« بمناسبت روزجهانی آزادی مطبوعات | صفحه اول | رسم دیرین استبدادی! »

8 خرداد 94

روزگار عجیب سیاست در جهان سوم!!

امروز در خبرها آمد که محمد بوهاری به عنوان ریئس جمهور نیجریه سوگند یادکرد و سکان قوه مجریه دراین بزرگترین و نفت خیزترین و پرجمعیت ترین کشور افریقائی را بدست گرفت. با شنیدن این خبر بیاد روزگاری افتادم که درسال های 63 تا 65 به عنوان رایزن فرهنگی به این کشور رفتم و این مصادف با روزگاری بود که محمدبوهاری به عنوان فرمانده ارتش علیه رئیس جمهور قانونی کشور شهو شاگاری کودتا کرده و سکان اداره کشور را بدست گرفته بود.

در آنزمان که موج انقلاب اسلامی درایران بازتاب فراوانی در افریقا و از جمله کشور نیجریه یافته بود یکی از اقدامات دولت بوهاری مقابله با این موج بود و برخی افرادی را که از انقلاب اسلامی الهام گرفته و فعالیت می کردند بازداشت و زندانی کرد که از جمله آنها چهره شاخصی بنام ابراهیم الزاکزاکی بود. البته حکومت بوهاری کمتر از دوسال دوام آورد، و در اواخر دوران خدمت من دراین کشور، با کودتای دیگری که توسط ژنرال ابراهیم بابانگیدا انجام گرفت، از قدرت ساقط و حاشیه نشین سیاست شد و دیگر اسمی و نشانی از او در عرصه سیاست نیجریه نبود تا اینکه درانتخابات اخیر دوباره به عرصه سیاست پانهاد و توانست با رای اکثریت باردیگر، اما این بار با تکیه برای رای مردم، سکان اداره این کشور را بدست گیرد!
واقعا " روزگار عجیب سیاست در جهان سوم " بسی حیرت آور و عبرت آموز است. و ظاهرا مبتنی بر هیچگونه قانون و قاعده ای نیست! و هزار باده ناخورده در رگ تاک دارد! از اینرو پس از نزدیک به سه دهه خانه نشینی ژنرال بوهاری کودتاگر باردیگر بر سرکار آمده است اما با رای مردم! و البته باشرایط بسیار دشواری نسبت به آن سالهایی که با قدرت نظامی برسرکار امده بود! جالب اینکه جریان طرفدار انقلاب اسلامی که بدست بوهاری مهار و فعالانش بازداشت و زندانی شده بودند هم اکنون به فعالیت های فرهنگی و اجتماعی مسالمت آمیز و قانونی مشغولند اما در مقابل جریانی ناشی از تحولات دورنی جهان اسلام و به ویژه افغانستان پس از انقلاب اسلامی بنام " بوکوحرام "، و فرزندی زاده " القاعده "، از سال 2003 میلادی در نیجریه با مشی مسلحانه شکل گرفته است که هم اکنون بزرگترین مشکل رویاروی دولت بوهاری است! جریانی که بدلائلی توانسته است پایگاهی در میان مسلمانان شمال نیجریه پیدا کند و تاکنون دولت و نظامیان نیجریه در مهار و شکست آن ناتوان بوده اند!
شایسته است بمناسبت این نوشته یادی بکنم از سفیر همدوره ام در این کشور حجت الاسلام و المسلمین محمد منهاج، که یکی از روحانیون مبارز قبل از انقلاب و خوش فکر و نواندیش و از همراهان جنبش سبز بود، و متاسفانه در تیرماه سال 90 درحین سفر به مشهد در تصادفی جان باخت و به دیارباقی کوچ کرد. از خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت و آمرزش و برای خانواده محترمش صبر و بردباری مسئلت دارم.
   ارسال نظر:

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007