ببین تفاوت ره از کجا تا به کجاست؟

البته در این آشفته بازاری که اوضاع عراق براه انداخته است و ذهن غالب ما ایرانیان را اشغال کرده است شاید طرح این موضوع چندان جاذبه ای نداشته باشد اما من فکر می کنم مهمتر از موضوع داعش برای ما ایرانیان فساد دامنگیری است که در دوره حاکمیت یکدست هشت ساله اقتدارگرایان و دولت ویرانگر احمدی نژاد بر سر نظام اداری، اجرائی و بانکی ما آمده و هر روز گوشه ای آز آن بیرون زده و آشکار می شود. از بزرگترین اختلاس بانکی تا چپاول پول فروش نفت با بهانه دور زدن تحریم ها و…

اما آنچه بنظرم مبارزه با اینگونه فسادها را در کشورمان برای من با اهمیت تر از هر موضوع و مسئله دیگری کرده است تجربه ای است که در این دیار غربت خود شاهد آن بوده ام و به ذکر دونمونه آن می پردازم :

چندی پیش بهمراه دو دوست دیگر برای گفتگو با یکی از نمایندگان هلند در پارلمان اروپا که به ایران سفر کرده بود و به مسائل ایران اشراف خوبی دارد ( خانم ماریچه اسخاکه ) به کافه ای در لاهه رفته بودیم. طبق معمول هرکسی قهوه یا چای سفارش داد. موقعی که صحبت های ما تمام شد یکی از دوستان خواست که هزینه همه را بپردازد اما خانم مزبور پیشدستی کرد و ۵ یورو برای سفارش خودش داد و وقتی دوست ما اصرار بر پرداخت هزینه کرد او گفت این جز وظائف من است! و به زبان بی زبانی گفت من به عنوان نماینده نباید مدیون کسی باشم تا بتوانم استقلال فکری و عملی خودم را حفظ کنم.

نمونه دیگر اینکه ماموری از طرف نظام تامین اجتماعی برای بررسی وضعیت ما طبق عرف بلژیک به منزل ما آمده بود و عیال برای پذیرایی از وی یک شربت آبلیمو آورد. مامور از خوردن آن عذرخواهی کرد و گفت من در حال انجام وظیفه هستم و حق ندارم از این استفاده کنم!

بنظرم همین رفتارهای خرد است که یک نظام سیاسی اجتماعی سالم و کارآمد را می سازد و اینکه نمایندگان پارلمان و کارکنان دولت و بخش عمومی در هر سطحی در چنین حدی هم حاضر به آلوده شدن به فساد و رشوه نیستند، و حالا اینرا مقایسه کنید با وضعیت جاری در کشورمان و نظام اداری، اجرائی و بانکی که از سر و کولش فساد و رشوه خواری و رانت جوئی و…می بارد! و « ببین تفاوت ره از کجا تا به کجاست؟ »

بنظرم بزرگترین مشکل و سنگی که پیش پای دولت روحانی و نظام سیاسی موجود وجود دارد مسئله فساد فراگیر و دامنگیری است که همچون بختک بر سرکشور افتاده و غالب دولتمردان را آلوده کرده است. وقتی اعلام می شود در پرونده اختلاس ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومانی نزدیک به ۲۰۰ تن از مقامات دولتی حتی در رده معاونت وزیر و قوه قضائیه و نماینده مجلس مشارکت داشته اند و در پرونده دیگر ایضاً، یقیناً بدون مبارزه همه جانبه با این موضوع و انجام اصلاحات سخت در نظام اداری، اجرائی و بانکی کشور هیچگونه چشم اندازی برای نجات کشور از وضع بحران و فلاکت اقتصادی جاری نیست، و اگر دولت روحانی برنامه و جان سختی برای مبارزه با فساد نداشته باشد دولتش در دامچاله فساد گرفتار و قطعاً از موفقیت بازخواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *