« آمارهاي جعلي(۲) | صفحه اول | مصاحبه در جبهه مشارکت: در شرايط فعلي حفظ منافع ملي و استقلال كشور مهم است »

30 اردیبهشت 86

آمارهاي جعلي (3)

رييس دولت نهم در ديدار با فرماندهان بسيج در ادامهء سخنانش در گزارهء ديگري گفته‌اند: «در سال‌هاي قبل رشد (اقتصادي) كشور 5/3 و پنج درصد بود كه آن هم به نفع عده‌اي خاص مي‌شد. ما در اين دولت به رشد شش و هفت درصدي خواهيم رسيد و جلوي جيب خيلي‌ها را خواهيم گرفت.» رشد توليد ناخالص داخلي ايران به قيمت ثابت سال 76 در سال‌هاي 80 الي 83 به ترتيب 3/3، 4/7، 7/6 و 8/4 درصد و در سال 84 برابر 4/5 گزارش شده و براي سال 85 نيز 8/5 برآورد شده است. ملاحظه مي‌شود كه در دو سال اخير با وجود رشد چشم‌گير هزينه‌هاي دولت و دو برابر شدن هزينه‌هاي ارزي نسبت به دو سال 82 و 83 رقم نرخ رشد توليد تكان قابل ملاحظه‌اي نخورده است و البته اميدواريم كه پيش‌بيني رييس دولت در دستيابي به نرخ رشد شش و هفت درصدي در دو سال باقي مانده از مسووليت ايشان تحقق يابد.يادآوري اين نكته بد نيست كه بر پايهء پيش‌بيني قانون برنامهء چهارم توسعه قرار بوده با هزينه‌اي نصف آن‌چه دولت نهم در دو سال 84 و 85 انجام داده نرخ رشد توليد در اين دو سال به 5/6 و 4/7 درصد برسد كه عملكرد حاصله حاكي از عدم موفقيت دولت نهم در تحقق اين هدف است.

ايشان در جاي ديگر خاطرنشان كرده‌اند:«در سال 83 رشد اقتصاد 6/4 درصد بود كه اين رقم در شش ماههء دوم سال 84 كه دولت را در دست گرفتم به 6/5 درصد رسيد.»با رجوع به ارقامي كه قبلاً به نقل از گزارش بانك مركزي آوردم متاسفانه هر دو رقم اعلامي رييس‌جمهور خالي از دقت رياضي است.

رييس دولت نهم در گزارهء ديگري گفته‌اند:«سالي كه ما دولت را تحويل گرفتيم 6/35 ميليارد دلار واردات داشتيم و صادرات غيرنفتي به 3/7 ميليارد دلار رسيده بود. در سال 84 اين رقم واردات به 39 ميليارد دلار و صادرات غيرنفتي به 5/10 ميليارد دلار رسيد و در سال 85 رقم واردات به 1/40 ميليارد و صادرات به 3/16 ميليارد دلار رسيد كه دو ميليارد دلار آن صادرات محصولات كشاورزي بود. اقتصاددانان مي‌دانند كه اين يك معجزه است.»
متاسفانه در اين گزارش هم ارقام اعلام شده، خالي از دقت رياضي گزارش‌هاي بانك مركزي است. آمار واردات در سال 83 برابر 6/36 و صادرات غيرنفتي 6/7 و در سال 84 برابر 41 و 2/11 ميليارد دلار بوده است و در سال 85 نيز ارقام برآوردي صادرات غيرنفتي توسط گمرك 3/16 ميليارد دلار اعلام شده است. با توجه به ارقام صادرات غيرنفتي ملاحظه مي‌شود كه به دليل سرمايه‌گذاري‌هاي انجام شده در دوران دولت خاتمي يك روند صعودي در اين عرصه شكل گرفته و رقم 3/16 ميليارد دلار نيز حاصل عمل دولت گذشته است، ضمن اين‌كه 2/5 ميليارد دلار ازاين رقم فقط به صادرات محصولات پتروشيمي تعلق دارد و بر پايهء اين توضيحات نويسنده هيچ اقتصادداني را سراغ ندارد كه اين رخداد را معجزه بداند.

آقاي احمدي‌نژاد در گزارهء ديگري آورده‌اند: «در 10 سال گذشته قبل از دولت من تنها 200 هزار واحد مسكوني در كشور ساخته شده بود در حالي كه ما همين رقم را در سال گذشته محقق كرديم. وقتي من دولت را تحويل گرفتم 5/3 ميليون بيكار در كشور وجود داشت، در حالي كه در سال 84 و 85 ما توانستيم يك ميليون و 950 هزار شغل جديد ايجاد كنيم.» اگر رييس محترم جمهور مستند و مرجع اين آمار را بيان دارند قطعا كمك بزرگي به جلوگيري از «آمارهاي جعلي» توسط ديگران خواهند كرد چرا كه نويسنده هر چه در آمار مراجع آماري تحقيق و تفحص كرد به چنين ارقامي دست نيافت.

رييس دولت نهم در گزارهء ديگري گفته‌اند:«ما حدود 24 ميليارد دلار قرارداد و سرمايه‌گذاري خارجي در نفت براي ساخت پالايشگاه و پتروشيمي و امثال آن داشته‌ايم. در همين سال هم حدود 10 ميليارد دلار مجوز قرارداد خارجي صادر كرده‌ايم.برخي مي‌بينند اگر كشور با همين سرعت پيشرفت كند همه چيز شكوفا خواهد شد.» حتماً آقاي رييس‌جمهور فرق ميان قرارداد و مجوز و تحقق عيني سرمايه‌گذاري خارجي را مي‌دانند و مي‌دانند از زماني كه مجوزي صادر يا قراردادي بسته مي‌شود تا زماني كه سرمايه‌گذاري خارجي به بار بنشيند چند سال طول مي‌كشد. قطعا همان گونه كه گفته‌اند اگر اين ميزان سرمايه‌گذاري خارجي در هر سال جذب و انجام شود اقتصاد كشور شكوفا خواهد شد وهمه ایرانیان از آن سود خواهند برد هرچند حسد همه ( اعم از رقیبان و مخالفان ودشمنان و...) را بر خواهد انگیخت ! اما و صد اما که «آمارهاي جعلي» بيش و پيش از همه جا در همين فقره ظاهر خواهد شد و دير يا زود شهروندان همه چيز را در خواهند يافت و آن‌گاه نسبت به آمارهاي دولتمردان و منتقدان،خود قضاوت و داوري خواهند كرد. خوشبختانه یا بدبدبختانه امور اقتصادی و اجتماعی اموری ملموس است وبا زندکی روز مره مردم وسفره آنان سر و کار دارد و « آمارهای جعلی » نمی تواند حس وقضاوت عامه شهروندان را چه از سوی دولت وحاکمیت وچه از سوی منتقدان ومخالفان تغییر چندانی دهد وسزانجام این واقعیت جاری وآمار های واقعی است که داوری وعمل عامه مردم را در برابر هر دولت وحاکمیتی سامان وحهت می دهد ومیزان این ارزیابی را فقط می توان از طریق یک انتخابات کاملا آزاد محک زد.   نظرات

حمید :

سلام آقای مزروعی حق ملت ماست اگر هر بلایی سرمان بیاید اگر شما ها وقتی رهبر طرح اصلاح قانون مطبوعات رو وتو می کرد شما ها استفاءمی دادید الان مردم با شما ها بودنند افسوس که منافع تان در همهن مجلس بود من از رایی که به شما ها دادم به خدا خجالت می کشیدم بگم دوم خردادیم اگر می خواهید نتیجه بگیرید ...............

مزروعی : با سلام وتشکر از لطف شما ، لابد می دانید که در باره گذشته حرف زدن ومدعا کردن فایده چندانی ندارد چونکه ما دیگر نمی توانیم تغییری در انچه رخداده بوجود آوریم ضمن اینکه مدعای شما هم مشمول همین قاعده است (یعنی بودن مردم با ما در صورت استعفاء) وقابل اثبات یا رد نیست! اما فقط از شما درخواست دارم معلوم کنید که ما (ویا دقیقتر من) چه منافعی در ماندن در این مجلس داشتم که اینگونه قاطع شما آنرا دلیل بر عدم استعفاء و...گرفته اید؟ ضمنا رای دادن به امثال بنده (بر فرض صداقت شما در رای دادن به من) خجالت ندارد چون از قدیم کفته اند انسان جایزالخطاست! واین جزء اصول دموکراسی است که انسان در هرزمانی وانتخاباتی بر اساس شرایط موجود وشناختی که نسبت به نامزدها دارد عمل می کند وبا گذشت زمان وکسب تجربه در انتخاباتهای بعدی با دقت بیشتری عمل می کند.برادر عزیز ! این حق شماست که در انتخاباتهای بعدی به افرادی بهتر رای دهی واز رای قبلی ات هم خجالت نکشی! وامیدوارم بتوانی افراد بهتر از امثال بنده را پیدا کنی وبرای اداره کشور به آنها رای دهی وامیدوارم اینگونه نباشد که با این استدلال دیگر در انتخاباتها شرکت نکنی چون با عدم شرکت شما وضع بهتر نمی شود و اتفاقا همانهایی روی کار می آیند که شما نمی خواهی.

 

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007