« نادرستی سیاست‌های اقتصادی و افزایش قیمیت‌ها | صفحه اول | الگوي اقتصادي »

24 اردیبهشت 87

تورم ناشی از سیاست‌های غلط است نه پول نفت

آفتاب: رجبعلی مزروعی گفت: «سیاستهای غلط مالی و پولی دولت نهم و مجلس هفتم باعث افزایش نقدینگی و به تبع آن تورم شده است و اینکه ما تورم بالای کشور را ناشی از افزایش قیمت جهانی نفت بدانیم نادرست است».

رجبعلی مزورعی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی آفتاب با اشاره به سخنان پرویز داوودی در مورد رشد اقتصادی طی دو سال اخیر در گردهمایی وزارت رفاه و تامین اجتماعی گفت: «تحلیل اقتصادی جامع، تحلیلی است که همه عوامل و متغیرها را در نظر بگیرد، درست است که افزایش رشد اقتصادی داشته‌ایم، اما سوالی که مطرح می‌شود این است که این رشد اقتصادی با چه هزینه‌ای و چه داده ‌هایی میسر شده است».

وی خاطرنشان کرد: «درآمد نفتی دولت نهم 200 میلیارد دلار بوده که همه آن هزینه شده است. این درآمد بیش از هشت سال دوره ریاست جمهوری آقای خاتمی وهمچنین آقای هاشمی است در حالی که در ادوار قبل شاهد رشدی بالای 5/4 تا 5/5 درصد بوده‌ایم. حال آقایان باید جواب دهند با چه هزینه‌ای به این رشد اقتصادی رسیده‌اند چرا که با تزریق چنین درآمدی در اقتصاد، این رشد اقتصادی شگفت‌انگیز نیست».

مزروعی در مورد تایید یا رد آمار رشد اقتصادی اعلام شده، گفت: «بایستی تمام واقعیت‌ها را بگویند تا بشود داوری کرد».

وی با اشاره به اظهارات داوودی در مورد افزایش سه برابری قیمت نفت که موجب افزایش هزینه‌های حمل‌ و نقل و غلات در جهان شده است، گفت: «این اتفاق از اواخر سال گذشته شروع شده و در سال جاری ادامه پیدا کرده است. در سال 84 و 85 شاهد چنین چیزی نبودیم. افزایش قیمت حمل‌ و نقل و غلات در حد 4 تا 5 درصد می‌توانددر تورم داخلی تاثیر بگیرد».

مزروعی افزود:‌ «ولی بر اساس آمار بانک مرکزی تورم در حدود 20 درصد است که به نظر می‌رسد که این آمار غیرواقعی بوده و تورم واقعی رقمی بیش از این را نشان می‌دهد. اینکه ما تورم بالای کشور را ناشی از افزایش قیمت جهانی نفت بدانیم نادرست است، چرا که سیاست‌های مالی و پولی اشتباه دولت نهم و مجلس هفتم باعث افزایش سرسام‌آور تورم و نقدینگی شده است».

گزارشگر : سهیلا طائی   نظرات

آرش :

با سلام از اینکه در مورد اظهارات اقای مرعشی در مورد مجلس ششم توضیحاتی را دادید و از بنده رفع ابهام نمودید متشکرم.
متن کاملتر مصاحبه شما را در سایت آفتاب مطالعه کردم یکی از خصوصیات بارز جنابعالی این است که همیشه به آمار استناد میکنید و به عبارتی مستند ومستدل سخن می گویید امیدوارم با روی کار آمدن اصلاح طلبان در آینده ای نزدیک از توان مدیریتی جنابعالی در عرصه اقتصادی کشور استفاده شود.
همچنین از شما تقاضا دارم در مورد مناطق محروم نیز مطلب بنویسید زیرا معضل تورم در این مناطق محسوس تر است.

مزروعی : باسلام ، ازاینکه مرامورد لطف و محبت خود قرار داده اید متشکرم وتردید هم داشتم که اینرا انتشار دهم یا نه؟ به هرحال امثال بنده دیگر عمر مفید خود را کرده ایم و تقزیبا در خال بازنشستگی هستیم و اگر هنوز به اعلام نظر و فعالیت می پردازیم ناشی از احساس خطری است که برای سرنوشت و آینده کشور می کنیم و البته در شرایط ایران انجام دادن اینکار جز دردسر و گرفتاری شخصی حاصلی ندارد هرچند در دراز مدت می تواند مفید باشد و همینکه یک نفر مثل شما منطق نوشته های مرا دریابد برای من کفایت می کند واداره کشور در آینده باید بدست نسل های تازه باشد . واقع اینکه من بیشتر به مسائل اقتصادی در سطح کلان می پردازم و ورود چندانی به مسائل مناطق محروم ندارم و اصلاعات و آمار دقیقی هم در این باره ندارم هرجند می دانم که وقتی کشور مسیر درستی را در عرصه اقتصادی طی نکند آوارهای اصلی اش بر سر مناطق محروم و حاشیه کشور فرومی ریزد و اینرا بخوبی می دانم که وضع فقرای تهران از افراد متوسط وحتی متول مناطق محروم و استانهای مرزی ما بهتر است و قطعا این یکی از مشکلات آشکار کشور ماست اما باید بدانیم اگر جریان تولید ثروت ودرآمد در ایران براه افتد فوائد آن به این مناطق هم سرازیز شد و متاسفانه آنچه فعلا در کشور وجود ندارد همین جریان تولید ثروت و درآمد است و فکر می کنم با سفر مقامات کشوری به استانها و نوزیع پول نفت نیز هرگز از اینها رفع محرومیت نخواهد شد چون آب از سرچشمه گل است !

 

بي نشان :

با سلام خدمت آقاي مزروعي
يك سئوال غير اقتصادي
به نظر شما چرا كتب آيت الله صالحي نجف آبادي ممنوع اعلام شده؟چرا كتاب شهيد جاويد و نگاهي به حماسه حسيني از آثار همين شخصيت كتب ... معرفي شد؟

مزروعی : باسلام ، تاجائیکه بنده اطلاع دارم چنین نیست و کتابهای ایشان در کتابفروشی ها موجود است و به ویژه از انتشارات کویر می توانید آنها را تهیه کنید البته بر سر کتابهای ایشان اختلاف نظر و بحث وجوددارد.

 

روشن :

بالا رفتن خط فقر در ایران با رشد تورم رابطهً مستقیم دارد.2- بالا رفتن تورم در ایران با اقتصاد وابسته و تک محصولی رابطهً مستقیم دارد3 - اقتصاد ورشکستهً ایران با سیاستهای حاکمان ایران رابطهً مستقیم دارد. بنابراین مردمداری و اقتصاد قوی نیاز به دخالت مستقیم آزاد و آگاهانهً مردم در تعیین سرنوشت سیاسی خود دارد.از آنجا که حاکمان ایران مانع رشد و ترقی بودند، پس خود آنان عامل اصلی بالا رفتن خط فقر در ایران می باشند، نتیجه اینکه .... زنده باد آزادی.

جدا از دلال بازی و بازار سیاه و احتکار ...، اگر به جای سوبسیدهایی که سالانه دولت مستضعفین در ایران برای واردات کالا و مواد خوراکی به هدر میدهد، خرج و هزینهً تاًمین امکانات کشاورزان ، شالیکاران ... داخل می نمود !!؟؟ هم برای بیکاران ایجاد کار وشغل و درآمد میشد و هم ارز از کشور خارج نمی شد و هم کشور حداقل تا حدودی بی نیاز می گشت . گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله ی ماست، آن چه البته به جایی نرسد فریاد است.

مزروعی : با سلام ، من نظر شما را با سانسور انتشار دادم چون فکر می کنم آنگونه که شما آورده بودید هیچ مشکلی را حل نمی کند ضمن اینکه در مجموع نگاه شما نوعی تقلیل گرایی را دامن می زند و آن اینکه همه بلا ها و مصیبت هایی که ما داریم از آن حاکمان است در حالیکه اینگونه نیست و همه ما در بوجود آمدن این وضعیت مقصریم اما چون نمی خواهیم سهم ومسئولیت خود را بپذیریم همه را گردن حاکمان می اندازیم و خودمان را راحت می کنیم!

 

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007