« دروغ شاخدار در پرونده هسته‌اي ! | صفحه اول | آنها كه رفتند »

21 مهر 84

آپارتايد علمي؟

از زمان روي كار آمدن آقاي احمدي‌نژاد انتظار مي‌رفت كه ايشان وقتي در جايگاه «رئيس جمهوري اسلامي ايران» قرار مي‌گيرند به گونه‌اي سخن بگويند كه در داخل و خارج قابل استفاده و استناد باشد اما نمي‌دانم چرا ايشان به الزامات و تبعات برخي جملات و اصطلاحاتي كه به كار مي‌برند توجه ندارند.

به طور مثال اخيرا گفته‌اند:«تلاش براي محروم كردن ايران از دانش هسته‌اي مصداق آپارتايد علمي است.» خوب از ايشان مي‌توان پرسيد كه اگر «آپارتايد» بد است، آيا همه جا بد است؟ يا در ايران خوب است اما در خارج بد است؟ اعمال استانداردهاي دو گانه اگر بد است بايد در همه جا بد باشد، و نه اينكه ما مرگ را فقط براي همسايه‌ها بخواهيم و با موضع‌گيري‌هاي اينگونه به محكوم كردن ديگران پرداخته و خود را مبري بدانيم. واقع اينكه درايران همه نوع آپارتايد وجود دارد از «آپارتايد حقوقي»، كه شهروندان را خودي و غيرخودي مي‌كند، تا «آپارتايد علمي»، كه در گزينشها و سهميه‌ها اعمال مي‌شود.

به طور مثال شوراي نگهبان چون زور حكومت پشت آن است براحتي آب خوردن شهروندان رااز حقوق سياسي‌شان محروم مي‌كند، خوب در اين صورت ديگر چه جاي گلايه از ديگراني كه زور دارند براي اعمال «آپارتايد علمي» باقي مي‌ماند؟ واقعا شما فكر نمي‌كنيد كه هر كجا زور و اقتدار حاكم باشد همانجا «آپارتايد» شكل مي‌گيرد؟

خيلي خوشمزه است در كشور ما هماناني كه به لحاظ فكري و عقيدتي به همه گونه «آپارتايد» معتقدند و در عمل نيز آن را با حدت و شدت پيگيري مي‌كنند در عرصه جهاني با آپارتايد مخالفند و درخواست حاكميت دموكراسي و صلح مي‌كنند؟

كلام آخر اينكه اتفاقا مقوله‌اي كه «آپارتايد» خيلي نمي‌تواند جلوگير آن باشد مقوله «علم» است. تاريخ و تجربه بشري نشان داده است كه هيچ قدرتي نمي‌تواند غول علم را در شيشه كند. علم همچون آب رواني به هر جا روان مي‌شود و خواهان خود را مي‌يابد. دعواي ديگران با ما بر سر علم و دانش هسته‌اي نيست بر سر موضوع ديگري است وگرنه بقول آقايان مسئول، دانشمندان ايراني به اين علم دست يافته‌اند و طبيعي است كه هيچ قدرتي نمي‌تواند انسانها را از دستيابي به اين دانش محروم كند.

نظرات
آقای مزروعی!با تشکر از مقاله خوبتان می خواهم مطلبی را از شما بپرسم.من مدتی پیش در آخرین روزهای ریاست جمهوری آقای خاتمی در روزنامه الکترونیکی روز مطلبی را از آقای احمد زید آبادی در نقد کارنامه 8 ساله آقای خاتمی خواندم که به نظرم غیر منصفانه و نوعی عقده گشایی آمد و تصمیم به جواب دادن گرفتم.متاسفانه تاکنون دو بار مطلبی در پاسخ به آن نقد را به روزنامه اینترنتی روز ایمیل زده ام که هیچ کدام در آن چاپ نشده است.از آن جایی که شما همکار روزنامه نگار آقای زید آبادی بوده اید خواهشمندم اگر ایمیلی یا وبلاگی یا هر نوع وسیله ارتباط با ایشان را می دانید بیان فرمایید تا بتوانم از آن طریق پاسخ آن مطالب را به اطلاع ایشان بگذارم.متشکرم.
مزروعی:متاسفانه من هیچ نوع وسیله ارتباطی بااقای زیدابادی نمی شناسم

ارسال شده توسط: نیما درOctober 17, 2005 10:14 AM
 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007