محافظه کاری مفرط جامعه ما

یکی از مشکلات روحی و عملی جامعه ما مقابله با نوآوری و پدیده های نو از هرنوعی است، و به دلیل این امر در تاریخ معاصر، که مواجه با تاریخ تجدد و مدرنیته غربی شده است، دچار نوعی آشفتگی فکری و روحی و پس ماندگی نسبت به تحولات عالمگیر شده ایم که نمونه بارز و امروزی آن برخورد با فن آوری ارتباطات و چگونگی استفاده از ماهواره و اینترنت است. برای اینکه قدمت این روحیه و رویه را بشناسیم به این نوشته، که تعلق به حدود یکصد سال پیش دارد، توجه کنید :
” اولین باری که این مرکب ( دوچرخه ) را به تهران آوردند و دو پسر بچه انگلیسی در میدان مشق با شلوارهای کوتاه سوار ان شدند پیرها و سالمندانی که به تماشایشان رفته بودند بسم الله گویان و لاحول گویان و شگفت زده که گویی به تماشای غول و آل پریزاد رفته باشند، برمی گشتند و آمدن آنها را یکی از علائم ظهور امام زمان می دانستند.” ( جعفر شهری، تهران قدیم، ص ۲۴)
بنظر می رسد این روحیه محافظه کاری در مواجهه با پدیده های نو، اعم از فکری و مادی، همچنان در بخش قابل توجهی از جامعه ما، و پس از پیروزی انقلاب در بخش غالب حاکمیت ما ریشه دوانده است، و البته به شاکله فکری اقتدارگران تبدیل گشته و آنانرا به رویارویی مستقیم با آثار فکری و مادی مدرنیته واداشته است که از جمله می توان به برخورد سلبی اینها با علوم انسانی و دانشگاهها و همچنین نوع قانونگزاری شان در مجلس اشاره کرد. نتیجه اینگونه محافظه کاری پس افتادگی و عقب ماندگی کشورمان از مسیر توسعه و همگامی با تحولات عالمگیر بوده است، و بنظر هم نمی رسد به این زودی ها کشورمان از این بلیه و مصیبت رهایی یابد. حال ببینید اصلاح طلبان و تحول خواهان چه کار سخت و تلاش دشواری را پیش رو دارند؟ و البته سرنوشت اصلاح طلبان تاریخ معاصر ما نیز به روشنی نشاندهنده این موضوع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *