« مبارزه با فقر و فساد و تبعيض ! | صفحه اول | توزيع درآمد يا توزيع فقر؟ »

4 مرداد 84

مبارزه با فقر و فساد و تبعيض !

پس از دوم خرداد 76 و شكل گيري جنبش اصلاحات، محافظه‌كاران در پي شكل دادن يك جنبش موازي براي مقابله با اصلاحات و مهار اصلاح‌طلبان برآمدند(همچون همه موازي كاري‌هاي ديگري كه در اين مدت انجام دادند). اين جنبش موازي ذيل «مبارزه با فقر و فساد و تبعيض» نامگذاري شد، و سرانجام نيز آقاي احمدي‌نژاد با همين برنامه و با حمايت نيروهاي غيبي به پيروزي رسيد.
هرچند همه مباحث نظري و تجربه‌هاي عملي نشان مي‌دهد كه تا در كشوري آزادي و دمكراسي به مفهوم واقعي نباشد «مبارزه با فقر و فساد و تبعيض» ممتنع است و راه به جايي نمي‌برد ، اما قطعا امثال بنده از هرگونه مبارزه‌اي با اين پديده‌هاي شوم استقبال مي‌كند و به عنوان يك ايراني از نتيجه آن منتفع مي‌شوم بنابراين حال كه حاكميت در ايران كاملا يكپارچه و يكدست شده و صدر تا ذيل قوا و نهادهاي حكومتي بدست محافظه‌كاران افتاده است ديگر هيچ دليلي و عذر و بهانه‌اي براي «مبارزه با فقر و فساد و تبعيض» در نهادهاي حكومتي باقي نمي‌ماند و اميدواريم كه اين جناح حاكم و قدرتمند در اين آزمون موفق شود.
در ايران پديده‌هاي «فقر و فساد و تبعيض» ريشه در ساختار سياسي، اقتصادي، اجتماعي و حقوقي موجود دارد و يقينا" بدون اصلاح اين ساختارها و بركندن ريشه‌ها نمي‌توان انتظار چنداني دراين‌باره داشت.

در مورد «فقر» ساختار «اقتصاد نفتي» و نقش مسلط دولت در اقتصاد، شيوه‌هاي مرسوم در توزيع درآمد نفت در جامعه و يارانه‌هاي غيرهدفمند و عدم بكارگيري سازوكارهاي اقتصادي در باز توزيع درآمد حاصله بين آحاد شهروندان و ... اين پديده زشت را نهادينه و دوام بخشيده است و فقط با اصلاح ساختار اقتصادي و جراحي عميق مي‌توان «فقر» را در جامعه ايراني به حداقل رساند و از بين برد، اما در مورد «فساد و تبعيض» بحث از اينها عميق‌تر است و به دهها عامل در نظام اداري و اجرايي و فرهنگ عمومي جامعه ما باز مي‌گردد و بعيد است كه به اين آساني‌ها بشود با اين دو پديده شوم كه ريشه‌هاي عميق و تاريخي و عيني دارد مقابله و مبارزه كرد.
بطور نمونه به نظر من يكي از منابع اصلي «فساد و تبعيض» و «رانت خواري» در ايران چگونگي استخدام در نهادهاي حكومتي است كه در جمهوري اسلامي ذيل قانون «گزينش» تعريف و اجرا مي‌شود. در سايه «گزينش» موجود فقط افرادي خاص مي‌توانند وارد نهادهاي حكومتي شوند و خيل عظيمي از شهروندان ايراني علي رغم شايستگي‌هاي در خور و بهره‌مند از تحصيلات عالي و تخصص از استخدام دولتي محروم هستند. نظام «گزينش» موجود ضد شايسته‌سالاري، غير رقابتي، ... و عامل رانت خواري است و عملا نظام اداري و اجرايي كشور را فشل كرده است. در مجلس ششم تلاش شد كه اين نظام اصلاح شود اما با مخالفت شوراي نگهبان روبرو شد و سرانجام اين مصوبه به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارجاع شد كه تاكنون در آنجا نيز رسيدگي نشده است.
مهمترين عامل در از بين بردن «فساد و تبعيض» در يك نظام حكومتي فضاي رقابتي است و بنده نمي‌دانم آناني كه خود در دامنه يك فضاي غيررقابتي و ناعادلانه به قدرت رسيده‌اند چگونه مي‌خواهند با «فساد و تبعيض» مبارزه كنند؟ و مثلا درباره همين نظام «گزينش» چكار مي‌كنند؟ و ... به نظرم محافظه‌كاران حالا در دام موازي سازي گير افتاده‌اند و روزهاي سختي را در پيش دارند.
 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007