« توزيع درآمد يا توزيع فقر؟ | صفحه اول | حق دانستن از ديد صداوسيما ! »

12 مرداد 84

سفر عراق و برخورد نيروي نيروي انتظامي با هيات روزنامه‌نگاران

در ميان نيروهاي مسلح، نيروي انتظامي(پليس) بيشترين ارتباط و تعامل را با شهروندان دارند و عملكرد اين نيرو به شدت در رضايت يا نارضايتي شهروندان از حكومت تاثير دارد چرا كه اصلي‌ترين وظيفه هر حكومتي تامين امنيت و رضايت شهروندان است. در سالهاي اخير حرف و حديث‌هاي فراواني راجع به عملكرد اين نيرو بوده، اما در يك نگاه منصفانه بايد گفت كه در مجموع عملكرد اين نيرو رو به اصلاح و رفتار مدني بوده است.
از اين جهت به نظر مي‌رسد كه وظيفه مسئولان اداره اين نيرو همچنين شهروندان است كه نسبت به عملكرد اين نيرو در انطباق با قانون و رفتار مدني حساس بوده و با واكنش مناسب در اصلاح و ارتقاء نقش اين نيرو در جامعه تلاش نمايند. آنچه در ادامه آمده با يك چنين نگاهي است و اميدوارم مورد توجه مسئولان اين نيرو قرار گيرد.
در روز جمعه 24 مردادماه يك هيات 14 نفره روزنامه‌نگار از طريق كرمانشاه براي سفر به كردستان عراق حركت كرديم. در فرودگاه كرمانشاه يك مامور نيروي انتظامي كه نسبت به حجاب خانم‌ها حساسيت داشت به يكي از خانم‌هاي روزنامه‌نگار در اين‌باره تذكر داد (با اينكه حجاب اين خانم مثل همه خانم‌ها در تهران بود) و چون با واكنش برخي افراد هيات مواجه شد كار را به دفتر نيروي انتظامي فرودگاه كشاند و مسئول مربوطه هم اصرار بر اين داشت كه خانم نامبرده را بازداشت و به دادگاه بفرستد(آنهم روز جمعه !).

بنده هم خواستم پا در مياني و قضيه را جمع و جور كنم. براي ايشان توضيح دادم كه ما يك هيات 14 نفره روزنامه‌نگار و با هم عازم سفر هستيم و اين اقدام شما سفر ما را هم بر هم مي‌زند ... اما اين گفتار هيچ موثر نيفتاد و ماموران محترم مي‌خواستند حال گيري كنند! در اين جا بود كه به آنها گفتم شما به استناد كدام قانون دست به اين اعمال مي‌زنيد و مي‌خواهيد فردي را بازداشت و به دادگاه بفرستيد و ... كه البته بجاي پاسخ حقوقی گفت ما كار خودمان را مي‌كنيم شما مي‌توانيد پاسختان را از دادگاه بگيريد.
دوستان ديگر كه ظاهرا" ديدند كار دارد سخت‌تر مي‌شود و همه نگران تاخير در سفر بودند به ميانجي‌گري به زباني ديگر و البته زبان محلي روي آوردند و در نهايت كار با تعهد گرفتن از خانم مورد نظر فيصله يافت. بنده فقط اسم دو مامور نيروي انتظامي را كه آفريننده اين صحنه بودند يادداشت كردم (آقايان جناب حسين نجفي و علي كوثر جلالي) تا در اينجا بياورم و انشاالله مسئولان اداره اين نيرو اگر خواستند به موضوع رسيدگي نمايند.
به نظر من آفريدن چنين صحنه‌هايي جز اينكه به اعتبار و حيثيت نيروي انتظامي لطمه وارد نمايد هيچ خاصيت و فائده‌اي ندارد. ماموران نيروي انتظامي همانند هر انسان مسلمان ديگري بايد بدانند كه امر به معروف و نهي از منكر قواعد و شيوه‌اي دارد و مهم‌تر اينكه برخورد آنها با مردم بايد از سر مهر و منطبق با قانون باشد. اينكه هر ماموري به خود اجازه دهد با استفاده از قدرتي كه حكومت (و در واقع مردم) به او داده‌اند با شهروندان از سر خشم و كين قدرت نمايي و برخورد كند يقينا" در نهايت هيچگونه اعتبار و جايگاهي براي نيروي انتظامي در دل و ذهن مردم باقي نمي‌گذارد.
هرچند غالب ما ايرانيان در رفتار مدني اشكال داريم و كمتر به حق و حقوق ديگران و جامعه احترام مي‌گذاريم و رعايت مي‌كنيم، اما نيروي انتظامي به عنوان ماموران حفظ نظم و امنيت و ظابطان اجراي قانون در جامعه بايد در رفتار مدني نسبت به شهروندان و در مقايسه با آنان ممتاز باشند و نه اينكه آنها بخواهند از جايگاهشان براي اعمال فشار و تحقير شهروندان استفاده كنند.
من بارها با اين صحنه مواجه شده و حتي به آنها اعتراض كرده ام اما به نظرم مي‌رسد كه اگر هر شهروندي با اينگونه رفتارهاي غيرمدني روبرو شد آنها را به صورت اين گزارش در آورد و در عرصه عمومي و رسانه‌ها مطرح نمايد خود به خود مسئولان و ماموران نيروي انتظامي حساب كار خود را خواهند كرد و در اين مسير مي‌توان انتظار داشت كه «نيروي انتظامي و رفتار مدني» در جامعه تحقق يابد و پليس مامن و پناهگاه مردم باشد.

نظرات
ما منتظر بدتر از اینها هم هستیم تازه این از نتایج سحر است .این انتخاب اشتباه از طرف مردم بود اما به اعتقاد من جبهه مشارکت وسایر روشنفکران نباید از مواضع و شعارهای انتخابات دست بردارد. معقول ترین و بهترین مواضع از طرف جبهه مشارکت در انتخابات اخیر گرفته شد وبه اعتقاد من دلیلی برای کوتاه آمدن و خودزنی وجود ندارد. در ضمن آقای مزروعی بابت گفته بالا ناراحت نشوید من یکی به سهم خود از وجود اشخاص شجاع و فهمیده ای چون شما به خود افتخار میکنم

ارسال شده توسط: وحید درAugust 6, 2005 02:04 PM

با سلام حالا اولش اقای دکتر اینا به باباشون هم رحم نمیکنن

ارسال شده توسط: سید علی درAugust 4, 2005 11:45 AM
 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007