« در جستجوي صبح | صفحه اول | نقد حاكمان در سيره امام علي(ع)، و مسئله امروز گنجي ! »

26 مرداد 84

تمرين دمكراسي

در بازتاب به يكي از مطالبي كه در وبلاگ نوشته بودم دوستي نظري داده بود مبني بر اينكه «تا وقتي خواست متوسط جامعه ما با دمكراسي همخوان نشود تحقق دمكراسي در اين جامعه ممكن نيست»، به نظرم اين نظر سخن درستي است. البته در اينكه ايرانيان يكصد سال است براي دستيابي به مردمسالاري تلاش مي‌كنند و از نهضت مشروطه تا امروز در اينراه مجاهدتها و فداكاريهاي بسياري كرده‌اند و چند جنبش ملي و انقلاب اسلامي را سامان داده‌اند ترديدي وجود ندارد، اما آنچه باعث ابتر ماندن اين تلاشها شده و همچنان غالب ايرانيان در حسرت آزادي و دمكراسي به سر مي‌برند جاي تامل و انديشه دارد، و به نظر من پاسخگويي به اين ناكامي را بايد در همين مدعاي مورد اشاره يافت.

غالب ما ايرانيان خواهان استقرار آزادي و دمكراسي در كشور هستيم اما فكر مي‌كنم به لوازم و مقتضيات چنين اهدافي آشنايي دقيق و عميق نداريم. احتمالا گفته شود كه لزومي ندارد كه همه افراد خواهان اينگونه تغيير باشند، اما به نظرم حتي اگر اين‌را بپذيريم باز مشكل حل نمي‌شود چرا كه فكر مي‌كنم و به تجربه نيز دريافته‌ام غالب افراد تحصيل كرده و نخبه و مدعي هم همين ايراد را دارند. به بيان ديگر غالب ايرانيان در پويش‌هاي تاريخي نشان داده‌اند كه «چه نمي‌خواهند»، اما به درستي و شفاف نمي‌توان دريافت كه «چه مي‌خواهند»، و يا اگر مي‌خواهند، در چه قالب و نظريه‌اي و با كدام لوازم و مقتضيات.


ما ايرانيان عليرغم خواست تاريخي يكصدساله‌مان براي دستيابي به آزادي و دمكراسي هرگز به «تمرين دمكراسي» فكر نكرده‌ايم و يا اينكه فرصت اينكار را بدست نياورده‌ايم. و البته به همين دليل فراموش مي‌كنيم كه بدون «تمرين دمكراسي» نمي‌توان به دمكراسي دست يافت. «تمرين دمكراسي» بر دو پايه «مباحث نظري» و «عرصه عمل اجتماعي» شكل مي‌گيرد و قوام مي‌يابد. در غرب حداقل پنج قرن «تمرين دمكراسي» كرده‌اند تا بدينجا رسيده‌اند. متاسفانه ما هم در زمينه مباحث نظري ضعف بسيار داريم و از همين ادبيات موجود در جامعه‌مان بخوبي استفاده نمي‌كنيم و هم در عرصه عمل اجتماعي به همين دانش اندكمان در اين زمينه عمل نمي‌كنيم. نمونه بارز آنرا براحتي مي‌توان در شكل گيري نهادهاي مدني، نحوه اداره آنها و اجتماعاتي كه تشكيل مي‌دهيم مشاهده و ملاحظه كرد. در اين‌باره مثالهاي فراواني مي‌توان زد و كافي است كه رفتارهاي روزمره خودمان را در انطباق با آنچه مي‌خواهيم و آرزو داريم محك زنيم.

به نظر من در يك جامعه‌اي كه بر پايه قرارداد اجتماعي شكل مي‌گيرد و راي اكثريت حاكميت مي‌يابد و آزادي و دمكراسي چرخه اداره جامعه را تعريف مي‌كند، رعايت حقوق شهروندي همه افراد جامعه را حد مي‌زند و بر اين پايه افراد جز در چارچوب قوانين و موازيني نمي‌توانند رفتاري داشته باشند.

سازوكارهاي تصميم گيري و تعامل افراد در عرصه عمل اجتماعي تعريف شده و خشك است و اينگونه نيست كه افرادي بتوانند با تسمك به آزادي و دمكراسي هرگونه خواستند رفتار كنند. متاسفانه آنچه در جامعه ما ساري و جاري است و بسياري از ما كه مدعي آزادي و دمكراسي هستيم انجام مي‌دهيم هيچ سنخيتي با مدعايمان ندارد و طبيعي است در چنين شرايطي اگر تمامي دمكراسي‌خواهان نيز حكومت را بدست بگيرند اتفاق چنداني نخواهد افتاد و ... ما بايد «تمرين دمكراسي» را از خودمان شروع كنيم و گسترش دهيم، و مطمئنا اگر معدل فكر و انديشه و رفتار ايرانيان از دمكراسي عبور كرد آنگاه اراده اكثريت غالب و پيروز خواهد شد.

نظرات
اخيش برادر مزروعي ديگه قرار نبود توي تمرين دمكراسي دست به سانسور هم بزنيد ها.......

مزروعي: منظور از سانسور را متوجه نشدم، كجا را سانسور كردم

ارسال شده توسط: بهرام درAugust 24, 2005 10:58 PM

آقاي مزروعي وقتي صحبت از دمكراسي ميكنيد انگار كه از كره مريخ تشريف آورديد وسط بهشت خداوندي اين حرفهاي قشنگ را نميخواد زحمت بكشيد بريد اوين....نه خسته ميشيد راضي به زحمتتان نيستم ...همين گوشه كنار خيابان هاي تهران به خانمهايي بگيد كه از ظلم ولي فقيه دارن خود فروشي ميكنن.....نه....نه اونجا هم نريد واسه شما بده برين دم دانشگاه و به هزاران دانشجوي كتك خورده بگين .....البته جاي سايه بايستيد كه گرما زده نشيد و تحمل شنيدن فرياد اين طفل معصوم ها را داشته باشيد

ارسال شده توسط: بهرام درAugust 24, 2005 10:55 PM

مانند سایر نوشته هایتان جالب بود. منتظر نوشته های بعدی شما هستیم.

ارسال شده توسط: وحید-آ درAugust 23, 2005 01:37 PM

سلام
آقای مزروعی بعضی وقتها بعضی از واژه ها کلیشه ای میشن و آدم رو یاد ماجرا ، طیف یا گروه خاصی می اندازه ! الان این کلمه مهرورزی که شما بالای سایت گذاشتین خیلی دیگه به شما نمیاد چون شعار محوری رییس جمهور جدید شده ....

انگار بالای سایت آبادگران بنویسن : مشارکت همه ایرانیان ;)

ارسال شده توسط: farid درAugust 17, 2005 09:46 AM
 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007