« به نام بودجه عمراني، به كام هزينه جاري | صفحه اول | می‌خواهند انتخابات فرمايشی را مشروع كنند »

17 بهمن 86

متن كامل استعفاي 114 نماينده مجلس

زمان خیلی زود می گذرد. پس از غروب روز 13 بهمن 1386 (و در آستانه برگزاری انتخابات مجلس هشتم) داغ یکی از بهترین فرزندان ایران رمین احمد بورقانی به دلمان نشست و بر اعتباری دنیا و هر آنچه در آن است گواهی داد! اما جالب آنکه در 4 سال پیش و در 12 بهمن 1382(ودر آستانه برگزاری انتخابات مجلس هفتم) نمایندگان اصلاح طلب مجلس ششم در اعتراض به رد صلاحیت های گسترده در مراحل مقدماتی این انتخابات ناچار از تحصن و استعفای دسته جمعی شدند والبته صدای آنان تا امروز شنیده نشد و هم اکنون شاهدیم که جریان انتخاباتی بدتر از مجلس هفتم در حال رخ دادن است! والبته امروز بهتر از دیروز می توان بردرستی آن اقدام داوری کرد و فردا بهتر از امروز! هرچند برخی بنا بر مصلحت ها یا عافیت جویی ها به رغم مدعای اصلاح طلبی با این اقدام همراهی نکردند و در گذر زمان آنرا تندروی و...نامیدند و از آن برائت جستند! وصد البته هزینه سنگینی که نمایندگان مستعفی از این بابت متحمل شده و می شوند خود بهترین شاهدبر صداقت آنهاست . مرحوم احمد بورقانی از نمایندگان ثابت قدم اصلاح طلب در مجلس ششم بود و در جریان تحصن و استعفا نقش فعال و موثر داشت و متن نطقی را که در روز استعفای دسته جمعی توسط آقای میردامادی و من خوانده شد او نوشته بود.به پاس بزرگداشت یاد و خاطره او این متن را بار دیگر بخوانیم تا دریابیم او چه افق های دوری را می دید و چه باورها و اعتقاداتی داشت و البته نماند تا ببیند که آنچه آنروز گفته شد و شنیده نشد امروز با شدت وحدت بیشتری در حال رخ دادن است! درابتدا نامه استعفای تک تک نمایندگان و در ادامه متن نطق آمده است :
114 تن از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در نامه‌اي به هيات رييسه استعفاي خود را تقديم مجلس شوراي اسلامي كردند متن استعفاي نمايندگان به شرح زير است:

بسم الله الرحمن الرحيم
حجت الاسلام والمسلمين جناب آقاي مهدي كروبي
رياست محترم مجلس شوراي اسلامي
سلام عليكم
ناديده گرفتن حقوق ملت و روند غيرقانوني رد صلاحيت‌ها توسط شوراي نگهبان و بدعت آفريني در امر نظارت برانتخابات، امكان برگزاري انتخابات آزاد، عادلانه و قانوني را براي دوره هفتم مجلس شوراي اسلامي ناممكن ساخته است.

اين اقدامات غيرقانوني به گونه‌اي است كه اينجانب قادر نيستم به سوگندي كه براساس اصل (67) قانون اساسي ياد كرده‌ايم، عمل كنم و براين اساس مواد (92) و (93) قانون آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي و در اعتراض به هدم اساس جمهوريت نظام و تبديل مجلس شوراي اسلامي به مجلسي فرمايشي و غيرمردمي استعفاي خود را از مسئوليت نمايندگي تقديم مي‌دارم.

سپاسگزار خواهم بود دستور فرماييد ترتيبات قانوني درباره استعفاي اينجانب هر چه سريع‌تر به مرحله اجرا گذاشته شود.

با احترام


بسم‌الله الرحمن الرحيم
ملت شريف و آگاه ايران
مجلس شورا به عنوان بارزترين تجلي حق حاكميت ملت بر سرنوشت خويش و مهم‌ترين دستاورد مبارزات آزاديخواهانه و ضد استبدادي تاريخ معاصر ايران، همواره در معرض خشم و تيغ كين استبداد و استبدادطلبان بوده است.

گاه كه امكان يافته‌اند و مستظهر به حمايت آشكار خارجي بوده‌اند اين آتش خشم و كين از توپخانه‌ها بر مجلس باريده است. و گاه كه امكاني چنين فراهم نبوده است با اعمال زور و قدرت و يا دسيسه در راي ملت در تشكيل مجلسي نمايشي، مطيع و فرمانبردار كوشيده و پيكر استبداد را با جامه زيباي مردم‌سالاري آراسته‌اند.

داستان عمر يك‌صد ساله پارلمان در ايران، اما گوياي واقعيتي ديگر افزون بر اين است و آن اين كه استبداد، در سركوب يا استحاله مجلس همواره دست در دست استعمار داشته است.

با پيروزي انقلاب اسلامي ايران كه نفي توامان استبداد داخلي و استعمار خارجي اهداف و آرمان‌هاي آن را تعيين مي‌كرد، دشمنان تاريخي پارلمان به محاق رفتند و مجلس مستقل و برخاسته از راي بي‌واسطه مردم بزرگترين دستاورد انقلاب در تحقق حق حاكميت ملت و بارزترين نماد جمهوريت و مردم‌سالاري نظام جمهوري اسلامي ايران به شمار آمد.

در اين ميان مجلس ششم برآمده از جنبش اجتماعي اصلاح‌طلبي، به اقتضاي تاكيد بيشتر و جدي‌تر بر حقوق و آزادي‌هاي سياسي ـ اجتماعي مردم، مجلس اصلاحات لقب گرفت. نمايندگان شما طي سه سال و هشت ماه گذشته در مجلس اصلاحات تمامي سعي خود را مصروف تضمين و تعميق اصلي‌ترين آرمان انقلاب يعني آزادي و بسط مردم‌سالاري در ساختار نظام جمهوري اسلامي كردند.

گرچه تلاش‌هاي ما، چه در عرصه تقنين و چه در عرصه نظارت در بسط و تثبيت حاكميت قانون، آزادي و مردم‌سالاري و به رسميت شناخته شدن حقوق ملت در اكثر موارد با سد شوراي نگهبان مواجه شد، مفتخريم دوره‌اي را به پايان مي‌بريم كه مجلس در كنار توجه ويژه به مشكلات اقتصادي و رفاه جامعه، در دفاع از حقوق ملت و آگاهي‌بخشي سياسي به جامعه نام خود را در تاريخ پرافتخار ايران عزيز ثبت كرد و در اين راه تمامي تهاجمات، دسيسه‌ها، دروغ‌پردازي‌ها و شايعه‌سازي‌ها، بحران و تخريب‌ها را عليه خود به جان خريد و تهديد و ارعاب و بازداشت و محاكمه نمايندگان اصلاح‌طلب را به هيچ انگاشت.

ملت آگاه ايران

اكنون در آستانه برگزاري انتخابات مجلس هفتم، با روندي بي‌سابقه و شگفت در تاريخ انقلاب مواجه هستيم كه در صورت تداوم فرجام شوم آن، بلا موضوع شدن انتخابات، بي‌اثر شدن راي ملت و تشكيل مجلسي مطيع و ثناگوي قدرت و در نتيجه هدم جمهوريت خواهد بود اين روند چيزي جز رد صلاحيت گسترده، بي‌سابقه و غيرقانوني داوطلبان نمايندگي مجلس به دلايل سست و سخيف و هدايت سازمان يافته امور به سوي تشكيل مجلسي با تركيب از پيش تعيين شده نيست. اگر چه بستن مطبوعات، بازداشت دانشجويان و فعالان سياسي و مطبوعاتي، مانع‌تراشي بر سر راه قانونگذاري نمايندگان مردم در جهت تعميق حقوق ضروري و مسلم ايشان از مسايل مهم جامعه است، اما امروز اصلي‌ترين مساله ما به تاراج رفتن بزرگ‌ترين دستاورد انقلاب و اصلي‌ترين نماد ضد استبدادي نظام يعني مجلس مستقل و آزاد است و در نهايي‌ترين سخن، معضل و چالش اصلي ما امروز قلب ماهيت نظام جمهوري اسلامي و از بين رفتن اساس جمهوريت نظام و تعطيل شدن اصول متعدد ناظر بر حق حاكميت ملت بر سرنوشت خويش در قانون اساسي است.

نمايندگان اصلاح‌طلب شما با پيش‌بيني چنين روزي و براي جلوگيري از وقوع چنين وضعيتي از دو سال پيش آنچه در توان داشتند به كار بستند. اما دو سال تلاش براي اصلاح قانون انتخابات، مذاكرات و مناقشات و انذارها و تهديدها گوش شنوايي نيافت و همچنان بر طبل خودكامگي نواخته شد.

ما اينك در پايان اين راه نه براي خويشتن كه شرم باد بر كساني كه در اين بزنگاه تاريخي به عرضه خويش پرداخته باشند بلكه تنها و تنها براي رسيدن به راي خالص مردم در تعيين سرنوشت خويش بي‌هيچ واسطه يا واسطه‌گاني، دست به تحصني مسالمت‌آميز و مدني زديم و با روزه لب بر طعام بستيم تا نه آن كه، آنان شايد به راي و نظر مردم احترام بگذارند كه شما دريابيد كه ما بر هر چه چشم فرو بسته باشيم و بر هر تحولي تحليلي نهاده باشيم، بر سر اين بديهي‌ترين حق مردم، يعني حق انتخاب با كسي معامله نمي‌كنيم و راه بر هيچ توجيهي نمي‌گشاييم.

حال كه مستي زدگان قدرت و مدهوشان استبداد را ياراي درك آن انذارها و هشدارها و اين خروش‌ها و اعتراض ها و اهميت و حساسيت شرايط كنوني جامعه و كشور نيست و اقتدارگرايان عزم خود را جزم كرده‌اند تا با حذف جمهوريت نظام و در نتيجه اسلاميت آن و تشكيل مجلسي فرمايشي و فرمانبردار سراشيب سقوط را تا فرجام شوم آن و سوختن در آتشي كه خود هيزم آنند، طي كنند ما را چاره‌اي جز عدم حضور و عدم همراهي در اين مسير و گريزي جز استعفا از عنواني نيست كه از اين پس در آن خيري براي ملت و فخري براي خود نمي‌يابيم.

مجلس شوراي اسلامي زماني مي‌تواند حافظ دستاوردهاي انقلاب، مدافع حقوق و منافع مردم، ضامن استقلال و عزت و اعتلاي كشور و پاسدار دين و معنويت و اخلاق باشد كه نمايندگانش در انتخاباتي آزاد، قانوني، عادلانه و به طور مستقيم توسط ملت برگزيده شده باشد.

ما در برابر عظمت و بزرگواري شما ملت صبور و آگاه سرتعظيم فرو مي‌آوريم و از تمامي قصورها و تقصيرها در حمل بار امانتي كه به ما سپرده‌ايد پوزش مي‌طلبيم و يقين داريم شما كه همواره به ملتي كريم و بلندنظر شهره بوده‌ايد عذر تقصير ما را خواهيد پذيرفت و به ما حق خواهيد داد در مجلسي نمانيم كه نمي‌تواند حق شما را استيفا كند و مانع برگزاري انتخاباتي شود كه طي آن قرار است ملت نه به نمايندگان واقعي خويش بلكه به انتخاب ديگران راي دهد. ما يقين داريم راضي نخواهيد بود ننگ و نكبت بر باد رفتن جمهوريت نظام به كام اقتدارگرايان اما به نام اصلاح طلبان ثبت شود.

لذا اكنون كه به دلالت بي حاصلي تمامي تلاش‌ها و انذارها و هشدارهاي گذشته همگان دريافته‌اند كه آنان قرار گذاشته‌اند «ميزان راي ملت» نباشد ، قرار گذاشته‌اند «مجلس ديگر عصاره فضايل ملت» نباشد، قرارگذاشته‌اند مردم نمايندگان واقعي خود را بي واسطه انتخاب نكند و قرار گذاشته‌اند جمهوريت نظام را نابود و اسلاميت آنرا مسخ و به اسلامي طالباني و بيگانه با مردم تبديل كنند، يقين داريم و داريد كه اين قرارها نه تنها براي ملت فردايي بهتر را رقم نخواهد زد بلكه آنرا به سوي آينده اي تيره و مبهم رهنمون خواهد كرد، استعفاي رسمي خود را از نمايندگاني مجلس ششم به پيشگاه شما تقديم مي‌داريم.

همچنين اعلام مي‌كنيم انتخاباتي كه با نقض آشكار حقوق بديهي ملت و محروم ساختن شهروندان از حق انتخاب كردن و انتخاب شدن برگزار شود، انتخاباتي كه نتيجه آن از پيش تعيين شده است، خيانت به آرمان‌هاي ملت در انقلاب اسلامي و لذا فاقد مشروعيت، غيرقانوني و نتايج آن براي ملت پذيرفته نخواهد بود و ما نيز در چنين انتخاباتي شركت نخواهيم كرد. همچنين يقين داريم هر فرد يا مرجعي كه دل در گرو عزت و سربلندي اين كشور و ملت و آرمان‌هاي انقلاب و ميراث امام دارد حاضر به برگزاري چنين انتخاباتي نخواهد شد.

تاريخ بر حقايق چشم فرو نخواهد بست. همچنان معتقديم «ميزان راي ملت است » و ترديد نداريم اين كلام امام (ره) فريب و فسانه نبوده و حقيقتي انكار ناپذير است.

ماهمچنان به نظام « جمهوري اسلامي ايران» نه يك كلمه بيش و نه يك كلمه كم باور داريم و مي‌دانيم اين خانه ميراث همه ماست. چراغش را روشن نگه خواهيم داشت.   نظرات

پویا صفری :

یاد باد آن روزگاران یاد باد...
ولی به قول دوستی تکرارشان حرام باد...!

ضمن درود و عرض ارادت خدمت جناب مزروعی عزیز

جناب مزروعی، جوابیه ای را از جانب شما نسبت به اظهارات آقای باهنر در سایت نوروز مشاهده نمودم، و نظری را در آنجا در این باب اظهار داشتم، که بی راه نمیبینم تا آنرا با شما نیز مطرح سازم...

به واقع که این همه جفا بر اصلاحات و اصلاح طلبان غم انگیز است و رنج آور...

ضمن عرض ارادت نسبت به جناب مزروعی می خواستم جسارتی نموده و نقدی کوتاه بر این جوابیه داشته یاشم، در آنجا که جناب مزروعی فرمودند ((در انتخابات ریاست جمهوری نهم هم جناح حاكم با امدادهای غیبی قوه مجریه را در اختیار گرفتند)) به گمانم کمی دور شدن از واقعیات است...
همگان می دانیم که متأسفانه یکی از دلایل اصلی شکست اصلاح طلبان در آن انتخابات عدم ائتلاف اصلاح طلبان بود، شاید از دیگر علل آن را هم بتوان عدم صبر و شکیبایی مردم در به انجام رسیدن و نتیجه گرایی پروسه ی اصلاحات دانست، و در آخرین عوامل شاید بتوان اندک امدادها در آرای آقای کروبی دانست که در اثر خواب چند ساعته ی ایشان رخ داد...!!!
به واقع از عوامل اصلی همان ائتلاف بود، که خوشبختانه اصلاح طلبان به موقع بدان پی برده و آن را در انتخابات شوراها و مجلس جبران نمودند، ولی متأسفانه در حال حاضر با حذف شدید از طرف رقیب مواجه شدند...!!!

امید به آنکه در انتخابات ریاست جمهوری آینده نتیجه ای بهتر حاصل گردد، کمااینکه از یک اقلیت قدرتمند (که به نظر می رسد احتمالش منتفی گردیده) نباید غافل شد، که در ریاست جمهوری آینده مشکلات کاهش یابد...

با آرزوی بهترین ها
تا درودی دگر بار بدرود

 

:

ماهمچنان به نظام « جمهوري اسلامي ايران» نه يك كلمه بيش و نه يك كلمه كم باور داريم و مي‌دانيم اين خانه ميراث همه ماست. چراغش را روشن نگه خواهيم داشت.
****
اگر چنین پس اعتراض جنابان عالی از چه روی است؟ مگر در همین نظام انقلابی اسلامی ، نظارت استصوابی نداریم؟ پس چرا معترضید؟
کمی با مردم رو راست باشید و دست از تحمیق ملت بردارید. مگر می شود هم به نظام انقلابی اسلامی اعتقاد داشت و هم به آزادی؟

مزروعی : با سلام ، به شما توصیه می کنم یکبار بطور دقیق قانون اساسی جمهوری اسلامی را بخوانید تا دریابید در این قانون موضوعی بنام نظارت استصوابی وجود ندارد و این پدیده پس از رحلت امام خمینی واز سال 69 از سوی شورای نگهبان مطرح و اجرایی شده است و بسیاری از حوادثی که در سال های اخیر بوجود آمده است ازتباطی با اصل انقلاب اسلامی ندارد همانگونه که حوادث پس از مرگ پیامبر گرامی اسلام ربطی به اصل دین اسلام نداردو در برخورد با مسائل تاریخی و اجتماعی نباید اینگونه ساده برخورد کرد.آزادی از آرمانهای اصلی انقلاب اسلامی بوده و در شعار:" استقلال ،آزادی ،جمهوری اسلامی" در زمان اتقلاب تجلی داشت و هرگز امثال بنده دنبال تحمیق مردم نیستم چرا که به نظرم این امان ندارد و مردم ما به خوبی مسائل را می فهمند.

 

:

اگر رئیس به اصطلاح قوهً قضایی و دیگر دست اندرکاران و مسئولین ج- ا می دانند که علت کثرت جرایم در ایران چیست ؟ پس چراطرز برخورد خود و قوانین را نمی خواهند تغییر داده و عوض کنند؟ و اگر نمی دانند ! چرا مسئولیت این پست و مقام در یک کشور 70 میلیونی را پذیرفته و به عهده گرفته اند؟ راستی پس مسئولیت خونهای به نا حق ریخته شده بعد از حکم و قضاوتهای قرون وسطایی و نا عادلانه در نظام به گردن چیست؟. پیروز باشید.

 

محسن :

به نظر من مجلس ششم نقطه عطفي در تاريخ ايران بود كه شايد هرگز تكرار نشود...شايد تنها معادل آن د رتاريخ مجلس دوران مشروطه تا قبل از حامیت پهلوی باشد..اقاي مزروعي اگر خود شما بتوانيد كتابي در مورد اين وافعه اين تاريخي بنويسيد براي آيندگان ماندگار خواهد شد...مجلس ششم تنها مجلسي بود كه اكثريت خاموش مردم ايران آن را بنا نهادند .

مزروعی : با سلام و تشکر از لطف شما ، واقعیت اینکه من جرئت اینکار را ندارم و می خواهم زندگی کنم! اما جدای از این شوخی حافظه و گرفتاری اجازه اینکار را به من نمی دهد ضمن اینکه خاطرات نوشتن باید در همان دوران و کوران کار انجام می شد تا منعکس کننده حوادث آنروز باشد و حالا هرچه بنویسم یا نوشته شود با نوعی قضاوت پسینی همراه خواهد بود که بنظرم نمی تواند آن خواسته را برآورده کند.

 

Safa :

halate tahavvo migire adam azin veghahate shoma jama`ate mosharekati !!! manke vaghti yadam miad ke chetori jeloye hokme hokoomati kam avordi o tarsidi ke ..., maghzam soot mikeshe ...

مزروعی : جنابعالی که خیلی شجاع و...تشریف دارید و براحتی حالتان بهم می خورد لااقل اگر در همین حد به گفته خود باور دارید مشخصات خود را بطور دقیق بنویسید تا بدانم چقدر حاضرید مسئولیت همین حرفتان را بپذیرید؟ وبدانم با چه متر ومعیاری شجاعت و کار دیگر افراد را اندازه می گیرید؟و...

 

امراك :

تشكر از نمايندگان شجاع مجلس ششم/ بقول شاعر
بگذرد اين روزگار تلختر اززهر
بار دگر روزگار چون شكر ايد/
نمايندگان مجلس ششم كاري تاريخي در احقاق حقوق ملت كردند/

 

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007