« مسؤول جديد ايسنا اين سرمايه را حفظ كند | صفحه اول | توضیح در باره یک خبر »

21 آذر 86

توضیحات در باره یک مصاحبه

اخیرا وب سایت خبری «رجا نیوز» خبر ی را منتشر کرد که بخشی از آن به مصاحبه با من اختصاص داشت و چون این انتشار این خبر با حواشی ابتدایی و انتهایی انتشار دهندگان همراه شده است توضیحات ذیل را ضرروی می دانم :

1 – بنده از اینکه دولت نهم و طرفدارانش به رغم در اختیار داشتن رسانه ملی و تریبون های فراوان و مطبوعات همسو و روزنامه ایران از خیر وب سایت های خبری هم نگذشته اند بسیار خوشحال و مسرورم چون باعث رونق شغل روزنامه نگاری در کشور می شود و عده ای از این راه نان می خورند و در مجموع به نفع فضای خبری و رسانه ای کشور می باشد .

2 – هرچند از مجموعه افرادی که خود را از مبارزان صف اول با تهاجم فرهنگی و مقابله با استکبار جهانی می دانند بعید می نماید که به تلفیق نام بلند آوازه واقعی اینراه و شهید والا مقام رجایی با یک واژه غربی(نیوز) بپردازند و نمی دانم اینهم مشمول غربزدگی و مرعوب بودن و ...می شود یا نه؟ اما عدم معرفی گردانندگان وب سایت به خوبی عدم غربزدگی و نا مسئولیت پذیری (و ایضا رفتار ایرانی!) آنها را می رساند ،و باز نمی دانم چرا دوستان که از پشتوانه های کافی مادی و معنوی برخوردارند از معرفی خود ابا دارند؟ البته با نگاهی به مطالب منتشره در سایت براحتی می توان فهمید که روزنامه نگاران کیهانی در آن دست بالا را دارند و من خوشحالم که همکاران کیهانی بنده در دولت جدید در همه مصادر و امور رسانه ای مرتبط با دولت نهم صدر نشین شده و از خوان نعمت دولت مهرورز، در روزگاری که هیچگونه امنیت شغلی و استقلال حرفه ای برای روزنامه نگاران باقی نمانده است ،بهره مند و برخوردار شده اند .

3 – به دوستانم در وب سایت توصیه می کنم که به مخاطبان خود احترام بگذارید و فکر نکنید که کاربران اینترنت (که عموما تحصیلکرده اند) در خلا خبری بسر می برند و حتما باید با حواشی شما مطلب حالی شان شود! بطور مثال همین مصاحبه با بنده را اگر بدون حواشی چاپ می کردید و به خواننده حق می دادید که خود در باره درستی یا نادرستی آن قضاوت کند آیا بهتر نبود؟ حواشی ابتدایی و انتهایی شما به گونه ای است که گویا هر آنکه غیر از آنچه شما بدان باور دارید بگوید چه و چه است و خواننده هم جز پذیرش نظر شما نباید به مطلب دیگری فکر کند و حق قضاوت دیگر ندارد! در پیش گرفتن روش اقتدارگرایانه در اداره حکومت و عرصه سیاست می تواند توجیه پذیر و در مقاطعی کارآمد باشد اما قطعا در دنیای رسانه و خبر اینگونه نیست و نتیجه بر عکس می دهد .

4 – آنچه به نقل از من در این خبر آمده درست است و جای تشکر دارد اما تمام آنچه من گفته ام نیست ! من به مصاحبه گر توضیح دادم که این تحقیق توسط مشارکت انجام نشده است و آقای رمضان زاده هم اینراه نگفته است اما این خبر باز بگونه ای تنظیم و انتشار داده شده است که گویا این تحقیق توسط مشارکت انجام شده است ! الحمدلله مواضع مشارکت در باره دولت نهم و عملکردش آنقدر واضح و شفاف است که نیازی به هیچگونه توضیحی ندارد و قطعا مشارکت مسئولیت هر اقدامش را می پذیرد اما بحث در صداقت و امانت رسانه ای است و اینکه چرا همکاران بنده با زیر پا نهادن اصول اخلاقی و حرفه ای اصرار به نسبت دادن این گزارش تحقیقی به مشارکت دارند .

5 – اگر بخواهم به سبک دوستان که مرا اینگونه مورد لطف قرار داده اند :« به نظر مي رسد آقاي مزروعي كه پيش از اين دبير يك تشكل به نام انجمن صنفي روزنامه نگاران نيز بوده است، چندان اهل مطالعه جرايد و رسانه ها نيستند! رئيس جمهور پس از جلسه هيئت دولت در هر استان، در جمع خبرنگاران و دوربين هاي تلويزيوني حاضر مي شد و مصوبات مهم را تشريح مي كرد، كه احتمالاً عضو شوراي مركزي مشاركت، به دليل اختلاف سليقه با صداوسيما، از مشاهده اخبار سيما نيز خودداري مي كند! » جواب دهم پاسخ این است : ای دوستان که خود را خیلی اهل مطالعه جراید و رسانه ها می دانید چگونه خبر ندارید که مزروعی نه دبیر بلکه رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران بوده است ؟ و هم اکنون هم می باشد؟

6 – در عین حال مطلع باشید که این تحقیق به لحاظ کار کارشناسی مو لای درزش نمی رود و با دقت میلی متری تمام مصوبات استانی و غیر استانی و وعده های دولت نهم را از ابتدای کار این دولت تا پایان اردیبهشت ماه 1386 شمارش و احصاء کرده است . بر یایه نتایج این تحقیق کل وعده ها و مصوبات استانی و غیر استانی منتشره در روزنامه ها(رسالت، جوان ، کیهان ، همشهری) ، مجلات (اقتصاد ایران ، گزارش) ، خبرگزاری ها( فارس ، مهر) و سایت ها( سخنگوی دولت ، خدمت ، ریاست جمهوری) بالغ بر 4892 بوده است ، واین در حالی است که تعداد مصوبات استانی درج شده در این رسانه ها (که اغلب حامی دولتند یا به دولت تعلق دارند)بالغ بر 1802 عنوان است! به بیان دیگر بر اساس این تحقیق عنوان 4398 مصوبه و قول استانی دولت نهم در هیج رسانه ای اعلام نشده است وشما که اهل مطالعه جراید و رسانه ها و ایضا مشاهده گر اخبار سیما و شنونده اخبار صدای جمهوری اسلامی ایران هستید اگر توانستید بیشتر از این تعداد مصوبه استانی اعلام شده پیدا و اعلام کنید بنده به رغم تنگ دستی همان جایزه ای را به شما خواهم داد که رئیس دولت نهم به منتقدان منصف اش داد ! در ضمن اگر این تعداد وعده و مصوبه اعلام شده را به تعداد روزهای شمارش شده تقسیم کنید می بینید که دولت نهم هر روز 17 وعده ومصوبه انجام کار به مردم داده است و من نمی دانم که با چه منابع و فرصت و امکاناتی می خواهد اینها را عملی کند؟

7 – اصل را بر این می گذاریم که حرف من و آقای رمضان زاده نادرست باشد خوب چه می شود ؟ و چه ضرری برای جامعه دارد؟ فوقش ما بی اعتبار می شویم اما در صورتی که دولت نهم نتواند به وعده ها و مصوبه هایش عمل کند چه می شود؟ اعتبار دولت و نظام چه می شود؟و... در حکومتهای مردمسالار دولت و جناح حاکم باید بداند که تنام اعمال و رفتارش زیر نظر تیزبین رقیب و نهادهای مدنی و مطبوعات مستقل و...است و اینها با اعلام نظرات انتقادی و مواضع خود به دولت هشدار می دهند اگر گوش شنوایی باشد. امیدوارم این مثل در باره شما مصداق نداشته باشد که "« دوست داشتن کوری و کری می آورد" و دوستی با دولت باعث نشود که آنچه را در صحنه واقعی کشور می گذرد نادیده بگیرید! بر خلاف آنچه دولتمردان دولت نهم و طرفدارانشان فکرمی کنند و اعلام می دارند اینگونه نبوده است که دولتهای پس از انقلاب در پی خدمت به بندگان خدا ، عدات محوری ، مهرورزی و تعالی کشورنبوده اند بلکه آنان همه امکان و تلاششان را در این راه بکار بسته اند اما محدودیت منابع و امکانات و شرایط داخلی و بیرونی در همین حد انجام شده به آنها اجازه کار داده است و قطعا دولت نهم به رغم اینکه در بهترین شرایط اقتصادی نسبت به گذشته اداره کشور را به عهده گرفته است نمی تواند کارنامه بهتر از گذشتگان ارائه دهد اگر اوضاع را بدتر نکند! مشکل دولت نهم امثال بنده نیست که اینگونه حرف می زنند بلکه مشکل دولت نهم را باید در درونش دید که به رغم محدودیت منابع و امکانات کشور هر روز 17 وعده می دهد و بر توقعات و انتظارات مردم دامن می زند و انگاه در پاسخگویی اش می ماند و...

8 – اگر می خواهید نظر مردم را راجع به عملکرد دولت نهم بدانید زیاد نگران حرف امثال بنده نباشید که حرف ما در برابر برد رسانه ای دولت هیچ است !شما باید نگران نظر مردم باشید که هر روز این وعده ها و مصوبات را می شنوند و به سفره هاشان نگاه می کنند؟ امیدواریم دولت نهم بگذارد در یک انتخابات آزاد و سالم و رقابتی برای مجلس هشتم رای و نظر مردم جریان یابد تا معلوم شود که ارزیابی مردم از عملکرد دولت نهم چگونه است .
در پایان عین متن خبر مورد اشاره را جهت اصلاع کاربرانی که نخوانده اند آمده است :

عضو شوراي مركزي حزب مشاركت ادعا كرد:
چون دولت 6200 مصوبه استاني داشته، غيرقابل اجراست!

قائم مقام حزب مشاركت، چند روز پيش اعلام كرد كار تحقيقي و كارشناسي بر روي سفرهاي استاني دولت نهم انجام گرفته كه نشان مي دهد مصوبات سفرهاي استاني غيرقابل اجراست وي همچنين وعده هاي دولت در سفرهاي استاني را موجب نااميدي مردم از نظام و انقلاب دانست!

ادعاي رمضان زاده اگرچه با پاسخ ابراهيم كارخانه اي نماينده همدان در مجلس روبرو شد و وي در نوشته اي مكتوب، از اين سفرها به عنوان، اقدامي بي نظير و انقلابي ياد كرد اما خبرنگار رجانيوز سعي كرد در تماس با برخي اعضاء حزب مشاركت استدلال اين حزب درباره غيرقابل اجرا بودن مصوباتي را كه از سوي دولت اعلام شده و ضمن تأمين اعتبار، از خبرنگاران نيز براي بازديد از پيشرفت آنها دعوت شده است، جويا شود.

رجبعلي مزروعي، عضو شوراي مركزي حزب مشاركت در اين زمينه گفت: در سفرهايي كه مي روند يكدفعه مي گويند كه 200 مصوبه داشتيم. من تا به حال محتواي اين مصويات را نديده ام. يعني جايي نديدم كه چاپ شود و اعلام شود. در روزنامه ها فقط تعداد آنها را مي بينم. محتوا را هيچ وقت نمي نويسند.

وي افزود: مصوبه هيئت دولت مكانيزمي دارد. بايد در هيئت دولت تصويب شود، امضا شود. يك گزارش نظارتي سالانه به سازمان مديريت تقديم شود.چون گزارشي وجود ندارد، نمي توانم اظهار نظر كنم.

مزروعي در پاسخ به خبر اعلام شده از سوي رمضان زاده، اظهار داشت: من تحقيق را ديده ام. در دور اول سفرهاي استاني، 6200 مصوبه به تصويب رسيده است. معلوم است كه 6200 مصوبه غيرقابل اجراست! از همين رقم مي شود فهميد كه مصوبات غيرقابل اجراست.

به نظر مي رسد آقاي مزروعي كه پيش از اين دبير يك تشكل به نام انجمن صنفي روزنامه نگاران نيز بوده است، چندان اهل مطالعه جرايد و رسانه ها نيستند! رئيس جمهور پس از جلسه هيئت دولت در هر استان، در جمع خبرنگاران و دوربين هاي تلويزيوني حاضر مي شد و مصوبات مهم را تشريح مي كرد، كه احتمالاً عضو شوراي مركزي مشاركت، به دليل اختلاف سليقه با صداوسيما، از مشاهده اخبار سيما نيز خودداري مي كند!

همچنين يك نسخه از اين مصوبات در پايان هر سفر در اختيار رسانه ها قرار مي گرفت كه اگر آقاي مزروعي قدري براي مطالعه و جستجوي اخبار سفرهاي استاني در خبرگزاريها وقت بگذارند، تمام مصوبات با جزئيات قابل دسترسي است و اساساً خبرنگاران با همين ليست، به بازديد از ميزان پيشرفت مصوبات مي روند.

ادعاي اينكه چون دولت 6200 مصوبه داشته، پس همه آنها غيرقابل اجراست، نيز از استدلالهاي عجيب ويژه مشاركتيهاست كه قضاوت درخصوص آن با مردم استانهاست.

رجانيوز اظهار اميدواري مي كند، كارهاي تحقيقاتي حزب مشاركت از حيث كارشناسي در سطح اظهارات آقايان رمضان زاده و مزرعي نباشد و اين افراد، نخواهند كارهاي نكرده خود را با اين توجيهات، تحت الشعاع قرار دهند.
 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007