« عدالت محوري و ماليات تورمي | صفحه اول | قله‌هاي ثروت و بودجه دولت »

23 مهر 86

جهت‌گيري اصلاح‌طلبان براي آينده بامجلس ششم و دوران اصلاحات هماهنگ است

مصاحبه با ایسنا : يك عضو دفتر سیاسی جبهه مشاركت گفت: چون شرايط مجلس هشتم با مجلس ششم و هفتم متفاوت است به طور قطع نوع عمل نيروهاي سياسي كه در آن‌جا حاضر خواهند شد، نسبت به مجالس ديگر متفاوت است ولي در جهت‌گيري‌هاي فكري و دستگاه فكري آن‌ها تغييري پيدا نمي‌كند.رجبعلي مزروعي در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) با بيان اين‌كه " عملكرد نيروهاي سياسي در مجلس هشتم را بايد در ظرف زماني خودش مورد ملاحظه قرار داد" افزود: در حال حاضر با وجود تغييرات بسياري در شرايط سياسي كشور، شاهديم به لحاظ فكري و سياسي تغييري در دستگاه فكري اصلاح‌طلبان و اصولگرايان نسبت به مجالس قبل ايجاد نشده و اين مساله را مي‌توان به راحتي از نوع نگاه تحليل اين جريان‌هاي سياسي به مسائل مختلف در عرصه‌هاي داخلي و خارجي مشاهده كرد.

وي با اشاره به اين‌كه " اصلاح‌طلبان و اصولگرايان در چند سال اخير تجربيات جديدي آموختند" اظهار كرد: هر فردي كه در عرصه‌ سياست و اجتماع فعال است و دستگاه فكري مشخص دارد، همواره در انطباق با شرايط حادث موضع‌گيري مي‌كند و با وجود اين‌كه وضعيت امروز ما با ديروز متفاوت شده است، مي‌توان يافت كه جريان‌هاي سياسي و افراد نسبت به وضعيت چگونه عكس‌العمل نشان مي‌دهند.

وي افزود: جريان‌هاي سياسي در دوره اصلاحات تجربياتي كسب كرده‌اند و در اين دو سال اخير هم تجربياتي بدست آورده‌اند، وقتي انباشت تجربه صورت مي‌گيرد نوع تحليل، رفتار و موضع تغيير خواهد كرد. در زمان تشكيل مجلس هشتم مواضع و اقداماتي كه هر گروهي كه در اين مجلس حاضر مي‌شوند براساس شرايط و مقتضيات خواهد بود.

مزروعي تصريح كرد: اصلاح‌طلبان هنوز هم به لحاظ جهت‌گيري و مواضعي كه دارند جهت‌گيريي‌هاي‌شان براي آينده با مجلس ششم و دوران اصلاحات هماهنگ است، ولي پيگيري مطالبات و جهت‌گيري‌ها در انطباق با مقتضيات ممكن است و شايد براي پيگيري مطالبات به گونه ديگري رفتار كنند.

وي با اشاره به اين‌كه " اين اصل در محافظه‌كاران هم صادق است" اظهار كرد: وقتي اكثر محافظه‌كاران وارد مجلس هفتم شدند طرحي به نام تثبيت قيمت‌ها مطرح شد ولي در حال حاضر كه سال آخر مجلس هفتم است آن‌ها از اين طرح عدول كردند چون با واقعيات و مقتضيات روبرو شدند كه به آن‌ها اجازه‌ ادامه آن كار را نمي‌داد آن‌هايي كه طرح تثبيت قيمت‌ها را به عنوان عيدي و پاداش براي مردم مي‌د‌انستند در قانون بودجه‌ سال 86 از آن طرح گذشتند و تمام كالاهايي كه تثبيت قيمت كرده بود قيمت آن‌ها را تغيير دادند.

اين عضو دفتر سیاسی جبهه مشاركت خاطرنشان كرد: هم‌اكنون تكيه‌گاه محافظه‌كاران اولويت دادن به مسائل اقتصادي است هرچند عملكرد ناموفقي در اين زمينه داشتند. از سوي ديگر هم اصلاح‌طلبان هنوز بر اين نظر معتقدند كه بدون اصلاح ساختار سياسي و اجتماعي حتي بحث توسعه‌ اقتصادي هم به نتيجه نخواهد رسيد و ما بايد يك توسعه‌ متوازن را در تمام ابعاد كه جامعه نياز دارد پيش ببريم.

مزروعي با تاكيد بر اين‌كه " اصلاح‌طلبان آن مطالبات گذشته را پيگيري خواهند كرد" گفت: نحوه‌ پيگيري بر اساس شرايط خواهد بود. جريان‌هاي سياسي دستگاه فكري خود را رها نكرده‌اند ولي تاكتيك‌هاي لازم را بر اساس شرايط انتخاب مي‌كنند.

وي با اشاره به انتقاد جريان اقليت مجلس ششم به دليل عدم توجه اكثريت اين مجلس به مسائل اقتصادي، خاطرنشان كرد: اين جريان در مجلس ششم همواره ما را از اين زاويه نقد مي‌كرد ولي با ملاحظه عملكرد مجلس ششم مي‌بينيد مصوبه‌هاي اقتصاديش پراهميت‌تر از مجلس هفتم است. معتقديم براي توسعه‌ اقتصادي بايد زيرساخت‌هاي سياسي فراهم شود تا زماني كه مشاركت مردم به مفهوم واقعي در عرصه سياسي به عنوان مردمسالاري پذيرفته نشود، نمي‌توانيد مشاركت مردم را در عرصه‌ اقتصادي جلب كنيد.
 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007