« سال نو مبارك | صفحه اول | قضاوت فصلي »

7 فروردین 84

قضاوت فصلي

در مورد قضا و قضاوت در آموزه‌هاي ديني ما بسيار سخن رفته است. در قانون اساسي جمهوري اسلامي نيز فصل يازدهم (از اصل 156 تا 176) به اين موضوع اختصاص يافته است. خلاصه‌اش هم اين است كه:«قوه قضائيه قوه‌اي است مستقل كه پشتيبان حقوق فردي و اجتماعي و مسئوول تحقق بخشيدن به عدالت است.» بنابراين عملكرد دادگاه‌ها و قضاوت نبايد ارتباطي با شرايط سياسي و خواست مقامات و صاحبان قدرت و ثروت داشته باشد.

حال بيائيد نگاهي سريع به عملكرد دستگاه قضا در سالهاي پس از دوم خرداد داشته باشيم:
به دادگاه كشاندن شهردار تهران و همكارانش درست پس از اعلام پيروزي خاتمي در انتخابات دوم خرداد،
توقيف و تعطيلي فله‌اي مطبوعات پس از اعلام نتايج انتخابات مجلس ششم،
به دادگاه كشاندن روزنامه‌نگاران و افراد شركت كننده در كنفرانس برلين پيش از تشكيل مجلس ششم،
دستگيري فله‌اي نيروهاي ملي – مذهبي در اواخر سال 79 به منظور تاثير گذاري بر انتخابات رياست جمهوري هشتم و منصرف كردن خاتمي،
بازكردن پرونده نظرسنجي و برخورد با موسسات و افراد مرتبط،
دستگيري و بازداشت فله‌اي دانشجويان پيش از انتخابات مجلس هفتم،
و ايضا" دستگيري و بازداشت عده‌اي جوان به اتهام همكاري با سايت اينترنتي و وبلاگ نويسي پس از تشكيل مجلس هفتم(لابد براي نسق گيري از همه فعالان سياسي و مطبوعاتي و ...)!
ملاحظه مي‌كنيد كه در هر فصلي به مقتضاي شرايط بسراغ گروه و قشر خاصي رفته‌اند و پس از مدتي همه چيز را فراموش شده و هيچيك از برخوردها( يا پروژه‌ها) به سرانجامي نرسيده است.
فاصله ميان «قضاوت فصلي» و «قضاوت عادلانه» از زمين تا آسمان است؛ و آدمهاي عاقل و هوشمند (به تعبيري هواسنج) نيز آنهايي هستند كه دريابند الان فصل كدام گروه و قشر است و خود را برهانند.
بيچاره آنهايي كه شامه‌شان تيز نيست و نمي‌توانند فصل را تشخيص دهند! مطمئنا" تا اوضاع كشور بر اين پايه بچرخد خيلي‌ها طعم تلخ اين «قضاوت فصلي»‌ را خواهند چشيد مگر اينكه معجزه‌اي رخ دهد و اوضاع عوض شود.
 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007