« سهم هزينه‌هاي عمراني در بودجه | صفحه اول | دست‌هاي پشت پرده يا دست نامرئي بازار »

18 بهمن 85

پاسخ به پنج نظر

(1)
مهدي: سلام آقاي مزروعي
راستش را بخواهيد به عقيده من عامي مشكل بودجه مختص اين دولت نيست تقريبا در همه دوره ها بخش زيادي از بودجه عمراني در دستگاه هاي مجري صرف هزينه هاي جاري شده ومي شودواين بدليل عدم وجود مكانيزمي براي كنترل وپيشگيري از اين تخلف اداري مالي ميباشدتازه چاره اي هم كه به ادعاي وزير محترم دارايي انديشيده شده فقط خواهد توانست جلوي پرداخت هاي دستگاه هارا بگيرد
در صورتيكه سرفصلهاي هزينه اي بسياري در رديف هزينه هاي جاري هستند كه تقريبا قابل كنترل نيستند وتازه اگر هم باشند در ديوان محاسبات و يا ديوان عدالت اداري در مورد تخلفات اينچنيني با تسامح وتساهل برخورد مي شود براي اين مسئله بايد دنبال راهي بود وگرنه اگرلايحه بودجه پيشنهاد شما نيزباشد قابليت چنين نقدي را در اجرا و مچگيري بعد از اجرا را خواهد داشت آقاي كرباسچي مثال روشني است ايشان از اين خلا قانوني براي پيشرفت كارها استفاده ميكرد و درست از همين نقطه نيز آسيب ديدو به دليل استفاده از اختياراتي كه هم داشت وهم نداشت سر از ندامتگاه درآورد
زياده جسارت است موفق باشيد .

مزروعی: با سلام، من همنظر باشما هستم با این توضیح که در دوره دولت خاتمی و مجلس ششم ما تلاش کردیم ماشین بودجه را روی ریل درستی قرار داده و به تدریج آنرا اصلاح کنیم و دلیل آنهم قانون برنامه چهارم توسعه است اما با تغییراتی که راه یافتگان مجلس هفتم در محتوای قانون برنامه انجام دادند و با تصویب طرحهایی همچون تثبیت قیمتها و بعد هم اقدامات دولت احمدی نژاد در افزایش هزینه های دولت کلا این ماشین ازریل خارج شده است وفکر نمی کنم که دیگر به این آسانی ها بتوان آنرا به ریل برگرداند بنابر این در مقایسه این دو وضعیت تفاوت بسیار است و نوع مواجهه با مشکل در اینجا نقش کلیدی دارد.


(2)
رضا:
با سلام و احترام فراوان
آیا ممکن است برای یک بار هم که شده جبهه مشارکت بیانیه ای صادر کند و در آن عملکرد 8 ساله ی خود را نقد کند؟
آقای عبدی تحلیل جامعی از دوره ی اصلاحات ارایه کرده پاسخ به پرسش های آن تحلیل می تواند قضاوت را در آینده ساده تر کند.
اگر واقعا می خواهید در انتخابات مجلس 8ام شرکت کنید باید تا دیر نشده نسبت به عملکرد گذشته و اشتباهات احتمالی خود تحلیل جامعی ارایه دهید. تحلیلی که انتظار می رفت پیش از انتخابات شوراها ارایه می شد.
به یاد بیاورید انتخابات سال گذشته را و هنگامی را که با پرسش هایی چون چرا از دانشجویان حمایت نکردید؟چرا دیر استعفا دادید؟چرا هنگامی که حق قانون گذاری و بودجه نویسی و نظارت از شما سلب شد استعفا نداید؟و... مواجه می شدید
آیا هنوز زمان پاسخی جامع فرا نرسیده؟

مزروعی : با سلام، من فکر نمی کنم که آقای عبدی جدای از جریان اصلاحات وجبهه مشارکت باشد بنابراین شما تحلیل ونقد ایشان را به حساب ما بگذارید.در ضمن فراموش نکنید که گذشته گذشته است و ما هیچگونه تغییری در آنچه انجام شده و گذشته است نمی توانیم بدهیم حتی اگر صدها بار نقد و تحلیل و... کنیم آنچه در دستان ما قرار دارد و با اراده ما ساخته می شود آینده است و مهم این است که ما با درس آموزی از گذسته بتوانیم آینده را بسازیم وگرنه اعتراف به اشتباه چه مشکلی را می تواند حل کند؟ مثلا در مورد استعفا حالا جه می توانیم بگوئیم چون دیگربحث در این باره فائده ندارد. بنظرم اشکال غالب ما ایرانیان در همین است که چون نمی توانیم بطور فعال با زمان حال وآینده روبرو شویم به گذشته می چسبیم وهی می خواهیم در آن کنکاش کنیم تا بگونه ای وضعیت حالمان را توجیه وخودمانرا تسکین دهیم. بنظرم ما باید رو بسوی آینده داشته باشیم وببینیم باید برای بهتر شدن وضعمان چه باید بکنیم موضوعی که در همه نقد وتحلیها کمتر بدان توجه می شود واین نشان می دهد که اغلب ماها روحیه ونگاه ایجابی واثباتی نداریم وفقط به مسائل بصورت سلبی ومنفی می پردازیم.

(3)
رضا: با احترام
جناب مزروعی با شما موافقم اتفاقا یکی از دلایل آن اتفاقات تکیه بر وجوه سلبی پیش از راه یافتن به قدرت بود.
اتفاقا برای همین است که می خواهیم بدانیم شما در آینده چه خواهید کرد آیا دوباره شاهد سیاست ورزی خواهیم بود؟
یعنی باید انتظار داشته باشیم در صورت سلب حقوق نمایندگی به چند تذکر و نطق پیش از دستور اکتفا می کنید یا راهکاری دارید؟
هنگامی که عملکرد گذشته مثبت نبوده و هیچ راهکاری هم ارایه نمی شود چگونه انتظار مشارکت بالا دارید.(تنها به دلیل وجوه سلبی دولت نهم؟)
ضمنا جناب عبدی مدتهاست چون جنبش دانشجویی و بسیاری از نخبگان از جبهه مشارکت و اصلاح طلبان جدا کرده اند و این در مطالبشان مشهود است.
بهتر بود در انتخابات سال گذشته به تناقضات پاسخ میداید اگر آن موقع این فرصت نبود الان که برای دوستان فرصت هست!یکی از شعارها این بود که زیر بار حکم حکومتی نمی رویم ولی کسی پاسخ نداد که چرا در گذشته زیر بارش رفتیم و در شرایط مشاره راهکار ها چه خواهد بود.
از این دست پرسش ها بسیار است اما تا بحال پاسخی نیافته ایم.

مزروعی : باسلام، شما اگر مجموعه مواضع وعمل جبهه مشارکت را در طول زمان پیگیری کنید خود بخود به پاسخ سئوالتان دست خواهید یافت ومن نمی توانم در این وب سایت به همه آنچه شما می خواهید پاسخ دهم، اما توجه دارید که ممکن است واینگونه که بنظر می رسد این پاسخی که جبهه مشارکت یا بنده می دهم هرگز امثال شما را اقناع نکند اما جبهه مشارکت (مثل هر گروه دیگری) در سایه یک بحث وکار جمعی به این مواضع رسیده است وفکر می کند اگر اینگونه عمل کند می تواند به نتیجه دست یابد اما این الزاما به معنای آن نیست که دیگران نسبت با این مواضع وعملکردنظر موافق وهمراه دارند واصولا کار حزبی وسیاسی در همین فضا ومیدان شکل می گیرد واینکه هر حزب وگروهی تلاش می کند ازراه معرفی مواضع فکری وسیاسی وعملی که انجام می دهد جایگاه خود را در جامعه ارتقاء دهد. قطعا کار حزب سیاست ورزی است واگر کسی تصوری غیر از این از کار حزبی داشته باشد بنظرم به خطا رفته است چون راهی غیر از این برای پیشبرد راهبرد اصلاحات در ایران وجود ندارد. اتفاقا همه آنانی که تا کنون به نقد وبعضا نفی مواضع وعملکرد اصلاح طلبان بطورکلی وجبهه مشارکت بطور خاص پرداخته اند(که قطعا جای نقددارد) تا آنجا که من مطالعه وبررسی کرده ام هیچگونه راهبردجدیدی که بتواند جایگزین راهبردمورد نقدشان شود ومتضمن عمل سیاسی باشد ارائه نکرده اند وطبیعی تا زمانی که راهبرد جدید وجایگزینی نباشدهر گز نمی نوان در باره آن ومقایسه با راهبرد فعلی با ارزیابی وداوری پرداخت واز نظر ما هنوز راهبرد قبلی اعتبار دارد وچاره ای جز عمل بدان نداریمچون عقل جمعی ما بر آن حکم می دهد. البته آنچه ما در درون حزب تلاش داریم بدان بپردازیم وعمق بخشیم جنبه های کلان یک نظام فکری وسیاسی حکومتی بصورت اثباتی است تا اگر امکانی برای حکومت کردن بدست ما افتاد بتوانیم از آن استفاده کنیم وطبعا در مورد سئوالات موردی وجزیی که شما مطرح کرده اید پاسخی ندارم ودر مورد مسائلی مثل حکم حکومتی و...نیز مقتضای عمل سیاسی بوده ومی تواند محل مناقشه یاشد همانگونه که بقیه مسائل است.
درمورد آقای عبدی وجنبش دانشجویی بالاخره اگراز جبهه مشارکت واصلاح طلبان جداشده اند(که من این نظر را ندارم) در کجا قرار گرفته اند؟ وهمینطور نخبگان منظورنظر شما؟ آیا آینها جبهه جدیدی باز کرده اند؟ آن جبهه کدام است؟ ومشخصه های فکری وسیاسی اش چیست؟و...صرف ادعا که فائده ای ندارد ومنتجی به هیچگونه عمل سیاسی هم نمی شود.

(4)
رضا: آقاي مزروعي
باسلام
سوالي داشتم ولي به دليل اينكه دسترسي به شما ندارم از اين طريق مي پرسم.
با توجه به مباحثات قلمي بين آقاي عبدي و حجاريان،شما در طول دوران اصلاحات به كدام استراتژي باور داشتيد:
خروج از حاكميت يا اخراج از حاكميت؟
آگر قائل به اخراج بوديد آيا عملي شد؟
اگر نشد چرا نشد؟
اگر شد نتايج عملي و دستاوردهاي آن چگونه بود؟
آيا شما به راهبرد حاكميت دوگانه (در گذشته يا حال)معتقديد؟
راهبردتان براي آينده چيست؟
اتكا به صندوق آرا با وضعيت هايي به مانند دو انتخابات اخير يا چيز ديگري؟
ضمنا چون شما را جزو معدود نمايندگان راستين مي دانم اين سوالات را مطرح كردم و گرنه *با مدعي نزاع و محاكا چه حاجت است *.
ضمنا اسم مستعار است.

مزروعی :
باسلام، من قائل به کار جمعی واتکای به عقل جمعی در تصمیم گیری ها بوده وهستم وفکر می کنم آنچه انجام داده ومی دهم براین پایه می باشد. درمورد آنچه شما پرسیده اید نیزبنده در چارچوب تصمیم جمعی عمل کرده ام فارغ از اینکه با کدام راهبرد یا موضوع موافق یا مخالف بوده ام والان هم فکر نمی کنم پرداختن به این مباحث بصورت جزیی بتواند کمکی به ما بکند. اگر ما معتقد به کار جمعی وگروهی وحزبی باشیم همه این مباحث باید از درون
سلز وکارهای تعریف شده وعقل جمعی عبور کند وآنچه را اکثریت جمع بر آن توافق کردند مبنای عمل قرار گیرد .البته پرداختن به مباحثی مثل آنچه بدان اشاره کرده اید برای ورزش فکری خوب است وفکر نمی کنم که بنده بتوانم در این ورزش فکری انهم در این وب سایت افتخار حضور داشته باشم وهمان بهتر که آقایان عبدی وحجاریان با این بحث بپردارند.

(5)
بهروز: تازه روی درست هزینه شدن اعتبارات عمرانی هم هزار حرف و حدیث وجود دارد . ضمنا درمورد قیمت واقعی نفت در لایحه بودجه سال آینده هم صحبت هایی بود اگر شما هم اعلام نطر کنید قطعا مفید است.

مزروعی : با سلام وتشکر، قطعا سخن شما در مورد هزینه های عمرانی درست است. اما در مورد محاسبه قیمت واقعی هر بشکه نفت در لایحه بودجه تقدیمی به مجلس بدلیل بهم ریختگی اعداد وارقام بودجه وبسته به اینکه چگونه ارقام را محاسبه کنیم از حداقل 41 دلار تا حداکثر 55 دلار متغیر است وآنچه قطعی می توان گفت اینکه عدد7/33 دلار اعلامی توسط رئیس دولت نهم مجاس نادرست ونوعی بازی با قیمت است که قصد آرام سازی نمایندگان ومنتقدان دولت را هدف دارد.
 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007