« مناظره اى آزاد درباب آزادى بيان | صفحه اول | چرا نماگرهاي اقتصادي بانك مركزي منتشر نمي‌شود؟ »

5 آبان 86

نامه به روزنامه تهران امروز

روزنامه تهران امروز طی مصاحبه مفصلی که با آقای سلیمی نمین انجام و روز یکشنبه 22مهرماه انتشار داد از زبان آقای سلیمی اتهامات و نسبت های ناروا و... را به اصلاح طلبان در دولت خاتمی ومجلس ششم مطرح ساخت و اینجانب در تاریخ 23 مهرماه نامه ذیل را خطاب به مدبر مسئول این روزنامه ارسال داشتم که پس از پیگیری های تلفنی سرانجام این نامه در روز پنجشنبه 3 آبان ماه صفحه 8 همراه با توضیحی از طرف روزنامه انتشار یافت .هرچند به نظرم توضیح روزنامه رافع ایرادات مطرح شده از سوی اینجانب برا ی انتشار مصاحبه مذکور نمی باشد و به واقع فقط توجیهی برای عمل انجام شده است اما تشکر خود را از مدیر مسئول این روزنامه در این شرایط وانفسای سیاسی ایران که تیر بلا و فتنه از هر سوی بسوی اصلاح طلبان بدون تریبون روان است اعلام داشته و کما کان آمادگی خود را برای مناظره و کفتگو در عرصه عمومی با منتقدان در باره عملکرد اصلاح طلبان در دولت خاتمی ومجلس ششم اعلام می دارم و البته با آقای سلیمی نمین به شرطی که بنا بر وعده اش بطور مصداقی و دقیق به ارائه دلایل و مستنداتش در باره اتهامات و نسبت های ناروا و... که مدعی شده است بپردازد.در ادامه عین مطالب انتشاریافته در روزنامه آمده است :

پاسخ علي مزروعي به سليمي‌نمين:
دلايل و اسناد خود را منتشر كنيد

آقاي علي مزروعي نماينده مجلس ششم در واكنش به اظهارات آقاي عباس سليمي‌نمين در مصاحبه با «تهران امروز» پاسخي ارسال داشته‌اند و ضمن انتقاد از روزنامه به خاطر درج بخشي از مصاحبه فوق، توضيحاتي ارائه نموده‌اند. «تهران امروز» هم به حرمت مطبوعاتي بودن ايشان، توضيح آقاي مزروعي را به صورت كامل چاپ مي‌كند.

ضمن اينكه آمادگي خود را براي دريافت و انتشار پاسخ متقابل آقاي سليمي‌نمين يا برگزاري مناظره بدون پيش شرط با حضور آقاي مزروعي اعلام مي‌نمايد. سليمي‌نمين مدير دفتر مطالعات و تدوين تاريخ ايران آمادگي خود را براي اين مناظره به «تهران امروز» اعلام نموده است:


جناب آقای اسماعیلی صاحب امتیاز و میر مسئول محترم روزنامه تهران امروز
باسلام ،
روزنامه تهران امروز در روز یکشنبه 22 مهرماه در صفحات 9 و 13 مصاحبه ای را با آقای سلیمی نمین انجام داده است که ایشان در ضمن مصاحبه و در قالب پاسخ به سئوالات نسبت های ناروا و بعضا تهمت و افترایی را به دولت خاتمی و مجلس ششم بیان کرده اند که فکر می کنم جدای از آنکه اینگونه رفتار هیچگونه نسبتی با آموزه های دینی و عدل و انصاف و حتی مروت و انصاف عرفی ندارد و در عین حال با مواضع و مشی متین روزنامه شما که اینروزها به خوبی پیگیر بداخلاقی های رایج در عرصه سیاسی ایران بوده نیز منطبق نمی باشد . آخر چگونه روزنامه شما پذیرفته است این مصاحبه را بدون حضور یا نظرخواهی از کسانی که مورد تعرض کلامی و اتهامات سنگین و ناروا قرار گرفته اند چاپ نماید؟ آیا اینگونه عملکرد خود نماد بارزی از بد اخلاقی های رایج در عرصه سیاسی ایران نیست؟ من چون افتخار خدمت در دولت خاتمی و مجلس ششم را داشته ام به خود حق می دهم که این جوابیه را در ارتباط با بخشی از مصاحبه ایشان تقدیم کنم و امیدوارم شما به پاس ارزشهای دینی و اخلاقی که بدان پایبندید نسبت به چاپ آن اقدام نمایید ضمن آنکه توجه شما را به دو بند 8 و 11 ماده 6 قانون مطبوعات جلب می نمایم :
ماده 6 : نشریات جز در موارد اخلال به مبانی و احکام اسلام و حقوق عمومی و خصوصی که در این فصل مشخص می شوند آزادند :
8 – افترا به مقامات ،نهادها ، ارگانها و هریک از افراد کشور و توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی که حرمت شرعی دارند ، اگرچه از طریق انتشار عکس یا کاریکاتور باشد.
11 – پخش شایعات و مطالب خلاف واقع و یا تحریف مطالب دیگران .
آقای سلیمی نمین در جایی از مصاحبه گفته و ادعا کرده اند : " برخی در تحصن به راحتی مطرح کردند که فکر نکنید به راحتی می توانید با ما برخورد کنید چراکه اروپائیان از ما دفاع می کنند . اگر خواستید دفعه دیگر به عنوان مطالعات موردی در باره آن صحبت می کنیم . حتی نمایندگانی که تخلف اقتصادی داشتند به راحتی می گفتند که چون از حمایت بیگانه برخوردارند ، قوانین داخلی امکان برخورد با آنها را ندارد . " روشن است که چون ایشان مصداق یا مصادیق این مدعایشان را همراه با ارائه بینه و دلیل نام نبرده اند عنوان اتهامی ایشان ( تخلف اقتصادی و حمایت بیگانه ) متوجه همه نمایندگان ( لابد اصلاح طلب! ) و بطور اخص متحضین مجلس ششم می شود و چون اینجانب یکی از آنها می باشم متوجه بنده هم می باشد . البته ایشان فرجه ای به این صورت باز نموده اند که " . اگر خواستید دفعه دیگر به عنوان مطالعات موردی در باره آن صحبت می کنیم . " من به جد خواستار ارائه مطالعات موردی و دلایل ایشان برای اثبات این مدعایشان هستم تا بدانم کدامیک از نمایندگان اصلاح طلب مجلس ششم و درتحصن مطرح کرده اند چون به حمایت بیگانه و اروپائیان متکی هستند نمی توانند با آنها برخورد کنند و یا قوانین داخلی امکان برخورد با آنها را ندارد . قطعا تا زمانی که آقای سلیمی ارائه دلیل و بینه نکرده اند و مصداق یا مصادیق آنرا نام نبرده اند مدعاهای ایشان در این مصاحبه جز تهمت و افترا به مقامات ،نهادها ، ارگانها و هریک از افراد کشور و توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی که حرمت شرعی دارند، پخش شایعات و مطالب خلاف واقع و نسبت های ناروا به نمایندگان اصلاح طلب مجلس ششم نخواهد بود و به لحاظ حقوقی این افراد و ازجمله بنده حق شکایت و پیگیری دارند هر چند که من به حرمت روزنامه نگاری ایشان هرگز چنین نخواهم کرد .
من از آقای سلیمی که سالها کار روزنامه نگاری کرده اند و الحمدلله خود را مسلمانی پایبند می دانند تعجب می کنم که چگونه به خود اجازه می دهند که اینگونه دهان باز کنند و در باره مسلمانانی دیگر که با ایشان به هر دلیل اختلاف نظر و رای در باره مسائل جاری کشور دارند اینگونه سخن بگویند و جمعی را که رای مردم را با خود داشته اند و چهره هایی شناخته شده اند آنهم یکجا و در بست متهم به حمایت بیگانه و تخلف اقتصادی و...کنند آنچنانکه مصاحبه گر روزنامه اخلاقی تهران امروز نتیجه بگیرد پس " یعنی در دولت و مجلس قبلی افراد نفوذی بیگانه داشتیم؟ " و ایشان جواب دهد: " بله. می توانید در تطبیق منویات به این نتیجه برسید..." بدون آنکه بخواهم به دیگر موارد اتهامی ایشان نسبت به اصلاح طلبان ( در دولت خاتمی و مجلس ششم ) بپردازم آیا آقای سلیمی می پسندند که بر پایه حدیث شریف « آنچه را بر خود نمی پسندی بر دیگران مپسند » دیگران هم به این راحتی در مورد ایشان و کارها و مواضعشان در گذشته و حال بدون ارائه هرگونه مدرک و دلیلی و تنها با اتکا به منویات و... سخن بگویند؟ اما امثال بنده مثل آقای سلیمی حاشیه امنیتی و تریبون در اختیار نداریم که از اتهامات و تهمت ها و افتراها و نسبت های ناروایی که هر روز از سوی مخالفان و منتقدان فکری مان می شود حتی دفاع نمائیم . در پایان برای اینکه واقعا معلوم شود که مدعاهایی از اینگونه نسبت به مجلس ششم و نمایندگان اصلاح طلبش چقدر مقرون به صحت و واقعیت است اینجانب آمادگی خودم را جهت مناظره با آقای سلیمی نمین در باره عملکرد و مواضع مجلس ششم و نمایندگان اصلاح طلب همفکرم در روزنامه شما یا هر جای عمومی دیگر اعلام می کنم به شرطی که تا زمان انجام این مناظره ایشان با ارائه دلایل و مدارک در روزنامه شما به اثبات مدعاهای مطرح شده در این مصاحبه اقدام کنند و نشان دهند که به اصول دینی و اخلاقی و حقوقی پایبندی دارند در غیر صورت گفتگو و مناظره با ایشان مفید هیچگونه فائده ای نخواهد بود .
ارادتمند – علی مزروعی
23 /7/86

توضيح تهران امروز:
ضمن تشكر از ارائه پاسخ، پيگيري و حساسيت آقاي علي مزروعي ذكر 3 نكته ضروري است:
1 - ايشان سال‌هاست كه رئيس انجمن صنفي روزنامه‌نگاران و از مناديان دائم آزادي مطبوعات و رسانه‌ها هستند. حتما به ساير مواد و بندهاي قانون مطبوعات و حدود آن نيز اشراف دارند و مي‌دانند كه درج مصاحبه فوق كه در آن نام هيچ شخص خاصي برده نشده، مغايرت با حقوق عمومي و خصوصي نيست و نمي‌توان تفاسير سليقه‌اي، از جمله ديدگاه آقاي مزروعي را (كه در جاي خود محترم است) بر نص قانون و مرجع قانوني تفسير آن ارجح دانست. ايشان خود طي سال‌هاي موسوم به دوم خرداد بارها از تفسير سليقه‌اي نهادها و افراد از قانون مطبوعات انتقاد كرده بودند. ما هم با تفسير سليقه‌اي از قانون مخالفيم.
2 - بسياري از روزنامه‌هايي كه مورد حمايت آقاي مزروعي بودند، در دوران فوق بالاترين شخصيت‌ها و مراجع كشور را با ذكر نام مورد هتك حرمت و شايعه‌سازي و گمانه‌زني قرار مي‌دادند و عده‌اي با عنوان آزادي بيان و مطبوعات از اين شيوه دفاع مي‌كردند. ما در صدد تائيد يا رد رفتار آنها نيستيم، ولي مشخص نيست كه وقتي «تهران امروز» به خاطر اعتقاد خود به مباني اخلاق حرفه‌اي، انتقادات مصاحبه شونده را با واژه «برخي» منتشر ساخته، چرا مورد گله ايشان قرار مي‌گيرد. در مصاحبه منتشر شده نامي از آقاي مزروعي يا هيچ يك از نمايندگان محترم مجلس ششم برده نشده بود.
3 - نكته آخر اينكه «تهران امروز» يك رسانه و محلي براي تعاطي افكار است. ما در صدد دفاع از سخنان و نظريه‌هاي آقاي سليمي‌نمين نيستيم اما به حدود و وظايف رسانه‌اي خود واقف بوده و با احترام به همه صاحبنظران گرايش‌هاي سياسي مختلف، راه درست را ترويج فرهنگ گفت‌وگو و مناظره مي‌دانيم. به همين دليل و با توجه به موافقت آقاي سليمي‌نمين مجددا از آقاي مزروعي براي برگزاري مناظره دعوت مي‌كنيم.
   نظرات

مروت :

به نظرمن مردم ایران بایستی از سه مسئله خوب آگاهی داشته باشند.
1 چه کسانی دست به نا امنی و بحران می زنند؟.
2 چه کسانی از آن حمایت کرده و سود می برند؟
3 چه کسانی متضضر و قربانی این بی ثباتی و بحران و نا امنی هستند؟

 

نیما :

جناب آقای مزروعی!با سلام مطلبی را می خواهم عرض کنم.در سایت نوروز آقای صفایی فراهانی در جواب یکی از سوالهای کاربران آورده اند:شاخصهای محاسبه تورم تغییر کرده وگرنه با شاخصهای قبلی تورم در حال حاضرودر دولت فعلی بالای بیست درصد بود(نقل به مضمون)با توجه به این که نخوانده ام که شما به چنین چیزی اشاره کرده باشید می خواست بپرسم آیا این موضوع درست است ؟ودر مورد آن توضیحی بفرمایید.

مزروعی : با سلام، عوض کردن سبد کالاهایی که برای محاسبه نرخ تورم در کشورها هر چند سال(معمولا بین 3 تا 5) انجام می شود به یک بحث کاملا فنی و علمی برمی گردد که بانک مرکزی برآن پایه عمل می کند اما این تغییر که با توجیه علمی انجام می شود همین اشکال غیرقابل مقایسه بودن را بوجود می آورد که آقای صفایی فراهانی بدان اشاره داشته اند اما به لحاظ عملی و علمی چون سبد هزینه خانوارها در طی زمان دچار تغییر می شود این تغییر سبد باید انجام شود هرجند که این اشکال مقایسه وجود دارد اما چون محاسبه نرخ تورم موجود از اهمیت بیشتری برخودار است باید از آن اشکال صرف نظر کرد و وضعیت موجود را ملاک ارزیابی قرار داد.


 

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007