« حق آزادي موافق يا مخالف در مسئله هسته‌اي؟ | صفحه اول | پرده پوشان ظلم ! »

12 شهریور 84

حكومت و عدالت

ماه رجب، ماه پر بركتي است. ميلاد علي‌بن ابيطالب(ع) و بعثت پيامبر(ص) جلوه‌اي نوراني و رحماني به اين ماه بخشيده است. شكي نيست كه سنت نبوي و سيره علوي ارتباطي تام با موضوع «حكومت و عدالت» دارد. به همين مناسبت شايسته ديدم فرازهايي از كتاب «سيري در نهج البلاغه» را كه به قلم استاد شهيد آيت الله مطهري در سال 1353 برشته تحرير درآمده، بازخواني كنم تا بدانيم در آن دوران نظريه‌پردازي همچون او درباره «حكومتـ» چه گفته است، و امروز آناني كه خود را «اصولگرا» و وارث امثال او مي‌دانند، چه مي‌گويند و چه مي‌كنند؟

«احتياجات بشر در آب و نان و جامه و خانه خلاصه نمي‌شود، يك اسب و يا يك كبوتر را مي‌توان با سير نگهداشتن و فراهم كردن وسيله آسايش تن، راضي نگهداشت. ولي براي جلب رضايت انسان؛ عوامل رواني به همان اندازه مي‌تواند موثر باشد كه عوامل جسماني.

حكومت‌ها ممكن است از نظر تامين حوائج مادي مردم، يكسان عمل كنند، در عين حال از نظر جلب و تحصيل رضايت عمومي يكسان نتيجه نگيرند، بدان جهت كه يكي از حوائج رواني اجتماع را بر آورد و ديگري بر نمي‌آورد.

يكي از چيزهايي كه رضايت عموم بدان بستگي دارد اينست كه حكومت با چه ديده‌اي به توده مردم و به خودش نگاه مي‌كند؟ با اين چشم كه آنها برده و مملوك و خود، مالك و صاحب اختيار است؟ و يا با اين چشم كه آنها صاحب حقند و او خود تنها وكيل و امين و نماينده است؟ در صورت اول هرخدمتي انجام دهد از نوع تيماري است كه مالك يك حيوان براي حيوان خويش، انجام مي‌دهد، و در صورت دوم از نوع خدمتي است كه يك امين صالح انجام مي‌دهد، اعتراف حكومت به حقوق واقعي مردم و احتراز از هر نوع عملي كه مشعر به نفي حق حاكميت آنها باشد، از شرايط اوليه جلب رضا و اطمينان آنان است.»

نظرات
اسم آزادی, اصلاح طلبی و عدالت رو که میشنوم خندم میگیره ... احساس میکنم واقعا نیاز به امام زمان داریم یا یک اسطوره و یا یک سوپر من درست حسابی مثل امام خمینی و یک ملت بیدار مثل اون زمون ها

ارسال شده توسط: حسن درSeptember 7, 2005 02:14 PM

اقای مزروعی از وجود همچون ایرانی مانند شما به خودم مبالم که یک ایرانی هستم

ارسال شده توسط: احمد از خوراسگان اصفهان درSeptember 7, 2005 01:06 AM

in raa be pesare aghaye motahary begooeid.

ارسال شده توسط: vaheed درSeptember 6, 2005 02:18 PM

جناب آقای مزروعی
با سلام از قول من به اصلاح طلبان ( آقایان جلایی پور ، عبدی ، علوی تبار بگویید وبلاگی باز کنند تا بتوان با آنها در ارتباط بود . از شما هم متشکرم.

ارسال شده توسط: صبا درSeptember 4, 2005 10:34 PM

گاهی فکر میکنم امثال شهید مطهری شانس یارشون بود که به این دوران نرسیدن...وگرنه معلوم نبود چه انگ های عجیب و غریبی به خاطر نظرات آزادی خواهانشون میخوردن؟!

ارسال شده توسط: زهرا درSeptember 3, 2005 08:40 PM
 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007