انتقاد ناپذیری و عادت به مونولوگ

امروز جمعی از ایرانیان مقیم بروکسل مجلس جشنی بمناسبت میلاد امام علی (ع ) برگزار و از طریق پیامکی مرا هم برای شرکت در آن دعوت کرده بودند و منهم توفیق حضور در این مجلس را یافتم. طبعا انتظار داشتم با برنامه ای متفاوت نسبت به غالب برنامه های داخلی مواجه شوم اما جالب بود که سخنرانی و مداحی که در برنامه آنجام شد به تحقیق مشابه برنامه های داخلی و در حد زادگاه بنده مارچین بود! نکته جالب اینکه روحانی که برای سخنرانی آمده بود سخنانی در باره امام علی گفت که منطبق با فرهنگ و نگاه سنتی غالب در جامعه ما بود، همان فرهنگی که مرحوم دکتر شریعتی ” تشییع صفوی ” لقبش داد، و مرحوم آیت الله صالحی نجه آبادی ” شیعه غالی “، خلاصه به نقل احادیثی از قول پیامبر در باره امام علی پرداخت که بنظرم با هیچ عقلی جور در نمی آمد و منهم نقلش را اینجا مناسب نمی دانم، و جالب اینکه همین سخنان به مداح میدان داد برای مداحی با همین مضمون! در زمانی که روحانی مزبور در حال ترک مجلس بود فرصت را مناسب یافتم تا با ایشان صحبت کنم. به ایشان گفتم با توجه به اینکه شما زبان فرانسه می دانید و درفضای اینجا به سر می برید بهتر نیست که به دفاع عقلانی و منطقی از امام علی بپردازید و استناد به چنین احادیث غیرعقلانی نکنید؟ درپاسخ با لهجه اصفهانی گفت اینها احادیث پیامبر است و وی بالاتر از اینها هم گفته است. گفتم آخر این نقلی که شما گفتیتد با عقل نمی خواند. گفت حدیث پیامبر برای من حجت است. گفتم معلوم شد همشهری هستید اما می دانید که هرحدیثی قابل نقل و استناد نیست و علم درایه و حدیث برای همین است. با حالتی خاص گفت شما درس بزارید تا من بیایم یاد بگیرم و منهم گفتم خیلی ممنون که شما انتقادپذیری بالایی دارید!
حقیقتا من نمی دانم با این وضعیت « انتقادناپذیری و عادت به مونولوگ » غالب روحانیون در همین مسائل ساده آموزه های دینی چه می شود کرد چه برسد به مقامات روحانی که امروز اداره کشور را با همین اخلاق بدست گرفته اند. بماند که این مجلس آنهم در بروکسل بنظر من نشانه پسرفت کامل ما ایرانیان و بازگشت به ” تشییع صفوی ” است، و اینکه حتی زباندانی و تحصیل در فرانسه نیز تاثیر چندانی در بروز شدن روحانی مزبور نداشته است که مثل ایشان بسیارند!
بنظر من شخصیت بی نظیر امام علی فی حد ذاته آنقدر برجستگی و عظمت دارد که توصیف آنها به تنهایی برای باورمندی و پیروی از این امام همام کفایت می کند و نیاز به بازگویی برخی توصیف ها و احادیثی که پایه و بنیاد درست و درمانی ندارد و با عقل بشری نمی خواند، و در ضمن می تواند اسباب نقار و اختلاف بین مسلمانان باشد، نیست. اما چه می شود کرد که ظاهرا نان برخی روحانیون و مداحان در دمیدن اینگونه احادیث است!
در انتها میلاد امام علی را به همه مسلمانان و عدالت طلبان عالم تبریک گفته و از خداوند خواهانم که توفیق پیروی از اورا نصیب ما بگرداند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *