« مزروعي: ردصلاحيت هاي گسترده در انتخابات مجلس هشتم حقانيت متحصنين مجلس ششم را اثبات كرد | صفحه اول | دو تجربه اسلام گرایی در ایران و ترکیه »

11 اسفند 86

بهانه اکثريت عليه اقليت


عضو شوراي مرکزي حزب مشارکت با اشاره به برخي اظهارات نمايندگان اصولگراي مجلس هفتم مبني بر اينکه حضور اقليتي مانع از فراهم آمدن بستر لازم براي انجام کار در مجلس هفتم بود، گفت؛ کساني که چنين سخناني را مطرح مي کنند، بدون ترديد نه تجربه مجالس ايران را از ابتدا تاکنون داشته اند و نه مطالعه يي در زمينه مجالس دنيا دارند. در ايران در همه سال هايي که پارلمان وجود داشته، هيچ مجلسي را نمي توان يافت که همه يکدست و يک جور، کار و فکر کنند.رجبعلي مزروعي اضافه کرد؛ اينکه تاثير اقليت را آنقدر بزرگ کنيم که بگوييم مانع از انجام کار اکثريت هستند، به لحاظ مبنايي حاکي از نداشتن دانش و تجربه کافي و ناشي از نگاهي ابتدايي است. در مجلس اين اکثريت هستند که تصميم مي گيرند و طبيعي است که جريان اکثريت مسووليت اصلي اداره و تصميم گيري را در مجلس بر عهده دارد. وي در گفت وگو با سايت آفتاب همچنين با تاکيد بر اينکه «اختلافات ميان نمايندگان اصولگرا در مجلس هفتم بسيار بيشتر از اختلافات اصولگرايان با اقليت بود» و با اشاره به اينکه اقليت مجلس هفتم، در شرايطي قرار گرفته بود که جاي فعاليت و اظهارنظر نداشت، گفت؛ «اقليت مجلس هفتم اگر کوچک ترين اقدامي انجام مي داد آنچنان با حمله و هجوم اکثريت مواجه مي شد که مجبور بود تنها به اظهارنظر و اظهار وجود در برابر بسياري از تصميمات غلط و اشتباه مجلس هفتم بسنده کند.   نظرات

:

سلام.من نظرات ديگران را هم خواندم و هم از بعضي از آنها خوشحال شدم.البته شما به هر دليل ميتواني از پاسخ طفره بروي....1-اينكه اصلاح طلبان هم برنامه مدوني نداشتند.اينكه برنامه اي كه تعيين كند چگونه بايد از نقطه الف به نقطه ب رسيد.هيچ استراتژي مشخصي براي رويارويي با سنگ اندازيها نداشتند.نمونه اش ترور حجاريان كه يادمان هست.2-تغيير قانون اساسي و رفع گيرهاي قانوني اما در عمل ثابت شده آن. قانون اساسي كه وحي منزل نيست.قانون بشري است.راست سنتي وعناصر معلوم الحال پشت سر اين قانون هستندو مانع هر رفراندومي هستند.تازه رفراندومي كه در صدا وسيماي راستي واصولگرا!!! تبليغ آن شود كه فرجامش معلوم است. كمي هم به حرف ما گوش كنيد. شايد شما خودتان عقل كل هستيد.نسل جوانتر زواياي ديگري را ميبيند كه شما نسبت به آن غافليد.كمي حرف مردم را هم گوش كنيد.با واسفا گفتن كه كاري انجام نميشود.بي برنامه مشخص دوباره آش همان آش و...و شما هي بنويس هزار باده ناخورده در رگ تاك است و ما هم ميدانيم كه از يك چرخشت(حوض شراب) يك آشپز،يك فرمول و يك مواد اوليه همين باده بدست مي آيد.برنامه بدهيد هي دور هم نشينيد كه 4 سال پيش اجحاف شد...باباحالا برنامه تان چي هست؟ ارائه كنيد و در معرض آراي ملت بگذاريد...

مزروعی : با سلام ،دوست عزیز! اینکه اینقدر زور زدن نمی خوادچون هرچه که بنده بنویسم و جواب دهم شما می توانید همینگونه آنرا طفره رفتن لقب دهید وتخطئه کنید . پیام شما را انتشار دادم تا دیگران هم در جریان قرار گیرند اما برای اینکه خیال شما را راحت کنم به شما می گویم هرگز ما خود را عقل کل ندانسته و نمی دانیم و به همین دلیل متکی برخرد جمعی عمل می کنیم ولی عقل من و دوستانم همینقدر می رسد که می بینید و ما هم کسی را به اجبار به دنبال کردن مشی اصلاحات دعوت نکرده و نمی کنیم و گوششمان هم به روی حرف شما و هر حرف حساب دیگر باز باز است پس این گوی و این میدان تا ببنیم شما که همه ادعا دارید چه حرف و برنامه ای دارید؟

 

ناشناس :

چراشما و دوستان اشتباه خود را با اين عبارت توجيه ميكنيد كه(( هرچه ازدستمان بر آمد انجام داديم!!))من به ياد دارم كه براي پيگيري مشغله صنعتي خودم بارها به مجلس ششم آمدم مثل همين مجلس هفتم كه آنجا هم بارهامراجعه كردم.با صف طويلي جوان بيكار وزنان نيازمند وام و اشتغال و...مواجه شدم.براي آنهاكه ديدم آثار كمبود آب شرب در ظاهرتكيده كويريشان مشهود است.براي دخترك چشم سبز كردستاني كه 200 تومان وام يخچال ميخواست و... هيچ فرقي ميان حدادعادل وكروبي يا خاتمي وهاشمي وجود نداشت.چون ابزار تشخيص در دست آنان نبود چون به حقوق انها(اگر حقي براي آنها قايل باشيم!!) التفاتي نيست.بخش بزرگي از جامعه كه مغفول است ومحتاج واحتياجش مانع تميز سره وناسره است؛بخشي است كه در آراي مساوي تك تك افراد، اثرگذاراست وتعيين كننده. وعده 50هزارتوماني كروبي كه يادتان هست. برنامه اصلاح طلبان براي آنان برنامه مرئي و به فوريت نبود.بايد كه آنها هم روزنامه خوان باشند بايد كه آنها هم بدانند سعادت نهايي انان از جامعه مدني ميگذرد. اما با نياز امروزين آنها كه شرط زيستنشان است چه ميكنيم؟ با فقروتحقير روزمره شان؟ با انتخاب مجلس هفتم و دولت نهم بار ديگر مشخص شد كه وعده هاي اقتصادي بسيار اثرگذاراست.بخشي از عقلاي اصلاح طلب وعده بيهوده ندادند وباختند.اين آزمون صدبار ديگرهم تكرار ميشود،يكبار نسل جوان كشور را به اين دعوت كنيد كه چه سازوكاري براي توجيه جامعه اثرگذار اقتصادزده پيشنهاد ميكند؟ شما خودتان ميدانيد كه فقر مردم بيچاره فلان روستا چه كرد تا در استقبال از دولت نهم به چه اعمال دون شان بشري دست زنند.برنامه تان براي آگاه كردن صاحبان آراي اثرگذار چيست؟اين ارشاد دوباره از سطوح بالا صورت ميگيرد.چرا از ما در همين بخش نظرنميخواهيد. به عنوان يك پيشنهاد بخش افكارسنجي هم جايش خالي است...من آدرس سايتتان را به حدود 15-16 نفر دادم تا در بوته نقد گذارده شود.ميدانم كه شما هم بدتان نمي آيدكمي شلوغتر شود...

مزروعی : با سلام و تشکر از توجه شما، دوست ناشناس! والله از نظر بنده و دوستانم راه حل فوری و معجزه گر برای حل مسائل اقتصادی نمی توان پیدا کرد و ازطریق برنامه ریزی و اجرای دقیق آن می توان در دراز مدت انتظار داشت که روند توسعه کشور و حل مشکلات و رفع فقر و عدالت اجتماعی تحقق یابد در غیر اینصورت همین می شود که در دولت نهم و مجلس هفتم اتفاق افتاده است ومی بینید که به رغم درآمد افسانه ای نفت که نصیب کشور شده است اوضاع زندگی طبقات محروم ومتوسط بدتر شده است . یکی از مهمترین کارهای اصلاح طلبان تدوین واجرای برنامه سوم و تدوین برنامه چهارم توسعه بود که در دولت نهم کنار نهاده شد به هرحال باز هم تاکید می کنم که ما هرچه از دستمان برمی آمد انجام دادیم با این حال در خدمت شما و دوستانتان هستیم تا نظرات شما را دراین باره ببینیم واستفاده کنیم . در مورد پیشنهاد نطرسنجی در این سایت واقعا امکان آن نیست ضمن اینکه اداره این سایت در همیسن حد هم برای من بسیار سخت شده است .

 

امیر :

خاطرم هست که اقلیت مجلس 5 گاهی یک آبستراکسیونی تشکیل میداد. اقلیت مجلس 7 هیچ تحرکی نداشت.
به نظر شما اقلیت مجلس 8 چه قابلیتهایی خواهد داشت؟

مزروعی : با سلام ، به نظرم در مورد اقلیت مجلس هفتم خودشان باید پاسخگو باشند و در مورد اقلیت مجلس هشتم هم هیچ تصویر روشنی ندارم و نمی دانم اصلا اقلیتی خواهد بود یانه؟ و قطعا به افراد بستگی دارد.

 

:

دوستان در مورد اين جمله آقاي مزروعي اظهار نظر كنند: ((( ما هرچه از دستمان برمی آمد انجام دادیم))) كه در پاسخ به پرسشهاي من مطرح شده است.آيا اصلاح طلبان هرآنچه ميشد انجام دادند؟ ممنون اگر همگي دراين باره وموضوعات ديگر مطرح شده بحث كنيم تا به جايي برسيم از بايدهاي گذشته بگوييم تا به بايدهاي آتيه برسيم وبرنامه اي نوين به دور ازكاستيهاي پيشين تدوين شود.

 

یک دوست :

سلام جناب مزروعی عزیز

به چند مورد باید اشاره کنم :
1- دوستان نا انصافی نکنند .. تنها دلیل اینکه بنده اینجا میام وپیغام میذارم اینه که میدونم آقای مزروعی که مطمئنا پسر خاله بنده نیستند در حد وسع زمانی و کاری خودشون و در این اوضاع شلوغ از لحاظ کاری و سیاسی جواب پیغام ها رو میدن و سانسوری در کار نیست ( بنده در پست قبلی بعلت دیر تائید شدن نظرم شک به سانسور شدن کرده بودم- حلالیت می طلبم)
2- آنچه که طبیعی است که برش اکثریت بیشتر از اقلیت خواهد بود.. چه مجلس ششم و هفتم و چه مجلس هشتم ... انچه مجلس ششم را تضعیف می نمود رد تقریبا تمامی مصوبات مجلس توسط شورای نگهبان و آن هم قوانینی که اصلاح طلبان تصویب آنها شعار و ملاک عملشان بود .. و نهایتا هم در چند مورد به اینجا ختم نشد و شورای مصلحت و رفت و برگشتهای ناگریز و ناگزیر که آخر سر مقام رهبری را مجبور به دخالت کردند که در نهایت هم نظر شورا تامین شد و اکثریت اصلاح طلب مثل همیشه ناکام این قضایا ( که البته اینجا نقش اقلیت به ظاهر خاموش مجلس ششم در پشت پرده قضایا معلوم می شد)
3- در مجلش هفتم نیروهای اقلیت دستشان به جائی بند نبود و کلا به عنوان لوازم, دکوراسیون مجلس را تکمیل میکردند .. چون نه در مجلس جایگاهی داشتند و نه در نزد خواص قوم و نه در پشت پرده جائی برایشان بود .. پس صرف میتوان سیاهی لشکر خیل مجلسیان دانستشان که برای خالی نبودن عریضه حضور فیزیکیشان الزامی بود..
3- اقلیتی که حتی امکان استیضاح وزیر و یا فلان دکتر !!!!! را نداشته باشد خودمانی بگم پشیزی نمی ارزد .. البته نه از لحاظ تک به تک افراد تشکیل دهنده اقلیت که ماهیت کلی حضوری آن بیشتر مد نظر بنده هستش و الا به تک تک آقایان و مرام و شخصیت والایشان واقفم و ارج می نهم ولی در کلیات قضیه کاری پیش نخواهند برد..
4- باز امیدوارانه به آینده می نگریم .. خدا را داریم همین ما را بس

مزروعی : باسلام ، بدون هرگونه توضیحی انتشار می دهم .

 

یک دوست :

سلام دوست عزیز >>> :
ای کاش یک اسم لااقل مستعار انتخاب کنید که به آن اسم خطاب بکنیم .. اینجوری خدائیش برای من که خیلی سخته بگم آقا و یا خانم دو نقطه............. به هر حال .......... ولی در مورد سوالی که مطرح کردید .. خب من نمیدونم منظور دقیق آقای مزروعی چی بود .. ولی خوب تا اونجائی که در آن زمان پیگیر بودم و قضایا رو دنبال میکردم و خیلی مسائل رو شاهدش بودم به آقای مزروعی و اصلاح طلبان حق میدم که خیلی تللاش کردند ولی نشد .. مگه اینکه مارهای نشد را شد میکردند و مهدورالدم میشدند .. که این یعنی وقوع یک دیکتاتوری کامل و قلع و قمع نیروهای خاص و عام .. و این عاقلانه نبود .. اون روزهای ملتهب رو باید در چارچوب اون روزها دید ونه در مقام مقایسه با سایر ایام برای آنها ملاک قضاوتی گذاشت ...
تحت جو آنروزها مگر میشد سعید عسگر را اعدامیه برایش صادر کرد ؟ توی کشوری که به هر عنوان میشه مثل آب خوردن اعدام کرد .. چطور سعید عسگر اعدام نشد ؟ چرا سردار نظری ککش هم نگزید ؟ چرا دلار 320 تومنی در چند ماه اول ریاست جمهوری خاتمی شد 960 تومن ؟
چه کسانی دلار های بی زبان رو از بازار جمع آوری کردند تا کمر دولت تازه شکل یافته رو بشکنند ؟
دوست خوبم دونقطه عزیز..... من معتقدم نه هر آنچه از دستشان بر می امد کردند ولی معتقدم خیلی از کارهائی که از دستشان بر می آمد که بکنند نتوانستند بکنند .. نه اینکه نکردند .. بلکه نتوانستند بکنند .. همینکه امروز اینجا میتوانیم بنویسیم و انتقاد بکنیم خود مرهون اصلاح طلبانی است که معتقدم مظلوم واقع شدند .. نه در زمان سر کار بودن که بعد از آن .... زنده باشید
( آقای مزروعی پسر خاله من نیست )

مزروعی : با سلام ، من برای تبادل نظربین مخاطبان اینرا انتشاردادم وهمانطور که نوشته اند ایشان پسر خاله بنده نیستند چون بنده در این عالم یک پسرخاله بیشتر ندارم و ایشان هم بالکل اهل سیاست و اینترنت و...نیست!

 

ناشناس :

من گاهي فراموش ميكن به اسم ((ناشناس)) امضا كنم ،فقط (:) را مينويسم.آقاي مزروعي حداقل به ياددارند كه در اصفهان يك بنده خدايي براي 500 تومان وام وفقراقدام به خودسوزي كرد.به سلسله گزارشهاي خودسوزي درميان دختران وزنان ايلامي و كرد در ستون حوادث همشهري وجام جم رجوع كنيد،سالهاي دوره دوم خاتمي درست در هنگامه (تهديد) و(تحديد) مطبوعات.در بلوشوي حادثه طرشت واعتصاب گنجي. نگارنده افنخار ارائه پروژه اي در زمينه تامين آب شرب روستاييان در همان سالها داشته است؛ آن روستاييان بينوا هم تغيير را جستجو ميكردند والبته به شرط زندگي.اما دريغ كه صداي آنان در راهروهاي مجلس گم شد.منكر نقش بسياري از آقايان وخيرخواهي آنان نميشوم كه اقتصاد نسخه يك شبه نميخواهد.تلاش انفرادي افراد را به وجدانشان ميسپارم. اما تدوين قانون كار مدرن كه هم كارفرما راضي باشد وهم كارگر.بسط و تثبيت واقعي بيمه بيكاري وبيمه هاي درماني.راه اندازي NGO هاي خيرخواهانه و حضور نمايندگان مجلس در هسته مركزي هر NGO و...از جمله مغفولات اصلاح طلبان بود(اين مجلس هفتم و هشتم كه مال اينجور داستانها نيستند!!!) من در سال 84 به طور اتفاقي با يكي از علماومراجع بزرگ قم كه مخالف جدي كاهش تعطيلات مذهبي بود بحثي داشتم(تصادفي بود چراكه مذهبي نيستم) و به تفصيل وبا زبان آمار نشان دادم كه هرروز تعطيلي بيجا يعني چشمپوشي از حداقل 50% توليد ناخالص ملي در آنروز.استدلالم اين بود كه چنانچه ماليات درآمد كاري اينروز صرف زنان سرپرست خانواده شود...(ايشان اخيرا فوت كرده اند) گفت كه هيچگاه با اينگونه آمار ونتايج نهايي آن با ايشان سخن رانده نشده است. من تنگناها را لمس كردم ومنكر آن نيستم اما آيا نميشد بهتر عمل كرد؟ شايد تصور كرديم مطبوعات آزاد به تنهايي گره از مشكلات خواهد گشود؟ بيان مشكل و ارائه راهكار بايد توام باشد. جبهه اصلاحات در بخش اول خوب عمل كرد و بخش دوم... امروز هم بي برنامگي دولت نهم مشهود نيست؟

مزروعی : باسلام ، هرچند در بیان مطالب از سوی شما مسائل خرد و کلان قاطی شده است و من به واقع نمی دانم رشته تحصیلی و سطح مطالعات شماچیست اما فکر می کنم شما نسبت به مصوبات مجلس ششم در همین زمینه هایی که نام برده اید پیگیر نبوده و مطالعه ندارید و حتی یکبارقانون برنامه چهارم توسعه مصوب این مجلس را نخوانده اید چراکه اگر خوانده بودید چنین اظهار نظر نمی کردید و من تقاضا می کنم یکبار به خود زحمت بدهید و این مصوبه را بخوانید آنگاه باز اگر سئوال و ابهامی داشتید بنده در خدمت و پاسخگو هستم اما حتما توجه دارید که تصویب قانون یک امر است واجرای آن امر دیگر ، و مجلس فقط می تواند قانون گذاری کند . درمورد عملکرد اقتصادی دولت خاتمی و اصلاح طلبان بارها در این وبلاگ بحث کرده وبا اتکا به اعداد و ارقام شاخص های کلان اقتصادی نشان داده ام که روند حرکت اقتصاد کشور در این دوران در مسیر صیح بوده و نسبت به همه دولت های پس از انقلاب عملکرد موفقی داشته است اما قطعا پاسخگوی مسائل و مشکلات و مطالبات جامعه نبوده است اما ادامه آن حرکت می توانست ایران را در مسیر توسعه به پیش برد که البته با آمدن اصولگرایان برسر کار کلا قطار اقتصاد ایران از مسیر درست و ریل خارج شده وبا بی ترمز و فرمان معلوم نیست کشور را به کجا می برد .

 

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007