« متن كامل استعفاي 114 نماينده مجلس | صفحه اول | گزارش یک نشست »

21 بهمن 86

می‌خواهند انتخابات فرمايشی را مشروع كنند

واکنش مزروعی به حمله باهنر:
سخنگوی فراكسيون مشاركت در مجلس ششم در واکنش به اظهارات محمدرضا باهنر، نایب رییس اول مجلس هفتم اظهار داشت: «آقایان به خوبی می‌دانند اگر اصلاح‌طلبان در هر میدان انتخاباتی حضور داشته باشند آنها بازنده هستند، بنابراین ناچارند این چنین هجمه تخریبی علیه اصلاح‌طلبان که پایگاه اجتماعی دارند به راه بیندازند».
پیش از این محمدرضا باهنر، طی سخنانی در دومین نشست کمیته مهندسین جبهه متحد اصولگرایی با اشاره به ردصلاحیت نمایندگان مجلس ششم گفت: «این افراد صلاحیت ندارند که مجددا وارد مجلس شوند و اکنون هم که در حال زندگی کردن هستند به دلیل رأفت نظام جمهوری اسلامی است».

عضو دفتر سیاسی حزب مشارکت در گفت‌وگو با خبرگزاری آفتاب افزود: اصولگرایان می‌دانند که وضعیت اصلاح‌طلبان به دلیل عملکرد حاکمیت یکدست در همه زمینه‌ها و به خصوص مسایل اقتصادی که اصولگرایان روی آن مانور می‌دادند و وعده دادند که پول نفت را سر سفره مردم بیاورند و عملا اتفاق نیفتاد به گونه‌ای است که اگر در هر میدان انتخاباتی حضور داشته باشند آنها بازنده هستند.

مزروعی تصریح کرد: جریان اصلاح‌طلبی به دلیل پایگاه اجتماعی که دارد به رغم اینکه در انتخابات مجلس هفتم ردصلاحیت شدند و سپس در انتخابات ریاست جمهوری نهم هم جناح حاكم با امدادهای غیبی قوه مجریه را در اختیار گرفتند، اگر در انتخابات حضور داشته باشند برنده انتخابات خواهند بود. به همین دلیل است که در انتخابات مجلس هشتم اصلاح‌طلبان به صورت گسترده ردصلاحیت شدند و با این اتفاق پیش آمده اآقايان یک انتخابات کاملا فرمایشی برگزار می‌کنند، بنابراین در توجیه این مساله می‌گویند که نمایندگان مجلس ششم حق ورود به مجلس را ندارند و حتی حق زندگی کردن را هم ندارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: جناح حاكم برای توجیه انتخابات این چنینی ناچارند این چنین هجمه تخریبی علیه جریان اصلاح‌طلبی که پایگاه اجتماعی دارد به راه بیندازند.   نظرات

نیما :

با سلام.آقای مزروعی با تسلیت درگذشت دوست وهمکار عزیزتان آقای بورقانی خدمت شما سوالی دارم.اگر چه با اتفاقاتی که در حال رخ دادن است وفاجعه ردصلاحیتهای فعلی باید گفت یاد انتخابات مجلس هفتم به خیر!!!چرا که درآن دوره اولا تعداد بیشتری از اصلاح طلبان تایید شده بودند وثانیا لااقل رئیس جمهور وممجلس وقت اعتراض شدید به آن کردند ولااقل در درون حاکمیت صدای اعتراضی وجود داشت ولیکن بنده در مورد انتخابات مجلس هفتم از شما پرسشی دارم.در این انتخابات وبعد از ردصلاحیتهای وسیع هیئت های نظارت و شورای نگهبان وقتی اعتراضها بی نتیجه ماند جبهه مشارکت موضع رسمی خود را عدم شرکت در این انتخابات اعلام کردواعضای رده بالای این حزب چه به عنوان انتخاب کننده وچه به عنوان انتخاب شونده در این انتخابات شرکت نکردند.اما در این میان آقای تابش وآقای شجاع پوریان که اولی از اعضای هیئت موسس ودیگری از اعضای فعال حزب جبهه مشارکت است تا آخر در انتخابات باقی ماندند ورای هم آوردند وبه مجلس راه پیدا کردند.البته ممکن است شما بگویید آنها به صورت شخصی ومستقل به عنوان کاندیدا بودند ونه نامزد از طرف حزب با این وجود سوال بنده این است که آیا این به معنای به هم خوردن انضباط حزبی نیست؟ودر صورتی که موضع رسمی حزب با تایید اکثریت اعضا عدم شرکت در انتخابات باشد آیا نباید همه اعضا به این موضوع پای بند باشند؟

مزروعی : با سلام ،اول اینکه به لحاظ معنای سیاسی واژه عدم شرکت با واژه تحریم کاملا متفاوت است وحزب انتخابات را تحریم نکرده بود تا هیچیک از اعضایش نتوانند در انتخابات شرکت کنند. دوم در ایران و جبهه مشارکت انضباط حزبی به این معنا که شما آورده اید وجود نداردو اینگونه نیست که نوعی نظم آهنین در حزب وجودداشته باشد . سوم در مورد حوزه هایی که افرادی از حزب مشارکت مانده بودند شرکت یا عدم شرکت به عهده خودشان گذاشته شداما موضع کلی حزب عدم شرکت در انتخابات بدلیل نداشتن حق انتخاب بود.

 

:

آقاي لاري وزير كشور سابق گفته اند تلاش مي كنيم اقليتي قوي در مجلس داشته باشيم!آقاي كروبي هم كه در اين روز ها كم تر از آقاي باهنر به نمايندگان متحصن مجلس ششم ناسزا نمي دهند!آقاي خاتمي هم معلوم نيست از كه طلب كمك مي كند كه مي گويد جلوي حذف نيروها را بگيريد...به نظر شما وضعيت بسته اصلاح طلبان را به پريشان گويي نينداخته كه از يك طرف عليرغم آگاهي بر محبوبيت پيشاپيش شكست خود و حتي نوع آن را مشخص مي كنند از طرفي براي جلب نظر مهم ترين دشمن خود شوراي نگهبان به خودشان هم ناسزا مي دهند و از طرفي از همان دشمن كه آن ها راحذف كرده طلب كمك مي كنند....سوال دوم آن كه اين روز ها بسيار بر روي نيروهايي مثل آقاي هاشمي و ناطق نوري سرمايه گزاري مي شود...ولي رجوع به گذشته نشان مي دهد كه اين افراد عليرغم اين كه از نظر سياسي حذف شده اند همچنان منافع بسياري در بخش هاي اقتصادي كشور دارند و همين امر آنها را به شدت محافظه كار مي كند...آيا اين سرمايه گزاري موثر خواهد بود؟...و در پايان هم من احساس مي كنم مجلس ششم در بخش اقتصادي بسيار علمي دقيق عمل كرده بود ...و اين را از برنامه ي چهارم كه شاهكار نوشته شده بود مي توان دريافت متاسفم اين روز ها بسياري از دوستان تحت تاثير تفسير هاي بي مايه صدا و سيما مي گويند اصلاح طلبان فكر اقتصاد مردم نبودند...

مزروعی : با سلام ، من با نوع پیش فرض های شما موافق نیستم و درعین حال نمی توانم پاسخگوی نوع عمل دیگران باشم! اما نکنه ای که به نظرم می رسد اینکه شما فقط طرح ایراد و انتقاد کرده اید بدون اینکه راه حل خودتان را ارائه کنید و مشکل همین جاست که تا راه حل معلوم نشود هر کدام از این افراد فکر می کند که دارد درست عمل می کند.

 

امیر :

سلام
این گونه هم که شما می گویید نیست. پس چرا در انتخابات شوراها برنده رقابت نشدید؟ لطفا بفرمایید ما چند شهردار اصلاح طلب در ایران داریم؟
اگر هم تمام کاندیداهایتان شرکت می داشتند، در نهایت نمی توانستید اکثریت را بدست آورید.اگر هم حزب پادگانی به کار بیفتد قسمت بیش از اقلیتی شکننده نخواهد بود.
البته من از نظرسنجی ها آماری بی اطلاع هستم اما شاید این رد صلاحیتها به نوعی یک برد 100 درصدی را به پای شما نوشت.
آن موقع که اکثریت داشتید چه کردید که حال می خواهید بکنید؟

مزروعی : با سلام ، 1- برپایه نتایج انتخابات شوراها اصلاح طلبان در کل کشور برنده شدند و دربسیاری از شهرهای غیرمرکز استان اکثریت شوراها را بدست آوردند و شهردارهای اصلاح طلب گذاشتند( البته این به رغم مسائل انتخابات و شمارش آراء و...بود). 2- مهم این است که رقیب ما این مدعای شما را قبول ندارد و اگر قبول داشت باید اجازه می داد ما در انتخابات شرکت کنیم حال نتیجه هرچه می خواست باشداما چون آنها بهتر از شما وضعیت جامعه و گرایش آنرا می دانند حاضر به انجام چنین ریسکی نیستند.3 - در مورد آن موقع که ما اکثریت داشتیم بحث به اندازه کافی شده است و اگر شما حوصله مطالعه همین وب لاگ مرا داشته باشید کفایت می کند اما اگر ما کاری نکردیم و مردم از ما رضایت ندارند خوب بازهم تکلیف این موضوع باید در انتخابات روشن شود وگرنه چگونه می توان فهمید مردم از عملکرد کدام جناح رضایت دارند؟

 

امیر :

سلام
تشکر از پاسخ شما. حال اگر در مجلس 8 اکثریت داشته باشد و بخواهید کار ناتمام مجلس 6 در مورد قانون انتخابات را پی گیری کنید... و دوباره همان نامه به دست رئیس مجلس برسد چه می کنید؟ (شما: منظورم اکثریت راهیافته به مجلس است) .

مزروعی : باسلام ، در عالم سیاست باید با توجه به شرایط و واقعیت تصمیم گرفت و عمل کرد بنابراین من قادر به پاسخگویی به این سئوال نیستم البته در عالم خیال و فرضیات به هر سئوالی می توان جواب داد.

 

مریم :

راستی این کلمه اصولگرایان رو چه کسی اختراع کرد؟ اینها که حتی به اصول اساسی قانون هم اعتقاد ندارند.

مزروعی : باسلام، واقع اینکه من نمی دانم اما اینرا میدانم که این دوستان چون از اطلاق واژه محافظه کاران در مقابل اصلاح طلبان خوششان نمی آمد و فکر می کردند بار منفی دارد به این نامگذاری برروی خود پرداختند.

 

احمد :

این کلمه محافظه کار ترجمه ایست برای کلمه conservativeکه خیلی خوشبینانه هم ترجمه شده جون معنی واقعی آن انسداد خواه میشه

مزروعی : با سلام ، تا جائیکه دانش من قد می دهد واژه محافظه کار برای افراد و گروه هایی بکار می رود که طرفدار وضع موجودند وبه نوعی سنتگرا محسوب می شوندوطبعا با تحولات سریع مخالفند. البته به نظرمن نباید از این واژه یک مفهوم ارزشی مثبت یا منفی ساخت چون بستگی به شرایط می تواند مثبت یا منفی باشد ومی بینیم که احزاب محافظه کار در کشورهای غربی از چایگاه و پایگاه محکمی در عرصه سیاسی این کشورها برخوردارند.

 

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007