف و تمجيد به صرف اين كه هم عقيده من هست نمي كنم.ولي مي خواستم بدونم اصلاح طلبان آيا طرح خاصي براي رفع مشكلات اقتصادي و درمان بيماري اقتصاد كشور براي انتخابات بعدي دارند؟يا باز هم چيز حتي اقتصاد فداي توسعه سياسي خواهد شد؟

مزروعی : با سلام ، از نظراقتصادی سهمیه بندی بنزین هیچ مشکلی را حل نکرده است و همچنان یارانه سنگین حامل های انرژی بر دوش دولت مانده است و تا روزی که مشکل قیمت حامل های انرژی حل نشود هیچ فرقی نمی کند . در دولت آقای خاتمی حداقل هرساله قیمت حامل های انرژی به اندازه نرخ تورم افزایش می یافت تا از این طریق هم علامت به مصرف کننده داده شود و هم یارانه پرداختی توسط دولت افزایش نیابد و دولت خاتمی طرحی را برای آزاد سازی قیمت حامل های انرژی آماده کرده بود که اجرای آن با مخالفت مقامات عالی متوقف شد و همچنین در ماده 3 قانون برنامه چهارم توسعه تهیه شده توسط دولت خاتمی و مصوب مجلس ششم آزادسازی قیمت حامل های انرژی آمده بود که در مجلس هفتم این ماده با عنوان تثبیت قیمتها حذف شد! پس می بینید سیاستی که اصلاح طلبان و دولت خاتمی در این باره داشتند بهتر بود و الان هم که آقای احمدی نژاد سهمیه بندی کرده بدلیل همراهی همه ارکان حکومت و مقامات عالی بوده است ضمن اینکه مشکل چندانی را حل نکرده است . قطعا اگر اصلاح طلبان وارد انتخابات شدند برنامه خود را برای اداره کشور عرضه خواهند داشت و ما همچنان براین نظریم اقتصاد و سیاست و فرهنگ و...در هم تنیده اند و اصلاحات اقتصادی بدون اصلاحات سیاسی و بالعکس معنا ندارد و اگر کشور می خواهد پیشترفت کند باید توسعه ای متوازن و همه جانبه در آن انجام شود ، موضوعی که امروز در ادبیات جهانی توسعه ذیل حکمرانی خوب از آن نام می برند و من در این وب لاگ در حد توان به آن پرداخته و می پردازم .

 

مهدي :

با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت جناب مهندس مزروعي
آقاي احمدي نژاددر سخنان خودش كه بطور زنده از شبكه اول سيما پخش شدبا اشاره به مشكلات موجودعنوان نمود كه اين مشكلات قبلا هم وجود داشته و يك امر طبيعي است ، طوري صحبت شد كه انگاردولتهاي قبلي به فكر مردم نيوده واين دولت مي خواهد با سينه سپر كردن، خودش رو فنا كنه تا بتونه آسايش وراحتي را در آينده براي مردم به ارمغان بياره، اما هر چي فكر ميكنيم مي بينيم كه با توجه به اعداد وارقام و گزارشات علمي اقتصادي ، توي اين سه سال كه از عمر دولت ميگذره كار چندان مثبتي كه انجام نشده هيچ بلكه دولت با سياستهاي خودش وضعيت مردم روخرابتر نموده اما نمي دونيم چه جوري اينا رو توجيه مي كنه كه مشكلات موجود يك امر طبيعي تلقي مي شه، خدا را چه ديدي شايد آقاي رئيس جمهور با اين صحبتا بتونه نظر مردم رو دوباره جلب كنه كه بتونه در دوره بعدي جبران كنه همانطور كه كم كم صحبتاش داشت آدم روبه فكر شعارهاي فبل ازرياست جمهوري مينداخت. حالا سئوالي كه از محضر شما دارم اينه كه در صورت امكان چند نمونه از سياستهاي اقتصادي به كار رفته دولت آقاي احمدي ن‍زاد كه از نظر شما صحيح بوده روبيان كنيد؟

مزروعی : با سلام ، اگر شما خواننده مستمر مطالب من در این وبلاگ بودید در می یافتید که از نظر من هیچگ.نه نقطه مثبتی نمی توان در سیا ستها و عملکرد اقتصادی دولت احمدی نژاد یافت ، و این مدعای من تنها نیست بلکه کافی است شما نطق آقای دانش جعفری وزیر امور اقتصادی و دارایی این دولت را در هنگام تودیعش از این مقام بخوانید تا دریابید چه فاجعه ای ذر زمان این دولت در عرصه اقتصاد ایران رخ داده است و آقای احمدی نژاد بجای آنکه پاسخگوی عملکردش در این مدت باشد آمده و مثل یک دانشجوی سال اول اقتصاد به شرح وبسط مشکلات ساختاری چهل ساله ایران پرداخته تا ناکامی ها و عملکرد دولتش را توجیه کند و بگوید این مسادل و مشکلات چهل سال است وجود دارد و چیز تازه ای نیست ! وقطعا طرح های مدعایی ایشان هم چاره کار نخواهد بود .

 

صمدمهدي پور :


((چرک درون ازچرک برون بدتر و مهلک تراست))


باسلام خدمت جناب آقاي مزروعي وديگردوستان وهمفکران شمامخصوصاجناب آقاي تاج زاده که
مقالات خوبي منويسنندکه واقعامقلات شماوايشان بسيارجالب وروشنگرانه وصادقانه است
اخيراجناب آقاي محتشمي پورمطالبي رادرموردمصباح وفرقه مصباحيه مطرح نموده اند که بنده ،خداراشاکرم که امثال آقاي محتشمي پورهستندوماهيت اين گروه راروشن ميکننداميداست که ايشان وهمه همفکران ايشان درسايه توجهات حق تعالي همواره استواروادامه دهنده راه امام راحل(ره)وشهيدان عزيزباشندتامبادااين گروه متحجرراه امام رامنحرف وشهداي عزيزراناديده بگيرند.بنده هم بنوبه خودبگويم ما،درمورد مسائل پيرامون خودحداقل بادوعنصرعقل ودل پديده هارابررسي وتجزيه وتحليل مي کنيم.بنده به استنادعقل وفکرودل کاملا فرمايشات جناب آقاي محتشمي پورراقبول دارم ومطمئن هستم خطرمصباح وفرقه مصباحيه ازخطر.... به مراتب براي اسلام ،انقلاب ونظام بيشتراست.چراکه اسلام بيشترين خسارت وزيان راازهمين متحجرين ومقدس مآب ها خورده وميخورد.مطالعه تاريخ ازصدراسلام تاکنون تاييدي است براين ادعا.آقاي مصباح يزدي حکومت اسلامي راقبول داردوبه دموکراسي وجمهوري نه تنهااعتقادي، بلکه عملاقبول ندارد.وخودايشان بهترازبنده ميداندکه حکومت امامان معصوم(ع)هم براساس دموکراسي وهم براساس جمهوري بوده است يعني توجه وعنايت خاص به مردم ورآي ونظرآنها.درزمان امام علي(ع)تاآنجاکه بنده اطلاع دارم وقتي مردم عملاازحضرت نخواستندکه برمسندامورباشندحضرت خانه نشيني رااختيارکردولي همواره ازدورونزديک مواظب اموربودندواين هم بدليل عهدوپيماني بودکه خداوندباعالمان وآگاهان بسته بود.وزماني حضرت رسما زمام اموررابعهده گرفتندکه خودمردم رسماازامام خواستندکه مسندامورادراختياربگيرند درغيراين صورت حکومت وزمامداري درنزدآن امام بزرگوارپشيزي ارزش نداشت.آيااين شواهددرزندگي ائمه چيزي غيرازدموکراسي وجمهوري رادرذهن تداعي ميکند؟ ازاينگونه موارددرطول زمامداري ائمه فراوان ديده مي شود.يعني رآي ونظرمردم بسياراهميت داشته ودارد.امادرعصرحاضروقتي به افکارامام راحل(ره)توجه ميکنيم براساس دموکراسي وجمهوري مي باشدومتوجه ميشويم که امام عقيده کاملا روشني درمورحکومت دموکراتيک وجمهوري دارد وبسياربه مردم و آراء مردم اهميت مي دهد.وحتي قدرت ولايت فقيه هم ناشي ازراي وقدرت مردم است.چراکه اگرمردم نخواهندولايت فقيه هم وجودخارجي پيدانخواهدکرد.اماافرادي چون آقاي مصباح وبه عبارتي فرقه مصباحيه عکس قضيه فوق فکرميکنندوهيچ ارزشي براي مردم وراي مردم وحضورمردم قائل نمي باشندچون به حکومت اسلامي عقيده دارندوچون خودرابهترين مي دانندميگويندمافقط حق هرگونه اظهارنظروتصميم گيري براي مردم راداريم چون مردم آنقدرآن شعورودرک بالائي رابراي سرنوشت وآينده خودندارند.وبازورهم که شده مي خواهندمردم رابه بهشت موردنظرخودبفرستندواين نهايت ديکتاتوري مي باشد.مطلب وسخن دراين مقوله زياداست که مجالي براي آن نيست.لذابنده بعنوان که شهروندايراني داراي حقوق شهروندي وآزادبراي بيان عقايد،باورها ونظرات خودازشماجناب آقاي مزروعي وکليه همفکرانتان خواهش ميکنم براي خداوخلق خداوبراي پاسداشت خون شهداهمچنانکه تاکنون درمقابل اينگونه تفکرات متحجرانه ايستاده ايدهمچنان ادامه دهنده باشيد.وازهمينجا به سهم خودازمقام معظم رهبري وديگرمسئولين مملکت خواهش ميکنم قبل ازاينکه تفکرات اين فرقه درجامعه بطورکامل رسوخ کندجلوي آنهابايستيدچراکه خودتان هم ازگزنداين افکاردرامان نخواهيدماند.شايدبتوانم بگويم آقاي احمدي نژادهم بنوعي متآثرازهمين تفکرمتحجرانه ومصباحيه است که مملکت رابه اين روزسياه انداخته وهمواره درصددتوجيه آن است.
وسلام05-/04/1387
.

 

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007