« تصميم‌كارشناسي و درست | صفحه اول | اقتصاد ایران رو به ویرانی »

17 اردیبهشت 86

قطره قطره جمع گردد...

آيا شير آب خانهء شما چكه مي‌كند؟ اگر چكه مي‌كند شب هنگام و قبل از خواب ظرفي را زير آن قرار دهيد، صبح هنگام كه بيدار مي‌شويد مقدار قابل‌توجهي آب در ظرف جمع شده است كه مي‌توانيد از آن استفاده كنيد، آبي كه در غير اين صورت به هرز مي‌رفت. البته بهتر آن است كه از شيرهاي آبي استفاده كنيم كه اصلاً چكه نكند و آب گرانقدر و گران‌قيمت را به هدر ندهد از آن‌جا كه ايران كشوري خشك و كم‌آب بوده و همواره «آب» در آن نقش كليدي داشته است، تجربه‌هاي تاريخي ما ايرانيان در جمع‌آوري و نگهداري و استفاده از آب (به زبان امروزي مديريت منابع آب) در اين ضرب‌المثل رايج خلاصه شده است كه: «قطره قطره جمع گردد وانگهي دريا شود.»

جريان پس‌انداز و سرمايه‌گذاري در اقتصاد ملي و در همهء بخش‌ها دقيقا بازتابي از اين ضرب‌المثل فارسي در عرصهء عمل اجتماعي است و «بازار سرمايه» همان ظرفي است كه قطره‌هاي آب (پس‌انداز خانوار‌ها) را جمع و تبديل به سرمايه‌گذاري و توليد و رشد و توسعهء اقتصادي و اجتماعي مي‌كند. اگر هر يك از ما در حدي كه مي‌توانيم در مصرف خود صرفه‌جويي و هر روز مبلغي را پس‌انداز كنيم در انتهاي هر ماه مي‌توانيم چند سهم از بازار سرمايه خريده و در توسعهء اقتصاد ملي مشاركت كنيم و هم خود و هم جامعه را به درجهء بالاتري از رفاه اقتصادي و اجتماعي راهبر شويم.
اگر كشورهايي همچون ژاپن توانسته است به اين درجه از رشد توسعهء‌اقتصادي و اجتماعي دست يافته و سرانهء درآمدي پنج هزار دلار در سال را تجربه كند جز با تجمع قطره‌هاي پس‌انداز ژاپني‌ها نبوده است و امروزه كم‌تر خانوار ژاپني را مي‌توان يافت كه سهام‌دار يك كارخانه يا بنگاه اقتصادي نباشد.ما ايرانيان ميراث گرانبهايي از ضرب‌المثل‌ها و اشعار داريم كه حاصل تجربيات گذشتگان ماست اما با وجود كاربرد فراوان و هر روزهء اين‌ها در محاورات و گفت‌وگو‌ها كم‌تر به آن‌ها در عرصهء عمل پايبنديم; به طوري كه اگر هر يك از ما به همين ضرب‌المثل «قطره‌قطره جمع گردد...» در عرصهء عمل اجتماعي پايبند بوديم وضع‌مان و اقتصادمان حتما با آنچه هم‌اكنون هست متفاوت بود، همچنان كه ديگران با عمل بر اين نكته را اثبات كرده‌اند.   نظرات

کمال :

sسلام.باید بگم که این متن کاملا مبهم است.آیا منظور شما سرمایه گداری در بورس است؟ یا سرمایه گداری در کارخانجات به صورت مستقیم. یا اصلا پس انداز را به معنای گذاشتن سرمایه در بانک تحت عنوان حساب پس انداز می دانید. در کل نمی توان از نوشته شما بار معنایی خاصی برداشت کرد.خوشحال می شوم اگر پاسخ این ابهام مرا بدهید.

مزروعی : با سلام وتشکر از دقت نظرشما،منظور کلی من توجه دادن به صرفه جویی وپس انداز در زندگی روز مره است .طبعا اگر افراددرراه پس اندازکردن بیافتند خودبخود مسیر استفاده از آنرا در بازارسرمایه یاد می گیرند. حال این می تواند با توجه به شرایط بازار در بورس ،سرمایه گذاری مستقیم یا سپرده گذاری در بانک باشد که بستگی به نرخ سود وبازدهی هریک دارد واتفاقا همین شرایط رقابتی برای جذب پس انداز است که هم به شهروندان در مصرف وپس انداز جهت می دهد وهم در تخصیص منابع به پربازده ترین محل سرمایه گذاری منجر می شود ومی تواند حداکثر کارایی منابع را در جامعه ونظام اقتصادی فراهم آورد.

 

سعيد :

آقاي مزروعي عزيز، متاسفانه بعد از انقلاب اكثراً ما در تنش بوديم و مملكت ما براي سرمايه گذاري امن نيست. در زمان آقاي خاتمي كمي بهتر بود. مثال آن بورس و غيره كه خودتان بهتر از من ميدانيد.با اين تفاصيل مردم بسمت سرمايه گذاريهاي كاذب رفته كه بنفع مملكت نيست. آيا شما قبول داريد كه سياست خارجي ما درست نيست و در آن نفع مردم ايران در نظر گرفته نميشود.

مزروعی : با سلام ، باشما همنظرم.

 

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007