مبارزه با رانت یا درخواست رانت؟

حتما شما هم پیگیری های احمد توکلی راهیافته مجلس هفتم تا نهم در مورد رانت ۶۵۰ یورویی را که مدعی دولت روحانی به یک تاجر وارد کننده کالا داده است، خوانده اید. حال سئوال این است که پیگیری های ایشان را، با توجه به آخرین نامه ای که خطاب به رئیس مجلس نوشته و انتشار عمومی داده است، می توان در قالب « مبارزه با رانت یا درخواست رانت » جای داد؟ و البته اگر این مطلب سایت الف با عنوان ” جدال بی پایان “( http://alef.i/vdchk6niv23nikd.tft2.html?228440) انتشار نمی یافت، این مطلب را انتشار نمی دادم.
۱- احمد توکلی که اقتصاد خوانده است و تلاش دارد چهره ای متفاوت از خود در میان جناح اقتدارگرا و اصولگرا به نمایش گذارد به لحاظ ساده زیستی و مبارزه با فساد و رانت و…باید از خودش بپرسد که آیا در فضای رقابتی نامزد انتخابات و واقعا در یک انتخابات آزاد، سالم و منصفانه رای آورده و از مجلس هفتم تا نهم نماینده شده است؟ یا از رانت ” نظارت استصوابی ” استفاده و به حقوق و مزایای نمایندگی و مجلس دست یافته است؟ و چه فرقی بین رانت سیاسی و رانت اقتصادی است؟ و آیا رانت سیاسی جاده صاف کن رانت اقتصادی نیست؟ ذات نایافته از هستی بخش- کی تواند که بود هستی بخش؟ یا رطب خورده منع رطب چون کند؟
۲- آیا حضور توکلی در مجلس به نفع کشور و ملت بوده است؟ یادمان نرفته که ایشان بهمراه هم فکران اقتصادی چون نادران و مصباحی مقدم و…با حذف مواد به اصلاح قیمت حامل های انرژی طرح تثبیت قیمت ها را به مجلس هفتم حقنه کردند و به تصویب رساندند و حداد عادل به عنوان رئیس فرمایشی مجلس آنرا عیدی به مردم اعلام کرد اما اینکه این مصوبه چه به سر اقتصاد ایران آورد و چه هزینه ای بر نظام و کشور تحمیل کرد؟ خارج از حوصله این مقال است اما آنقدر این طرح تثبیت نادرست و هزینه زا بود که همین آقایان ناچار از همراهی با لایحه دولت آحمدی نژاد برای اصلاح قیمت حامل های انرژی ذیل ” قانون هدفمند کردن یارانه ها ” و پرداخت یارانه نقدی شدند که خود مصیبت و بلایی دیگر برای کشور بود که تا امروز ادامه یافته است. خوب این هزینه های که از قبل توکلی بر مردم و کشور بار شده است آیا ناشی از شیوه انتخاب ایشان و رانت خواری نبوده است؟
۳- آنچنانکه از نامه توکلی می توان دریافت اعتراض و پیگیری ایشان ناشی از این بوده که چرا این فرصت و رانت به زعم ایشان به فرد دیگر داده نشده است، و برپایه اطلاع آن فرد آقای ” ناصر ایمانی ” از سرمقاله نویسان روزنامه رسالت و خویشاوند توکلی و لاریجانی هاست! و این چنین است که ایشان در قالب « مبارزه با رانت خواری » و ژست مبارزه با فساد به دنبال تحت فشار گذاشتن دولتمردان برای « درخواست رانت » به فرد مورد نظر خود است! جل الخالق که چه روزگاری شده است؟ و مگر آنهایی که خود از نردبان رانت بالا رفته اند می توانند با رانت خواری مبارزه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *