« دوسالگی وبلاگ | صفحه اول | سال نو و آینده ایران »

22 اسفند 85

بودجه، قيمت‌بنزين و ارز

قدرت مانور مجلس براي بررسي لايحهء بودجهء تقديمي دولت بسيار اندك است. اگر به سوابق موضوع مراجعه شود مجالس گذشته در بهترين شرايط حداكثر توانسته‌اند حدود پنج درصد رقم كل بودجه در اعداد و ارقام لايحهء بودجه تغيير به وجود آورند و با گذشت زمان از اين حدود كاسته شده و قدرت مانور مجلس محدودتر شده است. با مرور عملكرد مجلس هفتم در بررسي لايحهء بودجهء سال 86 قدرت مانور مجلس به كم‌تر از يك درصد تغيير در اعداد و ارقام بودجه كاهش يافته است.

به عبارت ديگر ميزان منابع و مصارف لايحهء بودجهء سال 86 آن‌چنان تنگ و بهم پيچيده و بعضاً غيرواقعي برآورد و تنظيم شده كه جاي هيچ قدرت مانور ديگري را براي مجلس فرمایشی هفتم باقي نگذاشته است و باوجود صرف وقت قابل توجه توسط راه یافتگان به مجلس براي رسيدگي و تصويب لايحهء بودجه سرانجام مصوبهء مجلس تغيير چنداني با لايحهء تقديمي دولت نخواهد داشت. سوالي كه مي‌توان در اين‌جا مطرح كرد اين‌كه پس صرف اين همه هزينه و وقت توسط راه یافتگان مجلس روي لايحهء بودجه چه خاصيتي دارد؟ و آيا روند سنتي تهيه و تدوين و رسيدگي به بودجه توسط دولت و مجلس پاسخگوي شرايط كنوني كشور است؟

در پاسخ به سوال اول مي‌توان گفت اگرچه قدرت مانور مجلس روي اعداد و ارقام بودجه به حداقل رسيده است اما مجلس مي‌تواند بر روي سياست‌ها و جهت‌گيري های بودجه متمركز و تاثيرگذار باشد. اين واقعه را مي‌توان از روي پيگيري مباحث مرتبط با بودجه در صحن علني مجلس هفتم هم دريافت. تمركز بحث‌ها و چالش‌ها بر روي دو مبحث «قيمت بنزين و ارز» حكايت از يك چنين رويكري دارد و به حق راه یافتگان مجلس هفتم هم دريافته‌اند كه قيمت اين دو كالا كل سياست‌ها و جهت‌گيري های اقتصادي و اجتماعي كشور را متاثر خواهد كرد و البته باوجود اين تمركز و تاكيد متاسفانه این مجلس در تصميم‌گيري نسبت به قيمت اين دو كالا به نتيجه نرسيده و به تكرار روال گذشته رضايت داد و اين به معناي آن است كه مجلس از قدرت مانور خود براي تاثيرگذاري بر لايحهء بودجهء سال 86 گذشت و طبعاً با اجراي بودجهء مصوب در سال آينده حداكثر شاهد شرايط اقتصادي واجتماعی مشابه سال‌جاري خواهيم بود و نه بيش‌تر!

با توجه به آنچه آمد پاسخ سوال دوم نيز روشن است و آن اين‌كه با تجربه‌هاي گذشته و حال ديگر روند سنتي تهيه و تدوين و رسيدگي به بودجه توسط دولت و مجلس پاسخگوي شرايط كنوني كشور نيست. چرا؟ براي اين‌كه تقريباً براي همهء دست‌اندركاران ادارهء كشور و اقتصاددانان و صاحب‌نظران اين موضوع جا افتاده است كه عرضه حامل‌هاي انرژي و ارز با قيمت يارانه‌اي و غيرواقعي هر ساله هزينهء سنگيني را بر دوش كشور و بودجهء دولت تحميل مي‌كند و منابع كمياب را به هرز مي‌برد و حتي در تامين عدالت اجتماعي و كاهش شكاف طبقاتي نيز تغييري به وجود نمي‌آورد و از اين‌رو شاهد نوعي اجماع فكري در اين زمينه هستيم اما هيچ فرد يا نهادي حاضر به تصميم‌گيري و تغيير اين وضعيت در قالب بودجه نيست. جالب آن‌كه موارد مربوط به تغيير اين وضعيت در قانون برنامهء چهارم توسعه مورد ايراد شوراي نگهبان واقع و در نهايت در مجلس هفتم حذف شد و اوضاع كه مي‌توانست در سايهء اين مواد به تدريج اصلاح شود به وضعيت گذشته بازگشت و قانون تثبيت قيمت‌ها نيز بر اين وضعيت مهر زد .«بودجه و قيمت بنزين و ارز» آن‌چنان به هم گره خورده است كه بدون هرگونه تغييري در اين‌ها نمي‌توان انتظار تحول و رخداد تازه‌اي را در اقتصاد ايران داشت و به نظر مي‌رسد كه جناح اقتدارگرای یکدست حاکم دردولت نهم و مجلس هفتم در نوعي تفاهم نانوشته به حفظ وضع موجود رسيده‌اند كه يقيناً راهگشاي اقتصاد ايران و حل معضلات و مشكلات اقتصادي و معيشتي شهروندان ايراني در سال آتي نخواهد بود و باز هم بايد با هزينهء درآمد نفت ادارهء امور روزمره را گذراند و ... .   نظرات

:

آقاي مزروعي
سلام
اگر ممكن است تغييري در طراحي ويلاگ را ايجاد نماييد تا كل صفحه در مانيتورهاي 14 هم قابل رويت باشد و براي خواندن يك خط نيازي به چپ و راست كردن صفحه نباشد.
با تشكر

مزروعی : باسلام وتشکر ،قابل توجه فرزندم حنیف! که مرا به این دردسر انداخته وباید جورش را بکشد.

 

عبدالرسول قنبری :

جناب آقای مهندس با عرض سلام و خسته نباشید مطالب خوب و ارزنده ای نوشته اید که برای مطالعه و فهم ما دانشجویان بسیار مفید فایده است اما جناب آقای مهندس ما چگونه می توانیم عضو انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران شویم .

مزروعی : با سلام وتشکر، برای چگونگی شرایط عضویت وطی مراحل می توانید با شماره تلفن های انجمن به شماره 88963539 و88956365 تماس بگیرید واطلاعات کامل را دریافت کنید.

 

ارسلان :

سلام آقاي مزروعي
از وبلاگ خوب شما استفاده کردم
من اخیرا مصاحبه ای با نانسی پلوسی رییس کنگره امریکا داشته ام خوشحال می شوم نظر شما را درباره این گفتگو بدانم
ممنونم
پيشاپيش سال نو را به شما و خانواده عزيزتان تبريك مي گويم

مزروعی : با سلام وتبریک سال نو، من متوجه نشدم که این مصاحبه را شما انجام داده اید یا نقل کرده اید؟ به هرحال مصاحبه خوبی است وامیدوارم در کارتان موفق باشید.

 

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007