علت مهاجرت نخبگان چیست؟

لابد این خبر را خوانده اید :” قائم‌مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: یکی از نخبگان علوم پزشکی کشور که مطمئن هستم ظرف ۱۰ سال آینده جایزه نوبل می‌گیرد، جمعه به آمریکا مهاجرت می‌کند. در روز رفتن او از ایران، من گریه می‌کنم.
شاهین آخوندزاده قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: این هفته قرار است یکی از دانشجویانم که از نخبگان کشور محسوب می‌شود از کشور خارج شود و من بسیار ناراحت هستم.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: امیرحسین مدبرنیا از شاگردان ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران و برگزیده یک دوره جشنواره رازی است که در آزمون دستیاری دانشجویان پزشکی غیر آمریکایی توانسته بالاترین رتبه تاریخ این آزمون را کسب کند.
وی گفت: در این آزمون تمام شهروندان دیگر کشورها که قصد دارند دوره دستیاری را در آمریکا بگذرانند در آن شرکت می‌کنند و مدبرنیا توانست بالاترین رتبه تارخ این آزمون را به خود اختصاص دهد.
آخوندزاده در مورد خروج نخبگان از کشور گفت: مشاهدات من نشان می‌دهد که ۵۰ درصد نخبگان کشور که وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌شوند، بعد از ادامه تحصیل کشور را ترک می‌کنند و این وضع فاجعه بار است.
وی با اشاره به هزینه‌ای که کشور بابت تربیت این افراد پرداخت کرده است،گفت: به طور میانگین برای تربیت هر متخصص حدود ۳۰۰ میلیون تومان هزینه می‌شود و ترک کشور آنها این هزینه را غیر بازگشت می‌کند.
قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، اثر منفی دیگر خروج نخبگان از کشور را فقر ژنتیکی کشور دانست و گفت: این افراد نه تنها خود از کشور می‌روند، بلکه نسل آینده را نیز از داشتن نخبه محروم می‌کنند.
وی در مورد علت خروج نخبگان از کشور می‌گوید: زمانی که ما به این افراد توجه نمی‌کنیم و به عبارتی آنها را نادیده می‌گیریم، آنها به جایی می‌روند که به نخبگان اهمیت داده می‌شود؛ ضمن اینکه این افراد در بسیاری از وقتها مشکل مالی هم ندارند و صرف اینکه بتوانند تحقیقاتی در زمینه‌های مورد علاقه شان انجام دهند، از کشور خارج می‌شوند.
به گفته آخوندزاده برای جلوگیری از خروج نخبگان کشور چند طرح عمده از سوی وزارت بهداشت در دست اجراست که یکی از آنها ایجاد دوره پزشک محقق با همکاری بنیاد ملی نخبگان، ایجاد ۱۰ آزمایشگاه جامع تحقیقاتی در سراسر کشور و حمایت از ۱۰۰ نخبه کشور در قالب طرح پسا دکترا است.”
راستی « علت مهاجرت نخبگان چیست؟» در مورد علت مهاجرت ایرانیان به خارج بطور کلی و ” علت مهاجرت نحبگان ” که به ” فرار مغزها ” شهرت یافته است، صدها مطلب و مقاله نوشته شده و علل مختلفی را دراین رابطه برشمرده اند اما از تجربه ای که من در دوران زندگی در غربت و هجرت یافتم دوعلت اصلی بیشتر ندارد اول معیشت و اقتصاد که غالب مهاجران را در برمی گیرد، و دوم منزلتی و سیاسی است که اقلیتی را در برمی گیرد.
شاهدم بردلیل اول وضعیت ایرانیانی که در بروکسل زندگی می کنند، و از جمله می توانم به حضور و فعالیت حدود ۱۵۰ پزشک ایرانی در این شهر اشاره کنم که غالبشان مدرک پزشکی شان را در بلژیک گرفته و با اخذ ملیت بلژیکی در اینجا مشغول به کار شده اند و به لحاظ درآمد و زندگی در وضعیت بسیار خوبی بسر می برند که قطعا در ایران نمی توانستند این درآمد و زندگی را داشته باشند. وقتی من از برخی شان پرسیدم چرا به ایران باز نگشتید پاسخ این بود آنقدر بوروکراسی و سخت گیری برای کار ما در ایران وجود دارد که هیچ صرفه ای در بازگشت ما به ایران نیست، ضمن اینکه در اینجا قدرما دانسته می شود و زندگی خوبی هم داریم! جالب اینکه تعداد قابل توجهی از این پزشکان حامی جمهوری اسلامی و بسیار ولائی هستند و در اینجا هیاتی راه انداخته اند که به لحاظ فکری و عملی مثل هیات های جنوب شهر تهران است! و از این لحاظ رابطه شان با سفارت ج اا و ایران بخوبی حفظ کرده اند اما حاضر به کار و زندگی در ایران نیستند!
در مورد دلیل دوم ” مهاجرت نخبگان ” که منزلتی و سیاسی است چون موضوع بقدر کافی روشن و شفاف است فکر نمی کنم نیاز به توضیح و شاهد باشد.
به هرحال تا زمانی که در کشور برای رفع این دو علت فکر اساسی نشود و زمینه های واقعی آن از بین نرود روند ” مهاجرت نخبگان ” و ” فرار مغزها ” ادامه خواهد داشت و اگر همه مسئولان هم گریه کنند مشکلی حل نخواهد شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *