خروج سپرده های بانکی به مقصدی نامعلوم

تصمیم دولت در مورد کاهش نرخ سود بانکی موضوع گفتگوی سایت ملی مذهبی با رجبعلی مزروعی نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و از کارشناسان اقتصادی است که گزارش آن در ادامه می‌آید:

آقای مزروعی در پاسخ به این پرسش سایت ملی مذهبی که دلیل کاهش سود بانکی چیست و چرادولت در این مقطع این تصمیم را گرفته است گفت: من مجموعه خبرهایی که در این رابطه خواندم دلیل واضح و روشنی که از سوی مقامات بانکی و دولتی اعلام شده باشد، ندیدم. فقط می توانم بگویم به طور ضمنی از برخی گفته ها می توان فهمید این تصمیم به دلیل وضعیت رکود بازار بورس بوده و کسانی که با این کار موافق بوده اند فکر می کنند با کاهش نرخ سود بانکی، بازار بورس می تواند فعالتر شود و از وضعیت رکودی در بیاید. دلیل روشن دیگری را من درنیافتم.

این کارشناس اقتصادی در مورد تأثیر این تصمیم بر وضعیت تورمی اقتصاد ایران و اینکه آیا دولت اطمینان داشته است که توانسته تورم را کنترل کند و این تصمیم را گرفته است؟ افزود: مقامات بانکی چنین ادعایی دارند. ولی نرخ تورم اعلامی ٣۴٫۷ درصدی برای سال ١٣٩٢ این را نشان نمی دهد. به هر حال با این نرخ های سودی که اعلام شده نرخ سود واقعی (نرخ سود اعلامی بانکی – نرخ تورم سالانه) منفی است و طبیعتا انگیزه ای در افراد ایجاد نمی کند که دست به سپرده گذاری در بانکها بزنند و با یک تاخیر زمانی ممکن است حتی باعث خروج سپرده های بانکی شود.

وی در مورد این دغدغه که ممکن است همزمانی این تصمیم و اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها منجر به افزایش ناگهانی تورم گردد و آیا انتخاب چنین زمانی برای این اقدام مناسب است؟ گفت:من فکر نمی کنم این دو مسئله به هم ارتباطی داشته باشند. اما به لحاظ عملی این همزمانی خیلی کار درستی نبوده است. چون اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها که با افزایش قیمت حامل های انرژی همراه بوده است قطعا تورم را اندکی دامن می زند و کاهش نرخ سود بانکی هم باعث می شود کسانی که در بانکها سپرده دارند احتمالا سپرده هایشان را از بانک خارج کنند چون نرخ سود واقعی برایشان منفی می شود و وقتی که این سپرده ها از بانک خارج شود معنی اش این است که نقدینگی دست مردم افزایش می یابد و این هم به نوبه خود می تواند به تورم دامن بزند.بنابراین من ارتباطی بین این دو نمی بینم. ولی اینکه همزمان با هم به اجرا درآمده در واقع کمک به افزایش تورم است و این همزمانی هیچ تناسب درستی ندارد. البته اگر مردم سپرده هایشان را خارج نکنند این تغییر وضعیت را نخواهیم دید.بر پایه پژوهشی که قبلا انجام شده، می توان گفت هنگامی که نرخ سود واقعی منفی شود، این کار یعنی خروج سپرده ها، با تاخیر زمانی از سوی سپرده گذاران انجام می شود، یعنی سپرده گذاران بلافاصله دست به چنین کاری نمی زنند. بدین ترتیب اثرات این همزمانی، خودش را الان ظاهر نمی کند ولی در ماه های آینده ممکن است این اتفاق بیفتد.

نماینده مجلس ششم در مورد تاثیر این تصمیم بر رشد اقتصادی و انتظار دولت برای انتقال این ذخایر به سمت تولید اضافه کرد:من تاکنون پژوهشی درباره ارتباط بین نرخ سود بانکی و رشد اقتصادی درایران ندیده ام و به تبع آن پاسخی برای این سئوال به صورت مستند ندارم اما از مجموعه تجربه و دانشی که دارم برداشتم این است که در اقتصاد ایران خیلی رابطه همبسته قابل توجهی بین نرخ سود بانکی و رشد اقتصادی وجود ندارد.در اقتصاد ایران نقش اصلی در سرمایه گذاری و رشد اقتصادی را دولت و شرکتهای دولتی دارند که ارتباط چندانی با سپرده های بانکی ندارد. بنابراین ارتباط چندانی بین رشد اقتصادی و سپرده ها ی بانکی نمی توان به دست آورد.

وی در مورد این نگرانی که این تصمیم دولت سبب انتقال سپرده های بانکی به سمت بازارهای کاذب مثل دلار و سکه می‌گردد؛ معتقد است:در اقتصاد ما بازار کاذب و غیرکاذب نداریم. این ها بازار پول است. اما جواب این سوال را این طور می دهم که بستگی به شرایط اقتصاد و بازارها دارد. این قابل پیش بینی نیست و بستگی به شرایطی دارد که در ماه های آینده و همینطور رفتار سپرده گذاران در بازار پیش می آورد. همان طور که گفتم ممکن است با یک تاخیر زمانی این اتفاق بیفتد. زمانی که سپرده گذاران سپرده هایشان را از بانک ها خارج کنند به بازار نگاه می کنند و اینکه در کجا می توانند آن را بکار اندارند تا سود بیشتری نصیبشان شود. بنابراین کاملا بستگی به شرایط اقتصادی دارد. اگر نرخ ارز یا طلا یا مسکن رو به افزایش و سود آور باشد پولها به آن سمت می روند. بنابر این از الان قابل پیش بینی نیست. چون شرایط اقتصادی ایران هم به عوامل داخلی وابسته است و هم به شرایط بین المللی، بخصوص به شرایطی که ایران در مذاکرات هسته ای پیش رو دارد و اینکه چقدر می تواند این مذاکرات را به خوبی پیش ببرد و مشکل تحریم ها را حل کند. پس این موضوع به این شکل قابل پیش بینی نیست که در صورت خروج پول از بانکها به کدام بازار سرازیر می شود.

در پایان نظر وی را در مورد امکان تحقق رونق بازار بورس در نتیجه این اقدام پرسیدیم وی در این مورد معتقد است:‌این هم قابل پیش بینی نیست. من نمی توانم بگویم در صورت خروج پول سپرده گذاران از بانک ها به سمت بازار بورس می رود. چون بازار بورس ایران هم شرایط شکننده ای دارد و به نظر می رسد برای کسانی که سرمایه های کوچک دارند و با بازار بورس هم آشنایی ندارند خیلی انگیزه ای وجود ندارد که این سرمایه را به سمت بازار بورس ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *