« پس لرزه هاي انتخابات | صفحه اول | دو جنبش موازي - تحليل نتايج انتخابات (2) »

1 تیر 84

تحليل نتايج انتخابات (1)

در نظام‌هاي مردمسالار «انتخابات» همچون «آيينه» يا «ميزان الحراره» جامعه عمل كرده و برخي مواقع «زلزله» بپا مي‌كند. در ايران نظامي شبه مردمسالار وجود دارد و فرصت «انتخابات» تا حدودي مي‌تواند بازتاب دهنده واقعيت‌هاي دروني جامعه و خواست‌ها و مطالبا�

در اولين گام تحليل مي‌خواهيم سهم راي سه جناح محافظه‌كار(اصولگرايان طرفدار وضع موجود و نظام)، اصلاح‌طلبان (طرفداران گذر از وضع موجود و اصلاح نظام) و تحريميان (طرفداران گذر از وضع موجود و نظام) را اندازه بگيريم چرا كه هر سه جريان در عرصه انتخاباتي (اگر چه نابرابر) فعال بوده‌اند و نتايج حاصله تا حدودي مي‌تواند سهم هر جريان را مشخص كند.
نتيجه انتخابات حاكي از مشاركت 7/62 درصدي مردم در انتخابات است. بالاترين درصد مشاركت مردم در انتخابات رياست جمهوري حدود 80 درصد در دوم خرداد 76 بوده است. به عبارتي نزديك به 20 درصد شهروندان ايراني بهردليلي در انتخاباتها شركت نمي‌كنند و عدم حضور ثابت و پايدار آنها را نمي‌شود به حساب تحريميان گذاشت، اما عدم شركت 3/17 درصدي شهروندان در انتخابات اخير نسبت به دوم خرداد 76 را مي‌توان به عنوان سهم تحريميان در نظر گرفت و اگر سهم 1/5 درصدي آراي باطله را نيز به آن اضافه كنيم آنگاه مي‌توان گفت اين ميزان از مردم (4/22 درصد) خواهان دگرگوني نظام‌اند. در برابر اگر مجموع راي داده شده به نامزدهاي اصلاح‌طلب (آقايان معين، كروبي و مهرعليزاده) را محاسبه كنيم 2/22 درصد مي‌شود و نامزدهاي محافظه‌كار(آقايان احمدي‌نژاد و لاريجاني) نيز 9/15 درصد را به خود اختصاص داده‌اند،‌ در اين ميان اگر با نوعي تسامح و غمض عين آراي آقايان هاشمي و قاليباف را به سبد اين دو اضافه كنيم سهم اصلاح‌طلبان 4/35 درصد و محافظه‌كاران 6/24 درصد مي‌شود. با اين حساب مي‌توان نتايج زير را گرفت:
1- هنوز هم سهم جناح خواستاران اصلاحات در درون نظام (4/35 درصد) از دو جناح محافظه‌كار (2/22 درصد) و تحريميان (4/22 درصد) بيشتر است و اين نشان از پايداري اكثريت مردم در خواست اصلاحي‌شان دارد.
2- سهم جمعيت خواهان تحول (اصلاح طلبان و تحريميان) به 7/52 درصد(اكثريت مطلق جامعه) مي‌رسد و اين به معناي آن است كه نظام بايد به اصلاحات تن در دهد تا بر ثقل جمعيت اصلاح‌طلبان درون نظام بيفزايد وگرنه روند تحولات به نفع تحريميان و گذر از نظام جريان مي‌يابد.
3- افرادي كه خواهان تثبيت وضع موجودند در بهترين شرايط سهمي 2/22 درصدي از جمعيت راي دهنده را بخود اختصاص داده‌اند و اين در حالي است كه بيشترين سهم را در نهادهاي حاكميتي و انتصابي نظام بعهده دارند و به واقع حاكميت اقليت بر اكثريت را شكل داده‌اند و يقينا" چنين وضعيتي قابل دوام نيست و بقاي جمهوري اسلامي ايران را به نفع تحريميان رقم خواهد زد. جالبت آنكه سهم محافظه‌كاران با تحريميان برابري مي‌كند و اين حكايت از خطر قطبي شدن جامعه مي‌دهند.
4- خلاصه آنكه در انتخابات اخير از مجموع راي دهندگان، 2/22 درصد به نظام، 4/35 درصد به اصلاح‌ نظام و 4/22 درصد به گذر از نظام گرايش نشان داده‌اند كه البته مي‌توان براي همه افراد و فعالان سياسي، گروهها و احزاب، به ويژه مسئولان اداره كشور عبرت آموز و راهگشا باشد بشرطي كه چشم‌ها، گوش‌ها و فضاي ذهني و فكري خود را بسوي جامعه و مردم باز كنند.

نظرات
من نمی دونستم که شما هم اهل قلم هستید و حتی سایتی به نام شما ثبت شده و لی برای این تعجب خودم یک جمله بیشتر نمی گویم :

یک جمله هم از مادر عروس

البته برای شما که در کمتر از ساعتی از دشمنی با هاشمی به پاچه خواری هاشمی رو می گردانید زیاد نباید ارزش علمی و عقلی قائل شد . چرا چون شما را با حقیقت کاری نیست . آنچه که مهم است نانی است که شما در ته مانده سفره کسی دیگر به دنبالش می گردید . یک زمان در سفره خاتمی و زمانی در سفره هاشمی بدنبالش می گردید .
من نمی دانم که این مطالب را نمایش خواهید داد و یا به عنوان اراجیفی در سطل آشغال خواهید انداخت . همهم این است که ما حرفمان را زدیم و می دانیم که تا فیها خالدونتان هم آتش می گیرد . عیبی ندارد بگیرد . وقتی آدم بخواهد نون را به نرخ روز بخورد و روزی خودش را در ته مانده سفره ولخرجی های کارگزاران و ... بگردد اینجوری میشود دیگر . چه میشود کرد . برای ما که فرقی نمی کرد ولی شاید هم این از الطاف الهی بود که کسانی مثل شما را رسوا کرد .

ارسال شده توسط: علی درJuly 2, 2005 02:44 PM

آفای مزروعی ، به نظر من دلیل شکست ما این بود که فکر میکردیم مردم فقط خواهان توسعه سیاسی ، آزادی زندانی سیاسی ، تصویب لایحه جرم سیاسی ، تقویت احزاب سیاسی ، ..... سیاسی ، ... بود . می دانید چرا ؟ چون فکر می کردیم همه مردم طرفدار و هم کیش ما هستند ولی این انتخابات به ما فهماند که مردم عزیز ایران دل مشغولی های دیگری نیز دارند . مردم نمی خواهند با ایشان مانند کسی صحبت شود که در انتخابات ما را به جایی برسانند و بعد ما به آنها بگوییم در صف مرگ موش هم می ایستند . مردم ما می خواهند کسی رییس جمهورشان شود که مثل خودششان باشد ، از جنس خودشان باشد ، نه این که در خانه .. زندگی کند یا این که اگر برای مسئولیتی به پایتخت آمد مثل بعضی ها بعد از اتمام مسئولیت شهر و دیارش را از یاد نبرد . در آخر می خواستم یک سئوال از شما بپرسم : شما و آقای شیرزاد و ... آخرین باری که به حوزه اتخابی خود سر زده اید کی بوده ؟ البته فکر نکنم دیگر به انجا برگردید چون در آنجا فضا برای اینگونه حزب بازی ها مثل تهران مهیا نیست وشما هم که این کارها مانند اکسیژن برایتان لازم است . این طور نیست ؟

مزروعي: من حداقل ماهي يكبار در اصفهان هستم، و در مورد آقاي دكتر شيرزاد هم بهتر است در جريان باشيد كه ايشان هفته‌اي دو روز در اصفهان هستند،‌ پيشنهاد مي‌كنم كه عينك بدبيني خود را عوض كنيد

ارسال شده توسط: علی درJune 28, 2005 11:25 AM

سلام
بهتره به جای توجیه گرایش مردم و نزدیکی آن ها به ایده های خود, کمی به بررسی دلایل افت حمایت مردم باشید. در صد بسیاری از مردم خواهان اصلاح هستند, خصوصا قشر تحصیلکرده و دانشجو, اما هیچ رهبری و مدیریت صحیح و جامعی وجود ندارد. ما هنوز مدلی به عنوان ایده آل عملی برای اصلاحات مورد نظر خود نداریم. شاید این چند سالی (یا چند دهه؟!) که اصلاح طلبان از صحنه قدرت دورترند بتوانند مسائل مطروحه را دقیق تر و جامع تر تئوریزه کنند و حداقل به یک "مدل" یا سیستم عملی جایگزین قابل ارائه, (و نه حتی قابل اجماع!) برسند.

با آرزوی سربلندی ایران

ارسال شده توسط: محفوظ درJune 26, 2005 07:14 PM

جناب آقای مزروعی
سلام
شماوگروه مطبوع شمابایدبنشینیدویک باردیگربه مطالعه این 8سال به پردازیدشایدبه آنچه که باعث شکست اصلا حات شده است,پی ببرید.

ارسال شده توسط: ایلیا درJune 25, 2005 11:10 PM

آقای مزروعی در پیشگاه خداوند مسئولید اگر این پیغام را به شخص آقای محمد خاتمی (رئیس جمهور اسلامی ایران ) نرسانید

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای خاتمی
تلاش عمیق شما در صیانت و پاسداری از تک تک آرای مردم نشانگر روح پاک شما ست ولی وزارت کشور دولت جنابعالی در دور اول نهمین انتخابات ریاست جمهوری بیش از80هزار رای ایرانیان خارج از کشور را از مجموع آرای نهایی حذف کرده و همچنین بیش از 20 هزار رای (دقیقا" 20200 رای )یکی از کاندیداها و 15395 رای کاندیدای دیگری را برای بقیه کاندیدا ها محسوب نموده است. مستندات این مسئله همگی آمار منتشره توسط وزارت کشور می باشد که در آدرس زیر گردآوری شده است:
http://www.20six.co.uk/bandeh/
خواهش می کنم این نکته را هرچه زودتر مورد بررسی قرار دهید و نگذارید قسمی که در پیشگاه خدا خورده اید تا حافظ حقوق ایرانیان باشید نقض شود.

باتشکر

ارسال شده توسط: سینا درJune 24, 2005 06:29 AM

سلام اقای مزروعی
امیدوارم که حالتان خوب باشد . بعد از سفری که پارسال به انگلیس داشتید و شما را زیارت کردیم- و البته با تشکر از بحث خصوصی که با شما داشتم که در تکمیل تحقیقم و اصلاح بعضی نمودارها موثر بود - حدود یکسال گذشته است و البته شما در این یکسال گرفتاریهای زیادی داشتید که امیدوارم نتیجه خیر برای کشور داشته باشد . دیدم سایت خوبی دارید و ایمیلتان موجود است خواستم احوالپرسی با شما کرده باشم. راستی در صورت امکان به این سایت من هم سر بزنید. و خصوصا دوست دارم نظرتان را در باب دو نوشته اخیرم که در روز نامه شرق در 7و8 خرداد تحت عنوان سرمایه اجتماعی ودمکراسی در چهار چوب اسیب شناسی جریان اصلاحات چاپ شد که لینک ان در سایت موجود است و هم نامه ای که به معین نوشتم تحت عنوان بازی سوم و راه سوم ود رنهایت نوشته اخرم که همه در سایت موجودند و این دو اخری را برایتان پیوست میکنم تحت عنوان نقش قدرت سیاسی غیر رسمی در ساختار سیاسی اجتماعی ایران: نگاهی به انتخابات.. بدانم.
خوشحال خواهم شد که جواب شما را ببینم.ضمنا این ایمیلتان که در سایت گذاشتهاید شناخته نمیشود و کار نکرد مجبور شدم اینجا بنویسم.
به امید سربلندی ایران و سلامتی همه دوستان
حمید
www.bohloli.blogspot.com

ارسال شده توسط: حمید بهلولی درJune 23, 2005 07:17 PM

چرا نميفهميد؟ بسياری از آنان که به احمدی نژاد رای دادند هم خواهان تحول اند. حال اگر او را نميشناسند به دليل آن نيست بر آنان حرجی نيست. شما نتوانستيد رسانه‌ای درست و حسابی راه بيندازيد

ارسال شده توسط: Mehdi درJune 23, 2005 01:16 PM

Aghaa oon 37 darsade tahrim konandeh shodan 23 darsad? amaare jadid be hazrate aali resideh?

ارسال شده توسط: ee درJune 22, 2005 11:32 PM

آقای مزروعی سلام. در تحلیل آرای انتاخبات اولین مرحله این است که ببینیم جمع آرا با آنچه که اعلام شده می خونه یا نه؟ شما که هم خبرنگار بودی و هم سیاستمدار لطفا" بگو یکی بیاد این آرای اعلام شده از وزارت کشور رو جمع بزنه تاببینی:
1- آرای ایرانیان خارج از کشور در نتیجه نهایی محسوب نشده !
2- حتی جمع آرای داخل کشور هم با اونچه که اعلام شده تطابق نداره

خودتون جمع بزنید ببینید . اگرم آمار رو نمی تونید از سایت وزارت کشور استخراج کنید به این آدرس ها سر بزنید براتون همه چیز رو آماده شده هست :
http://bandeh.blogspot.com/ و اعدادش هم در اینجا:
http://www.20six.co.uk/bandeh

خدا کنه توی این دم و دستگاه عریض و طویل حداقل یکی باشه که جمع زدن بلد باشه ( امروز چهارمین روزه که دارم این پیفام رو برای همه جا می فرستم )

ارسال شده توسط: سینا درJune 22, 2005 11:17 PM
 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007