مقاومت در برابر تخریب خلاق

✅ یک جهانگرد اروپائی در کتابی با عنوان ایران در آستانه‌ی مشروطیت (سرزمین آرزوها) در فرازی نوشته است:” از مظاهر تمدن اروپایی یک قطار شهری از نوع بخاری در تهران است.این قطار بسیار باریک و مقصد آن حدود شش مایل به سمت جنوب تا مرقد شاه عبدالعظیم است.

✅ساختن این قطاربامخالفت‌های شدیدی از طرف بعضی از متعصبین ،مواجه شده بود علیرغم هزینه زیاد می‌توانست کمک شایانی در جابجایی مسافران و زائران داشته باشداما،بامخالفت‌های شدید برخی روبرو شد و کار به جایی رسید که مردم از روش سنتی برای سفر کردن استفاده میکردند.یک روز یک زائر از زیارتگاه برمی گشت با قطار تصادف کرد و کاری کردند که این خط را خط شیطانی اعلام کردند و با حمله به لوکوموتیوها همه را منهدم کردند.”

✅متاسفانه اینگونه رفتار همچنان وجود دارد و البته به مجلس قانونگزاری هم رسیده است. در مجلس چهارم اصولگرا قانون ممنوعیت استفاده از ماهواره تصویب شد، و چه هزینه هائی که برنظام و مردم و به ویژه نیروی انتظامی برای اجرای این قانون تحمیل شد اما حاصلش اینکه بنابر گزارش منابع رسمی از جمله صدا و سیما بیش از ۷۰ درصد خانوارها اکنون از ماهواره استفاده می کنند و حاکمیت هم بی خیال اجرای این قانون شده است! و اکنون مجلس اقلیت یازدهم اصولگرای جوان و انقلابی بدنبال تصویب قانونی برای بقول خودشان ساماندهی فضای مجازی و در واقع بستن این فضا هستند و تکرار صدمین بار همان ماجرا حمله به لکوموتیوها! تاریخ معاصر ما پراست از این تجربه ها و تکرارهای بی فائده و پرهزینه، و اینگونه است که ما از قافله پیشترفت و توسعه اقتصادی و سیاسی با نشستن روی دریائی از نفت و گاز و مس و…و بهترین جایگاه جغرافیائی فرو مانده ایم، و خلاصه از ماست که برماست!

✅و اینکه اصلاحات در کشورما بدست امیرکبیر همزمان با میجی در ژاپن شروع شد اما امروز ماکجائیم، و ژاپن کجاست؟ کشور و مردمی که روحیه غالب مقاومت در مقابل تغییرات فکری و علمی و فن آوری داشته باشند و زمینه رقابت و بستر مساعد را برای دامن زدن به « تخریب خلاق » در جامعه شان فراهم نکنند، روی سعادت و پیشترفت و توسعه پایدار و عادلانه را نخواهد دید، و این همان مصیبتی که ما ایرانیان بدست خود ساخته ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *