« هیات نظارت وتوقیف مطبوعات | صفحه اول | توهم معجزه هزاره سوم »

29 شهریور 85

سهم ايران از گردشگري

بنا به گزارش بانك جهاني در سال 2004 نزديك به سه ميليون ايراني به سفر خارجي رفته و در مجموع 3/4 ميليارد دلار هزينه كرده‌اند. بر پايهء همين گزارش تعداد سفرهاي گردشگري ايرانيان و همچنين هزينهء آن‌ها در سال 2004 با افزايش قابل توجهي نسبت به سال 1995 مواجه بوده است. در سال 1995 حدود يك ميليون نفر از ايران براي گردشگري به خارج سفر كردند و در مجموع 247 ميليون دلار در اين سفرها هزينه كردند. در مقابل بر پايهء منابع آماري ايران در سال 2004 حدود 5/1 ميليون نفر خارجي به ايران سفر كرده و خوشبختانه، ‌نزديك به _5/1 ميليارد دلار هزينه كرده‌اند. حال سوالي كه مطرح مي‌شود اين است كه‌با توجه به موقعيت و جايگاه ايران «سهم ايران از گردشگري» جهاني چقدر است؟

به طور يقين مي توان گفت، ايران يكي از 10 كشور اصلي با جاذبه‌هاي گردشگري (آثار تاريخي فراوان و ارزشمند، وضعيت آب و هوايي چهارفصل و...) در دنياست. گردش مالي صنعت گردشگري دنيا در دو، سه سال اخير با وجود رخداد حوادث ناخوشايندي همچون جنگ عراق، سونامي در اندونزي، ناامني‌هاي ناشي از عمليات تروريستي در اردن، تركيه و... حدود 500 الي 700 ميليارد دلار در نوسان بوده است. كشوري مانند يونان با جمعيتي معادل 10 ميليون نفر، سالي، حداقل 10 ميليارد دلار از اين بازار را نصيب خود كرده است، يا همسايهء‌غرب ما تركيه نيز به سهمي 10 ميليارد دلاري خود را رسانده است، اما سهم ايران از اين ميزان گردش مالي چقدر بوده است؟ جالب آن كه ايران در اين داد و ستد جهاني، ضرر هم كرده است!

قطعائ يكي از بخش‌هايي كه در اقتصاد ايران ظرفيت بالايي براي رشد و توسعه دارد و مي‌تواند با سرمايه‌گذاري اندكي اشتغال فراوان ايجاد كند، صنعت گردشگري است. اما سوگ‌مندانه بايد گفت كشورمان با وجود ظرفيت و جاذبه، كم‌تر‌ين بهره را از اين صنعت مي‌برد. به قطع مي‌توان گفت پس از نفت و گاز كه ذخاير و ثروت خدادادي ماست، آثار باستاني و تاريخي كه در گوشه گوشه اين سرزمين از نياكان ما به جاي مانده، ميراث گرانبها و ارزشمندي است كه مي‌تواند همچون نفت و گاز براي ما درآمدزا باشد. وقتي تركيه مي‌تواند از اين طريق 10 ميليارد دلار درآمد داشته باشد آيا ما نمي‌توانيم؟ در اين باره جاي تامل و توجه فراوان است.   نظرات

nooshdaroo :

درود بر مزروعي بزرگوار ... حقيقتشو بخواييد من توي خوابم نميبينم كه با بزرگواراني چون شما و بقيه همفكرانتون روبرو بشم . تلاش زيادي هم كرده ام اما متاسفانه ثمري نداشته كه همش بر ميگرده به كم سعادتي و بي لياقتي من .. آقاي مزروعي عزيز ، به چه شكل مي توانم شما را زيارت كنم ؟؟؟اگه از همينجا جوابمو بدين ممنون ميشم ، چون ترسيدم ايميلي نشوني چيزي بذارم .

مزروعی : باتشکر از لطف ومحبت شما، دیدن بنده ودوستانم کار بسیار آسانی است وحتما شما در این باره شکسته نفسی فرموده اید .برای دیدن بنده روزهای شنبه عصر می توانید به محل انجمن صنفی روزنامه مگاران ایران واقع در میدان ولی عصر- بلوار کشاورز- خیابان شهید کبکانیان- کوچه - پلاک87 مراجعه نمایید وبرای اطمینان از حضورمن قبل از مراجعه می توانید با شماره 88963539 تماس بگیرید ودر مورد دیگر دوستان هم می توانم هماهنگ کنم.

 

روزنامه نگار :

سلام آقای مزروعی عزیز.
آقای مزروعی این یک فریاد دادخواهی است.داد خواهی از بیداد مدیران مسوول که در نبود انجمن صنفی عهده دار وظایف صنفی شده اند.
داستان بر چسب های طرح ترافیک است.امسال که واگذاری به عهده انجمن نیست دارند پوست بچه ها را می کنند.سهمیه خبرنگاران نصیب دوست و آشنای مدیر مسوول ها شده. لطفا کاری بکنید. ممنون

مزروعی : عزیز گرامی ! چرا شما روزنامه نگاران همین موضوع را نمی نویسید؟یا تبدیل به یک اعتراض صنفی از طریق تهیه طومار یا نشست در انجمن و...نمی کنید؟ بنظرم اشکال در خود ما روزنامه نگاران است که حاضر نیستیم حتی برای حقوق صنفی خود مایه بگذاریم واز حقوق خود دفاع نماییم ونمونه های آن بسیار است وانجمن هم نمی تواند بدون پشتوانه وحمایت فعال اعضا کاری بکتد واین در حالی است که در دولت جدید همه نهاد های دولتی بنا را بر عدم همکاری وحتی حذف انجمن نهاده اند. در عین حال متذکر می شوم که انجمن تما م تلاش خود را برای دفاع از حقوق صنفی روزنامه نگاران به عمل آورده ومی آورد ودر مورد آرم ترافیک نیز در حال رایزنی وپیگیری موضوع است.

 

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007