اندر فضائل یکی از استیضاح کنندگان وزیر علوم

محمد مهدی زاهدی که به لطف تغییرات حادث سیاسی و حاکمیت یکدست اقتدارگران از استادی دانشگاه کرمان به وزارت علوم رسید، و پس از آن به سفارت ایران در مالزی، و در سایه انتخابات استصوابی به مجلس نهم راه یافت اینروزها به عنوان رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و یکی از استیضاح کنندگان فرجی دانا وزیر علوم سخت فعال است و البته دلیلش معلوم که فرزند ایشان با معدل ۱۳ از مختصر رانت بورسیه تحصیلی برخوردار شده و با تثبیت فرجی دانا به عنوان وزیر احتمال می رود که فرزند ایشان از این بورس محروم شود! مطلبی که در ادامه آمده است را در سال ۸۴ و پس از اینکه ایشان با معرفی احمدی نژاد و رای راهیافتگان مجلس هفتم به وزارت رسید دوباره بازنشر می دهم تا معلوم شود چه افرادی با چه سوابقی در دوران هشت ساله حاکمیت یکدست اقتدارگرایان بر اسب قدرت سوار شدند و هنوز در عرصه سیاست ایران یکه تازند!

درباره وزیر علوم

از روزی که آقای زاهدی به عنوان وزیر علوم معرفی شد تا امروز که چندماهی است در مقام وزارت نشسته است بمناسبت‌های مختلف بر آن می‌شدم تا درباره ایشان بنویسم اما برخود نهیب می‌زدم که چه لزومی دارد آنچه را درباره ایشان می‌دانم انشاء کنم؟ ولی صحبت‌های اخیر ایشان درباره علوم انسانی، حوزه علمیه قم و دیدار با آقای مصباح برآنم داشت تا این مطلب را بنویسم.

من سال ۵۴ وارد دانشگاه اصفهان شدم و در رشته فیزیک مشغول به تحصیل، آقای زاهدی نیز در همین سال وارد دانشگاه اصفهان شدند و در رشته ریاضی دانشجو، بدلیل دروس مشترک نزدیک به دو سال با ایشان همکلاس بودم و البته از طریق دوستان مشترک نیز رابطه دوستی داشتیم.

از مشخصه ها و ویژگی‌های اصلی آقای زاهدی در دروان تحصیل (۵۴ الی ۵۸) به زبان دانشجویی آن روز «خر خوانی»‌ بود و به همین دلیل هم معدلش در هر ترم حول و حوش ۴ و شاگرد اول، همه دغدغه اش رقابت با چند نفر مثل خودش و دیگر هیچ! و البته مشخصه و ویژگی اصلی افرادی مثل من هم دردسر درست کردن برای خودشان بدلیل فعالیت‌های سیاسی و مبارزاتی و گذران دروس دانشگاهی در حد ضرورت.

بطور قطع و یقین می‌توانم بگویم، و البته شاهد هم زیاد دارم، و از آن جمله آقای حسن نوعی اقدم راه‌یافته اردبیل به مجلس هفتم، که آقای زاهدی در همه دوران دانشجویی‌اش مطلقا به مسائل سیاسی و مبارزاتی کاری نداشت و حتی شکل ظاهرش نیز مثل امروز نبود!

اینکه امروز ایشان این چنین سوپر حزب‌الهی شده از معجزات انقلاب است، و ایضا که امثال بنده در چنین شرایطی برای نمایندگی مجلس صلاحیت ندارد!

البته در دولت ارزشی و اصولگرا و امام زمانی آقای احمدی نژاد لابد معیارهای خاصی وجود دارد که ایشان وزیر شده است!

اما حقیر در کتم نمی‌رود آدمی که خود در دوران دانشجویی‌اش جز به درس خواندن و نمره فکر نمی‌کرد و هیچگونه آشنایی نظری و عملی با مقولات سیاسی و اجتماعی نداشت و حتی آقای مصباح را نمی‌شناخت، حالا اینقدر تغییر وضعیت داده و دلسوز اسلام، علوم انسانی، حوزه علمیه و … شده باشد، هرچند ایشان می‌تواند ریاضی‌دان و استاد خوبی باشد اما قطعا نمی‌تواند وزیر علوم خوبی باشد و یقینا در آینده‌ای نه چندان دور آثار و پیامدهای مخرب و هزینه‌زای مدیریت ایشان بر دانشگاهها و وزارت علوم ظاهر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *