« دیپلماسی وجنگ | صفحه اول | اقتصاد؛ توسعه يا روزمرگي؟ »

31 اردیبهشت 85

گزارشي از نمايشگاه كتاب و مطبوعات

طبق سنت همه ساله امسال هم نمايشگاه كتاب و مطبوعات در همانجايي كه سال گذشته محل بحث و مناقشه بسيار ميان دولت خاتمي و شهرداري تهران(احمدي نژاد) بود، بدون هرگونه بحث و مناقشه‌اي بين دولت احمدي نژاد و شهردار تهران(قاليباف) برگزار شد، گويا كه آنهمه هياهو در سال گذشته و در آستانه انتخابات رياست جمهوري نهم براي هيچ (ببخشيد براي قبضه كامل قدرت) بود و حقوق شهروندي هم در اين جابجايي جابجا و حل شده است! بهرحال بنده هم طبق سنت همه ساله يك نيم روز را به ديدار از نمايشگاه اختصاص دادم و تفاوت هاي زير را نسبت به سالهاي قبل مشاهده كردم:/

1- بازديدكنندگان از نمايشگاه به لحاظ سن و سال و وضعيت ظاهري و شلوغي و ... هيچ فرقي با گذشته نداشتند با اين تفاوت كه چون دولت احمدي نژاد متولي و برگزار كننده بود ديگر اثر چنداني از نيروهاي ارزشي و انصار حزب الله و گروه فشار و لباس شخصي و آمران به معروف و .... نبود و خلاصه با استقرار كامل حاكميت اصولگرا و حكومت يكپارچه ارزشگرايان و شريعتمداران گويا ديگر نگراني براي حفظ ارزشها و ... تمام شده است! البته با گذشته زمان بهتر معلوم خواهد شد كه دعواها و هياهوهاي سالهاي گذشته براي خدا بوده است يا خرما، و آن افراد و نيروهايي كه هنوز متوجه موضوع نشده‌اند كم كم در خواهند يافت كه چگونه از آنها استفاده ابزاري شده و دير يا زود بايد خود را با وضعيت جديد هماهنگ كنند وگرنه همان بلايي به سرشان مي‌آيد كه خود بر سر اصلاح طلبان و شهروندان بيچاره آورده‌اند!

2- حضور مقامات حكومتي و دولتي در نمايشگاه چشمگير بود. برخلاف سالهاي گذشته كه غالب مقامات(چه اصلاح طلب و چه محافظه كار) از آمدن به نمايشگاه اكراه و احتياط داشتند، امسال همه با خيال راحت آمده بودند تا اخلاق ايراني را به نمايش گذارند!! از جمله مقامات آقاي كريمي راد وزير دادگستري و سخنگوي همزمان قوه قضاييه (نماد تجميع قوه مجريه و قضاييه و ناقص اصل تفكيك قوا در قانون اساسي) بود كه مصاحبه خوشمزه‌اي هم درباره مطبوعات داشت. وي در اين مصاحبه اظهار داشته: «تخلفات مطبوعاتي كاهش يافته، همه سعي كردند رفتارهايشان را مناسب كنند». گويا جناب ايشان در ايران زندگي نمي‌كند و نمي‌داند چه بر سر مطبوعات آورده‌اند، و در شرايط فعلي تقريبا فضاي آزادي براي مطبوعات باقي نمانده است تا آنها مسئله اي و تخلفي داشته باشند، و البته رفتارشان مناسب شده است! برخي مقامات در قوه قضاييه با استفاده از قانون اقدامات تاميني و توقيف و محاكمه و زندان و ... در مورد مطبوعات و روزنامه نگاران كلا صورت مسئله آزادي مطبوعات را پاك كرده اند و طبيعي است كه اوضاع و احوال فعلي بر وفق مراد آنهاست و بايد هم در مصاحبه ها و غيره اظهار رضايت نمايند. اگر چند مطبوعه اي هنوز با تن لرزان ادامه حيات مي‌دهند و بعضا تن اين مقامات را مي لرزاند همين علامات به آنها گوشزد مي‌كند كه حواسشان را جمع نمايند و پا رو خطي نكنند كه صبر مقامات عالي حدي دارد! و البته حضور امسالشان در نمايشگاه مطبوعات براي حمايت و تقويت آن مطبوعاتي است كه اصولگرايند و براي بستن و برخورد با مطبوعات آزاد و مستقل در اين سالها يار و ياور آنان بوده اند.

3- در نمايشگاه مطبوعات آن جوش و خروش سالهاي گذشته در مباحث سياسي مشاهده نمي شد. خود من كه ساعاتي را در غرفه هاي روزنامه سرمايه و انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران حضور داشتم چندان مورد سئوال و پرسش مثل سالهاي گذشته قرار نگرفتم و تا جائيكه پرسيدم در مورد ديگران نيز كما و بيش چنين بود. برنامه ميزگردهاي مطبوعاتي و نشست هاي رو در رو نيز تعطيل بود و چهره هاي فعال اصلاح طلب هم كمتر ديده مي‌شدند، و خلاصه در نمايشگاه سياست به مرخصي رفته، آرامش برقرار و اوضاع باب دل حاكمان بود شايد هم آتش زير خاكستر!

4- در نمايشگاه كتاب هر جا رفتم صحبت از جمع آوري كتاب‌هايي بود كه به زعم متوليان نمايشگاه و مقامات وزارت ارشاد ضاله و مضله و ... بوده اند. بطور مثال كتاب «غلو» تاليف آيت الله صالحي نجف آبادي، كه اخيرا به رحمت خدا رفت، ابتدا جمع آوري و پس از پادر مياني آقاي حداد عادل رئيس مجلس فرمايشي هفتم در خلال ديدارش از نمايشگاه آزاد مي‌شود!

جالب اينكه برخي ناشرين يك جلد از همين كتاب هاي ممنوعه را به بنده اهداء كردند، همچنانكه وقتي براي خريد كتاب به كتابفروشي ها مي روم همين اتفاق مي افتد. بهرحال ناشريني كه كتاب هايشان جمع آوري شده بود ناراضي بودند و شكايت داشتند و ظاهرا كسي هم گوشش بدهكار اين حرفها نبود و تازه دارند متوجه مي شوند كه اوضاع تغيير كرده است.

سياست دولت جديد جلوگيري از آگاهي و دانستن و آزاد گذاشتن بقيه امور است، البته اموري كه كاري به قدرت و سياست و عمل حاكمان نداشته باشد، اينكه جواب مي دهد خدا داند و فعلا كه بر خر مراد سوارند و مي تازند و كتاب جمع مي‌كنند!   نظرات

فاران :

جالبی مملکت ما اینه که هر چی رو حکومت روش دست میذاره و ممنوعش میکنه تازه دچار اقبال عمومی میشه. همینطور مثل اعتباری که زندانیان سیاسی پیدا میکنند. نمیدونم این عادت ملت ماست یا یه جور مقاومت منفی؟

 

 

all right reserved for dreamdesign.ir  - © Copyright 2007