« سیاست نمد مال کردن | صفحه اول | با زنجیر های دست و پای خود چه کنیم؟ »

11 بهمن 85

لايحه بودجه 86،‌آزمون نهايي

نويسنده در سال گذشته و هنگام تصويب قانون بودجهء سال 85 در يادداشتي ذيل عنوان «سال 85، سال آزمون اصول‌گرايان» متذكر شد كه نتايج حاصل از اجراي بودجهء سال 85 عملكرد اقتصادي و مدعاهاي اصول‌گرايان حاكم در دولت و مجلس را به آزمون خواهد گذاشت و شهروندان در پايان سال 85مي‌توانند با توجه به نتايح حاصله در انطباق با وعده‌ها و شعارهاي داده شده توسط اصول‌گرايان به ويژه آقاي احمدي‌نژاد به ارزيابي و داوري نسبت به تحقق آن‌ها بپردازند.
هرچند هنوز تا پايان سال و ظهور تمام پيامدهاي اجراي قانون بودجهء سال 85 دو ماهي باقي مانده است اما با ظاهر شدن نتايج سحر آن نيز مي‌توان به راحتي دريافت كه سال 85 سال چندان خوبي براي اقتصاد ايران نبود زيرا باوجود هزينه‌كرد تمام درآمد حاصل از فروش نفت به ميزان 52 ميليارد دلار، نرخ رشد اقتصادي در حدود پنج درصد پيش‌بيني مي‌شود و اين در حالي است كه نرخ رشد نقدينگي و تورم حدود 40 و 15 درصد خواهد شد و احتمالاً در سال آتي اقتصاد ايران با يك فشار تورمي غيرقابل پيش‌بيني رو در رو خواهد بود.جالب آن‌كه برخي اصول‌گرايان در دولت و مجلس هنوز نتايج حاصله از اجراي قانون بودجهء سال 85 را كه دست پخت مشترك دولت و مجلس اصول‌گراست، به دولت‌هاي قبلي نسبت مي‌دهند و براي قضاوت و داوري نسبت به عملكرد اقتصادي دولت نهم سال آتي را ملاك مي‌دانند. در اين ارتباط بايد پذيرفت جناح حاكم در آزمون عملكرد اقتصادي امسال در بهترین وضعیت تجديد شده است هرچند به مدد درآمد سرشار نفت مي‌تواند سال را به سختی به پايان رساند، اما قطعاً سال آتي را بايد در رابطه با «لايحهء بودجه 86، آزمون نهايي» برای اقتدارگرایان وحاکمیت یکدست ناميد و نوع نگاه، تصميم و مواضع دولت تهم و مجلس فرمایشی هفتم در اين باره تعيين‌كنندهء نتيجهء نهايي اين آزمون خواهد بود، آزموني كه مي‌تواند براي كشور و همهء نيروهاي سياسي درگير و تاثيرگذار تعيين‌كننده باشد.
البته گام اوليهء اين آزمون كه با ارايهء لايحهء بودجهء سال 86 از سوي دولت به مجلس برداشته شده است حاكي از عبرت آموزی وعدول و عقبنشيني دولت درسياستهايش طي نيمهء دوم سال 84 و سال‌جاري است كه مي‌تواند درس‌آموز و اميدواركننده باشد. در گام دوم بايد منتظر بررسي و مصوبهء مجلس بود و طبعاً تحليل نهايي و پيامدهاي بودجه را بايد به متن نهايي قانون بودجهء سال 86 موكول كردهرچند بنظر نمی رسد که اقدام قابل توجهی بتواند از سوی اکثریت مجلس در این باره صورت گیرد.   نظرات

رضا :

با سلام و احترام فراوان
آیا ممکن است برای یک بار هم که شده جبهه مشارکت بیانیه ای صادر کند و در آن عملکرد 8 ساله ی خود را نقد کند؟
آقای عبدی تحلیل جامعی از دوره ی اصلاحات ارایه کرده پاسخ به پرسش های آن تحلیل می تواند قضاوت را در آینده ساده تر کند.
اگر واقعا می خواهید در انتخابات مجلس 8ام شرکت کنید باید تا دیر نشده نسبت به عملکرد گذشته و اشتباهات احتمالی خود تحلیل جامعی ارایه دهید. تحلیلی که انتظار می رفت پیش از انتخابات شوراها ارایه می شد.
به یاد بیاورید انتخابات سال گذشته را و هنگامی را که با پرسش هایی چون چرا از دانشجویان حمایت نکردید؟چرا دیر استعفا دادید؟چرا هنگامی که حق قانون گذاری و بودجه نویسی و نظارت از شما سلب شد استعفا نداید؟و... مواجه می شدید
آیا هنوز زمان پاسخی جامع فرا نرسیده؟

مزروعی : با سلام، من فکر نمی کنم که آقای عبدی جدای از جریان اصلاحات وجبهه مشارکت باشد بنابراین شما تحلیل ونقد ایشان را به حساب ما بگذلرید.در ضمن فراموش نکنید که گذشته گذشته است وما هیچگونه تغییری در آنچه انجام شده وگذشته است نمی توانیم بدهیم حتی اگر صدها بار نقد وتحلیل و...کنیم آنچه در دستان ما قرار دارد وبا اراده ما ساخته می شود آینده است ومهم این است که ما با درس آموزی از گذسته بتوانیم آینده را بسازیم وگرنه اعتراف به اشتباه چه مشکلی را می تواند حل کند؟ مثلا در مورد استعفا حالا جه می توانیم بگوئیم چون دیگربحث در این باره فائده ندارد. بنظرم اشکال غالب ما ایرانیان در همین است که چون نمی توانیم بطور فعال با زمان حال وآینده روبرو شویم به گذشته می چسبیم وهی می خواهیم در آن کنکاش کنیم تا بگونه ای وضعیت حالمان را توجیه وخودمانرا تسکین دهیم. بنظرم ما باید رو بسوی آینده داشته باشیم وببینیم باید برای بهتر شدن وضعمان چه باید بکنیم موضوعی که در همه نقد وتحلیها کمتر بدان توجه می شود واین نشان می دهد که اغلب ماها روحیه ونگاه ایجابی واثباتی نداریم وفقط به مسائل بصورت سلبی ومنفی می پردازیم.

 

رضا :

با احترام
جناب مزروعی با شما موافقم اتفاقا یکی از دلایل آن اتفاقات تکیه بر وجوه سلبی پیش از راه یافتن به قدرت بود.
اتفاقا برای همین است که می خواهیم بدانیم شما در آینده چه خواهید کرد آیا دوباره شاهد سیاست ورزی خواهیم بود؟
یعنی باید انتظار داشته باشیم در صورت سلب حقوق نمایندگی به چند تذکر و نطق پیش از دستور اکتفا می کنید یا راهکاری دارید؟
هنگامی که عملکرد گذشته مثبت نبوده و هیچ راهکاری هم ارایه نمی شود چگونه انتظار مشارکت بالا دارید.(تنها به دلیل وجوه سلبی دولت نهم؟)
ضمنا جناب عبدی مدتهاست چون جنبش دانشجویی و بسیاری از نخبگان از جبهه مشارکت و اصلاح طلبان جدا کرده اند و این در مطالبشان مشهود است.
بهتر بود در انتخابات سال گذشته به تناقضات پاسخ میداید اگر آن موقع این فرصت نبود الان که برای دوستان فرصت هست!یکی از شعارها این بود که زیر بار حکم حکومتی نمی رویم ولی کسی پاسخ نداد که چرا در گذشته زیر بارش رفتیم و در شرایط مشاره راهکار ها چه خواهد بود.
از این دست پرسش ها بسیار است اما تا بحال پاسخی نیافته ایم.

مزروعی : باسلام، شما اگر مجموعه مواضع وعمل جبهه مشارکت را در طول زمان پیگیری کنید خود بخود به پاسخ سئوالتان دست خواهید یافت ومن نمی توانم در این وب سایت به همه آنچه شما می خواهید پاسخ دهم، اما توجه دارید که ممکن است واینگونه که بنظر می رسد این پاسخی که جبهه مشارکت یا بنده می دهم هرگز امثال شما را اقناع نکند اما جبهه مشارکت (مثل هر گروه دیگری) در سایه یک بحث وکار جمعی به این مواضع رسیده است وفکر می کند اگر اینگونه عمل کند می تواند به نتیجه دست یابد اما این الزاما به معنای آن نیست که دیگران نسبت با این مواضع وعملکردنظر موافق وهمراه دارند واصولا کار حزبی وسیاسی در همین فضا ومیدان شکل می گیرد واینکه هر حزب وگروهی تلاش می کند ازراه معرفی مواضع فکری وسیاسی وعملی که انجام می دهد جایگاه خود را در جامعه ارتقاء دهد. قطعا کار حزب سیاست ورزی است واگر کسی تصوری غیر از این از کار حزبی داشته باشد بنظرم به خطا رفته است چون راهی غیر از این برای پیشبرد راهبرد اصلاحات در ایران وجود ندارد. اتفاقا همه آنانی که تا کنون به نقد وبعضا نفی مواضع وعملکرد اصلاح طلبان بطورکلی وجبهه مشارکت بطور خاص پرداخته اند(که قطعا جای نقددارد) تا آنجا که من مطالعه وبررسی کرده ام هیچگونه راهبردجدیدی که بتواند جایگزین راهبردمورد نقدشان شود ومتضمن عمل سیاسی باشد ارائه نکرده اند وطبیعی تا زمانی که راهبرد جدید وجایگزینی نباشدهر گز نمی نوان در باره آن ومقایسه با راهبرد فعلی با ارزیابی وداوری پرداخت واز نظر ما هنوز راهبرد قبلی اعتبار دارد وچاره ای جز عمل بدان نداریمچون عقل جمعی ما بر آن حکم می دهد. البته آنچه ما در درون حزب تلاش داریم بدان بپردازیم وعمق بخشیم جنبه های کلان یک نظام فکری وسیاسی حکومتی بصورت اثباتی است تا اگر امکانی برای حکومت کردن بدست ما افتاد بتوانیم از آن استفاده کنیم وطبعا در مورد سئوالات موردی وجزیی که شما مطرح کرده اید پاسخی ندارم ودر مورد مسائلی مثل حکم حکومتی و...نیز مقتضای عمل سیاسی بوده ومی تواند محل مناقشه یاشد همانگونه که بقیه مسائل است.
درمورد آقای عبدی وجنبش دانشجویی بالاخره اگراز جبهه مشارکت واصلاح طلبان جداشده اند(که من این نظر را ندارم) در کجا قرار گرفته اند؟ وهمینطور نخبگان منظورنظر شما؟ آیا آینها جبهه جدیدی باز کرده اند؟ آن جبهه کدام است؟ ومشخصه های فکری وسیاسی اش چیست؟و...صرف ادعا که فائده ای ندارد ومنتجی به هیچگونه عمل سیاسی هم نمی شود.

 

رضا :

با دردود فراوان
ممنونم که با حوصله نوشته ام را خواندید و به آن پاسخ گفتید.نمی دانم آیا ادامه ی این گفت و گو در حوصله تان هست یا نه اما اجازه بدهیم 5نکته را ذکر کنم.
1-از سال 1380 و پس انتخاب دور دوم آقای خاتمی و مشاهده اینکه ایشان به گونه ای بر خورد کرد که انگار هیچ اتفاق جدیدی نیافتاده و از پتانسیل آن رای برای پیش برد اصلاحات استفاده نکردو در ضمن کابینه ی محافظه کار تری نسبت به دور اول ارایه کرد ریزش آرای اصلاح طلبان آغاز شد.در آن هنگام انتظار می رفت اصلاح طلبان به بازسازی پایگاه اجتماعی در حال افول خود بپردازند که چنین نکردند.
2-داستانی تلخ ادامه یافت تا انتخابات سال گذشته و دیدیم که جبهه مشارکتی که دبیر کلش تنها در شهر تهران 3 میلیون رای آورده بود در کل کشور 4 میلیون رای آورد.
3-اگر اصرار به نقد داریم تنها برای بازسازی پایگاه اجتماعی است. کسانی که حاضر به پذیرش اشتباه نیستند روابط خود را با اطرافیانشان بازسازی نمی کنند حلقه ی دوستانشان را هر روز تنگ تر می کنند با موسسین حزبی که شعارش ایران برای همه ی ایرانیان بود فاصله ای جدی دارند.
4-به عنوان فردی کوچک در همین انتخابات بی رنگ و بوی شورا برای فرستادن 4 نفر به شورا تلاش کردم.اما نمی توانم پشمم را به واقعیت ببندم و نبینم که خانم ابتکار در این دوره تقریبا به اندازه ی آقای تاجزاده ی دور پیش رای آوردند و تنها اتفاقی که افتاده ایجاد چند دستگی در سوی مقابل است و الا هنوز نتوانسته ایم پیشرفتی شاهد باشیم.
5-در اوضاع کنونی انتظار می رود دوستان مشارکت بتوانند حد اقل به دانشجویان نزدیک شوند.آقای مزروعی شما اگر با 1000 تشکل هم ائتلاف کنید تا نتوانید نخبگان و جنبش دانشجویی را جذب کنید به قدرت باز نخواهید گشت چون هیچ پل ارتباطی دیگری متصور نیست.
از حوصله فراوانتان سپاسگذارم و امید وارم بتوانیم جبهه مشارکت را از ایم وضع رکود نجات دهیم.

 

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007