« آسيب‌شناسي يك مصوبه | صفحه اول | توضیحات در باره یک مصاحبه »

20 آذر 86

مسؤول جديد ايسنا اين سرمايه را حفظ كند

«علی مزروعی» - رییس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران - در همایش «نقش رسانه در ایجاد اتحاد ملی و انسجام اسلامی» در دفترخبرگزاری دانشجویان ایران با تبریك آغاز نهمین سال فعالیت ایسنا و تسلیت به مناسبت دومین سالگرد شهادت عكاس و خبرنگار این خبرگزاری ودیگر خبرنگاران سانحه هوایی اظهار كرد: ایسنا به نظر من یكی از درخت‌هایی است كه در دوران اصلاحات كاشته شده و از نگاهی كه در آن دوران به پویایی جامعه وجود داشته ناشی بوده است.

وی افزود: به رسمیت شناختن تنوع و تكثر در جامعه باعث پیدایش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) شد كه با وجود آوردن یك میدان و فضای جدید به روی فضای رسانه ای كشور و همچنین ایجاد رقابت هم به كارایی خوب خود كمك كرد و هم موجبات تحرك خبرگزاری رسمی كشور را به وجود آورد، ضمن این كه بعد از ایسنا خبرگزاری‌های دیگری نیز پا به عرصه فعالیت گذاشتند.

عضو دفتر سياسی جبهه مشاركت رقابت موجود در عرصه رسانه‌های كشور را یك رقابت مبارك دانست و ادامه داد: رقابت موجود می‌تواند پاسخگوی نیازها وشرایط جامعه باشد، ضمن این كه فكر می‌كنم به رسمیت شناختن تنوع و تكثر فكری و سیاسی در كشور در ایجاد اتحاد ملی و انسجام اسلامی كمك بسیار خوبی است.

مزروعی تصریح كرد: آنچه به لحاظ فلسفی نامش را وحدت در كثرت (تنوع در عین وحدت) می‌گذارند بیان كننده این مطلب است كه در جوامع امروزی با وضعیت فعلی پذیرش تنوع و تكثر ناگزیر است.

او با اشاره به این كه تلاشی كه از گذشته برای یكسان‌سازی فرهنگی وجود داشته، ناموفق بوده است یاد آور شد: تلاش در جهت ایجاد یك دستی سیاسی و جلوگیری از بازتاب تنوع قومی و فرهنگی ما را از اتحاد ملی دور می‌كند.

به گفته مزروعی بزرگترین نقشی كه رسانه‌ می‌تواند داشته باشد بازتاب تنوع‌های فرهنگی، قومی، مذهبی و غیره ‌ایست كه یكی از سرمایه‌های فرهنگی كشور نیز محسوب می‌شود و این تنوع‌ها را باید درچارچوب وحدت بخش ملی انسجام داد.

رییس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران برخوردهایی كه در حال حاضر با روزنامه‌های محلی صورت می‌گیرد را نادرست خواند و تصریح كرد: در دوران اصلاحات سعی می‌شد روزنامه‌هایی با زبان محلی منتشر شوند كه در حال حاضر این‌گونه روزنامه‌ها توقیف می‌شود كه این امر به ضرر كشور است چرا كه این روزنامه‌ها می‌توانند به زبان محلی خود مسائل محلی، ملی و فرا ملی را منتشر كنند.

وی با تاكید بر این كه یكی از ویژگی‌ها و مزیت‌های ایسنا این بود كه توانست تنوع و تكثر را تا حد زیادی بازتاب دهد و به همین دلیل مورد استقبال واقع شد افزود: ایسنا به دلیل همین بازتاب تنوع و تكثر توانست به عنوان یك منبع و مرجع خبری در ایران و خارج از آن جای خود را پیدا كند كه این یك سرمایه برای تمامی دست‌اندركاران ایسنا محسوب می‌شود.

او توجه حقوق شهروندی را یكی از مهم‌ترین اصولی که باید مدنظر رسانه‌های ایرانی قرار گیرد دانست و ادامه داد: حكومت و دولت به دلیل قدرت خود می‌تواند از خود دفاع و ازانتشار برخی مطالب جلوگیری كند اما شهروندان به دلیل آنكه از قدرتی برخوردار نیستند، حقوقشان كمتر از سوی رسانه‌ها مورد توجه قرار می‌گرفت.

مزروعی تصریح كرد: بر اساس سابقه ذهنی می‌توانم درباره ایسنا بگویم كه حقوق شهروندی توسط این رسانه تا حدود زیادی رعایت شده كه این امر باید از سوی سایر رسانه‌ها نیز مد نظر قرار گیرد. مثلا در مصاحبه‌ها باید عین كلام گوینده منتقل شود نه این كه گفتارش مورد تحریف واقع شود و یا این كه نباید نسبت‌های ناروا به اشخاص داد.

وی یاد آور شد: امیدوارم دست‌اندركاران خبرگزاری دانشجویان ایران و همچنین مسوول جدید آن بتواند این سرمایه‌ای را كه تا اینجا ایسنا برای خود فراهم كرده، حفظ كنند و در فضایی پویا و رقابتی به سمت پاسخگویی به نیازهای خبری كشور حركت كرده و چتری برای اتحاد ملی و انسجام اسلامی به وجود آورند.   نظرات

مرادي.. :

با سلام خدمت شما...راستش سوالي برايم پيش آمده بود ..خوشحال مي شوم آن را پاسخ دهيد...من اصفهانيم در انتخابات مجلس ششم هم براي شما و آقاي شيرزاد تبليغات كردم..و به اين اقدام خود افتخار مي كنم...اما ما جراي انتخابات رياست جمهوري و شورا ها در اصفهان كه با دخالت نيرو هاي اطلاعاتي و تقلب فراوان برگزار شد بسياري از اصلاح طلبان و به خصوص دانش جويان را نسبت به آينده سياسي اين شهر بدبين كرده...به خصوص كه شرايطي كه در اين شهر و محافظه كاري فراوان مردم اين شهر راه را براي سركوب هر جريان مخالفي محدود كرده است...در اين شرايط كه نه به انتخابات مي توان دل بست چون از پيش بازنده ايم و نه به جنبش هاي مردمي مي توان اميد داشت چون در نطفه با شدت تمام خفه مي شود... چه كار مي بايست انجام دهيم...

مزروعی : باسلام ، در امر سیاست ورزی واصلاحات نباید ناامید شد و از هر امکان و فرصتی باید استفاده کرد و به نظر من به رغم شرایط سخت و دشوار کنونی باید از فرصت انتحابات پیش رو استفاده کرد و قطعا می توان با تلاش وبسیج نیروهای اجتماعی می توان فضای یخ زده موجودرا شکست و راه را برای حرکت های بعدی گشود .

 

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007