« قله‌هاي ثروت و سهام عدالت | صفحه اول | مناظره اى آزاد درباب آزادى بيان »

1 آبان 86

عدالت در سايه آزادي و انتخاب آگاهانه مردم محقق مي‌شود

هدف اصلاحات؛ ساختن كشور و دستيابي به عدالت، آزادي و تفاهم است . به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، رجبعلي مزروعي كه به دعوت تشكل سياسي، فرهنگي وحدت اسلامي دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي تبريز براي سخنراني در خصوص " عدالت و آزادي" در اين دانشگاه حاضر شده بود، طي سخناني رسيدن به تعريف واحد از عدالت را ضروري‌ترين اصل جهت تحقق آن اعلام كرد و با بيان اين كه به دليل اين‌كه به شاخصه‌ها و مؤلفه‌هايي كه عدالت را تعريف كند، دست نيافته‌ايم، نمي‌توانيم نظام عادلانه‌اي را سامان دهيم، گفت: در دنياي جديد بايد نسبت به حكومت و جامعه يك نگرش نظام‌مند و نهادمند داشته باشيم؛ به طوري كه اجزا به گونه‌اي تعريف شوند كه خروجي آن هم عادلانه باشد و به جهت اين‌كه به آن دست يابيم بايد يك سري قواعد براي آن تعريف كنيم كه كار سيستم را عادلانه كند.


وي افزود: علت اين‌كه به قانون اساسي موجود عمل نمي‌شود، به تك تك افراد جامعه ارتباط پيدا مي‌كند؛ چون تعريفي واحد و مشتركي از خواسته‌هايمان نداريم.

مزروعي با بيان اين‌كه انقلاب اسلامي يك انقلاب به تمام معني اسلامي و مردمي بود، افزود: به لحاظ وضعيت فرهنگي و اقتصادي روحيه اعتراض‌گري در مردم ما بسيار بالاست و در تشخيص اين‌كه به چيزي اعتراض كنيم، خوب وارد مي‌شوند و در مقاطع مختلف تاريخ آن را نشان داده‌ايم.

وي افزود: بر اساس همين برداشت‌مان انقلاب در جامعه ما صورت گرفته ولي به دليل اين‌كه روحيه ايجابي و اثباتي نداريم دچار آسيب‌پذيري شديد مي‌شويم و در ادامه ضعف و سستي نشان مي‌دهيم و اين سبب مي‌شود كه استبداد در يك لباس جديد به شكل قبلي خود برگردد.

رييس انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران در ادامه حق مالكيت را يكي از پايه‌هاي اصلي هرگونه توسعه اقتصادي در كشورها اعلام و تأكيد كرد: وقتي حق مالكيت با تمام الزاماتش در جامعه محقق نشود، امكان توسعه اقتصادي وجود ندارد.

وي با انتقاد از سياست خارجي دولت و آنچه آن را افزايش واردات خواند و گفت: ديپلماسي تنش‌زدايي دوران آقاي خاتمي در رابطه با پرونده‌ي هسته‌اي در صورت تداوم مي‌توانست به نتيجه مطلوبي برسد.

وي ابراز عقيده كرد: دولت جديد با آغاز كار خود اين ديپلماسي را در نيمه راه رها كرد و سياست خارجي تهاجمي را در پيش گرفت كه نتيجه آن موجب شد پرونده‌ي هسته‌اي به شوراي امنيت برود.

وي هم‌چنين استعفاي لاريجاني را در همين ارتباط ارزيابي كرد.

وي هدف اصلاحات را ساختن كشور و دستيابي به عدالت، آزادي و تفاهم اعلام كرد.

رييس انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران با بيان اين‌كه در 28 سال گذشته شعار همه دولت‌هاي روي كارآمده در كشور تحقق عدالت اجتماعي بوده است، تصريح كرد: با وجود تخصيص رقم ‌هاي كلان براي تأمين رفاه براي فقرا تاكنون هيچ تغييري در وضعيت فقرا در كشور بوجود نيامده و گاهي برنامه‌هايي انجام شده كه وضعيت آنها را بدتر كرده است.

وي در اين رابطه افزود: چون به مفاهيم مشترك نرسيده‌ايم و برنامه‌ي عملياتي نداريم، نمي‌توانيم روند موجود را بهبود ببخشيم.

مزروعي سفر پوتين به ايران را در راستاي حل پرونده هسته‌اي كشورمان به صورت گفت‌وگو و مذاكره تأثيرگذار اعلام كرد و افزود: روس‌ها تلاش خود را براي جلوگيري از بروز برخي تنش‌ها بكار مي‌برند و در سال‌هاي اخير نيز پيغام‌آوران خوبي بوده‌اند؛ در صورتي كه به پيام‌ها توجه و دقت داشته باشيم.

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007